Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Studio Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#91
LucVer

LucVer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.10.2003
Oare cat de incredere pot fi comentariile la apartamentele de pe homelidays.com? Celor care au folosit deja rezervari facute aici le-au fost de folos? Conditiile erau la fel cu cele descrise de fosti "chiriasi" ai aparatamentului respectiv?

Am inceput si eu demersurile pentru un apartament in Arr. 16 pentru luna octombrie si acele comment-uri au fost foarte importante pentru mine atunci cand am facut alegerea dar nu stiu daca nu cumva sunt cam "pe langa" realitate :).
La mine situatia a fost destul de convenabila in sensul ca pretul este de 500 Euro/saptamana/4 pers. iar drept avans si garantie totodata (care va fi restituita la plecare) ni s-au cerut 100 Euro.

Pentru cei care ati mai facut plati externe la rezervare ce modalitate ati folosit? Transfer bancar sau Western Union? Care este mai avantajoasa? Eu pana acum am facut toate platile prin transfer bancar dar ne-avand cont curent in valuta, trebuie de fiecare data cand am de facut o plata in Euro sa imi fac un cont, sa fac transferul iar apoi sa lichidez contul.

Va doresc o zi buna!

Edited by LucVer, 21 July 2010 - 10:58.


#92
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 LucVer, on 21st July 2010, 11:55, said:

Oare cat de incredere pot fi comentariile la apartamentele de pe homelidays.com? Celor care au folosit deja rezervari facute aici le-au fost de folos? Conditiile erau la fel cu cele descrise de fosti "chiriasi" ai aparatamentului respectiv?

Am inceput si eu demersurile pentru un apartament in Arr. 16 pentru luna octombrie si acele comment-uri au fost foarte importante pentru mine atunci cand am facut alegerea dar nu stiu daca nu cumva sunt cam "pe langa" realitate :).
La mine situatia a fost destul de convenabila in sensul ca pretul este de 500 Euro/saptamana/4 pers. iar drept avans si garantie totodata (care va fi restituita la plecare) ni s-au cerut 100 Euro.

Pentru cei care ati mai facut plati externe la rezervare ce modalitate ati folosit? Transfer bancar sau Western Union? Care este mai avantajoasa? Eu pana acum am facut toate platile prin transfer bancar dar ne-avand cont curent in valuta, trebuie de fiecare data cand am de facut o plata in Euro sa imi fac un cont, sa fac transferul iar apoi sa lichidez contul.

Va doresc o zi buna!

Dupa ce veti termina concediul si dumneavoastra veti fi in situatia de a scrie cateva randuri despre apartament (iar proprietarul despre dumneavoastra!). Vor fi de incredere?

Pentru transfer: discutati cu proprietarul ce varianta de plata ar dori. Mai avantajoasa este trimiterea avansului prin Western Union, dar trebuie sa vedeti cum a procedat pana acum, cum ii convine. El tot 100€ primeste.

#93
LucVer

LucVer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.10.2003

 o_dor, on 21st July 2010, 12:08, said:

... Vor fi de incredere?

Cred ca nu am reusit sa ma exprim destul de clar :confuzzled: :)

Nu ma refeream la faptul ca aceste comenturi ar incerca sa insele pe cineva ci, pur si simplu, tinand seama de doza de subiectivism mai mare sau mai mica a fiecaruia dintre noi, impresiile sa fie diferite. Poate unora li se pare o baie mare sau un pat confortabil iar altora sa li se para pe dos.

Deci cat de obiective vi s-au parut respectivele comment-uri? S-au potrivit cu impresiile pe care vi le-ati facut voi odata ajunsi la fata locului?

#94
vulpisica

vulpisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2008
Din punctul meu de vedere aprecierile au fost corecte, desi nu foarte detaliate.Descrierea apartamentului facuta de proprietar si pozele au fost foarte exacte.

#95
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Da, in cazul meu au fost obiective.
In general comentariile pozitive se refera la acces facil, dotari, imprejurimi, colaborarea cu proprietarul.
Cand am facut selectia am cautat sa citesc mai ales comentariile celor care acordau 4/5, sa vad ce i-a nemultumit.
Studioul pe care l-am inchiriat avea un astfel de comentariu. La care proprietara raspunsese imediat explicand ca fiul dumneaei, insarcinat sa faca curatenie pentru primirea chiriasilor, a lasat ceva firimituri de paine pe plita electrica (cu ocazia sejurului am tras concluzia ca acesta locuia in mod obisnuit acolo).
Onestitatea explicatiei pentru mine a fost un semn bun iar alegerea una inspirata pentru nivelul meu de buget.

A, sa nu uit, mi-au fost de mare folos impresiile si fotografiile unui user de pe acest forum, care a locuit acolo inaintea mea.
Din nou: multumesc, "silverone"

Edited by crocko.dilul, 21 July 2010 - 13:32.


#96
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007
Si eu iar am dileme, caut deja de o saptamana un apartament care sa-mi convina.
Greseala mea a fost sa ma codesc 2-3 zile pt 2-3 apartamente si uite asa le-am pierdut. Cand trimit cererea de rezervare, mi s-a raspuns ca deja primesc avansul de la altii.

Recunosc ca sunt cam pretentioasa.

In consecinta, o iau de la inceput si mi-am cam pierdut rabdarea. N-are rost sa mai trec aici cele alte 3-4 noi variante...ca precis le voi schimba iar ;) Noi cautam in arr 1 sau 2 langa Les Halles, cu lift si intre 500 si 700 euro.

Insa am o intrebare legata de modul de plata.
La un apartament mi s-a refuzat plata prin Western Union.
La altul mi-au cerut sa trimit un cec de 100 euro de care zic ei, nu se ating, iar cand ajung eu mi-l dau inapoi si apoi eu le platesc cash toata suma cazarii.
La altul mi-au cerut prin paypal.fr o cerere de avans. Nu am cont paypal si ma gandeam sa-mi fac cont dar pe siteul in franceza nu prea ma descurc. Ma poate lumina cum e cu Paypal si daca e suficient sa-mi fac cont pe Paypal Romania.

LucVer, eu zic ca sunt importante review-urile. Mi se par ciudate anunturile ce nu au nici un review dar si mai ciudat mi se pare ca majortate au 5/5, impresii maxime. Este totusi si un dram de noroc aici.
500 euro/sapt pt 4 persoane e un pret bun.

#97
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Nu trebuie sa vi se para ciudate anunturile fara comentarii ale chiriasilor. Eu am stat intr-o astfel de locatie si nu au fost nici un fel de probleme. Pur si simplu apartamentul era nou iar anuntul publicat de curand. Din punctul meu de vedere este mai important schimbul de mail cu proprietarul si cat de repede si onest va raspunde la solicitari. De asemenea, nici contractul nu trebuie neglijat. Eu am avut unul semnat inainte de a pleca spre Franta deci pot spune ca m-am dus mai relaxata.
Avansul l-am trimis prin transfer bancar, dar nu as mai repeta prostia. Pentru 100 euro trimisi am platit cam 30 in plus.
Paypal mi se pare varianta optima, mai ales daca proprietarul v-a solicitat-o. Puteti obtine contul de pe paypal.com, deci este varianta in engleza a sitului. Este simplu si se rezolva in cateva zile.

#98
SAdi79

SAdi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2008
Si eu m-am intors de curand din Paris. Am inchiriat un studio de pe site-ul Homelidays.com si totul a fost ok. Descrierile fostilor chiriasi si pozele au corespuns perfect cu realitatea. Am platit un avans prin Paypal, care a fost cea mai ieftina varianta. Nu si cea mai simpla. Am avut ceva probleme initial cu realizarea platii (se pare ca utilizatorii ce provin din Romania sunt supusi unei analize minutioase), dar dupa ce am vorbit la telefon cu cei de la Paypal si am purtat o corspondenta pe e-mail, toate treburile s-au rezolvat si am putut face plata.
Ca si experienta personala, recomand aflarea de detalii de la proprietarul apartamentului legate de marimea baii. In cazul meu stiam ca baia va fi mica, dar nu ma asteptam sa fie chiar atat de mica.

#99
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 o_dor, on 21st July 2010, 12:08, said:

...
Pentru transfer: discutati cu proprietarul ce varianta de plata ar dori. Mai avantajoasa este trimiterea avansului prin Western Union, dar trebuie sa vedeti cum a procedat pana acum, cum ii convine. El tot 100€ primeste.


 diciulina, on 21st July 2010, 15:49, said:

...
La un apartament mi s-a refuzat plata prin Western Union.
La altul mi-au cerut sa trimit un cec de 100 euro de care zic ei, nu se ating, iar cand ajung eu mi-l dau inapoi si apoi eu le platesc cash toata suma cazarii.
...

Noi suntem chiriasi. Nu sunteti (inca) pe pozitia de a stabili sistemul prin care trebuie sa platiti avansul.
<diciulina>, va rog sa cititi ce am scris pentru <LucVer>: discutati cu proprietarul ce varianta de plata ar dori. El hotaraste. Cu cat o lungiti, cu atat veti avea mai putine apartamente de ales, cu atat vor fi mai scumpe. "Vazut si placut" trebuie sa fie deviza dumneavoastra.

#100
doinice

doinice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.09.2009
Buna seara, Diciulina!
Eu am intrat deja pe www.centreparis.com, apartamentele imi par aspectuoase si mai ieftine decat pe alte site-uri - am primit oferte si acum vreau sa aleg. Au fost putine comentarii referitoare la acest site si nu stiu daca fotografiile reflecta corect realitatea.Cand am adresat aceasta intrebare in mod direct, nu am primit raspuns.
Poate intervine cu detalii, pe forum, cineva care sa dea relatii in cunostinta de cauza.

 diciulina, on 21st July 2010, 15:49, said:

Si eu iar am dileme, caut deja de o saptamana un apartament care sa-mi convina.
Greseala mea a fost sa ma codesc 2-3 zile pt 2-3 apartamente si uite asa le-am pierdut. Cand trimit cererea de rezervare, mi s-a raspuns ca deja primesc avansul de la altii.

Recunosc ca sunt cam pretentioasa.

In consecinta, o iau de la inceput si mi-am cam pierdut rabdarea. N-are rost sa mai trec aici cele alte 3-4 noi variante...ca precis le voi schimba iar ;) Noi cautam in arr 1 sau 2 langa Les Halles, cu lift si intre 500 si 700 euro.

Insa am o intrebare legata de modul de plata.
La un apartament mi s-a refuzat plata prin Western Union.
La altul mi-au cerut sa trimit un cec de 100 euro de care zic ei, nu se ating, iar cand ajung eu mi-l dau inapoi si apoi eu le platesc cash toata suma cazarii.
La altul mi-au cerut prin paypal.fr o cerere de avans. Nu am cont paypal si ma gandeam sa-mi fac cont dar pe siteul in franceza nu prea ma descurc. Ma poate lumina cum e cu Paypal si daca e suficient sa-mi fac cont pe Paypal Romania.

LucVer, eu zic ca sunt importante review-urile. Mi se par ciudate anunturile ce nu au nici un review dar si mai ciudat mi se pare ca majortate au 5/5, impresii maxime. Este totusi si un dram de noroc aici.
500 euro/sapt pt 4 persoane e un pret bun.


#101
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007

 o_dor, on 21st July 2010, 22:10, said:

discutati cu proprietarul ce varianta de plata ar dori. El hotaraste. Cu cat o lungiti, cu atat veti avea mai putine apartamente de ales, cu atat vor fi mai scumpe. "Vazut si placut" trebuie sa fie deviza dumneavoastra.

Mda, cam exact asta am patit..voi incerca sa schimb un pic atitudinea.

Multumesc de sfat.

Doinice, m-am uitat si pe centreparis.com, dar parca oferta mi s-a parut mai mica si mai greu sa gasesti dupa anumite criterii. Voi mai incerca.

#102
doinice

doinice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.09.2009

 jenita, on 10th March 2010, 17:17, said:

In decembrie 2009 am locuit impreuna cu 3 prietene,aici:
http://www.centrepar...s/fiche-50.html
Am platit 55 euro pe noapte.Studioul este la 5 minute de Arcul de Triumf in arr.17si aproape de Porte Maillot.
Am fost foarte multumite.Mai multe oferte gasiti pe
http://www.centreparis.com
Buna seara Jenita!
Daca intri cumva pe forum te rog sa ne comunici cum sunt organizati la centreparis.com pentru ca la solicitari vad ca raspund aceleasi persoane si in mod selectiv-adica la intrebarea daca fotografiile sunt conforme cu realitatea nu am primit raspuns.Iti multumesc

#103
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 diciulina, on 21st July 2010, 23:20, said:

Mda, cam exact asta am patit..voi incerca sa schimb un pic atitudinea.

Multumesc de sfat.
...

Nu vreau sa torn gaz pe foc, sa va supar. Cred ca ati parcurs mesajele despre inchiriere postate (cel putin) la "Studio Paris", dar v-au scapat micile detalii atat de necesare mai ales cand suntem/sunteti in criza de timp.

In mesajul http://forum.softped...t...t&p=8132777 scriam ca: "Taxele pentru trimiterea avansului sunt suportate de chirias. Oricare ar fi modalitatea de trimitere specificata de gazda, convenita cu ea." Sunt doua dintre reguli:
- chiriasul trebuie sa trimita avansul solicitat de proprietar, la termenul impus de acesta
- proprietarul stabileste modalitatea de plata, atat pentru avans, cat si pentru diferenta pana la suma convenita pentru chirie

Am mentionat mai sus "cand suntem/sunteti in criza de timp". Si eu sunt in situatia dumneavoastra - numar zilele ramase. Iar in ceea ce priveste cazarea, am confirmat o cazare de dimineata, iar seara am primit raspuns de la un proprietar care imi cere mai putin. Nu pot sa trec de la unul la altul, mai ales ca toata intelegerea este de tipul "batut palma" (niciun avans, nicio garantie), chiar daca diferenta este considerabila (40%). As fi castigat o noapte, dar nu mai am ce face.

Incerc, povestindu-va aceste lucruri, sa va determin sa actionati mai rapid. Rezervarile – si dumneavoastra si eu – ar fi trebuit sa le rezolvam in primavara. Nu numai pentru preturi mai mici, ci si pentru a putea alege dintr-un numar mai mare de apartamente pe cel mai ...


(Pe acelasi subiect:
http://forum.softped...t...t&p=6988527
http://forum.softped...t...t&p=7801086
http://forum.softped...t...t&p=7811307
http://forum.softped...t...t&p=8088657 )

#104
Trania

Trania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2006
Doar cateva impresii vreau sa dau si eu, pentru cei care sunt interesati de cazare in Paris.
Am stat intr-un studio inchiriat de pe Homelidays, in Ar. 9. Foarte bine plasat, aproape de Opera, Montmartre, La Fayette, intr-o zona cu multe bistrouri si legaturi bune la metrou si autobuz.
M-a ajutat cineva care deja era in Paris, in sensul ca a scris e-mail la mai multe adrese de pe Homelidays, pe care le-am ales impreuna inainte.
Nu au raspuns toti proprietarii, am inteles ca e si o problema cu site-ul Homelidays, care re-transmite e-mailurile cu intarziere.
In legatura cu plata: studioul a fost 370 euro pentru 7 nopti, a dat un avans de 100 euro si a facut un contract; asta cam cu 2 saptamani inainte. Cand am ajuns eu am platit restul de 270 euro si asta a fost tot.
Ceea ce am primit a fost exact ceea ce era scris in anunt. Un studio dotat cu tot ce trebuie, curat, renovat, mobila si accesorii Ikea. In anunt nu scria despre lift nimic, nici nu avea (era la et. 3). Asa ca daca va intereseaza ceva anume, trebuie intrebat. In general, daca ceva nu e specificat, atunci nu se ofera. Studioul avea note numai de 5/5, tot asa i-as da si eu.
Celor care se gandesc daca sa stea intr-un hotel sau intr-un studio, le recomand sa stea in studio, sau apartament daca sunt mai multi, nu sufera comparatie. Mai ales daca vrei sa simti cum locuiesc parizienii, sa auzi zgomote "casnice", sa ai vecini pe care sa-i saluti dimineata, sa nu cheltuiesti prea mult pe mancare, atunci e ideal. Ca sa nu mai spun ca un hotel in zona centrala costa mult mai mult. Am mers foarte mult pe jos, am profitat de pozitia centrala ca sa strabatem stradutele spre obiectivele de vizitat. Pe la 3-4 dupa amiaza mai veneam acasa, un dus, o ora de odihna, mancam ceva, si iar pe strazi la plimbare. Am venit cu picioarele umflate de mers, si am avut incaltaminte comoda. Recomand sa aveti niste Artrostop sau ceva de genul asta la voi, sa va masati picioarele daca va stiti mai sensibili.
Asta despre cazare, ca despre Paris nu pot scrie... au mai facut unii filme, au mai scris carti... totul e infinit mai intens acolo...

#105
doinice

doinice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.09.2009

 Trania, on 22nd July 2010, 14:26, said:

Doar cateva impresii vreau sa dau si eu, pentru cei care sunt interesati de cazare in Paris.
Am stat intr-un studio inchiriat de pe Homelidays, in Ar. 9. Foarte bine plasat, aproape de Opera, Montmartre, La Fayette, intr-o zona cu multe bistrouri si legaturi bune la metrou si autobuz.
M-a ajutat cineva care deja era in Paris, in sensul ca a scris e-mail la mai multe adrese de pe Homelidays, pe care le-am ales impreuna inainte.
Nu au raspuns toti proprietarii, am inteles ca e si o problema cu site-ul Homelidays, care re-transmite e-mailurile cu intarziere.
In legatura cu plata: studioul a fost 370 euro pentru 7 nopti, a dat un avans de 100 euro si a facut un contract; asta cam cu 2 saptamani inainte. Cand am ajuns eu am platit restul de 270 euro si asta a fost tot.
Ceea ce am primit a fost exact ceea ce era scris in anunt. Un studio dotat cu tot ce trebuie, curat, renovat, mobila si accesorii Ikea. In anunt nu scria despre lift nimic, nici nu avea (era la et. 3). Asa ca daca va intereseaza ceva anume, trebuie intrebat. In general, daca ceva nu e specificat, atunci nu se ofera. Studioul avea note numai de 5/5, tot asa i-as da si eu.
Celor care se gandesc daca sa stea intr-un hotel sau intr-un studio, le recomand sa stea in studio, sau apartament daca sunt mai multi, nu sufera comparatie. Mai ales daca vrei sa simti cum locuiesc parizienii, sa auzi zgomote "casnice", sa ai vecini pe care sa-i saluti dimineata, sa nu cheltuiesti prea mult pe mancare, atunci e ideal. Ca sa nu mai spun ca un hotel in zona centrala costa mult mai mult. Am mers foarte mult pe jos, am profitat de pozitia centrala ca sa strabatem stradutele spre obiectivele de vizitat. Pe la 3-4 dupa amiaza mai veneam acasa, un dus, o ora de odihna, mancam ceva, si iar pe strazi la plimbare. Am venit cu picioarele umflate de mers, si am avut incaltaminte comoda. Recomand sa aveti niste Artrostop sau ceva de genul asta la voi, sa va masati picioarele daca va stiti mai sensibili.
Asta despre cazare, ca despre Paris nu pot scrie... au mai facut unii filme, au mai scris carti... totul e infinit mai intens acolo...
Trania te rog sa ne dai detalii referitoare la numarul studioului  sa-l vzualizam si daca poti sa ne ajuti sa mergem si noi:"dar din dar se face"-poate reusim.Sa ne comunici daca e loc pentru 3 persoane si daca studioul are baie proprie.Iti multumesc.

#106
doinice

doinice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.09.2009
Poate cineva sa-mi dea relatii despre zona 52 Rue du Faubourg Poissonnière 75010 Paris: aici am primit o oferta de la
www.centreparis.com. Pirpy daca arunci vreo privire pe forum te rog sa-mi fii si mie de folos exprimand o parere de cunoscator.
Va multumesc.

#107
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 doinice, on 22nd July 2010, 19:49, said:

...... 52 Rue du Faubourg Poissonni&egrave;re 75010 Paris......
   Este o zona unde predomina musulmanii. Spre Est, in zona metroului Chateau de d'Eau, pe straduta cu aceeasi denumire ( la nr 74 - 76 cu aprox. ) , se afla doua magazine sarbesti (Globus) , ce au si produse romanesti. Este o zona de emigranti, chinezi si cei de culoare. Zona hotelului este linistita ziua, si din cate am vazut trecand intr-o seara, a fost Ok si atunci. Nu e murdar dar nici nu e super curat in zona. Per ansamblu, este Ok, daca nu exista mofturi.

#108
doinice

doinice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.09.2009

 pirpy, on 22nd July 2010, 22:19, said:

Este o zona unde predomina musulmanii. Spre Est, in zona metroului Chateau de d'Eau, pe straduta cu aceeasi denumire ( la nr 74 - 76 cu aprox. ) , se afla doua magazine sarbesti (Globus) , ce au si produse romanesti. Este o zona de emigranti, chinezi si cei de culoare. Zona hotelului este linistita ziua, si din cate am vazut trecand intr-o seara, a fost Ok si atunci. Nu e murdar dar nici nu e super curat in zona. Per ansamblu, este Ok, daca nu exista mofturi.
Multumesc tare mult, Pirpy! E reconfortant sa te stim acolo, ca sa ne bizuim pe oameni de nadejde!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate