Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Gard viu, pentru suprafete mari si mijlocii

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostDDuras, on 26th January 2010, 17:48, said:

pai parca dorea gard viu ca sa minimizeze costurile, nu sa le maximizeze .   ;)

Ai o solutie?

#20
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
in nici un caz prin cumpararea de utilaje ca cele din poze ...

parerea mea .

#21
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostDDuras, on 27th January 2010, 11:39, said:

in nici un caz prin cumpararea de utilaje ca cele din poze ...

parerea mea .

OK, atunci zi care e parerea ta... cum tai sa zicem un hectar imprejmuit cu gard viu? Si cu ce scula?

Lanseaza doar asa  o ipoteza.....

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
problema era alta.  ai idee cat costa un utilaj din acela ?

era vorba de costuri (care banuiesc ca nu sunt mici) ; daca asa ar sta lucrurile, fie se gaseste o alta soluti la taiat, fi nu se mai pune gard viu

cel putin eu asa am inteles - ca omul doreste o solutie rezonabila ca pret.

#23
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostAkomar, on 27th January 2010, 13:45, said:

OK, atunci zi care e parerea ta... cum tai sa zicem un hectar imprejmuit cu gard viu? Si cu ce scula?

Lanseaza doar asa  o ipoteza.....
Ce va tot certati?! Ajutati omu'  :naughty:

View PostDDuras, on 27th January 2010, 14:25, said:

problema era alta.  ai idee cat costa un utilaj din acela ?

era vorba de costuri (care banuiesc ca nu sunt mici) ; daca asa ar sta lucrurile, fie se gaseste o alta soluti la taiat, fi nu se mai pune gard viu

cel putin eu asa am inteles - ca omul doreste o solutie rezonabila ca pret.

Are 2 variante : ori pune catina  ori ulm , si il tunde cu   foarfeca electrica si umbla dupa el cu un minigenerator de 1KW , ori o foarfeca de tuns gard viu cu motor pe benzina  si GATA!
" Descriere - FOARFECA DE TAIAT GARD VIU "etc" 45
Foarfecile "etc" de mare putere pentru tuns gard viu sunt ajutoarele ideale pentru terenurile de mari dimensiuni si pentru intretinerea parcurilor si peisagistica. Utilajele cu motor pe benzina garanteaza o libertate de miscare nelimitata si, datorita rezervelor de putere ridicate, sunt adecvate pentru gardul viu deosebit de dur sau lignificat."
Spor la treaba! :thumbup:
P.S. : LINK-URI catre produsele EXACT de care vorbesc NU POT sa pun pentru ca ar insemna sa fac publicitate , si dupa cum stiti ("sigur" ati citit regulamentul forumului...) , asta se pedepseste cu BANN pe 7 zile...
DA' sunteti  "baieti mari" si stiti sa cautati pe Goagla, gogule , gooagles , google...

Edited by gabigowriel, 27 January 2010 - 16:54.


#24
f1086

f1086

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.10.2009
O buna planta pentru gard viu permanent verde ar fi Leylandii creste repede intretinuta devine foarte deasa etc...

#25
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
tavktm cateva lucruri la care m-am gandit, daca as fi in locul tau:

- 1-3 ha mai mult ca sigur sunt in extravilan, pt orice planta, daca vrei crestere rapida ai nevoie de apa multa, deci ai apa/furtune/pompe/rezervoare?

- marea majoritatea a plantelor folosite la gard viu drajoneaza singure si necontrolat in interiorul terenului si am o "vaga" impresie ca pe tine lucrul acesta te va deranja

- de la plantare si pana la "oarece" maturitate vor trece cel putin 3 ani, timp in care plantutele sunt expuse la iepuri si alte rozatoare, iar daca e ulm de turkmenistan si la "rozatoare" bipede

- am vazut la cineva un "gard" de gardurita, este impenetrabil, dar netinut in frau iti "mananca" din teren, avantaj frunzele si mugurii sunt o delicatesa pt pasari

sugestii de pomi pt gard : salcam, salcie, liliac, plop

sugestii de arbusti: gardurita, catina, agris,

alte sugestii: mur sau zmeura

dar ca remarca, daca folosesti o "specie" fructifera sigur iti va trebui un alt gard care sa "pazeasca" gardul viu

#26
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Probabil foarte mult conteaza si suprafta ingradita, daca sunt peste 10 hectare parca merita ca de exemplu un gard de salcam care sa-ti ocupe si in laterale cam un metru in fiecare parte, daca este teren mic, 1-2 hectare, nu cred ca ne putem permite sa pierdem aprox 15% din teren cu gardul.

Uf sunt multe de luat in calcul, si suprafata si sol, si vecinii etc etc.

#27
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posttavktm, on 28th January 2010, 15:50, said:

Probabil foarte mult conteaza si suprafta ingradita, daca sunt peste 10 hectare parca merita ca de exemplu un gard de salcam care sa-ti ocupe si in laterale cam un metru in fiecare parte, daca este teren mic, 1-2 hectare, nu cred ca ne putem permite sa pierdem aprox 15% din teren cu gardul.

Uf sunt multe de luat in calcul, si suprafata si sol, si vecinii etc etc.
D'aia n'ai sa vezi la tara, garduri intre suprafetele agricole ... ca nu e economic, ca nu asigura nimic pentru ca cine vrea sa intre tot intra, pt ca ingradeste manevrele utilajelor, pt ca pierzi spatiu util in general. Gandeste-te cum ar reactiona unul din vecini cand salcamii tai de 4-5 m i-ar umbri primavara, vreme de 3-4 ore dimineata cultura care are mare nevoie de soare, plus ca si tu ai pati acelasi lucru.
Chiar daca pare mai scump un gard pe care i-l construiesti o singura data este mai ieftin decat ceva viu care trebuie plantat, udat, taiat, intretinut ... etc Cu efortul cu care intretii gardul viu... cultivi suprafata ingradita.
Daca ai adevarate probleme cu furtul stai cu gura pe politai pana rezolva. In anumite zone taranii sau obisnuit de pe vremea lu' ceasca sa fure de pe camp ... considerand ca e al statului si merge ... asigura-te ca esti vizibil, ca te stie lumea pe'acolo si ... frica pazeste bostanaria. Ai grija sa se stie ca nu tolerezi furtul si ca nu scapa nimeni nepedepsit.
Toate astea merg daca nu cumva ai terenul intr-o zona infestata cu minoritarii majoritari ... in acest caz singura solutie este sa vinzi si sa pleci ...

Edited by masterd6ib6, 28 January 2010 - 18:01.


#28
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 28th January 2010, 17:48, said:

Ai grija sa se stie ca nu tolerezi furtul si ca nu scapa nimeni nepedepsit.

si cum faci asta ? Pui o placuta la intrare ?  sau primului hot prins ii pui teasta in par ?  :P

#29
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostDDuras, on 28th January 2010, 18:04, said:

si cum faci asta ? Pui o placuta la intrare ?  sau primului hot prins ii pui teasta in par ?  :P
:naughty:  Doi caini : unul LUP , celalalt CIOBANESC si gata "placuta"!
Cat despre gard...
Pune pe foaie cat te costa sa cumperi materialul "genetic" ,  plantatul , udatul , intretinutul si , ZIC IO ca o pui de un gard din scanduri... :thumbup:  + "potaile" de mai sus...
P.S.  : si eu sunt in aceeasi pozitie...
De vreo doi ani studiez "problema", si tot nu i-am dat de cap...daca nu-s hotii , sunt iepurii care rod tot... daca nu-s vecinii cu carute, papuci atunci sunt utilajele agricole care... NU SE UITA pe unde intorc "magaoaia"...
CONCLUZIA? pana nu te muti acolo + gard CA LUMEA + caini , n-ai facut nimic...
Permis de port-arma + arma  devin necesare la un moment dat...

Edited by gabigowriel, 28 January 2010 - 18:10.


#30
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
e o gluma asta cu cainii in camp, nu ?

daca sunt finuti si nu ti-i fura sau otravesc, exista aparate cu ultrasunete care "imblanzesc" orice patruped

#31
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostDDuras, on 28th January 2010, 18:12, said:

e o gluma asta cu cainii in camp, nu ?

daca sunt finuti si nu ti-i fura sau otravesc, exista aparate cu ultrasunete care "imblanzesc" orice patruped
:confuzzled:  atunci nu stiu...
SA PUNA CE VREA , eu am  lasat 1 ha de teren fara nici  un fel de ingradire  , pentru ca nu pot sa am grija de un gard viu , nu pot sa-mi protejez investita...
Cand ma mut acolo voi aduce 2 caini chit ca mi-i otraveste , da cu ultrasunetele pe ei , sau mai stiu eu ce face...
Si daca o sa fac vreodata un gard , ala va fi din catina alba , ca sa scap si de iepuri , si sa am si CEA MAI PRETIOASA planta din natura in "batatura"! :coolspeak:
Ori gard viu , ori gard din scandura , ori plasa zincata(asta-i cea mai sigura; 20 ani nu ai treaba cu ea!)
Depinde si de cum este terenul , ca daca-i lung... E si mai trist;in capatul lui nu stie nimeni ce se intampla...
Uite niste poze ; in una din ele este gardu' lu' vecinu... NU s-a atins nimeni de el sau magazie pana acum...
  Spor la treaba! :thumbup:

Attached Files


Edited by gabigowriel, 28 January 2010 - 18:47.


#32
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Da, daca terenul este orientat pe lungime atunci cade varianta gardului viu, insa daca este mai mare, cu laturi mari, este o solutie si gardul viu.
Eu ma gandesc la o imprejmuire cu gard viu pentru o suprafata de teren ce va fi viitoare ferma (cel putin asa sper), si atunci sunt mai multe de luat in calcul.

Un gard viu protejeaza vizual, fonic, si tine departe si din vant cu praful din el cu tot, este un mai bun izolant intre daunatorul "om" si teren decat un gard clasic de sarma impletita. Totul cu un paznic si doi caini la interior, si ceva proiectorare cu senzori, si cred ca ar fi ok.

Altfel nu se prea poate, indiferent de zona, oricum o sa-mi iau si arma si permis pentru ea.  :rolleyes:  
Faza cu intolerabilitatea la furt este adevarata, daca faci urat cand prinzi pe cineva se duce vorba, si se gandesc de doua ori inainte sa te viziteze.

#33
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posttavktm, on 29th January 2010, 10:40, said:

Da, daca terenul este orientat pe lungime atunci cade varianta gardului viu, insa daca este mai mare, cu laturi mari, este o solutie si gardul viu.
Eu ma gandesc la o imprejmuire cu gard viu pentru o suprafata de teren ce va fi viitoare ferma (cel putin asa sper), si atunci sunt mai multe de luat in calcul.

Un gard viu protejeaza vizual, fonic, si tine departe si din vant cu praful din el cu tot, este un mai bun izolant intre daunatorul "om" si teren decat un gard clasic de sarma impletita. Totul cu un paznic si doi caini la interior, si ceva proiectorare cu senzori, si cred ca ar fi ok.

Altfel nu se prea poate, indiferent de zona, oricum o sa-mi iau si arma si permis pentru ea.  :rolleyes:  
Faza cu intolerabilitatea la furt este adevarata, daca faci urat cand prinzi pe cineva se duce vorba, si se gandesc de doua ori inainte sa te viziteze.

Eu ti-am spus totul din pataniile mele ... gardul viu trebuie intretinut si costa in fiecare an/sezon ... daca nu faci intretinere o sa arate ca draqu.
Eu am imprejmuit cu plasa de Buzau de 4 mm, 2x6 m si am iesit la nivelul anului 1997 cu stalpii din teava de sonda de 2" la 75.000.000 lei cu tot cu munca a doi oameni pentru o suprafata de 3000 m adica 40x75... n-am vopsit si n-am mai intervenit cu nimic de-atunci si gardul e bine merci. Am pus in anul urmator 200 de butuci de vita si mi-au intrat tampitii cu caii la pascut noaptea si au calcat-o in picioare. Am facut asa un taraboi de mare ... m-am dus aproape din casa in casa la cei cu cai si am facut scandal ... la momentul asta cel care a intrat cu caii atunci imi este cel mai bun furnizor de gunoi de grajd, fan si lucerna si tot el are grija de teren cand nu sunt eu pe-acolo. Da' mai intai l-am amenintat cu puscaria si i-am cerut banii pe vita pe care a calcat-o ... nu mi-a dat nici un ban pana in ziua de azi da' am preturi preferentiale si prioritate ... de vre-o doi ani imi coseste fara bani cu toate ca iarba nu e tocmai ce-i trebuie lui la cai.

Pe teren nu mai intra nimeni cu toate ca am scule de gradinarit, cotetele de pasari, o cabanuta de lemn cu boiler de apa si calorifer electric si multe accesorii lasate la vedere prin curte.

Edited by masterd6ib6, 29 January 2010 - 12:06.


#34
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu zic ca la tine e o situatie fericita in privinta celui care ti-a intrat pe loc; ai dat peste un om cu care se poate discuta,dovada si colaborarea ulterioara.
nu cred insa ca e un exemplu de dat altora.

@tavktm - cum adica faci urat cand prinzi pe cineva ? chiar sunt curios.
daca stai permanent acolo sau ai pe cineva (numai sa nu te fure chiar respectivul) e alta treaba; daca nu stai ... nu stiu ce efect va avea "sperietura" daca chiar ai avea de-a face cu hoti "seriosi".

#35
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Aaaa nu, daca as fi acolo as face urat.

A face urat = a-l alerga putin pe individ, chiar a-l pocni (daca toate aceste lucruri sunt posibile)

Bineinteles politie balamuc, primarie, agitatie, daca nu dai din coate lumea te ia de fraeir.

Eu nu stiu despre voi, insa eu am fost nascut si crescut prin periferia Bucurestiului, nu ma dau mare, si nu fac pe desteptul, mai ales ca sunt o fire total neviolenta, insa daca te resemnezi si lasi capul jos lumea te ia de prost. Un ametit care vine cu caruta sa te fure nu e mare mafiot.Insa cunos cazuri in satul bunicilor in care au venit oamenii la furat lemne din padure organizat, nici macar politia nu a avut curaj sa intervina, acolo deja este mafie. Depinde de la caz la caz, si depinde foarte mult de regiune si de oamenii din zona respectiva.

Gardul viu ma gandesc ca mascheaza mai bine ce-i inauntru. Este clar ca sunt argumente si pro si contra.

Edited by tavktm, 29 January 2010 - 15:28.


#36
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 29th January 2010, 14:00, said:

eu zic ca la tine e o situatie fericita in privinta celui care ti-a intrat pe loc; ai dat peste un om cu care se poate discuta,dovada si colaborarea ulterioara.
nu cred insa ca e un exemplu de dat altora.

@tavktm - cum adica faci urat cand prinzi pe cineva ? chiar sunt curios.
daca stai permanent acolo sau ai pe cineva (numai sa nu te fure chiar respectivul) e alta treaba; daca nu stai ... nu stiu ce efect va avea "sperietura" daca chiar ai avea de-a face cu hoti "seriosi".
Daca ai de-a face cu hoti seriosi nu mai e treaba ta ci a politiei ... treaba ta este sa insisti pe la politie sa nu-i lasi in pace ... eventual reclamatii la superiori

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate