Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Welsh Open 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Iată meciurile din șaisprezecimi:
Ali Carter vs Mark Davis
Neil Robertson vs Liu Song
Stephen Hendry vs Dave Harold
Ryan Day vs Tony Drago
Marco Fu vs Andrew Higginson
Mark Williams vs Fergal O'Brien
Peter Ebdon vs Barry Hawkins
Stephen Maguire vs Dom Dale
Ronnie O'Sullivan vs Stuart Bingham
Ding Junhui vs Jamie Cope
Mark Allen vs Tom Ford
Shaun Murphy vs QR
Mark Selby vs Judd Trump
Mark King vs Marcus Campbell
Joe Perry vs Graeme Dott
John Higgins vs Michael Judge


QR: Matthew Stevens vs Barry Pinches (meciul de calificare se va juca la Newport)

Edited by mircea21, 24 January 2010 - 16:11.


#2
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Primele rezultate:
Stevens vs Pinches 5 - 4;
Ebdon vs Hawkins 0 - 5;
Fu vs Higginson 2 -5;
Robertson vs Song 5 -2;
Carter vs M. Davis 5 -1.

#3
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Meciuri interesante și astăzi, O'Sulivan, Allen, King, Maguire, Day și Hendry au trecut mai departe, în optimi.
Tony Drago a fost foarte aproape de o victorie în fața lui Ryan Day, dar a ratat o lovitură de siguranță la bila verde.
Cireașa de pe tort a fost meciul Shaun Murphy vs Matthew Stevens, încheiat în joc decisiv cu victoria galezului, după un break de 75 de puncte de toată frumusețea (Murphy a condus în acel frame cu 51 - 0 după un break de 51 de puncte).

#4
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Știm deja o semifinală foarte interesantă, O'Sullivan vs. Higgins, dar asta mâine la ora 21.00.
Astăzi, începând cu ora 21.00 ultimele două sferturi rămase. Un meci se dispută între Ali Carter și Ryan Day, iar al doilea între Mark Williams și Stephen Maguire. Din 2 galezi poate supraviețuiește măcar unul :).

#5
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
De două ori a ratat maximul O'Sullivan în sfertul de finală contra lui Allen, prima dată la a 12-a bilă roșie, apoi la bila verde.

#6
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
N-a fost să fie. Openul galez a rămas fără galezi...
Așa arată semifinalele:

Stephen Maguire - Ali Carter
(15.30)
Ronnie O'Sullivan - John Higgins (21.00)

Edited by 4nDr3i, 29 January 2010 - 23:46.


#7
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Gata și cu semifinalele. Ali Carter l-a învins pe Maguire cu 6-3... șiiii, șiii, și... Higgins s-a impus în fața lui Ronnie cu 6-4.

Așadar, mâine la ora 15.30 debutează finala Openului Galez, ediția 2010, Alister Carter vs. John Higgins.
Eu țin cu Ali :D

Edited by 4nDr3i, 31 January 2010 - 00:04.


#8
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007

View Post4nDr3i, on 31st January 2010, 00:03, said:

... șiiii, șiii, și... Higgins s-a impus în fața lui Ronnie cu 6-4.

De ce oare nu mă miră? Începînd cu Grand Prix din octombrie 2009, continuînd cu ultimul meci din grupele Premier League în 19 noiembrie 2009, mai apoi cu semifinala UK Championship din 12 decembrie 2009, meciurile dintre cei doi au fost cîștigate de John; o dată pe lună, în ultimele 3 luni. Contorizînd și recent încheiata semifinală a Welsh Open 2010, se poate observa că regula se păstrează în continuare: octombrie '09, noiembrie '09, decembrie '09, ianuarie '10.

Fără a fi răutăcios la adresa lui Ronnie, dacă și atunci cînd acesta se află în mare formă de joc (a se vedea întîlnirea O' Sullivan - Higgins în Premier League 2009), John reușește să găsească antidotul pentru a neutraliza jocul englezului, nu pot decît să admir prestația de jucător complet a scoțianului. Pe de altă parte, încep să dau crezare gurilor rele care afirmă că Ronnie are un complex pe nume John Higgins (nu s-a întîmplat o dată-de două ori, ci de fiecare dată în ultimele 4 luni).

În finala de astăzi, voi ține cu John!  :peacefingers:

#9
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Nu știu ce-i între Ronnie și John, dar e clar că John se află într-o formă foarte bună, iar Carter... nu prea.
Momentan scorul e 5-0 pentru Higgins și dacă Ali nu se trezește va ieși foarte prost pentru el.

#10
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Corect, în jurul orelor 17:00 scorul era 5-0 pentru John, la pauză Alister reușind să reducă diferența la 4 jocuri, scor 6-2 pentru scoțian.

Carter are o misiune extrem de dificilă în sesiunea de seară. Să-i ținem pumnii, pentru frumusețea finalei. Totuși, nu-l văd pe John irosind avantajul creat în prima sesiune.

Deși îmi plac Carter și Maguire, pentru mine finala Welsh Open 2010 s-a consumat aseară în întîlnirea dintre Ronnie și John. Ultimii doi sînt preferații mei, jocul ambilor îmi place foarte mult, fiecare pentru felul său caracteristic. Dacă la Ronnie îmi place geniul, viteza, precizia, spectaculozitatea, imprevizibilitatea, pe John îl apreciez pentru jocul complet pe care îl face și, în special, pentru latura mentală de excepție (după părerea mea, Higgins este jucătorul cu cea mai bună pregătire psihică dintre toți).
Aseară am ținut cu Ronnie, fiind într-o măsură semnificativă subiectiv (am urmărit meciul alături de piticoata mea, fiică-mea fiind convinsă că Ronnie este cel mai bun jucător de snooker).  :)

#11
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Post4nDr3i, on 31st January 2010, 17:06, said:

Momentan scorul e 5-0 pentru Higgins și dacă Ali nu se trezește va ieși foarte prost pentru el.
Și în ce manieră a fost obținut acest scor. Ali nu a avut nici cea mai mică șansă. Ce să faci când adversarul realizează break-uri în jurul a 100 de puncte sau peste unul după altul?! A fost un snooker de superclasă practicat de John. Superb, absolut superb!

În a doua sesiune, așa cum era de așteptat (s-a întâmplat și în semifinale în meciul Higgins - O'Sullivan), a scăzut nivelul de joc, dar Higgins nu putea pierde.
Al 21-lea titlu pentru scoțian, care-i suflă în ceafă lui Ronnie.

P.S. Da, Ronnie are un complex pe nume Higgins, dar asta face parte din sport (să ne uităm doar la palmaresul întâlnirilor O'Sullivan vs Fu).
Problema lui Ronnie este că în ultimul timp, în meciurile directe, a întâlnit un Higgins care a practicat un snooker aproape fără greșeală.

#12
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Păcat că nu a fost o finală mai echilibrată. Aș fi vrut să văd mai mult de la Ali :(.
Felicitări lui John care se află într-o formă fenomenală.
[ http://www.worldsnooker.com/images/sitepage_list_item/_resizes/3/_DSC0064_hp_news_fullsize.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate