Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Cu masina in Creta

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

oplaurentiu

oplaurentiu

Member

• Grup: Members
Salutare!

M-am gandit pentru la vara sa merg cu masina in Creta! Ce ziceti? Mai sunt amatori? As vrea sa merg la sfarsitul lunii august, respectiv 23 august data intrarii la cazare. Ideea mea este:

1 noapte: Salonic
2-a noapte: Meteore
3-a noapte: Atena
4-a noapte: ferry catre Creta
10 nopti de cazare Creta
1 noapte ferry
1 noapte oriunde.......

Ce ziceti????

Edited by oplaurentiu, 24 January 2010 - 20:36.

Marius995

Marius995

Member

Frumoasa planificare .

Lipsum

Lipsum

Moderator extrem de rău

• Grup: Moderators
Eu ma duc in Grecia la vara, dar mai devreme prin Iunie. :)

Campers

Campers

Just ..tired of this shit ..

• Grup: Senior Members
cat e ferry catre creta? si cat timp face?

oplaurentiu

oplaurentiu

Member

Campers, on 24th January 2010, 21:10, said:

cat e ferry catre creta? si cat timp face?

cred ca nu mai mult de 300 evro dus-intors si face cam 10-12 ore!

CRGmedia

CRGmedia

Junior Member

grecia e o tara frumoasa...drum bun si distractie placuta!!!

Campers

Campers

Just ..tired of this shit ..

f tare ..
sper vara viitoare sa fac si eu o excursie de genul ..

sau daca castig anu asta la superbingo ... :lol:

Berbecut

Berbecut

New Member

Salut,

Am fost in Kreta 2 ani la rand cate 2 saptamani cu masina. Am reusit sa vedem 90% din tot ceea e de vazut. Inclusiv plajele (top 10 Europe) pozitionate in extremitatile insulei.
Plecat din Iasi dupa amiaza. Seara cazat la Giurgiu. A doua zi traversat Bulgaria si cazat in Grecia la Paralia Katerini (200 km de la intrarea in Grecia).
Plecat dimineata din Paralia Katerini si pe la ora 15.00 ajungi la Pireus (in sudul Atenei). La ora 16.00 se deschide casa de bilete in port. Ferryboat-ul pleca la ora 21.00, dar te imbarci incepand cu ora 18.00. Am mers de fiecare data cu Anek Lines. Nu nea-m luat cazare la cuseta, pt ca era destul de scump, ci am dormit in restaurant folosind saci de dormit.
Iti recomand dpdv cazare zona Chania. Noi am stat in al doilea an la Apladas Beach in Platanias (800 Euro - 2 persoane 12 nopti) - 4 stele cu demipensiune. Este cotat foarte bine pe www.holidaycheck.de, site-ul de unde ne-am cumparat biletele. In primul an am stat la o retea spaniola foarte cunoscuta (Iberostar) in Panormos.
Decizia de a merge cu masina nu este usor de luat (e usor obositor drumul mai ales in Bulgaria), dar ai avantajul ca iti poti planificasa vezi cate o plaja super....in fiecare zi. Si iti spun ca am vazut multe locuri/plaje in Europa, dar sunt cateva care sunt in top-urile mondiale (Laguna - Balos, Elafonissi, Vai, Preveli, Plakias).
Au fost unele dintre cele mai reusite concedii pe care le-am avut si nu am regretat nici o clipa faptul ca am luat decizia sa mergem cu masina. Dpdv costuri, feriboat-ul este sub 300 Euro, motorina ne-a costat (4500 km x 5% x 1 Euro) = 225 Euro. Ceva taxe de autostrada in Grecia (20 Euro/dus intors) si cazarea la Katerini - 35Euro x 2 nopti = 70 Euro.
Informatiile referitoare Kreta le gasesti pe forum din abundenta. Asa ca iti urez vacanta maxima !!

raluca23

raluca23

New Member

Berbecut, on 24th January 2010, 22:36, said:

Salut,

Am fost in Kreta 2 ani la rand cate 2 saptamani cu masina. Am reusit sa vedem 90% din tot ceea e de vazut. Inclusiv plajele (top 10 Europe) pozitionate in extremitatile insulei.
Plecat din Iasi dupa amiaza. Seara cazat la Giurgiu. A doua zi traversat Bulgaria si cazat in Grecia la Paralia Katerini (200 km de la intrarea in Grecia).
Plecat dimineata din Paralia Katerini si pe la ora 15.00 ajungi la Pireus (in sudul Atenei). La ora 16.00 se deschide casa de bilete in port. Ferryboat-ul pleca la ora 21.00, dar te imbarci incepand cu ora 18.00. Am mers de fiecare data cu Anek Lines. Nu nea-m luat cazare la cuseta, pt ca era destul de scump, ci am dormit in restaurant folosind saci de dormit.
Iti recomand dpdv cazare zona Chania. Noi am stat in al doilea an la Apladas Beach in Platanias (800 Euro - 2 persoane 12 nopti) - 4 stele cu demipensiune. Este cotat foarte bine pe www.holidaycheck.de, site-ul de unde ne-am cumparat biletele. In primul an am stat la o retea spaniola foarte cunoscuta (Iberostar) in Panormos.
Decizia de a merge cu masina nu este usor de luat (e usor obositor drumul mai ales in Bulgaria), dar ai avantajul ca iti poti planificasa vezi cate o plaja super....in fiecare zi. Si iti spun ca am vazut multe locuri/plaje in Europa, dar sunt cateva care sunt in top-urile mondiale (Laguna - Balos, Elafonissi, Vai, Preveli, Plakias).
Au fost unele dintre cele mai reusite concedii pe care le-am avut si nu am regretat nici o clipa faptul ca am luat decizia sa mergem cu masina. Dpdv costuri, feriboat-ul este sub 300 Euro, motorina ne-a costat (4500 km x 5% x 1 Euro) = 225 Euro. Ceva taxe de autostrada in Grecia (20 Euro/dus intors) si cazarea la Katerini - 35Euro x 2 nopti = 70 Euro.
Informatiile referitoare Kreta le gasesti pe forum din abundenta. Asa ca iti urez vacanta maxima !!

preturile aprox la fery pt chania sunt in total 260E   2 pers +masina fara cuseta  se merge noaptea eu merg in sept 14 zile =280 euro  direct din cluj via sarbi =1600km

copjob2000

copjob2000

Senior Member

Prin Serbia se ajunge mai repede, pentru ca mergi mult pe autostradă...

cristeamax

cristeamax

Member

Daca vrei sa vezi numai Creta nu se merita sa bati drumul pana acolo cu masina. In nici doua ore ajungi cu avionul. Inchiriezi o masina doua saptamani si vezi tot ce se poate vedea fara sa te duci doua zile in acelasi loc: Chania, Knossos, Matala, Stavros, Samaria, Elounda, Agios Nikolaos, Vai, Elafonissi, Sfakia, laguna Balos, Falassarna. Nu prea ai cum sa le vezi toate intr-o saptamana si nici in doua nu poti sa zici ca ai vazut toata Creta mai ales ca te duci acolo in vacanta. De exemplu faci o excursie la Elafonissi si stai acolo 5-6 ore la plaja... si s-a dus o zi. Croaziera catre laguna Balos din kissamos iti ia tot o zi si tot asa.

Heraklion, Knossos, Vai si Agios Nikolaos eventual si Elounda merita sa le faci intr-o zi dat fiind ca ferry ajunge in Heraklion si toate astea sunt in estul Cretei. Apoi restul sunt cam toate in vest, de aceea merita cazarea sa a ai fie impartita o saptamana Heraklion una Chania, fie numai in Chania. In Chania chiar ai ce face in fiecare seara in centru vechi care e mereu animat.

In Chania cea mai buna plaja  este la vreo 14 km... Kalatas si daca mergi in aceiasi directie inca vreo 7 k e plaja de la Stavros pe care s-a filmat Zorba Grecul. Si plaja din oras e curata... dar e in oras.

In fine, cel mai frumos in Creta e sa o descoperi singur fara impresiile altora.

Daca pleci cu masina din Romania merita sa faci circuitul Greciei si eventual la intoarcere sa vii pe alt traseu. Dar asta nu prea mai e vacanta "de odihna"...

La ferryboat pot fi probleme uneori vara si daca pleci fara rezervare risti sa ajungi la Atena si sa te intorci inapoi.

Si daca tot ajungi in Creta merita sa-ti rupi o zi si sa iei o croaziera pana in Santorini... din Rethymno sau Heraklion. Bineinteles fara masina...

Pe linkul de mai jos e un exemplu de circuit cu autocarul. Poate gasiti idei despre obiective in Grecia si drumul de intoarcere:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K-hFdslLlEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un site unde sunt insirate toate plajele din Creta:
http://www.explorecr...eaches.html#1_8
Plaje care nu trebuiesc ratate: Elafonissi, Vai, Matala, Stavros, Kalatas, Falassarna, Balos(se ajunge numai cu croaziera).

Edited by cristeamax, 25 January 2010 - 15:47.

raluca23

raluca23

New Member

cristeamax, on 25th January 2010, 16:33, said:

Daca vrei sa vezi numai Creta nu se merita sa bati drumul pana acolo cu masina. In nici doua ore ajungi cu avionul. Inchiriezi o masina doua saptamani si vezi tot ce se poate vedea fara sa te duci doua zile in acelasi loc: Chania, Knossos, Matala, Stavros, Samaria, Elounda, Agios Nikolaos, Vai, Elafonissi, Sfakia, laguna Balos, Falassarna. Nu prea ai cum sa le vezi toate intr-o saptamana si nici in doua nu poti sa zici ca ai vazut toata Creta mai ales ca te duci acolo in vacanta. De exemplu faci o excursie la Elafonissi si stai acolo 5-6 ore la plaja... si s-a dus o zi. Croaziera catre laguna Balos din kissamos iti ia tot o zi si tot asa.

Heraklion, Knossos, Vai si Agios Nikolaos eventual si Elounda merita sa le faci intr-o zi dat fiind ca ferry ajunge in Heraklion si toate astea sunt in estul Cretei. Apoi restul sunt cam toate in vest, de aceea merita cazarea sa a ai fie impartita o saptamana Heraklion una Chania, fie numai in Chania. In Chania chiar ai ce face in fiecare seara in centru vechi care e mereu animat.

In Chania cea mai buna plaja  este la vreo 14 km... Kalatas si daca mergi in aceiasi directie inca vreo 7 k e plaja de la Stavros pe care s-a filmat Zorba Grecul. Si plaja din oras e curata... dar e in oras.

In fine, cel mai frumos in Creta e sa o descoperi singur fara impresiile altora.

Daca pleci cu masina din Romania merita sa faci circuitul Greciei si eventual la intoarcere sa vii pe alt traseu. Dar asta nu prea mai e vacanta "de odihna"...

La ferryboat pot fi probleme uneori vara si daca pleci fara rezervare risti sa ajungi la Atena si sa te intorci inapoi.

Si daca tot ajungi in Creta merita sa-ti rupi o zi si sa iei o croaziera pana in Santorini... din Rethymno sau Heraklion. Bineinteles fara masina...

Pe linkul de mai jos e un exemplu de circuit cu autocarul. Poate gasiti idei despre obiective in Grecia si drumul de intoarcere:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K-hFdslLlEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un site unde sunt insirate toate plajele din Creta:
http://www.explorecr...eaches.html#1_8
Plaje care nu trebuiesc ratate: Elafonissi, Vai, Matala, Stavros, Kalatas, Falassarna, Balos(se ajunge numai cu croaziera).

depinde de buget alocat  avion de la buc 2 pers =600 euro + avion cluj buc =750 euro aprox + sa zicem 10 zille din 14 auto inchiriat =300 euro +plus benzina =1100E in mare  daca inchiriezi masina cu 30 euro +casco . Masina 260E fery cu rezervare  dus intors 2 pers + masina  calculam 4000KM din care 800 in insula  masina e diesel  consum 5,5 100KM  =220 l =250 euro  plus aprox 50 euro taxe 300 un total 300 +260=560 sa zicem 600 cazare am gasit la 280 euro 14 zile  frigider chicineta  air cond etc.  avem un total 880 sa zicem 900 +600 de buzunar =1500 (14 zile ) duc cu mine ce vreau si cat vreau  cu avionul e limitat bagajul  cam asta e gandirea  de condus  nici o problema  anul trecut am plecat din cluj la ora 18  si la ora 12 eram in Patras la hotel  cu oprire in Belgrad  1  ora am pris ploaie pana la NIS .

cristeamax

cristeamax

Member

raluca23, on 25th January 2010, 23:34, said:

...am plecat din cluj la ora 18  si la ora 12 eram in Patras la hotel  cu oprire in Belgrad  1  ora am pris ploaie pana la NIS .

Mi  se pare absolut normal pentru voi... din Cluj prin Serbia. Din Bucuresti e mai la-ndemana avionul... dar cum am spus "numai daca vrei numai Creta". Ideal e sa te inhami doua saptamani la un circuit complet cu masina... poate chiar doua saptamani si cateva zile. O alta idee de excursie ar fi insula Egina care e la o ora de vapor de Atena. Inchiriezi o masinuta o zi cu 30 de euro si ai dat turul insulei de doua ori: Agia Marina, biserica Sf. Nectarie. Seara esti inapoi in Atena, iti urci masina pe feryboat si te trezesti dimineata in Creta.

N-am nicio intentie sa-ti combat calculele dar sunt un pic ideale. Odata cazarea, nu zic ca nu gasesti la banii aia dar eu nu m-as duce la risc... iar pe de alta parte numai daca te duci din Chania pana la Vai sau dus 600 de km dus/intors... api Elafonissi 160 km si tot asa ajungi lejer la 1500 in doua saptamani.

Am gasit un tabel cu dstantele dintyre puncte de interes din Creta: http://www.explorecr...-distances.html

Edited by cristeamax, 26 January 2010 - 09:35.

oplaurentiu

oplaurentiu

Member

Berbecut, on 24th January 2010, 21:36, said:

Salut,

Mii de multumiri pentru informatii. O sa iau in calcul tot ce mi-ai scris.

Merg cu masina personala pentru ca avem si un copil de 5 ani, si stiti si voi cum e: bagajele mele incap intr-o punga de plastic. Pentru famelion nu ajung 2 trolere! Numai taxele de aeroport se ridica zic eu pe la 300 evro. Nu vreau sa ma duc si sa stau doar la hotel sau sa inchriez masina de acolo. Cred ca ajung la aceleasi costuri daca platesc taxele de aeroport ca si cu masina mea. DPDV al drumului nu imi fac probleme ca am batut Bg in lung si in lat, am mai fost si in Gr dar doar pana la Meteore si Sfantul Munte.

grecuadrian

grecuadrian

Junior Member

Cretani conduc foarte prost ,daca va duceti cu masina personala sa va faceti casco pentru in afara tari ,sau sa aveti grija sa nu luati masina inchiriata fara asigurare ,un prieten la indemnul patronului ca ar dura inca ceva timp actele de asigurare a luat masina fara asigurare si a fost lovit de un localnic care a fugit ,la ajun din urma si dadea din umeri ,a anuntat politia care a venit dupa o ora si nu a facut nimic ,la firma a trebuit sa negocieze cu patronu si a dat 100 de E .

cristeamax

cristeamax

Member

grecuadrian, on 26th January 2010, 13:28, said:

Cretani conduc foarte prost ,daca va duceti cu masina personala sa va faceti casco pentru in afara tari ,sau sa aveti grija sa nu luati masina inchiriata fara asigurare ,un prieten la indemnul patronului ca ar dura inca ceva timp actele de asigurare a luat masina fara asigurare si a fost lovit de un localnic care a fugit ,la ajun din urma si dadea din umeri ,a anuntat politia care a venit dupa o ora si nu a facut nimic ,la firma a trebuit sa negocieze cu patronu si a dat 100 de E .

Ca sa inchiriezi masina oriunde in lumea asta fara casco tre sa fii "inocent" rau... Ca sa generalizezi la modul "cretanii conduc foarte prost" de la o intamplare pe care ai auzit-o de la un prieten... e tot treaba ce tine de inocentza.

Daca inchiriezi masina in Creta si ai incident, iti opresc garantia lasata la birou sau iti iau de pe card valoarea garantiei... vreo 300 de euro parca sau mai putin.

Din experienta va recomand un brand mare gen Hertz pentru un motiv simplu. In Creta ca si in Paris sau orice alt loc in care oamenii sunt relaxati considera ca spoilerele sunt "consumabile". Adica e permis sa parchezi pana face trosc. Nu o sa vedeti masina cu spoilerele intacte. Si ca sa revin la Hertz... am avut masina agatzata in parcare si au observat dar au zis ca "it's ok"... si am luat garantia inapoi. Asta inseamna firma mare.
Va recomand sa aveti card embossat ca sa lasati cash.

Un alt avantaj.. Hertz are cea mai intinsa retea. Daca simt ca scartzie ceva te opresti in primul oras si iti schimba masina.

Edited by cristeamax, 26 January 2010 - 18:16.

geticul

geticul

Member

noi aveam in gand sa mergem in iunie in grecia. cred ca august ar fi prea fierbinte. oricum in august inca nu-mi stiu programul, ca si asa pentru iunie ma mai gandesc sa vad in ce parte a lunii va fi, ca pentru mine inca e in ceata programul la munca.

oplaurentiu

oplaurentiu

Member

geticul, on 28th January 2010, 06:25, said:

noi aveam in gand sa mergem in iunie in grecia. cred ca august ar fi prea fierbinte. oricum in august inca nu-mi stiu programul, ca si asa pentru iunie ma mai gandesc sa vad in ce parte a lunii va fi, ca pentru mine inca e in ceata programul la munca.

salut!

se poate sa fie cald, dar noi suntem adeptii vacantei la sfarsitul perioadei de concedii - dupa 20 august.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate