Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#55
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Sigur, Zuv, am luat-o in calcul si pe asta, doar am vorbit p-aici - atat ca pana ajungeam din Bucuresti la Constanta... hat-hat!
Si in cele din urma mi-am luat bilet la BlueAir pentru Florenta direct, am mai prins din "tura" cu 20 euro/sens. Pe urma am facut si rezervare la un hotel, am conversat cu ei, totul ok etc.

(Dar... dar... Din pacate, n-am nici cea mai vaga idee daca o sa ma pot duce - mai degraba cred ca NU, insa pot sa visez; la cei 40 de euro pentru avion mi-am luat teoretic adio din clipa cand i-am dat, iar la hotel nu-mi opreste nimic daca anunt cu maximum 48 de ore inainte ca nu pot merge - asta-i situatia, D-zeu cu mila!, dar deja astea-s la capitolul "probleme personale" - si iarasi sar din topic, nu intereseaza pe nime'...)

#56
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 nadis, on 7th May 2010, 00:08, said:

Sigur, Zuv, am luat-o in calcul si pe asta, doar am vorbit p-aici - atat ca pana ajungeam din Bucuresti la Constanta... hat-hat!
Si in cele din urma mi-am luat bilet la BlueAir pentru Florenta direct, am mai prins din "tura" cu 20 euro/sens. Pe urma am facut si rezervare la un hotel, am conversat cu ei, totul ok etc.

(Dar... dar... Din pacate, n-am nici cea mai vaga idee daca o sa ma pot duce - mai degraba cred ca NU, insa pot sa visez; la cei 40 de euro pentru avion mi-am luat teoretic adio din clipa cand i-am dat, iar la hotel nu-mi opreste nimic daca anunt cu maximum 48 de ore inainte ca nu pot merge - asta-i situatia, D-zeu cu mila!, dar deja astea-s la capitolul "probleme personale" - si iarasi sar din topic, nu intereseaza pe nime'...)
OK,am inteles.Vorbeam de  RyanAir pentru ca am zburat cu ei anul trecut si am fost multumit.Si anul asta m-au bombardat pe mail cu oferte foarte bune ca pret pentru Pisa si Bologna,imbatabile as fi spus daca la Bologna ora de aterizare n-ar fi fost tarzie...
Cu privire la Blue,am zburat cu ei,dar nu pe ruta ce te intereseaza pe tine.Ultima data in octombrie,anul trecut,Roma-Bucuresti.Nimic de reprosat,totul a fost OK.Nu cred ca ai de ce te teme...
PS:Imi aduc aminte ca si inainte de calatoria la Barcelona aveai anumite probleme si pana la urma ai reusit sa pleci si totul a fost bine.Asa ca:Don't worry,be happy!Calatorie placuta! :)

#57
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Multumesc frumos! Sa te auda Domnul!

#58
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Care e planul nadis, ve vizitezi ?

#59
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

 metalactual, on 9th May 2010, 14:45, said:

Care e planul nadis, ve vizitezi ?

Florenta si atat. Pe indelete. Restul Toscanei - data viitoare.

#60
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004

 nadis, on 6th May 2010, 16:27, said:

Chiar n-a zburat nimeni-nimeni pana acum la Florenta cu BlueAir?!?

Am zburat eu cu SAAB-ul si pot sa-ti spun ca a fost mai mult decat OK. Merge un pic mai incet si pierzi mai mult timp pe drum, dar nu-ti face griji din privinta asta. Totul e sa reusesti sa pleci spre Florenta. Pe noi ne-a prins nebunia cu norul vulcanic la o zi dupa ce am ajuns la destinatie.
In rest, o destinatie care ne-a ramas la suflet.

#61
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Aha, multumesc.
Mda, asta cu noru' lu' vulcanu' vad ca se prelungeste, asa ca nu se stie cand si cum si pe unde te impotmolesti. Poate ar fi bine sa te uiti din timp de adresele/telefoanele unor hoteluri de pe langa aeroporturi - asta asa, la modul general...

#62
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Plecam in iunie la Florenta, cu wizzair aterizam la Forli.
Din Forli cu ce putem ajunge in Florenta si cum e mai indicat sa caut hotel in Florenta sau Bologna?
multumesc si scuzati ignoranta.... :)

#63
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 blue_c, on 19th May 2010, 13:24, said:

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Plecam in iunie la Florenta, cu wizzair aterizam la Forli.
Din Forli cu ce putem ajunge in Florenta
Tren.
Vezi pe trenitalia.it  orar si preturi.Din aeroport pana la gara poti lua autobuz sau taxi.

#64
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 zuv, on 19th May 2010, 20:44, said:

Tren.
Vezi pe trenitalia.it  orar si preturi.Din aeroport pana la gara poti lua autobuz sau taxi.

Ok, multumesc, deci luam autobuz sau taxi pana la gara in Bologna si de acolo tren spre Florenta.
Ajungem sambata la 13.00 si plecam marti la 13.30, deci avem la dispozitie sambata dupa amiaza, duminica, luni si putin fin marti.
Am citit ca Cinque terre e foarte frumos, e suficient sa alocam Florentei sambata si duminica si luni sa mergem la cinque terre sau nu?Voi
Voi cum v-ati organiza aceste trei zile?
multumesc pt raspuns...

#65
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 blue_c, on 19th May 2010, 21:28, said:

Ok, multumesc, deci luam autobuz sau taxi pana la gara in Bologna si de acolo tren spre Florenta.
Corect.Trenul face aprox 1.30h-2h si ceva.Problema ar fi ca nu e direct si nici foarte ieftin...
Ceva date despre autobuzul aeroport-gara,aici .

 blue_c, on 19th May 2010, 21:28, said:

Am citit ca Cinque terre e foarte frumos, e suficient sa alocam Florentei sambata si duminica si luni sa mergem la cinque terre sau nu?Voi
Cinque Terre nu e frumos.E divin... :)
Merita vazut,fara nici o rezerva.Nici pt asta nu ai insa tren direct.

Edited by zuv, 19 May 2010 - 22:05.


#66
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 zuv, on 19th May 2010, 22:02, said:

Corect.Trenul face aprox 1.30h-2h si ceva.Problema ar fi ca nu e direct si nici foarte ieftin...
Ceva date despre autobuzul aeroport-gara,aici .


Cinque Terre nu e frumos.E divin... :)
Merita vazut,fara nici o rezerva.Nici pt asta nu ai insa tren direct.


Ladyblack spunea ca: "Bilete tren Bologna - Florenta, 5,9 euro, la trenuri regionale, gen personale de la noi.", nu mi se pare foarte scump....si unde trebuie schimbat?
Pentru Cinque Terre luam trenul spre Pisa si schimbam in Pisa?

#67
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005
Orarul trenurilor il gasesti pe www.trenitalia.com (recomandarea mea e sa alegi regionalele - care sunt mai ieftine). Pe site apare si unde trebuie sa schimbi trenul.
Pentru Cinque terre trebuie sa te dai jos in Riomaggiore (prima statie dupa La Spezia). Din Pisa sunt trenuri directe catre Riomaggiore si trenuri ce trebuie schimbate in La Spezia (la 5 minute de Riomaggiore).

#68
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

 blue_c, on 20th May 2010, 11:31, said:

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Plecam in iunie la Florenta, cu wizzair aterizam la Forli.
Din Forli cu ce putem ajunge in Florenta si cum e mai indicat sa caut hotel in Florenta sau Bologna?
Ladyblack spunea ca: "Bilete tren Bologna - Florenta, 5,9 euro, la trenuri regionale, gen personale de la noi.", nu mi se pare foarte scump....si unde trebuie schimbat?

Ca sa ajungi de la aeroportul Forli la Bologna, ai cam asa:

De la aerop. Forli la gara din Forli, sunt trei posibilitati:

1- transportul in comun, bus nr. 2 ( din afara aeroportului ) pana in piata Vittoria, dupa care schimbi inca 2 statii pana la gara cu alt bus ( ai de ales intre 3-4 numere ) - timp estimat 30 min. Cost : 1,50 eur/pers.
2-Aerobus - dar sunt doar 2 pe zi, cost 3,50 eur/pers. nu cred ca merge la ora cand ajungi tu. Cade aceasta solutie - desi este directa.
3-Taxi. Cea mai buna solutie. Costa fix 11 eur, este direct aeroport-gara si faci 10 min., cu conditia sa prinzi unul. Ca sa reduci costul, pot merge 2 perechi in acelasi taxi - taxa fiind aceeasi (pe aparat scrie taxa fixa - 11 eur).

Dupa ce ajungi in gara Forli, mai pierzi un pic de timp pana te orientezi, pana iei bilete, pana le compostezi si te uiti sa vezi ce trenuri au intarzieri - la baieti se practica. Regionalele sunt 4,80 eur si fac aprox. 1h pana in Bologna, cele mai rapide costa aproape dublu, faci mai putin dar vezi pe tabela care au intarzieri. Dupa care mai departe pana la Florenta.

Daca vrei sa vizitezi Florenta, atunci trebuie sa te cazezi acolo.

Avand in vedere timpul scurt la dispozitie, eu recomand sa stati doar in Florenta. Mai devreme de 5 p.m. nu ajungi in Florenta. 2 zile full si o seara e la limita pentru Florenta. Daca vreti musai sa punctati 2 obiective, recomand Florenta si Bologna. Cinque terre merita mai mult decat fuga de o zi. Nu conta pe ziua de marti, pentru vizitat, nici macar o ora. Nici daca ultima noaspte stati in Bologna. Abia aveti timp sa ajungeti de la Florenta/Bologna la aerop Forli. Trenurile intarzie frecvent, iar 1/2 h este ceva uzual.

Edited by metalactual, 20 May 2010 - 13:24.


#69
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 metalactual, on 20th May 2010, 13:23, said:

Ca sa ajungi de la aeroportul Forli la Bologna, ai cam asa:

De la aerop. Forli la gara din Forli, sunt trei posibilitati:

1- transportul in comun, bus nr. 2 ( din afara aeroportului ) pana in piata Vittoria, dupa care schimbi inca 2 statii pana la gara cu alt bus ( ai de ales intre 3-4 numere ) - timp estimat 30 min. Cost : 1,50 eur/pers.
2-Aerobus - dar sunt doar 2 pe zi, cost 3,50 eur/pers. nu cred ca merge la ora cand ajungi tu. Cade aceasta solutie - desi este directa.
3-Taxi. Cea mai buna solutie. Costa fix 11 eur, este direct aeroport-gara si faci 10 min., cu conditia sa prinzi unul. Ca sa reduci costul, pot merge 2 perechi in acelasi taxi - taxa fiind aceeasi (pe aparat scrie taxa fixa - 11 eur).

Suntem 2 cupluri, deci clar vom lua taxi-ul ca sa nu mai pierdem timpul inutil.
Dupa ce ajungi in gara Forli, mai pierzi un pic de timp pana te orientezi, pana iei bilete, pana le compostezi si te uiti sa vezi ce trenuri au intarzieri - la baieti se practica. Regionalele sunt 4,80 eur si fac aprox. 1h pana in Bologna, cele mai rapide costa aproape dublu, faci mai putin dar vezi pe tabela care au intarzieri. Dupa care mai departe pana la Florenta.

Daca vrei sa vizitezi Florenta, atunci trebuie sa te cazezi acolo.
Da, vrem Florenta deci caut aici.
Avand in vedere timpul scurt la dispozitie, eu recomand sa stati doar in Florenta. Mai devreme de 5 p.m. nu ajungi in Florenta. 2 zile full si o seara e la limita pentru Florenta. Daca vreti musai sa punctati 2 obiective, recomand Florenta si Bologna. Cinque terre merita mai mult decat fuga de o zi. Nu conta pe ziua de marti, pentru vizitat, nici macar o ora. Nici daca ultima noaspte stati in Bologna. Abia aveti timp sa ajungeti de la Florenta/Bologna la aerop Forli. Trenurile intarzie frecvent, iar 1/2 h este ceva uzual.

Ok, deci renuntam la Cinque Terre, poate cu alta ocazie, decat sa nu vedem bine nici Florenta nici Cinque Terre mai bine ne limitam la un singur obiectiv.


Multumesc pentru raspunsuri!

Edited by blue_c, 20 May 2010 - 15:31.


#70
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

 blue_c, on 20th May 2010, 10:31, said:

Ladyblack spunea ca: "Bilete tren Bologna - Florenta, 5,9 euro, la trenuri regionale, gen personale de la noi.", nu mi se pare foarte scump....si unde trebuie schimbat?
Eu ma refeream la Forli-Firenze(desi nici Bologna-Firenze nu mai e 5,9 euro...).
Uite aici cateva variante.Cea mai ieftina ar fi abia la 14:24 si costa 10,75 euro(convenabil ca pret,dar face cam 3 ore ceea ce nu mi se mai pare la fel de convenabil...)

#71
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Salut,

Am gasit un pret bun la Ryan Air pe Constanta - Bologna ( 35 E ), problema este ca aterizeaza la 23.30 in Bologna. Stie cineva cum se ajunge mai usor (autobuz/autocar/tren) de la aeroport in centru fara sa iau taxiul care probabil e mai scump? De asemenea m-ar ajuta si niste recomandari de hotel in Bologna/Florenta si niste idei de impartire a zilelor astfel incat sa profitam cat mai bine de cele 4 pe care le avem la dispozitie.

Multumesc anticipat,

#72
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Pai uite: Apasa aici !

By Bus - biletul costa 5 eur/sens/pers.
Aerobus - BLQ  shuttle service (Terminal-Raiway Station)
Airport-station travel time: about 20 minutes

Pentru Orar naveta Aeroport - Gara Bologna - Apasa aici !

Vad ca ultimul bus pleaca din aeroport la 0:15 noaptea. Vezi daca te ajuta. In caz de intarziere la avion (esti un pic la limita), asta este, bagi taxi.

Edited by metalactual, 28 May 2010 - 18:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate