Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

filtru red green blu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salut,

Are cineva idee pe unde as putea sa gasesc un filtru pentru calibrarea TV-ului. Stiu ca sunt acele filtre red green blue, dar nu am reusit sa gasesc pe nicaieri.

Multumesc

#2
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Filtru optic, vrei sa spui? Adica un geam colorat in R,G,B, de pus in fata ecranului?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu,

Ma refer la filtrul RGB, care are 3 zone. Una blue, una green si una red. Pentru ajustarea corecta a "culorii" trbuie sa te uiti prin flitrul blue la un pattern si sa faci ajustarile de rigoare.

Scopul acestui filtru este de a ajuta la setarea corecta a culorii unui TV (CRT, Plasma, etc)

Exmpleu : http://cgi.ebay.com/...=item20ae52f227

Mersi

#4
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Eu zic sa stai cuminte fiindca , iti vei strica tv-ul mai mult
Un reglaj de culoare la un tv crt nu este asa simplu cu niste amarate de filtre , trebuie intai sa-i reglezi albul dinamic si apoi sa-i faci reglajul culorilor si asta pe o mira color ( generata de un generator tv )
Am reglat sute de tv-uri  si iti spun din propie experienta ca nu pare cum crezi la prima vedere
In plus daca reglezi tv-ul la "ochiometru" , in mod sigur cand se va mai uita cineva la vreo emisiune/film sigur iti va spune ca nu este reglat bine
Deoarece fiecare percepe culorile/imaginea in altfel , cel mai bine se regleaza cu un aparat specializat numit analizator de culoare sau cum se faceau reglajele de culoare inainte la NEI cu un analizator de culoare Philips ( acesta aveea 3 ventuze/senzori optici care se lipea pe tub , avand cum ti-am scris mai sus mira color si senzori erau conectati la un aparat care avea 3 linii de leduri ( 1 linie = 1 culoare din cele 3 culori primare R, G, B ) si reglorul , regla din semi-reglabili de pe finalul video pana cand cele 3 linii de led-uri erau aproape egale )
La cate milioane de tv NEI-uri sau reglat atat pt. intern cat si pt extern , cred ca ai auzit si tu
Deci oare se merita sa-ti faci reglajul singur la tv , ca sa-ti mai spun ca in general la ultimele generatii de tv-uri crt , toate reglajele ( sau majoritatea ) se fac electronic din meniul service
La modele de NEI bifonice ( nu stiu daca toate , dar cele cu sasiu Beko ) , in functie de modelul/diagonala/firma tubului trebuia sa introduci niste valori la setarile pt. culoare din meniul service ( tot reglajul se facea cu telec. pt. varianta stereo

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salut,

Multumesc pentru descrierea pe care ai facut-o. Acum as dori sa intru in detalii mai mult.

Mi-am cumparat un LCD si pana in momentul de fata, ochiometric nu am reusit sa il regrez corespunzator. Ma dor ochii, obosesc cand ma uit la el. Si am hotarat sa incerc sa fac ceva regraje/ajustari folosind un Calibration Disc. Am cautat sa cumpar Digital Video Essentials pentru calibrare, dar evident ca la noi nu am gasit.

Asa ca am apelat la Net si mi=am descarcat discul. Acum dupa reglarea Brightness, Contrast, Sharpness urmeaza si Color care se face privind prin flitrul albastru.

Si de asta incerc sa caut cu scopul de a cumpara un asemenea filtru.

Daca acesta este domeniul tau de activitate si prestezi servicii de genul acesta, ai scule profesionale, atunci poate, contra cost, imi faci si mie o calibrare corespunzatoare.

Multumesc

#6
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Cauta pe avsforum poate gasesti reglaje pt tv-ul tau facute de baietii care au calibratoare. Era bine daca te uitai inainte de cumparare.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflorinbss2, on 25th January 2010, 10:41, said:

Cauta pe avsforum poate gasesti reglaje pt tv-ul tau facute de baietii care au calibratoare. Era bine daca te uitai inainte de cumparare.


Nu pot sa fac asta pentru ca fiecare TV e unic, si fiecare mediu e unic. Nu pot sa iau niste setari facute de cineva cu lumina aprinsa cand mie imi place sa ma uit la TV cu lumina stinsa. In conditiile astea va fi mult prea luminos ecranul pentru mine.

Am rascolit ceva forumuri pana acum, plus ca inca nu am cumparat nimic :)

Mersi

#8
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
Laddule, ai incercat o vizita la oftalmolog? (nu, nu te iau la misto)

Edited by jay333, 25 January 2010 - 10:56.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjay333, on 25th January 2010, 10:55, said:

Laddule, ai incercat o vizita la oftalmolog? (nu, nu te iau la misto)

Chiar da, prin iunie trimis de la medicina muncii. Si nu sunt probleme. Plus ca ma uit in monitor 8 ore pe zi la servici si acasa in 3-4 ore, si nu ma doare nimic. Dar cum bag ochiu in TV, ma oboseste... :)

#10
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
man, calibrarea asta ti se pare facut la lumina aprinsa? Eu am cautat inainte pe net de tv-ul respectiv si apoi l-am cumparat.

#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Niciodata ochii nu te dor de la culori necalibrate.
Culorile gresite pot altera redarea exacta a culorilor in raport cu realitatea si nu afecteaza in nici un mod comfortul privirii.Faptul ca o bluza apare portocalie si nu rosie nu creeaza oboseala.
In 90% nici nu ai cum sa observi deviatiile de culoare neavand un sistem de comparatie.
O imagine necalibrata este doar proasta nu obositoare.
Oboseala prematura este provocata de alte elemente precum: flickerul lampilor neon posibil inobservabil dar care lucreaza in subconstient, marginile duble date de oversharp, contrast si lumina variabila, miscare trepidata sau blurata (chestiuni specifice LCD).

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFC72, on 25th January 2010, 11:30, said:

Niciodata ochii nu te dor de la culori necalibrate.
Culorile gresite pot altera redarea exacta a culorilor in raport cu realitatea si nu afecteaza in nici un mod comfortul privirii.Faptul ca o bluza apare portocalie si nu rosie nu creeaza oboseala.
In 90% nici nu ai cum sa observi deviatiile de culoare neavand un sistem de comparatie.
O imagine necalibrata este doar proasta nu obositoare.
Oboseala prematura este provocata de alte elemente precum: flickerul lampilor neon posibil inobservabil dar care lucreaza in subconstient, marginile duble date de oversharp, contrast si lumina variabila, miscare trepidata sau blurata (chestiuni specifice LCD).

Ia incearca sa dai contrastul la maxim si backlightul (daca are tv-ul) si vezi cum ti se pare. Iti zic eu ca te vor durea ochii. Sau cel putin pe mine ma dor. Nu e musai sa fim toti la fel

#13
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
Tu chiar nu vrei sa te lasi. Exact acelasi lucru spunea si FC72. Ca  te poate durea capul de la backlight sau contrast prost reglat, dar nu de la culori.

Off. Nu mai da citat cand raspunzi celui anterior. E ca si cand ai purta o conversatie cu cineva si in loc sa-i raspunzi direct, repeti ca papagalul mai intai ceea ce a spus el.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

florinbss2 said:

Tu chiar nu vrei sa te lasi. Exact acelasi lucru spunea si FC72. Ca te poate durea capul de la backlight sau contrast prost reglat, dar nu de la culori.

Off. Nu mai da citat cand raspunzi celui anterior. E ca si cand ai purta o conversatie cu cineva si in loc sa-i raspunzi direct, repeti ca papagalul mai intai ceea ce a spus el.

Prietene ai probleme ? Sau faci doar exces de zel ? Ce problema ai tu cu modul in care raspund eu pe forum ? Tu esi papagalu care copiaza calibrari facute de altii in medii total diferite de mediul tau. Asa ca cineste naibii de 2 ori inainte sa faci afirmatii.

Unul din pasii de calibrare este acela de a regla culoarea. Nu vreau filtrul ca sa regrelz Contrastul. Il vreau ca sa fac toti pasii, sa fac corect intreaga calibrare. Nu numai Contrast si Brightness si culoara din ochi. Dar se pare ca atat te duce capul si nu esti in stare sa vezi problema in ansamblu.

Ca sa nu mai zic ca eu am intrebat de un flitru si tu ai venit sa imi zici sa ma duc pe nush ce forum sa vad ce a facut nush ce destept. Fii ontopic inainte sa vorbesti aiurea, evident daca poti sa te concentrezi.

Hai, Liber!!!

Edited by MembruAnonim, 25 January 2010 - 12:06.


#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Offtopic:
Se pare ca unii de pe forum, de pe acest topic, se considera detinatorii adevarului absolut!
Eu, la varsta mea, pun in aplicare o zicala batraneasca: cand doi oameni spun ca esti beat, e bine sa te duci sa te culci!

Ontopic:
Asa si cu calibrarea despre care se vorbeste aici: nu ca o spun eu, sau ca au spus-o si altii, inclusiv initiatorul topicului(fara sa-si de seama), dar e o chestie RELATIVA! E valabila doar 5 minute! dupa aia, conditiile se schimba continuu! Nu mai vorbesc de chestiile ce se afiseaza pe acel ecran CALIBRAT!
Calibrarea este valabila NUMAI in conditiile standard: mira generata cu acel disc si privita printr-un filtru SPECIAL de calibrare.
Si cum in viata reala nu exista niciodata conditiile standard in care s-a facut calibrarea...

Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!

Dar oare numai eu ma uit la acel TV?

Ce te faci daca vine cineva la tine sa vada un meci transmis HD si iti spune ca iarba e cam albastra?
Ii spui ca din reglajele STANDARD a reiesit ca mai trebuia ceva vopsea galbena pusa in amestecul de pe Ghencea?

E foarte bine ca cineva doreste perfectiune! Dar oare merita efortul (timp, bani, munca) doar pentru a spune: e reglat mai bine decat in fabrica! Chit ca eu nu vad nicio diferenta, ca de la mine de acasa pana la STAND am uitat cum se vedea PROST TV-ul si s-a si schimbat transmisia LIVE pe un film din '900 primavara!
Poate doar sa spun ca pe CRT-ul meu de 10 ani se vede de 10 ori mai bine. Am la dispozitie cateva butoane pe telecomanda cu care fac imaginea asa cum vreau eu, sau nevasta sau copilu'! Pe soacra o sar :ack:

Cu scuzele de rigoare pentru initiator: e efectiv pierdere de timp sa cauti o super calibrare valabila DOAR pentru ochiul tau!

#16
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Discutiile la subiect precum si contactarea unor calibratori s-au mutat aici https://forum.softpe...i-2-in-romania/ iar pentru aria OLED, aici https://forum.softpe...ar-despre-oled/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate