Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#721
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.05.2015
Clar !
Mi am dat seama..

#722
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.05.2015
Vad ca este și tren și autobuz din aeroport BGY către Milano,ce ar fi mai bine de luat?
Și de ce?

#723
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postd0d00, on 09 mai 2022 - 14:30, said:

Vad ca este și tren și autobuz din aeroport BGY către Milano,
Vezi ca, daca-mi aduc bine aminte, trenul nu pleaca de la aeroport. Trebuie sa iei autobuz/taxi de la aeroport pana la gara.
PS: Eu am folosit autobuz, Terravision.

Edited by zuv, 09 May 2022 - 15:07.


#724
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Un exista tren lângă aeroportul Bergamo. La gara din Bergamo se ajunge cu un autobuz local, de acolo iei trenul spre Milano. Sau mai direct, cu bus Terravision (sau alta firma) ce face legătura direct între aeroport și Milano (gara centrală).

Edited by dariuscha, 09 May 2022 - 17:53.


#725
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.05.2015
Terravision are biletul valabil și pentru cursa următoare,în cazul ca nu ajungi la timp.
Autostradale are tot ceva similar?

#726
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 06.05.2015
Vreau sa închiriez o mașină din Florența pt a merge la Pisa,sunt mai multe firme,aveți experiente plăcute cu vreuna dintre ele,ceva recomandări?

#727
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Ai nevoie sigur de masina?
Faci un traseu mai lung sau doar pt Pisa?
Nu poti cu trenul?

E bine sa faci un calcul comparativ al costului total (fct de cati sunteti in grup => cost rent, combustibil, parcari, etc) si de timpul pierdut cu ridicarea/predarea auto, etc.
Sunt scoruri mari la rent si daca vrei doar o zi gasesti greu.

Din aeroport BGY către Milano am folosit Terravision, fara dureri de cap, long time ago...

#728
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
Merg si eu la Pisa, spre sfarsitul lunii. Pisa e baza de plecare spre alte localitati din Toscana. Sper sa fie totul ok, imi este teama sa nu imi faca vreo surpriza neplacuta cei de la WizzAir cu vreo intarziere sau (Doamne fereste!) vreo anulare de zbor.
Pentru cei care au mai fost in Pisa, am o intrebare: merita sa iei trenul Pisa Mover de la aeroport pana in gara (Pisa Centrale) sau poti sa o iei si pe jos, sa nu mai cheltui 5 euro cat am vazut pe site-ul lor ca e un bilet?

#729
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostCostel2014, on 13 mai 2022 - 20:15, said:

Pentru cei care au mai fost in Pisa, am o intrebare: merita sa iei trenul Pisa Mover de la aeroport pana in gara (Pisa Centrale) sau poti sa o iei si pe jos, sa nu mai cheltui 5 euro cat am vazut pe site-ul lor ca e un bilet?
Pai de ce ai nevoie de parerea altora?! Tu stii unde ai cazare si cat bagaj ai. Functie de asta, decizi, merita sau nu.
PS: Nu stiu ce relevanta are...eu am luat trenul. Insa aveam un copil de 8 luni cu noi, la vremea respectiva, iar destinatia finala (si cap de pod pentru vizitele ulterrioare) era Lucca.

Edited by zuv, 13 May 2022 - 20:33.


#730
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Daca nu ai bagaje mari merge fara probleme, conf. "Goagal":

https://www.google.c...1e3!4m2!4m1!3e2

sau

https://www.google.c...4m3!4m2!3e2!5i1

Nu am vazut probleme pe Maps, insa nu stiu exact ce este la fata locului (poate ceva blocat), nu pot confirma personal.

#731
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postzuv, on 13 mai 2022 - 20:29, said:

Pai de ce ai nevoie de parerea altora?! Tu stii unde ai cazare si cat bagaj ai. Functie de asta, decizi, merita sau nu.
PS: Nu stiu ce relevanta are...eu am luat trenul. Insa aveam un copil de 8 luni cu noi, la vremea respectiva, iar destinatia finala (si cap de pod pentru vizitele ulterrioare) era Lucca.
Nu am mult bagaj.
Cazarea e cam la 20 minute de gara. Intrebam fiindca am vazut pe net ca multi bombaneau ca au platit 5 euro pentru 5 minute de mers cu trenul Posted Image
M-am uitat pe google maps si daca as lua-o pe jos fac de la aeroport la cazare vreo 40 de minute.
Zgarcitul din mine zice a o iau pe jos, sa nu mai dau banui la tren si apoi autobuz din gara, realistul din mine imi spune ca o sa fiu obosit si stresat dupa zbor si (mai ales) asteptarea din aeroport si ar fi bine sa mai scurtez distantele, luand mijloace de transport.

Edited by Costel2014, 13 May 2022 - 20:40.


#732
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostCostel2014, on 13 mai 2022 - 20:40, said:

Nu am mult bagaj.
In cazul asta, eu as lua-o pe jos. Si n-as cere parerea nimanui.

#733
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Aeroportul din Pisa este ca și cum ai zice în oraș. Dacă nu ai bagaje poate fi o plimbare plăcută. Dacă ai totuși ceva bagaje, sau oră târzie, sau... nu mai ești așa relaxat la "plimbare".
Până la turnul din Pisa m-am plimbat vreo 40 de minute de la aeroport - a fost chiar o plăcere...

#734
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Intotdeauna solutiile simple/directe de transfer aeroport-oras sunt scumpe, fata de cele alternative, cu opriri mai multe.
Ultima am fentat-o acum o luna: 53,40 eur / 2 pax / retur vs 7,60 eur / retur => diferenta: 45,80 eur / 2 pax. Durata: 30 min direct vs 60 min cu o schimbare bus-tram / sens.
Pt Pisa, daca nu ai probleme de sanatate si ai doar rucsac, merge lejer pe jos.

Edited by metalactual, 13 May 2022 - 20:51.


#735
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postzuv, on 13 mai 2022 - 20:44, said:

In cazul asta, eu as lua-o pe jos. Si n-as cere parerea nimanui.
Multumesc. E mai degraba stessul, nu am mai calatorit cu avionul de dinainte de pandemie. Ma ia groaza cand ma gandesc ca trebuie sa astept acum 3 ore in aeroport, nu doua (care mi se pareau enorme si alea).

View PostRavy, on 13 mai 2022 - 20:49, said:

Aeroportul din Pisa este ca și cum ai zice în oraș. Dacă nu ai bagaje poate fi o plimbare plăcută. Dacă ai totuși ceva bagaje, sau oră târzie, sau... nu mai ești așa relaxat la "plimbare".
Până la turnul din Pisa m-am plimbat vreo 40 de minute de la aeroport - a fost chiar o plăcere...
Multumesc. Nu am bagaje multe, doar cateva haine, aterizez pe la ora 15,00, deci sa merg pe jos e ok.

View Postmetalactual, on 13 mai 2022 - 20:50, said:

Intotdeauna solutiile simple/directe de transfer aeroport-oras sunt scumpe, fata de cele alternative, cu opriri mai multe.
Ultima am fentat-o acum o luna: 53,40 eur / 2 pax / retur vs 7,60 eur / retur => diferenta: 45,80 eur / 2 pax. Durata: 30 min direct vs 60 min cu o schimbare bus-tram / sens.
Pt Pisa, daca nu ai probleme de sanatate si ai doar rucsac, merge lejer pe jos.
Multumesc frumos, ca bagaj nu e rucsac,  e doar o geanta cu haine, ceva usor oricum.

#736
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostCostel2014, on 13 mai 2022 - 21:12, said:

Ma ia groaza cand ma gandesc ca trebuie sa astept acum 3 ore in aeroport, nu doua (care mi se pareau enorme si alea).
Cine zice de cele 3 ore ?! Nu stiu sa fie vreo regula de genul asta in vigoare...

#737
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postzuv, on 13 mai 2022 - 21:21, said:

Cine zice de cele 3 ore ?! Nu stiu sa fie vreo regula de genul asta in vigoare...
Pai cica asa e recomandabil acum, sa fii cu 3 ore in aeroport, inainte de decolare, in loc de doua. Lipsa de personal aviatic, proceduri mai lungi la imbarcare etc. Repet, nu am mai zburat cu avionul din 2019 si ma enerveaza la culme chestiile astea.

#738
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostCostel2014, on 13 mai 2022 - 21:49, said:

Pai cica asa e recomandabil acum, sa fii cu 3 ore in aeroport, inainte de decolare, in loc de doua. Lipsa de personal aviatic, proceduri mai lungi la imbarcare etc. Repet, nu am mai zburat cu avionul din 2019 si ma enerveaza la culme chestiile astea.
Am zburat in aprilie, am ajuns cu vreo 80 de minute inainte de decolare la aeroport. Fara bagaj de cala. E drept, intre timp poate a mai crescut aglomeratia. Insa nu cred ca e nevoie de 3 ore. Nu spun insa nimanui ce si cum sa faca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate