Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vacanta in Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
Buna,
vreau sa merg in vara in Italia (stiu ca ati scris mult despre diverse orase, dar e ...prea mult de citit!!)..as vrea sa stau 2-3 saptamini, sa iau hotel in Roma si de acolo sa calatoresc cu trenul in diverse orase..in special Florenta si Venetia. M-ar interesa informatii de la cei care traiesc acolo: nu ma intereseaza preturile, ci cum stau italienii la capitolul transport comun
Anyone?

#2
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

View Postenkelt, on 24th January 2010, 00:05, said:

Buna,
vreau sa merg in vara in Italia (stiu ca ati scris mult despre diverse orase, dar e ...prea mult de citit!!)..as vrea sa stau 2-3 saptamini, sa iau hotel in Roma si de acolo sa calatoresc cu trenul in diverse orase..in special Florenta si Venetia. M-ar interesa informatii de la cei care traiesc acolo: nu ma intereseaza preturile, ci cum stau italienii la capitolul transport comun
Anyone?
pana la venetia ai zbor low cost cu ryanair,pana la florenta e tren cu 80 euro/pers
aceste informatii le regasesti in topicul inchis Roma
nu inteleg de ce s-a inchis acel topic
forumul presupune ideea de comunicare

#3
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
merci anonima, dar dupa cum spuneam..nu preturile ma interesau si nici nu vreau sa merg cu avionul de la Roma. Ma gindeam la existenta unei gari centrale de unde pot lua bilete de tren cind si unde vreau, fara a fi nevoita sa comand din timp. Se poate? apoi..daca vreau sa inoptez in Venetia sau Florenta, este greu sa gasesti pe loc un hotel de 2-3 stele in luna iulie? au un sistem de informare turistica bine pus la punct?
p.s. nu stiu de ce topicul initial s-a inchis, dar poate ca devenise prea lung?

#4
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
deci, cum e? nimeni nu stie de transportul lor in comun? as vrea sa vizitez venetia si florenta-cu plecare din roma..are cineva idee cam cit dureaza cu trenul? biletele se iau de pe-o zi pe alta sau cu "programare"?

#5
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postenkelt, on 29th January 2010, 20:46, said:

deci, cum e? nimeni nu stie de transportul lor in comun? as vrea sa vizitez venetia si florenta-cu plecare din roma..are cineva idee cam cit dureaza cu trenul? biletele se iau de pe-o zi pe alta sau cu "programare"?
Roma- Firenze:1 ora35min(cu Eurostar,44 euro/pers/cls aIIa),3 ore(cu IC,28euro/pers/cls aIIa),4 ore(cu R-regional,nu rapid,16,10 euro/pers/cls aIIa)
Roma-Venezia:cel mai rapid,cu Eurostar 3ore48min,73 euro la cls aIIa
Uita-te aici si-ti faci calculele cum crezi de cuviinta.
PS:dupa parerea mea,transportul feroviar italian e cam de r***t ,au multe trenuri dar intarzie mai toate.

Edited by zuv, 30 January 2010 - 11:51.


#6
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postenkelt, on 29th January 2010, 21:46, said:

deci, cum e? nimeni nu stie de transportul lor in comun? as vrea sa vizitez venetia si florenta-cu plecare din roma..are cineva idee cam cit dureaza cu trenul? biletele se iau de pe-o zi pe alta sau cu "programare"?

cauta pe situl elor de la RYANAIR si vei gasi bilete de avion roma-venetia mai ieftine decat biletul de tren. trebuie doar sa cauti si putintel noroc.

#7
mihaiela_jian

mihaiela_jian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.02.2009
Ar putea cineva sa ma ajute in legatura cu cateva locuri unde se poate manca mai accesibil in venetia precum si in florenta

#8
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

View Postzuv, on 30th January 2010, 10:49, said:

Roma- Firenze:1 ora35min(cu Eurostar,44 euro/pers/cls aIIa),3 ore(cu IC,28euro/pers/cls aIIa),4 ore(cu R-regional,nu rapid,16,10 euro/pers/cls aIIa)
Roma-Venezia:cel mai rapid,cu Eurostar 3ore48min,73 euro la cls aIIa
Uita-te aici si-ti faci calculele cum crezi de cuviinta.
PS:dupa parerea mea,transportul feroviar italian e cam de r***t ,au multe trenuri dar intarzie mai toate.
multumesc frumos..exact ce aveam nevoie! in timp..cit nimeni nu raspundea, am cautat pe net si am gasit un site al lor..o sa ma descurc.
Am gasit niste site-uri daneze cu comentarii ref. la transport si toti mi-au spus ca e oribil la cl. 2-a, daca mergi cu IC sau regional...ca miroase a oua si peste..hahaha..asa e?

papone merci, dar stau mult in roma si nu ma grabesc..d-asta vreau cu trenul..ca sa ma bucur pe indelete de natura  :rolleyes:

#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postenkelt, on 31st January 2010, 13:47, said:

Am gasit niste site-uri daneze cu comentarii ref. la transport si toti mi-au spus ca e oribil la cl. 2-a, daca mergi cu IC sau regional...ca miroase a oua si peste..hahaha..asa e?
Eee,nici chiar asa...Am mai scris pe undeva,parca pe topicul "Roma".Am mers cu Eurostar,IC si regionale.In primele doua tipuri conditiile erau foarte bune,singura problema a fost ca toate au avut intarziere.In regionale se mai schimba treaba...depinde de cum ai noroc.Am prins si vagoane noi,foarte confortabile si curate dar si o garnitura ce era mai batrana decat mine.Si pe la ei se practica vandalizarea vagoanelor,am vazut destule scaune jegoase,cu tapiteria jupuita,grafitti pe geamuri sau peretii interiori ai vagoanelor,etc.
"Frumos" era ca in vagoanele moderne aveau afisaj LCD cu diverse informatii,printre care si intarzierea acumulata.Desi trenul avea vreo 30 min intarziere,pe afisaj era trecut 0...Abia cand aproape am ajuns la destinatie s-a afisat si intarzierea.Asta in conditiile in care viteza era afisata in timp real.Am avut "bafta" sa intalnesc inclusiv tren anulat(dupa ce initial se anuntase intarziere de vreo ora).

Edited by zuv, 31 January 2010 - 14:56.


#10
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008
ok, zuv..merci mult pentru efort! o sa ocolesc regionalele..am eu timp, dar nici sa traiesc in tren nu vreau  :naughty: ..la noi trenurile au intirzieri doar iarna, daca e zapada multa si numai cele de drum lung..poate ca nu-i strica o lectie de latinism lui fi-miu.. :naughty:
uite ce site gasisem eu:
http://www.trenitali...00080a3e90aRCRD

zuv, tu locuiesti in roma?..intreb pt ca as vrea citeva lamuriri despre zona unde voi sta

Edited by enkelt, 31 January 2010 - 17:32.


#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postenkelt, on 31st January 2010, 17:31, said:

zuv, tu locuiesti in roma?..intreb pt ca as vrea citeva lamuriri despre zona unde voi sta
:lol: As vrea eu...de unde ai dedus asta?!Te-ai uitat sub avatarul meu?Bucuresti...

Uita-te si aici,sunt niste chestii care te pot ajuta sa reduci cheltuielile pe bilete(vad ca s-au mai schimbat fata de anul trecut...).Din pacate,pagina e disponibila doar in italiana.

Edited by zuv, 31 January 2010 - 21:08.


#12
enkelt

enkelt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.11.2008

View Postzuv, on 31st January 2010, 19:50, said:

:lol: As vrea eu...de unde ai dedus asta?!Te-ai uitat sub avatarul meu?Bucuresti...
nu m-am uitat la avatar, dar m-a uimit exactitatea raspunsurilor tale..eu nici acum nu stiu cit costa  biletele la noi..dupa 2 decenii.. :thumbup: ..cit despre alte tari, doamne fereste..sint o catastrofa!..nu stiu cum de voi retineti toate locurile, denumirile si preturile..

View Postzuv, on 31st January 2010, 19:50, said:

Uita-te si aici,sunt niste chestii care te pot ajuta sa reduci cheltuielile pe bilete(vad ca s-au mai schimbat fata de anul trecut...).Din pacate,pagina e disponibila doar in italiana.
merci mult..ma descurc eu..nu-i italiana asa mare problema  :rolleyes:

#13
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Nu mai stiu cui i-am promis ca-i povestesc de hotelul in care am fost cazati hotel,dar il recomand : e curat,aproape de porta pia,mic dejun indestulator si pret mic de cazare

#14
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Mă adresez celor care au vizitat următoarele orașe: Cuneo, Forli, Bergamo, Pisa, Treviso. Care ar fi un top al lor în funcție de frumusețe, obiective de vizitat, etc.? Nu știu pe care să îl aleg pentru o minivacanță (weekend). Mulțumesc anticipat pentru orice sugestie.

#15
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postpeterbald, on 26th April 2010, 20:00, said:

Mă adresez celor care au vizitat următoarele orașe: Cuneo, Forli, Bergamo, Pisa, Treviso. Care ar fi un top al lor în funcție de frumusețe, obiective de vizitat, etc.? Nu știu pe care să îl aleg pentru o minivacanță (weekend). Mulțumesc anticipat pentru orice sugestie.
cat vrei sa dureze acest weekend...1, 2 3 nopti?
vad ca orasele indicate sunt toate aeroporturi unde vin low-costurile...wizz, blueair, ryaniar.....banuiesc ca vrei sa vii cu unul dintre ele.

daca stai doar 1 noapte...probabil pisa sau bergamo
daca stai macar  2-3 nopti.... pisa cateva ore iar restul timpului florenta..... sau treviso si apoi venezia.
cuneo iese din discutie.
la forli poti sa mergi doar daca vrei sa vizitezi Bologna..... care nu este un oras rau.

#16
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Da, vreau să merg cu WizzAir.  :) Mă gândeam să stau vreo 2-3 nopți, de aceea doresc să aleg un oraș care să fie cât de cât interesant, să am ce vizita.

#17
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postpeterbald, on 27th April 2010, 23:50, said:

Da, vreau să merg cu WizzAir.  :) Mă gândeam să stau vreo 2-3 nopți, de aceea doresc să aleg un oraș care să fie cât de cât interesant, să am ce vizita.
pai in niciunul din orasele enumerate nu ai ce face mai mult de juma de zi.
eu as alege pisa....vezi turnul, domul si centrul...in 4-5 ore si apoi m-as duce in Florenta (1 ora cu trenul)....unde 2-3 zile trec imediat.
a doua varianta ar fi trieste.... sincer nu stiu ce poti face aoclo...dar venetia e la mai putin de o ora....si iarasi 2-3 zile trec ca gandul.

#18
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
O alta varianta folosind Wizz e:aterizare Forli,vizitat Bologna,apoi mers la Venezia(2 ore cu trenul) si decolare de pe Treviso.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate