Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Studio Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
350 replies to this topic

#19
sunrise4roxana

sunrise4roxana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.05.2008
Studiouri cu locatii bune gasiti la

http://www.victoria-.../gb/contact.php

Am stat la inceputul lui martie la Studio Saint Michel, e chiar in centrul Parisului, langa Notre Dame, Conciergerie, Ile de la Cite, Pont Neuf. Statia de metrou si RER e la nici 5 minute de mers pe jos, dar pentru ca deja e vremea frumoasa nici nu e prea mare nevoie de el, noi am mers pe jos peste tot (turnul Eiffel e mai departe, am mers pana acolo pe jos si apoi ne-am intors cu metroul, chiar daca e un obiectiv important nu va alegeti cazarea in functie de el, de fapt e destul de izolat de alte obiective). Ca si recomandare, alegeti malul stang pentru cazare si plimbari, simtiti mai pregnant viata pariziana.

Montmartre nu cred ca e o varianta buna (proprietara, Victoria, a insistat pentru Studio Blanche), dar e f departe de centru, daca nu esti maratonist nu ai cum sa te depalsezi fara metrou, si nu e chiar ieftin, plus de asta zona e periculoasa si nesigura, multi tigani, negri fara ocupatie, care sa agata efectiv de tine ca sa-ti vanda prostiile lor. Daca vizitati zona (bazilica e impresionanta) neaparat ziua, pe lumina.

#20
Adi B

Adi B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.06.2007
O intrebare ... cam pentru fiecare apartament/studio ce vrei sa-l inchiriezi, se cere un depozit,
ala-l primesti tot inapoi, sau se mai retine din el (chiar si in caz de nu ii nimic deteriorat) ?  :rolleyes:

#21
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostAdi B, on 7th April 2010, 09:54, said:

O intrebare ... cam pentru fiecare apartament/studio ce vrei sa-l inchiriezi, se cere un depozit,
ala-l primesti tot inapoi, sau se mai retine din el (chiar si in caz de nu ii nimic deteriorat) ?  :rolleyes:

Da, il veti primi inapoi intreg.
Uneori nici nu se cere aceasta garantie, chiar daca este prevazuta la conditii de inchiriere. De exemplu: anul trecut am inchiriat 5 apartamente (majoritatea prin homelidays) si nu ni s-a cerut garantie pentru nici unul dintre ele.

Edited by o_dor, 07 April 2010 - 10:29.


#22
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009
salut,

eu am inchiriat in luna martie, prin homelidays, un studio de 22 mp undeva intre Louvre, Les Halles, Sena si Saint Eustache, pe strada Saint Honore. Locatie perfecta, studioul a fost ok, complet utilat si pozitionat ideal. am folosit metroul doar pentru a ajunge in La Defense si la cimitirul Pere Lachaise.
Studioul are calificativ maxim pe homelidays, iar pentru 7 nopti am platit 400 de euro (2 persoane). nu ni s-a cerut nimic in avans si nici garantie.
daca doriti detalii, va pot trimite link-ul sau adresa de mail a proprietarului intr-un PM.

vacanta placuta!

#23
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Pentru ca si <stedan> a mentionat homelidays, nu as vrea sa se inteleaga ca doar pentru inchirierile prin homelidays se intampla asa. Acest lucru este valabil si la abritel, abcn.

Scriam si alta data si in alta parte, scriau si altii despre inchiriere ( http://forum.softped...t...t&p=7801086 , http://forum.softped...t...t&p=7816320 , http://forum.softped...t...t&p=7816332 , http://forum.softped...t...t&p=7816550 ), garantia nu trebuie sa va sperie.

Unul dintre raspunsurile primite cand am intrebat gazda despre garantie: "Este o relatie de incredere intre dumnevoastra si mine, ori dumneavoastra ati avut incredere si mi-ati trimis avansul acum cateva luni".

#24
dea_roxy

dea_roxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.03.2010

View PostKahuna, on 25th January 2010, 15:33, said:

La vara vreau sa merg si eu cu prietena sa vizitam Parisul si m-am gandit ca ar fi mult mai bine sa stam int-un apartament sau studio decat la un hotel, asa ca m-am pus pe cautat. Am gasit gasit cateva variante, dar ma gandesc ca ar fi mult mai bine sa incerc undeva unde imi da o recomandare cineva de pe forum. Nu vrea sa stau undeva pe la periferie, sa fie o zona cat de cat romantica si sa nu fie mai mult de 500E/Saptamana.
Si eu merg in luna iunie cu prietenul meu si am rezervat un studio micut in paris (arr.10) cu 260 Euro, de pe site: HOMELIDAYS

#25
SAdi79

SAdi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2008
Cum se procedeaza cu plata avansului pt apartamentele inchiriate de pe Homelidays? Se transfera banii prin banca sau Western Union?

#26
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010

View PostSAdi79, on 16th April 2010, 19:46, said:

Cum se procedeaza cu plata avansului pt apartamentele inchiriate de pe Homelidays? Se transfera banii prin banca sau Western Union?

In functie de cum te intelegi cu proprietarul. Eu i-am transferat avansul prin banca si a ajuns la el in 2 zile.

#27
SAdi79

SAdi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2008

View PostWhiky, on 16th April 2010, 20:27, said:

In functie de cum te intelegi cu proprietarul. Eu i-am transferat avansul prin banca si a ajuns la el in 2 zile.

Si cine a platit taxa de trasfer bancar, tu sau el? Ca din cate stiu aceasta taxa poate ajuge pana la 50 de euro.

#28
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010

View PostSAdi79, on 16th April 2010, 21:31, said:

Si cine a platit taxa de trasfer bancar, tu sau el? Ca din cate stiu aceasta taxa poate ajuge pana la 50 de euro.

Eu am platit taxa de transfer. Am trimis 100€ si prin ING m-a costat 50ron. Poate fi mult mai mare la alte banci, am intrebat si eu inainte de a trimite banii.

#29
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostSAdi79, on 16th April 2010, 21:31, said:

Si cine a platit taxa de trasfer bancar, tu sau el? Ca din cate stiu aceasta taxa poate ajuge pana la 50 de euro.

Plata taxelor este ghiseftul clientului.
Trebuie sa va intelegeti cu proprietarul. Noi am avut doua situatii - intamplator ambele in Franta - cand au renuntat la avans. Unii, pentru ca era vorba de o inchiriere facuta marti pentru sambata; altii, pentru ca ar fi trebuit (conform contractului) sa le trimitem 26,??€ si le-am spus ca ne costa mai mult taxele.

#30
angisz

angisz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.08.2009

View PostSAdi79, on 16th April 2010, 19:46, said:

Cum se procedeaza cu plata avansului pt apartamentele inchiriate de pe Homelidays? Se transfera banii prin banca sau Western Union?

Noi am platit prin PayPal , fara nici un comision , dar proprietarul ne-a propus aceasta varianta de plata .

#31
SAdi79

SAdi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2008
Multumesc pt raspunsuri. Am gasit un studio (http://www.homeliday....uk/rental60088) la un proprietar cu care am convenit sa platesc avansul (80 Euro) prin PayPal.
Ce parere aveti de zona in care e situat studioul, e ok?

#32
SAdi79

SAdi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2008
Imi putei spune, va rog, care sunt toti pasii necesari pt inchirierile care se fac de pe Homelidays?

Dupa ce se plateste avansul, proprietarul imi va trimite un act de inchierere a studioului?

#33
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostSAdi79, on 20th April 2010, 15:48, said:

Imi putei spune, va rog, care sunt toti pasii necesari pt inchirierile care se fac de pe Homelidays?

Dupa ce se plateste avansul, proprietarul imi va trimite un act de inchierere a studioului?

Nu. Daca era sa primiti un contract, atunci el era inainte de a plati avansul. Pe homelidays sunt rare cazurile in care am vazut un contract.

Dupa ce veti trimite banii, solicitati proprietarului sa va confirme ca i-a primit si sa va trimita adresa detaliata, numere de telefon (cel mai bine mobil) pentru eventuale mesaje (de ex. intarzie avionul si dumneavoastra trebuie sa va intalniti la o anumita ora pentru a prelua apartamentul s.a.m.d.). Asta-i tot.

#34
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010

View PostSAdi79, on 20th April 2010, 15:48, said:

Imi putei spune, va rog, care sunt toti pasii necesari pt inchirierile care se fac de pe Homelidays?

Dupa ce se plateste avansul, proprietarul imi va trimite un act de inchierere a studioului?


Da, eu am primit contract de inchiriere. Mi l-a trimis initial pe mail, apoi l-am printat, semnat, expediat iar el mi l-a trimis inapoi semnat. Deci si eu si el avem cate un exemplar al astui contract. Acolo sunt specificate sumele exacte: cat e chiria, cat este garantia si cand anume mi-o inapoiaza (in cazul meu garantia este de 500€ care sunt inapoiati la parasirea apartamentului), cat este avansul.

#35
SAdi79

SAdi79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.07.2008
Multumesc pt raspunsurile prompte. M-am lamurit cum sta treaba.

#36
angisz

angisz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.08.2009

View PostSAdi79, on 20th April 2010, 15:48, said:

Imi putei spune, va rog, care sunt toti pasii necesari pt inchirierile care se fac de pe Homelidays?

Dupa ce se plateste avansul, proprietarul imi va trimite un act de inchierere a studioului?
Am inchiriat de mai multe ori de pe homelidays , niciodata n-am avut contract , doar confirmarea platilor prin e-mail.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate