Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

pierdut numar de inmatriculare, pot circula?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
M-am trezit fara placuta de inmatriculare din fata la masina. Fiind vineri nu am avut cand sa ma duc la serviciul de inmatriculari. As dori sa stiu daca pot circula cu masina pana luni sau daca luni pot sa ma duc cu masina la serviciul de inmatriculari(cam 45 de km). Merge faza cu "n-am stiut, acuma vad" daca ma opreste cineva? Ce risc?. Daca merg la postul de politie rutiera local, m-i se da dovada cu care pot sa mai circul, sau trebuie sa merg cu autobuzul pana cumpar placuta?
Multumesc!

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Am vazut ca merge cu un carton lipit in loc de numar. (bine, carton aranjat, scris cu marker, pus in folie)
Merge doar temporar, deci nu o freca, cu el.

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
du-te si declara la politie, faptul ca ai gasit in parcare masina fara numarul din fata si ca nu stii ce s-a intamplat cu ea.
Daca te opreste pe drum, o sa fi suspectat de ceva accident si poate sa iti ia talonul plus amenda

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
La cate masini am vazt cu nr de carton, cred ca nu esti tu cel cu probleme.
Mergi si ia nr nou de inmatriculare de la politie ;)

Precis ai impins un maldar de zapada si ai lasat placuta in urma.

#5
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007

View Postreovel, on 23rd January 2010, 20:50, said:

Am vazut ca merge cu un carton lipit in loc de numar. (bine, carton aranjat, scris cu marker, pus in folie)
Merge doar temporar, deci nu o freca, cu el.

Poate ca ai vazut, dar legal sigur nu merge.

Edited by Black Daniel, 23 January 2010 - 21:01.


#6
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View PostBlack Daniel, on 23rd January 2010, 21:00, said:

Poate ca ai vazut, dar legal sigur nu merge.
la fel cum nu merge sa circuli cu numere murdare.....dar asta ramane la latitudinea agentului constatator

#7
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Si daca pun nr. de carton pot fi acuzat de accident, nedeclarat la politie imi asum faptul ca am stiut de pierderea lui. Problema e ca am nevoie de masina si nu stiu daca decalrand la politie pierd dreptul de a conduce sau primesc dovada si pot circula cu un singur numar pana la procurarea placutei de inmatriculare

#8
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Nu primesti dovada ca sa circuli fara numar. N-ai voie sa mergi fara el si nu merge treaba cu "probabil a cazut acum". Da, e la latitudinea agentului constatator, dar acesta n-o s-o inghita in 90% din cazuri. Procedura daca ti-ai pierdut un numar este sa lasi masina pe dreapta si faci rost de alta placuta deplasandu-te cum poti.

#9
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Poate mai ajuta pe cineva de aici:
Intr-adevar nu se da dovada ptr. pierderea nr. de inmatriculare.
Actele necesare ptr. eliberarea placutei:
- copie carte de identitate
- copie certificat de inmatriculare
- declaratie notariala pe proprie rasundere ptr. nr. pierdut - 18 lei
- taxa ptr.  numar - 1 buc. - 20 lei(la giseul serviciului de inmatriculari)
La ora 8.30 am depus actele iar la ora 14.00 am avut numarul

#10
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

View Postpedy, on 28th January 2010, 00:52, said:

Poate mai ajuta pe cineva de aici:
Intr-adevar nu se da dovada ptr. pierderea nr. de inmatriculare.
Actele necesare ptr. eliberarea placutei:
- copie carte de identitate
- copie certificat de inmatriculare
- declaratie notariala pe proprie rasundere ptr. nr. pierdut - 18 lei
- taxa ptr.  numar - 1 buc. - 20 lei(la giseul serviciului de inmatriculari)
La ora 8.30 am depus actele iar la ora 14.00 am avut numarul
Nu mai trebuie declaratia notariala. Trebuie copii dupa CI a masinii si a persoanei. Plus dupa talon, cum a zis si colegul mai sus. Si bineinteles si originalele. Mai este si o cerere care se completeaza acolo, e un forumular tip ce se ia de la informatii. Se plateste la ghiseu, cand dati actele. Problema pentru bucuresti (in pipera), este ca dureaza in prostie, am stat aproape 4 ore de cand am luat nr. de ordine pana mi-a venit randul. Diferenta fata de inainte e ca nu mai stai in picioare la coada, atent sa-ti tii randul etc. Acum stai jos si intepenesti uitandu-te la afisoarele de numere. Asa ca primul lucru cand intrati in cladire, vedeti de unde se ia nr. de ordine si luati-l, aveti apoi tot timpul sa completati cererea, sa faceti copii etc.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Mie mi-a fost furat numarul de inmatriculare din fata din parcare acum vreo 7 ani. Mi-au facut si pana pe spate "banditii". Pe atunci numerele de faceau la comanda in alt judet (IS eu fiind din SV).
Au venit cei de la judiciar sa constate. Am asteptat f mult (6 luni) pana au reusit cei de la politie sa se convinga ca mi-a fost furat si nu am facut eu vreun accident.
Cele 6 luni am mers cu un nr scos la imprimanta de mine si pus intr-o folie de plastic.
De la distanta nu se cunostea ca e din carton.
Totul a fost acum vreo 7 ani si nimeni nu mi-a zis nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate