Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Salzburg

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#181
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.rvo-bus.d...pdf  salzburg - berchtesgaden
http://www.rvo-bus.d...-nest.shtml  , http://www.rvo-bus.d..._838_sommer.pdf
http://www.berchtesg...-koenigssee  , http://www.rvo-bus.d..._841_sommer.pdf

#182
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
si eu recomand Konnigsee (eventual cu eagle Nest) fata de Werffen.
Daca vrei sa mergi la Eagle Nest, asigura-te ca vremea e frumoasa pentru ca daca prinzi ceata/ innorat sus ai pierdut timpul. Noi cand am plecat de jos cu autobuzul era senin, dar cand am ajuns sus era ceata si nu am vazut mare lucru, asa ca trebuie sa mai ajung odata acolo.
La Werffen am fost de 2 ori pana acum (imi place sa vizitez castele) si odata am prins si demonstratia cu pasari de prada. Ca parere personala, desi este destul de interesanta demonstratia, nu m-a dat pe spate si nu mi-as faca programul in functie de asta. Castelul e frumos si peisajele ce se pot vedea in jur sunt deosebite.

Ref la cele 3 zile, eu as sta o zi in Salzburg (cred ca e suficient pentru centrul vechi si vizita la castel), o zi la Konnigsee + Eagle Nest, si a treia zi as merge la St Wolfgang + urcatul cu  mocanita la Shafbergspitze https://en.wikipedia..._(Salzkammergut)

#183
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
Bogwol, multumesc de sfat;
Vad cat timp imi ia Salzburgul si incerc macar o zi sa fug si pe langa;
in principiu Konnigsee + Eagle Nest...vedem si cu vremea;
o sa-mi fac totusi notite si despre ce mi-ai spus cu St Wolfgang + urcatul cu  mocanita;
o sa calculez in mare timpii pentru lac; am citit ca se poate merge pana la Salet;
sau alta optiune ar fi  la lac un bilet cuplat  pana la  Bartolomeu + urcare cu telefericul Jennerbahn
(dar deja cred ca Eagle Nest in cazul acesta nu se mai poate face);
Daca e sa cuplez Konnigsee + Eagle Nest cred ca pe lac ar trebuie sa ma duc doar pana la Bartolomeu;
o sa ma uita diseara sau maine si calculez...

#184
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Si noi aveam in plan sa mergem la Eagle Nest, insa proprietarul pensiunii unde am fost cazati, ne-a sfatuit sa mergem sa vedem doar lacul si sa nu pierdem vremea la Eagle Nest, din cauza ca sunt foarte multi turisti si a zis ca ne ia ceva timp sa ajungi acolo. Ne-a zis ca pt o  panorama mai frumoasa  sa luam telecabina din Gartenau si sa urcam pe muntele Untersberg. Ne-a zis ca privelistea nu se compara cu cea de la Eagle Nest. Se vede si Berchtesgaden de sus si lantul alpin, inclusiv orasul Salzburg. Telecabina face 9 minute pana sus si de acolo sunt diferite trasee montane pentru cine e amator de asa ceva inclusiv o pestera. Este foarte frumoasa privelistea, iar peisajul cu flora alpina merita din plin. Daca vei lua cardul Salzburg si iti recomand sa faci asta, telecabina intra in pretul cardului.
Doar pana in octombrie se poate urca pe munte, cred ca si la Eagle Nest e valabil acelasi lucru.

Edited by andrulina, 27 July 2015 - 19:07.


#185
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postiepurila2009, on 27 iulie 2015 - 14:40, said:

Daca e sa cuplez Konnigsee + Eagle Nest cred ca pe lac ar trebuie sa ma duc doar pana la Bartolomeu;
o sa ma uita diseara sau maine si calculez...

Eu am "facut" tot lacul Konigsee (pana la Salet) si Eagle Nest intr-o zi (in cca 5 ore, daca imi amintesc corect) dar am fost cu masina proprie. Nu stiu cum e cu transportul in comun de la lac pana la locul de plecare al autocarelor pentru Eagle Nest.
Ref la plimbarea pe Konigsee, iti recomand sa mergi pana la Salet si apoi pe jos (15-30 minute) pana la lacusorul de dupa Salet - privelistea e super. Eventual poti face si o tura in jurul acestui mic lac 9stiu ca am vazut o poteca care mergea pe maulul lacului), nu cred ca iti ia mai mult de 1 ora.
Despre St Bartolomeu, nu stiu ce sa zic; pentru mine a fost o dezamagire. Am vrut sa il vizitam la intoarcere; am coborat din vaboras, am mers pana la bisericuta, era inchisa (nu mai stiu daca era in renovare sau era pur si simplu inchisa) si ne-am intors la acelasi vaporas in 7-8 minute Posted Image. In afara de bisericuta, nu prea imi dau seama ce s-ar putea vizita altceva acolo.

Edited by bogwol, 28 July 2015 - 07:08.


#186
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru noi St Bartolomeu a fost o dezamagire si mai mare: am mers de dimineata cu vaporasul pana la Salet, de acolo am mers pe jos pana la Obersee, pe care l-am ocolit pana in capatul celalalt, am luat o gustarica la cabana si am mai urcat putin in sus spre o cascada pe care nu am reusit sa o vedem de aproape. Retur pana la Salet, pana aici totul minunat. Apa ambelor lacuri foarte frumoasa, a meritat. Ideea proasta a fost ca la intors ne-am oprit la St Bartolomeu. Ne-am dat jos, am vizitat rapid ce era de vizitat si problema mare: o coada imensa pentru vaporasul de intoarcere, pentru ca mai toate vaporasele veneau destul de pline de la Salet si puteau "incarca" putin oameni acolo. Am stat o gramada de vreme la coada, ne era deja si foame....

#187
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
Multumesc pentru sfaturi colegilor de pe forum!!!!!!!!

Am ajuns in Salzburg duminica la pranz in 2 august 2015 pe ploaie;
ne-am cam bosumflat fiindca aveam senzatia ca ploaia va tine zile intregi;
dupa ce ne-am cazat la hotel si ne-am dus in centru la vizitat domul&muzeul
s-a oprit ploaia si a iesit soarele;
am folosit Salzburg card pe 72 de ore (l-am achizitionat din gara);
in ultima zi ne-am mai luat un card de transport  de 24 de ore;
am avut cazare la un hotel aproximativ la 10 minute cu autobuzul de centru si de aceea am avut nevoie de mijloc de transport;
restul zilelor a fost cald, pana in 32-34 de grade; intr-o seara pe la ora 21.00 a mai plouat, dar foarte putin, vreo 20 de minute;

Cele trei zile intregi le-am grupat astfel (subliniez ca am folosit doar mijlocul de transport in comun; cu masina inchiriata sau personala probabil se pot grupa mai multe obiective pe langa Salzburg; dar a fost bine si asa):

Ziua 1: Dimineata plecat cu autobuzul 25 spre Untersberg; urcat cu cable-carul; traseu pana la crucea de lemn; admirat privelistea;
o bere/cafea la terasa si coborat; oprire apoi la Hellbrunn; vizitat gradinile si palatul si plecat spre Salzburg unde am mai avut cateva ore;

Ziua 2: Cea mai complicata fiindca am plecat tarziu cu autobuzul spre Berchtesgaden (asa e cand nu esti singur; unul vrea cafea, unul vrea cumparaturi, etc ;-) ) pentru lacul Konnigsee; am prins autobuzul de 9.24 din statia Rathaus; au trebuit nervi buni sa stam la coada la bilete pentru vaporas si pe caldura de 30 de grade...cred ca in jur de o ora si 45 de minute; era pliiiinnnn de turisti...dupa ce am stat la coada am prins programare la vaporasul de 13.45...asa ca in aceasta zi a fost doar lacul; am coborat la Salet; aici ne-am invartit pe langa lac, pe la Obersee; nu ne-a mai iesit nici urcatul cu telefericul Jennerbahn; de Eagle's Nest nici vorba;
Ultimul autobuz inapoi spre Salzburg din Berchtesgaden era la 18.15;

ZIUA 3: Plecat din gara Salzburg cu autobuzul 150 spre St. Gilgen; de aici luat vaporasul pana la St. Wolfgang;  nu era coada mare la bilete; in cinci minute cel mult am rezolvat problema biletelor;
am prins vaporasul de ora 10.00; am coborat in St. Wolfgan; ne-am invartit pe aici o vreme apoi ne-am intors in St. Gilgen si am urcat cu telecabina; o priveliste superba asupra lacului;
am plecat de aici cu autobuzul de ora 19.00 spre Salzburg.

Concluzie:
Salzburgul (prin care am mai trecut doar doua ore in urma cu cativa ani) este un oras frumos; privelistea de sus de la fortareata este superba; gradinile Mirabell le-am gasit la fel de fermecatoare...
am prins si perioada festivalului de muzica; intr-una din seri a sustinut concert Juan Diego Florez; am stat si eu cateva minute in fata cladirii si am urmarit cum vine lumea la concert;
"am suferit" ;-) ca nu m-am organizat din timp sa-mi iau bilet la concert; dar nici nu stiam sigur daca voi face calatoria..asa ca...asta e..
cireasa de pe tort ;-) intr-o seara l-am vazut plimbandu-se prin Salzburg pe Rolando Villazon...
zona de langa oras este minunata; sper ca in urmatorii ani sa mai ajung pe aici si sa mai prind si vreme frumoasa ;-)
probabil ca o sa-mi organizez altfel cazarea...

Atasez cateva fotografii..

Attached Files



#188
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Iepirila, in loc de urcat cu telecabina in St Gilgen, eu as fi urcat cu trenuletul din St Wolgang (mai ales ca ati fost in statiune!!). Ramane pe alta data :)

#189
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
Bogwol, am tinut cont de sfatul tau si m-am dus la St Wolfgang; doar partea cu mocanita nu mi-a mai iesit ca restul nu au vrut; mi-au tinut teorie ca mocanita de la noi din Maramures e mai autentica si ce vreau mai mult ;-)
asa ca vorba ta pe data viitoare...
zona e superba...vreau sa mai fac o plimbare pe lac si sa merg pana la Strobl...
timpul a fost scurt...nu le-am putut face pe toate..
si-asa am venit obosita...;-)

Edited by iepurila2009, 10 August 2015 - 10:04.


#190
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postiepurila2009, on 10 august 2015 - 10:02, said:

Bogwol, am tinut cont de sfatul tau si m-am dus la St Wolfgang; doar partea cu mocanita nu mi-a mai iesit ca restul nu au vrut; mi-au tinut teorie ca mocanita de la noi din Maramures e mai autentica si ce vreau mai mult ;-)


Eu ti-am recomandat urcatul nu neaparat pt mocanita, ci pentru peisajul care il vedeai de sus de unde ajungeai (360 grade intr-o zi senina, cu vedere la multe zeci de km cam in toate directiile). Nu stiu ce mocanita este in Maramures, dar aici si drumul in sine e o placere, mocanita urcand in sistem cremaliera.... Alta data Posted Image

Ca sa fiu rauPosted Image , poti sa cauti pe youtube filmari cu mersul mocanitei, si filmari de sus .... ca sa aveti o idee

Edited by bogwol, 10 August 2015 - 13:39.


#191
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
Bogwol, mi-am dat eu seama ca pentru peisaj mi-ai recomandat; oricum stiu unde este statia; am vazut-o;
asa ca data viitoare daca mai am noroc de o zi senina o sa atac ;-) ;-)
si de sus de unde am urcat cu telecabina s-a vazut tare frumos lacul...si  muntii..
poate o sa-mi fac cazare cateva zile in St Gilgen si de acolo sa mai bantui ici-colo;
e superba zona...imi pare rau ca pana acuma nu am vizitat-o...
si da..m-am uitat pe youtube ;-) ai reusit sa ma oftici ;-)

#192
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Buna ziua.
Am o zi la dispozitie in februarie pentru Salzburg si imprejurimi. Imi poate recomanda cineva ceva?

#193
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmischaela, on 23 ianuarie 2017 - 15:06, said:

Buna ziua.
Am o zi la dispozitie in februarie pentru Salzburg si imprejurimi. Imi poate recomanda cineva ceva?


E suficient sa citesti doar ultimele 2-3 pagini si gasesti idei. Avand doar o singura zi, nu mi-as face planuri pentru imprejurimile Salzburgului - m-as opri doar la ce pot vizita in oras.

#194
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Peștera Eisriesenwelt si Catelul Werfen
https://www.eisriesenwelt.at/en/
Situata la 5km de castelul de la Werfen, pestera e considerata cea mai mare cavitate de gheata din lume. Accesul pana la pestera  este dificil (se merge vreo 45 de minute in doua etape, in urcus moderat, inainte si dupa telecabina) si prin ea (700 de scari de urcat, apoi de coborat, cca 143  m diferenta de nivel), dar totusi acesibila, cu putin efort, si pentru persoanele sedentare. Sunt tururi ghidate, lumina provine doar de la lampasele care se dau turistilor (cam unul la patru oameni) si la facliile de magneziu aprinse de ghizi. Din pacate in pestera am avut doar aparatul compact care nu a facut fata intunericului. Pestera este interesanta, cu formatiuni uriase de gheata,  dar parca aveam asteptari mai mari, cred ca si semiobscuritatea nu o pune in valoare!

Attached Files


Edited by nickro, 24 August 2018 - 13:26.


#195
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postnickro, on 24 august 2018 - 13:25, said:

Peștera Eisriesenwelt si Catelul Werfen
https://www.eisriesenwelt.at/en/
Situata la 5km de castelul de la Werfen, pestera e considerata cea mai mare cavitate de gheata din lume.

As spune aici ca asa o considera ei! Au un "talent" de a isi promova "produsele". Cand spui cavitate de gheata, te astepti sa fie o gaura in gheata - aici e o pestera "normala" in care sa aduna gheata datorita curentilor de aer....
Eu am inteles ca Scarisoara ar fi mai ".....", dar nu am fost la noi ca sa certific

#196
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbogwol, on 22 ianuarie 2015 - 12:19, said:

- in Salzburg nu ai ce sa vizitezi mai mult de 2 zile pline si asta cu larghete

Am stat in Salzburg vreo 3 zile, au fost pline pline, incat daca ar dori cineva sa aiba un program mai relaxat i-as recomanda chiar 4 zile. In Salzburg e de vizitat asa:
- Casa lui Mozart (2h)
- Casa in care s-a nascut Mozart (1-2h)
- Getreidegasse - superba strada ingusta pe care se afla casa unde s-a nascut Mozart (2-3h)
- Catedrala (1-2h)
- vreo 3-4 biserici dintre care una cu faimosul cimitir, Piata de la Rezidenz si teatrul plus centrul vechi la pas (5-6h minim)
- Fortareata Hohensalzburg (3h)
- Palatul Mirabell (2-3h)
- Pallatul Hellbrunn (2-3h)
- Salzburger Rezidenz plus galeriile de arta de la Rezidenz (3-4h)
- Muzeul de stiinte naturale (3-4h)
- Palatul Leopoldskron (nu am vizitat)
- Salzburger Zoo (3-5h)

Un total de 25-37h (calculate pentru un ritm relaxat, nu alergand mereu) care le poti ingloba destul de greu in 2 zile si doar daca alergi suficient de mult. Poate pentru unii e mult 3h in casele lui Mozart, insa daca tot ajungi aici e pacat sa nu asculti fiecare parte si sa nu citesti toate insemnarile scrise chiar de mana lui....... in rest, cetatea si celelalte muzee, inclusiv catedrala iti ocupa suficient timp.

#197
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postbogwol, on 24 august 2018 - 15:11, said:


As spune aici ca asa o considera ei! Au un "talent" de a isi promova "produsele". Cand spui cavitate de gheata, te astepti sa fie o gaura in gheata - aici e o pestera "normala" in care sa aduna gheata datorita curentilor de aer....
Eu am inteles ca Scarisoara ar fi mai ".....", dar nu am fost la noi ca sa certific
Da, nici eu nu m-am exprimat corect, "cavitatea in care se afla cel mai mare volum de gheata din lume" era, poate formularea formularea mai potrivita! Si da, promovarea agresiva este omniprezenta, insa si obiectivele sunt bine amenajate, iar infrastructura bine pusa la punct. Scarisoara este mult mai mica, insa este vorba de alt tip de gheata, un ghetar din perioada glaciara, in timp ce la Eisriesenwelt, este gheata ce se formeaza si se topeste permanent, cum spui tu, gratie actiunii curentilor reci de aer. Deci concureaza la categorii diferite.

#198
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Se apropie sezonul de ski si daca va plac avioanele, elicopterele, motocicletele, monoposturile de F1si alte masini si masinarii, iata un loc de popas: Hangar-7 Salzburg.
Este langa aeroport se ajunge usor si intrarea este libera. Prezinta urme ale trecerilor prin Red Bull ale lui Vettel, Weber, Coulthard, Raikkonen, Alesi, Baumgartner si inca multi altii. Cred ca anul acesta voi reveni pentru a treia oara. Sper sa vad monopostul lui Ricciardo.

Se apropie sezonul de ski si daca va plac avioanele, elicopterele, motocicletele, monoposturile de F1si alte masini si masinarii, iata un loc de popas: Hangar-7 Salzburg.
Este langa aeroport se ajunge usor si intrarea este libera. Prezinta urme ale trecerilor prin Red Bull ale lui Vettel, Weber, Coulthard, Raikkonen, Alesi, Baumgartner si inca multi altii. Cred ca anul acesta voi reveni pentru a treia oara. Sper sa vad monopostul lui Ricciardo.

Attached Files


Edited by sil200, 08 December 2018 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate