Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Astmul- boala cronica. Cum traim cu el?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Pentru inceput nu este greu sa gasesti o asistenta medicala capabila sa recolteze sange intravenos. Ii explicati procedura si vedeti daca accepta. Exista probabilitatea unui refuz dar in cele din urma veti gasi. Nu este deloc greu ca un membru al familiei bolnavului sa invete procedura si sa o aplice. Personal imi injectez intramuscular ori de cate ori am nevoie un medicament sub forma injectabila, o data la 2 luni ( nu are legatura cu astmul, ci cu sistemul endocrin).

Intotdeauna am fost un autodidact si mi-a placut sa invat. Asta nu exclude faptul ca am cerut opinia medicilor ceea ce intotdeauna sfatuiesc pe altii cand sunt intrebat. Medicul este limitat de ceea ce a invatat in facultate si daca a studiat cu pasiune domeniul. Sunt medici care trateaza mecanic, altii sunt inovatori. Cand mergem la medic este bine sa fim informati. Sunt convins ca exista parinti ai caror copii sunt astmatici si care se informeaza mereu despre boala acestuia, sunt oameni care nu privesc pe medic ca pe un dumnezeu si care poarta discutii cu acesta mai mult decat " da domnule doctor". Dar pe de alta parte exista majoritatea care cred ca medicul are obligatia si stiinta necesara vindecarii copilului lor. Informarea personala este cheia vindecarii

Procedura poate parea prea usoara dar este eficace. Nu este necesar sa fim extaziati cand copilului i se prescriu tot felul de "puf"uri cu nume exotice. Ele trebuie folosite cat mai rar. Admit ca disperarea parintilor atinge cote ingrijoratoare dar cine stie mai bine ca ei cat se chinuieste un copil/ tanar cu aceasta boala, cand clasa merge la munte iar copilul trebuie sa stea acasa pentru ca acolo sunt pajisti inflorite, pentru ca poate pune mana pe animale de casa, pentru ca " doamna diriginta nu ar putea copilul meu sa scrie pe o foaie si nu la tabla pentru ca face crize de la praful de creta", " mama tu trebuie sa dormi pe perna asta, nu pe aia cu puf, stiu e cam frig acum dar am erisit camera ta sa te faci sanatos" , pentru ca " nu pot sa-ti cumpar acvariu, tata acum ci cand te faci mai mare si esti sanatos", pentru ca " iar ai jucat baschet la scoala si ai alergat, acum ai criza la 2 noaptea, pentru ce te mai scutim de la sport???"

Dincolo de micile drame exista speranta. iar in cele din urma ACTIUNEA. Ajuta sa citim, sa ne informam dar actionati. Medicina a avansat dar nimeni nu va poate garanta o procedura sau un medicament. TREBUIE sa incercam cu limitarea efectelor adverse.

#38
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Buna ziua,

Banui ca autohemoterapia este cam la fel cu autoimunizarea ... Ma refer la faptul ca, doctorita cu care am facut acupunctura, mi-a aplicat si un tratament intitulat, autoimunizare. In ce consta?, in faptul ca mi se lua sange din piciorul stang si se injecta in piciorul drept. Sincer, nu am facut pt o perioada lunga, si nu stiu daca a fost benefic sau nu, ideea e ca acupunctura m-a ajutat enorm la momentul respectiv.

Spor!

#39
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Corect, este aceeasi procedura, difera doar adaugarea de ser fiziologic care usura introducerea sangelui in fesa. E doar o alta optiune, in fond procedura este aceeasi.

#40
Ccaammyy

Ccaammyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2012

View Postmongolfier79, on 06 octombrie 2012 - 06:56, said:

Pentru inceput nu este greu sa gasesti o asistenta medicala capabila sa recolteze sange intravenos. Ii explicati procedura si vedeti daca accepta. Exista probabilitatea unui refuz dar in cele din urma veti gasi. Nu este deloc greu ca un membru al familiei bolnavului sa invete procedura si sa o aplice. Personal imi injectez intramuscular ori de cate ori am nevoie un medicament sub forma injectabila, o data la 2 luni ( nu are legatura cu astmul, ci cu sistemul endocrin).

Intotdeauna am fost un autodidact si mi-a placut sa invat. Asta nu exclude faptul ca am cerut opinia medicilor ceea ce intotdeauna sfatuiesc pe altii cand sunt intrebat. Medicul este limitat de ceea ce a invatat in facultate si daca a studiat cu pasiune domeniul. Sunt medici care trateaza mecanic, altii sunt inovatori. Cand mergem la medic este bine sa fim informati. Sunt convins ca exista parinti ai caror copii sunt astmatici si care se informeaza mereu despre boala acestuia, sunt oameni care nu privesc pe medic ca pe un dumnezeu si care poarta discutii cu acesta mai mult decat " da domnule doctor". Dar pe de alta parte exista majoritatea care cred ca medicul are obligatia si stiinta necesara vindecarii copilului lor. Informarea personala este cheia vindecarii

Procedura poate parea prea usoara dar este eficace. Nu este necesar sa fim extaziati cand copilului i se prescriu tot felul de "puf"uri cu nume exotice. Ele trebuie folosite cat mai rar. Admit ca disperarea parintilor atinge cote ingrijoratoare dar cine stie mai bine ca ei cat se chinuieste un copil/ tanar cu aceasta boala, cand clasa merge la munte iar copilul trebuie sa stea acasa pentru ca acolo sunt pajisti inflorite, pentru ca poate pune mana pe animale de casa, pentru ca " doamna diriginta nu ar putea copilul meu sa scrie pe o foaie si nu la tabla pentru ca face crize de la praful de creta", " mama tu trebuie sa dormi pe perna asta, nu pe aia cu puf, stiu e cam frig acum dar am erisit camera ta sa te faci sanatos" , pentru ca " nu pot sa-ti cumpar acvariu, tata acum ci cand te faci mai mare si esti sanatos", pentru ca " iar ai jucat baschet la scoala si ai alergat, acum ai criza la 2 noaptea, pentru ce te mai scutim de la sport???"

Dincolo de micile drame exista speranta. iar in cele din urma ACTIUNEA. Ajuta sa citim, sa ne informam dar actionati. Medicina a avansat dar nimeni nu va poate garanta o procedura sau un medicament. TREBUIE sa incercam cu limitarea efectelor adverse.


Bravo!
Multumesc lui Mongolfier79  
Am si eu probleme mari cu alergia, atat de contact cat si pe calea aerului. M-am saturat , e foarte incomfortabil sa traiesti asa, pastilele sunt de asemenea daunatoare in timp, ce-i prea mult strica, mainile imi sunt imbatranite de atata cortizon, sunt uscate, vai de ele, dar daca nu ma dau cu astfel de creme nu mai dorm de mancarime, ca sa nu spun cum arata... Folosesc manusi la spalat si chiar cand mangai catelul sau pisica. Mai trebuie lucrat la alimentatie, insa sunt destul de stricta si la capitolul asta. In fiecare dimineata ma trezesc cu nasul infundat si cu stranuturi. Cum schimb pozitia corpului, din orizontala in  verticala , ma apuca crizele de stranut. Mucoasa nazala e iritata si uite asa ... Am dat de un articol in Asul Verde Nr. 100, octombrie 2012 , pagina 38, in care se mentioneaza aceeasi procedura prezentata de domnul Mongolfier79, doar ca  e descrisa astfel:
ziua 1 : se recolteaza din vena 1 ml de sange si se injecteaza rapid in fesa;
ziua 2 pauza
ziua 3 : se recolteaza din vena 2 ml si se injecteaza in fesa;
ziua 4 : pauza
si tot asa pana la 5 ml dupa care se descreste , urmand ca in ziua 18 sa fie iarasi recoltat 1 ml si injectat in fesa.
Am mers azi cu articolul la doctorul de familie si mi-a spus ca nu crede in asa ceva, ca daca ar fi sangele altcuiva poate ar fi o explicatie, dar asa nu, insa mi-a spus ca nici rau nu poate face. Iata-ma cautand pe net si gasind o alta confirmare la nelamurirea mea si cu explicatiile de rigoare. Sper sa gasesc asistenta care sa-mi faca asa ceva , pentru ca singura nu am tupeu.
Multumesc inca o data si va voi spune cum ma simt.
Sanatate ca-i mai buna decat toate!

#41
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Articolul este bun, totusi ma intreb de ce ar trebui marita progresiv cantitatea recoltata de sange pana la 5ml ... procedura este aceeasi ( cu singura exceptie a adaugarii serului fiziologic, probabil alegerea medicului cara m-a tratat).

Stiu ca este dificil sa gasesti o asistenta care sa doreasca sa practice asa ceva, dar insistati, in cele din urma veti gasi.
Astazi sunt un om sanatos iar cand mai fac controale zambesc mereu cand mi se spune: " domnule, aud ceva usor la plamani, ati fost recent racit? ...desi nu pare ca o raceala...- doamna probabil pentru ca am suferit de astm in tinerete? - ah, da domnule, cu siguranta poate fi de la astm"

Va reamintesc faptul ca autohemoterapia functioneaza in multe alte afectiuni

Va doresc sanatate si curaj

#42
remedii-plante

remedii-plante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.06.2013
Astmul
Astmul este o boala care afecteaza bronhiile. Bronhiile sunt ramificatii ale traheei ce conduc aerul spre alveolele pulmonare. La astmatici, bronhiile se ingusteaza astfel incat apar dificultati in circulatia aerului atat la inspiratie cat si la expiratie. Mai multi factori pot fi la originea acestei afectiuni:
- fibrele musculare situate in jurul bronhiilor se contracta ("spasm" bronsic)
- mucoasa este iritata si se congestioneaza
- in interiorul bronhiei se acumuleaza mucus anormal de vascos.
Caracteristic astmului este rolul important jucat de contractia musculaturii bronhiilor. Spasmul dispare in cateva minute dupa inhalarea medicamentelor specifice, iar circulatia aerului in bronhii este net ameliorata.
Bronhiile se contracta in contact cu iritantii cei mai diversi, ca de exemplu:
- aer rece si uscat;
- efort fizic;
- fumul de tigara (inclusiv cel din expunerea pasiva);
- poluarea;
- stresul;
- infectii ale cailor respiratorii (guturai,gripa).
Remedii naturale :
-cimbrisorul : se indica in tuse convulsiva, astm bronsic, tuse productiva.
-cimbrul: este o planta pe care medicii fitoterapeuti o recomanda astmaticilor, datorita continutului bogat in uleiuri volatile. Persoanele care sufera de astm trebuie sa bea zilnic doua cani cu infuzie preparata din doua lingurite cu cimbru uscat si maruntit.
-ungurasul: anorexie, aritmii cardiace, astm bronhic, bronsite cronice, dischinezie biliara, gripa, dureri de cap, dureri de rinichi, guturai, palpitatii cardiace, stari febrile, tulburari de ritm cardiac pe fond nervos, tuse convulsiva si spastica – sub forma de infuzie, praf de planta uscata pus sub limba.
-sovarf :afectiuni respiratorii,afectiuni stomacale, anorexie, astenie, astm bronhic, bronsite, colite de fermentatie, dizenterie, faringite, gastrite hipoacide, insomnie, stari gripale, stomatite, traheite, tulburari intestinale, tuse convulsiva
-patlagina : boli tratate cu patlagina: bronșite cronice, astm bronșic, diaree, ulcer gastrointestinal, hipercoleterolemie, hipertensiune arterială,  ulcer varicios, ulcerații cutanate (băi), conjunctivite, blefarite, laringite, traheite
-podbal : acnee, anorexie, astm bronhic, bronhidroză, bronșite cronice, dischinezii biliare, dispepsii, emfizem pulmonar, erupții tegumentare, hiperhidroză, laringite, răgușeală, răni, reumatism, seboree, silicoză, tulburări dispeptice, tuse, ulcerații.
-isop : gripa, bronsita, laringita, astm bronsic, tuse, hipertensiune, anorexie, afectiuni gastrice,intestinale, boli hepatice,  icter, leucoree, boli renale, boli reumatice, meteorism, amenoree
-iarba mare : bronsite, astm bronsic, tuse, afectiuni cronice ale aparatului urinar, reumatism, guta, spondilita anchilozanta, dischinezie biliara hipotona si atona, anemie, leucoree; tonic general, stomahic, sedativ nervos, vermifug; bun imunomodulator natural.
-vitamina A si C :’’lipsa de vitamina A și C din alimentație duce la creșterea riscului apariției astmului, într-o măsură care ar putea fi relevantă clinic”, a explicat coordonatorul studiului dr. Jo Leonardi-Bee. Cercetătorii susțin existența acestei legături între vitamine și astm, deși atrag atenția și asupra altor factori importanți în declanșarea acestei afecțiuni.
-magneziul : numeroase studii au evidențiat nu numai că deficiența de magneziu ar putea crește predispoziția unor persoane la astm, ci și că acest mineral este eficient ca adjuvant în tratamentul asmaticilor. De asemenea, numeroase cercetări au subliniat că persoanele care au o alimentație săracă în magneziu au mai multe simptome astmatiforme. De aceea, consumă cât mai multe cereale integrale, fructe oleaginoase și semințe, bogate în magneziu, implicat în buna funcționare a plămânilor și în relaxarea căilor respiratorii.
-uleiul din luminita noptii : este foarte util in urmatoarele afectiuni. scăderea tensiunii arteriale, controlul greutății corporale, reducerea riscului formării de cheaguri sanguine, reducerea riscului la afecțiuni cardiovasculare și infarct. Este de asemena eficienta in tratarea afectiunilor  dermatologice, plagilor ai astmei.
-extractul din muguri de coacaz negru :actiunea sa anti-inflamatorie si de crestere a nivelului corticosteroizilor,precum si prin actiunea sa imuno-stimulatoare si anti-alergica reprezinta principalul preparat utilizat in tratamentul astmului bronsic alergic,dar si a astmului bronsic cu componenta infectioasa.
- extractul din muguri de calin : astm bronsic, bronsita cronica astmatiforma, dispnee astmatiforma, asocieri in bronhospasm; eczema atopica; hipoacuzie.   -extractul din mladite de macese: rinofaringite repetate la copii, episoade bronhopulmonare banale si recidivante, patologie respiratorie de natura alergica; la copii cu tulburari de crestere datorate episoadelor inflamatorii recidivante (otite, amigdalite, rinite, traheobronsite); profilaxia antigripala; artroze; in migrene si cefalee vasomotorie; in epuizare generala sau la persoane care obosesc usor.

Adrian Udrea,fitoterapeut,nutritionist,Timisora
Retete personalizate:[email protected]

#43
Foxie5

Foxie5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.08.2015
Mie mi s-a declansat astmul al 6 ani si mi-a trecut pe la 14 ani.
Dupa ce am fost 3 ani la Praid cate 10-14 zile, la salina!;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate