Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Cu masina in Creta

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

biancamch

biancamch

Member

• Grup: Members
[quote name='oplaurentiu' date='24th January 2010, 21:13' post='7700326']
cred ca nu mai mult de 300 evro dus-intors si face cam 10-12 ore!
[

Cu banii astia am mers cu avionul 2 persoane si am ajuns in 2 ore! (e drept, din Budapesta). De fapt, cu mai putini bani, cam 250 euro....

Edited by biancamch, 05 February 2010 - 17:35.

oplaurentiu

oplaurentiu

Member

Cu banii astia am mers cu avionul 2 persoane si am ajuns in 2 ore! (e drept, din Budapesta). De fapt, cu mai putini bani, cam 250 euro....
[/quote]

noi suntem 3 persoane si bagaje..... mama! mama! :thumbup:  :naughty:  :peacefingers:

14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

Senior Member

• Grup: Senior Members

raluca23, on 25th January 2010, 23:34, said:

depinde de buget alocat  avion de la buc 2 pers =600 euro + avion cluj buc =750 euro aprox + sa zicem 10 zille din 14 auto inchiriat =300 euro +plus benzina =1100E in mare  daca inchiriezi masina cu 30 euro +casco . Masina 260E fery cu rezervare  dus intors 2 pers + masina  calculam 4000KM din care 800 in insula  masina e diesel  consum 5,5 100KM  =220 l =250 euro  plus aprox 50 euro taxe 300 un total 300 +260=560 sa zicem 600 cazare am gasit la 280 euro 14 zile  frigider chicineta  air cond etc.  avem un total 880 sa zicem 900 +600 de buzunar =1500 (14 zile ) duc cu mine ce vreau si cat vreau  cu avionul e limitat bagajul  cam asta e gandirea  de condus  nici o problema  anul trecut am plecat din cluj la ora 18  si la ora 12 eram in Patras la hotel  cu oprire in Belgrad  1  ora am pris ploaie pana la NIS .
Poate ne mai dai detalii-Serbia prin Moravita ati iesit?Si dupa catre Salonic?

grecuadrian

grecuadrian

Junior Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rkHXbS8Ko9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . La stilul asta de condus vezi Creta doar Intro zi .

ruxandra61

ruxandra61

New Member

Sal ,as avea si eu nevoie de niste sfaturi ....Pe 1 aprilie plec cu masina spre Creta,e prima oara cand ies din tara cu masina.....am putin emotii.m-am interesat si cred ca o sa urmez traseuil ruse-sofia-atena-piraeus si apoi ferry pana in creta.

grecul68

grecul68

Member

ai nevoie de niste sfaturi...dar nu pui nici intrebare,cum vine asta?

grecuadrian

grecuadrian

Junior Member

ruxandra61, on 5th March 2010, 15:39, said:

Sal ,as avea si eu nevoie de niste sfaturi ....Pe 1 aprilie plec cu masina spre Creta,e prima oara cand ies din tara cu masina.....am putin emotii.m-am interesat si cred ca o sa urmez traseuil ruse-sofia-atena-piraeus si apoi ferry pana in creta.
Acum depinde daca conduci singur ,  cIt esti de pro si rezistent ,si ce masina ai ,ce gps ai , chiar si asa este mai bine sa stai o noapte undeva daca ajungi fara oprire tot va trebui sa pierzi o zi de recuperare , si casco pentru afara este bine sa faci , cam riscant totusi cu masina In perioada asta poate nu gasesi benzina , drumuri blocate , Doamne ajuta poti sa nimeresti toate bune ramIne la alegerea ta ,succes .

Edited by grecuadrian, 05 March 2010 - 21:28.

Ari

Ari

Junior Member

oplaurentiu, on 24th January 2010, 20:36, said:

Salutare!

M-am gandit pentru la vara sa merg cu masina in Creta! Ce ziceti? Mai sunt amatori? As vrea sa merg la sfarsitul lunii august, respectiv 23 august data intrarii la cazare. Ideea mea este:

1 noapte: Salonic
2-a noapte: Meteore
3-a noapte: Atena
4-a noapte: ferry catre Creta
10 nopti de cazare Creta
1 noapte ferry
1 noapte oriunde.......

Ce ziceti????

Eu am fost acum cativa ani in Creta cu masina. La intoarcere am vazut si Santorini .
Rezerva-ti o cabina - merita .
Santorini- ne-am propus sa stam 5 zile si dupa 2 am plecat ...... Nu era mare lucru de vazut .
In Creta e super - dar nu-ti ajung 14 zile

sissi691

sissi691

Member

ruxandra61, on 5th March 2010, 15:39, said:

Depinde din ce oras pleci, mai mult de 800-1000 km pe zi nu e recomandabil sa faci chiar daca esti sofer de sofer. Dureaza destul de mult si drumul cu fery de pe continent pina in Creta, ca sa nu mai spunem de costuri... Cred ca mai bine luai avionul.

14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

Senior Member

sissi691, on 11th March 2010, 10:40, said:

Depinde din ce oras pleci, mai mult de 800-1000 km pe zi nu e recomandabil sa faci chiar daca esti sofer de sofer. Dureaza destul de mult si drumul cu fery de pe continent pina in Creta, ca sa nu mai spunem de costuri... Cred ca mai bine luai avionul.
Am inteles ca avionul e destul  de scump-si oricum e necesara o masina in Creta si oricum sunt necesare mai mult de 7 zile deci-asta cu masina ramane varianta cea mai plauzibila -din cate am citit eu aici pe forum.
Banuiesc ca va fi obositor-ca orice drum e obositor.
Dar stie cineva exact cam la cat se ridica in ziua de azi costul unui bilet cu tot cu taxe?
De exemplu noi din Timisoara nu avem avion direct-trebuie sa luam din Cluj/Bucuresti sau Budapesta.

Edited by 14-sexy-anuk, 11 March 2010 - 13:53.

portocaLeu

portocaLeu

Member

14-sexy-anuk, on 11th March 2010, 13:53, said:

Am inteles ca avionul e destul  de scump
.......................
Dar stie cineva exact cam la cat se ridica in ziua de azi costul unui bilet cu tot cu taxe?
Uite cateva oferte pe care tocmai le-am primit eu pentru luna mai:http://www.perfect-tour.ro/oferta/vacante/first-minute-vacante-de-vara/first-minute-grecia/grecia-creta-luna-mai-5816/

Edited by portocaLeu, 18 March 2010 - 09:12.

Tomaso

Tomaso

Superior Member

Nu am fost niciodată în Creta.

Anul acesta mă bate gândul să execut o deplasare cu mașina până pe insulă.
Nu am o dată precisă, pentru că m-am cam lăsat pe ultima sută de metri, au intervenit tot felul de neprevăzute și asta este.
Cel mai probabil în August.

Exclus cu avionul.  
Nu fac socoteala dacă ies mai ieftin cu avionul + mașină de închiriat.  Sunt obișnuit cu mașina mea pentru vacanțe.
Este și ceva mai spațioasă, pot băga saltelele umflate direct în mașină.  Am doi metri de spațiu între scaunul șoferului și ușile spate.
Mă rog, ideea este că m-am atașat emoțional de mașină, pentru că m-a purtat prin toată Europa, mă simt bine, îi știu toate hachițele.
Așa că, decizia este luată.
Plec cu mașina.

Sunt genul care pleacă în vacanță ca să viziteze, să vadă, să colinde.  
Nu spun că nu-mi place și puțină tihnă, să lenevesc la un hotel, pe-o plajă,  dar tentația este să ”explorez”.

Am citit și m-am documentat în privința feribotului din Pireu până în Creta.   O să mă coste circa 300 Euro   +/- 10%.  
Voi ajunge în port mai devreme, ca să am timp.  Probabil pe la ora  15-16 spre amiază.   După ce cumpăr bilet dus întors, mă bag în parcare și apoi trag o plimbare.

Traseul din România până în Grecia va fi compus din două părți.  
Ies din țară pe la Porțile de Fier II >  Negotin > Nis > Leptokarya unde voi înopta.  
A doua zi, inspre Atena, cred că în 4-5 ore, fără să mă grăbesc, ajung în portul Pireu.

Ceea ce aș vrea să îi întreb pe cei care au fost și cunosc Creta,  ar fi cam câte zile mi-ați recomanda să stau pentru a vedea suficient de mult încât să se justifice drumul cu mașina.
Nici nu vreau să ”bifez” obiective turistice, să fug doar cât să fac poze. Eu sunt de modă veche.  Îmi place să mai stau pe o bancă, să ascult, să văd, să miros.   Să am libertatea de a mă răzgândi, de a schimba planurile după cum mi se năzare la cafeaua de dimineață.   Creta este o insulă încărcată de istorie.  Mi-ar părea rău să ratez ceva important.

Știu că nu pot să văd totul, că nu se poate cuprinde într-o singură vacanță un spațiu de 260km lățime și atât de ofertant.   Sunt realist ... Posted Image

Cât considerați că ar fi ok?
10, 12, 14 zile?

O altă întrebare adresată celor care au mai fost.
Cum merge internetul la hoteluri sau apartamente?
Acum este cam târziu pentru a mai prinde locații foarte bune.   O să mă limitez la unele bune.
Pe Booking văd că e dat internetul relativ ok, dar, din alte experiențe trecute știu că ceea ce notează  cu ”foarte bine”  pentru mine înseamnă  ”așa și așa”.  

Cum funcționeză telefonia mobilă?
Este 4G suficient de răspândit?
Mă gândesc că dacă nu mai avem roaming de date,  nu-mi mai fac probleme cu netul.  
Anul trecutam dat ocol Peninsulei Iberice, de sus, din Țara Bascilor, Portugalia, Algarve, Costa del Sol, până în Catalunya.  Am folosit 4G destul de mult și pentru aproape o lună de roaming de date nu m-a costat în plus decât vreo 200 de lei.   Netul pe wifi era mai prost decât cel de pe 4G.   Uneori, la hotel, dimineța sau seara nu puteam să deschid Google Map.   Nasol.   Făceam hotspot cu telefonul și era altă viață.   Nu o spun ca pe-o fiță.  Am plecat fără rezervări (ca și acum, în cazul de față) și în fiecare dimineață trebuia să-mi fac traseul.   Era vital să-mi meargă netul.

O altă întrebare ar fi referitoare la siguranță.
Mai precis,  dacă mă duc pe coclauri și îmi las mașina cine știe pe unde,  există șansa să o găsesc cu geamul spart la întoarcere?
Vreau să mă bag și prin zone mai sălbatice, să văd și puțin din Creta neturistică.   Am văzut plaje unde nu poți ajunge cu mașina, trebuie lăsată la un kilometru distanță.
De aceea întreb.   Prefer opiniile voastre.

Mulțumesc anticipat pentru orice reply, idee, sugestie, sfat.

Edited by tomaso, 18 July 2017 - 22:08.

Brainie

Brainie

Active Member

Consideră minimum 10 zile pentru o privire sumară, dar nu apuci să parcurgi toată insula. Eu am avut 13 zile pline și cu indulgență pot să zic că am acoperit în mare cam 60% (mai mult ca teritoriu, că posibile obiective interesante au fost sărite intenționat sau nu chiar din zona „acoperită”). Ideal ar fi 3 săptămâni, poate și mai mult. Sau o tură de recunoaștere de 10-12 zile anul ăsta, și una de aprofundare cu altă ocazie.

Internetul WIFI: la prima cazare a fost OK (dar n-am forjat, intrat pentru câteva știri, FB, un pic Whatsapp), la a doua nu prea (întreruperi), dar scria asta la review pe booking.

Siguranța: prin prisma experienței de mai mulți ani (Creta numai în 2017) aș zice să nu-ți faci griji. Dar găinari or fi peste tot, nu pot băga mâna în foc. Anul ăsta am lăsat mașina în parcare la 1 km sau mai mult de plajă, fără probleme, dar erau zone cu flux mare de turiști (inclusiv greci).

Succes în expediție !

gabikry

gabikry

Junior Member

Eu voi sta in Creta 23 de zile si consider ca  nu-mi sunt suficiente pentru a vedea si explora Creta, am ales sa merg cu masina personala si din comoditate si din ratiuni financiare, cu avionul + masina inchiriata ar costa dublu decat cu masina personala tinand cont ca suntem 4 persoane. Anul trecut am fost in Santorini si am vazut care este treaba cu feribotul, daca iei bilet de la agentiile din port va fi mai scump decat daca ai lua bilete de pe net, direct de la Anek sau Minoan , nu de alte agentii, gen goferry, exemplu 40 euro de persoana airtipe seat ( si am dormit la mocheta, pe jos) + 89 euro de masina pe sens la agentiile din port, pe net, anul acesta, am dat 397 euro la cabina de 4 paturi + masina dus-intors. Am ales sa plec seara din Bucuresti si sa merg direct la Atena, fara sa ma mai opresc pe drum, preferand sa stau o zi in plus in Creta decat Leptokaria sau Paralia. Din cate am inteles, mergi cu un feribot de noapte, ideal e sa ajungi mai devreme in Pireu si sa lasi masina in port ca sa ai cat mai mult timp pentru o raita prin oras, eu am ales sa merg la Acropole si sa vizitez cartierul Plaka .
Internetul este ok mai peste tot, sa citesti un ziar, un mail si daca ai noroc nu se va bloca de loc.
Roamigul merge indiferent de retea, inclusiv digi, fara probleme, sa iti poti rezolva orice ai nevoie.
Nu ai zis nimic de cazare, ideal e sa-ti imparti cazarea , macar in 2 parti ( la mine este impartita in 6) ca sa nu pierzi mult timp pe drumuri, iar daca nu esti pretentios si cum zici ca ai spatiu poti dormi si in masina , acum depinde de ce vrei sa vezi si cate in Creta.
Nu cred ca vei avea probleme cu masina indiferent unde ai sa o lasi, o sa vezi ca sunt destui care le lasa asa.
Politia este indulgenta daca ai bun simt asa ca totul va fi ok.
Ma gasesti in Creta dupa data de 17 August in caz ca vrei sa bem un cico impreuna

Tomaso

Tomaso

Superior Member

Multumesc pentru raspunsuri!

Ma gandeam la 12-13 zile (cazari in Creta).
O sa fac cum mi-ati recomandat cu cazarea, in sensul de a o desparti in doua,  in est si in vestul insulei.
Nu am facut rezervare, inca, dar nu cred ca va fi o problema prea mare.

Informatia importanta pe care o retine aceea ca ar fi mai avantajos de cumparat online bilete pentru ferry,  nu de la agentiile din port.
Citisem niste posturi mai vechi, din care rezulta ca pe net era mai scump si ca este mai bine sa cumpar de la agentiile din port.  Dar posturile sunt vechi si am incredere in ceea ce mi-ati spus voi.

Intre timp am vazut ca pe topicul cu Creta colegii pun foarte multe informatii, inclusiv pentru interesul celor care calatoresc cu masina.
O sa citesc si acele topic.

Inca odata, multumesc pentru raspunsuri!   Posted Image

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

@tomaso: m-am ferit puţin să-ţi răspund, pentru că sunt şocat de topic. L-ai căutat, nu glumă, cred că era pe ultima pagină ! Nu ştiu ce să zic, deşi numele te duce cu gândul la "Turism auto", totuşi nu e vorba de trasee şi chestii adiacente, aşa că se potriveşte poate mai mult aici, la "Vacanţă în Grecia".

Pe de altă parte, fiind un topic "uitat", informaţiile care te interesează le găseşti pe celălalt topic, şi bine faci dacă îl vei studia. De fapt, am observat că ai început deja studiul. Uite un post care răspunde subiectiv la una din întrebările tale - apasă aici !. Bine, eu doresc să vizitez exhaustiv Creta,
În ce priveşte semnalul wi-fi, din experienţa vacanţei de anul acesta şi din alte experienţe din Grecia - pot spune că în general grecii sunt mai "ecologişti", adică semnalul e mai slab, mai prietenos cu mediul înconjurător. În Creta o primă impresie a mea este că există diferenţă între nord şi sud prin numărul diferit de useri. Adică în Paleohora semnalul a fost excelent şi userii puţini, drept urmare n-am avut absolut nicio problemă cu net-ul. În schimb, în Agioi Apostoloi (în Kato Daratso, la vest de Hania), deşi semnalul apărea că e excelent, totuşi numărul foarte mare de turişti conectaţi a făcut de multe ori imposibilă conectarea noastră. Doar la ore neobişnuite am putut să ne conectăm. De fapt am văzut că ai citit postul în care am spus aceste idei. Telefonia mobilă merge excelent cam peste tot, inclusiv pe plaje. Totuşi, în Cheile Samaria nu era semnal deloc, dar deh, este Parc Naţional. Şi nici la Şeitan Limania în parcare nu era semnal, mă şi gândeam că dacă ajunge acolo vreo "piţi" gen Mamaia n-o să poată posta imediat pe FB selfie-ul făcut. Oricum, în orice zonă cât-de-cât civilizată ai semnal.
Maşina o laşi oriunde, încuiată şi fără nimic la vedere în ea şi nu vei păţi nicio belea, de fapt asta e valabil în toată Grecia, nu numai în Creta.

Sănătate şi să ne "revedem" cu bine pe topicul principal !

Brainie

Brainie

Active Member

Şi nici la Şeitan Limania în parcare nu era semnal, mă şi gândeam că dacă ajunge acolo vreo "piţi" gen Mamaia n-o să poată posta imediat pe FB selfie-ul făcut. Oricum, în orice zonă cât-de-cât civilizată ai semnal.

În parcare n-am verificat, dar pe plajă era, mai prost, te mai întorceai după vânt, dar era ceva (și voce și date).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate