Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Kusadasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#19
calin_oana

calin_oana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 05.05.2007

 mahmud, on 24th January 2010, 17:11, said:

Baie in mare faci fara probleme:indicat este sa mergi cu masina personala pt ca ai mai multa libertate de miscare.
Am stat la VERA acum 2 ani,inainte sa fie renovat(cladirea principala)si a fost o.k.la banii platiti,dar,au fost si multi clienti nemultumiti din cauza aglomeratiei de la masa de seara,locurilor insuficiente de la piscina si ocupate in majoritatea timpului cu prosoape care zaceau uitate cu orele(probabil era ultimul an in care echipa de atunci administra hotelul);
anul urmator nu au mai fost nemultumiri dar deja crescuse si pretul,deh,nu mai era 3*,trecuse la 4*(vrajeala)
Sfatul meu este sa alegi ,apropiat la pret si cu servicii bune,PIGALLE BEACH.Este linga VERA, are un tobogan frumusel la piscina,iar plaja este comuna cu cea de la VERA.
Daca ai intrebari,cu mare placere te ajut!
Ai si citeva imagini de la PIGALLE si de la VERA:
poza nr.2 e plaja privata a lui Club Kustur,nu a lui Pigale Beach,iar turistii cazati la Vera aveau bratari de alte culori decat de la Kustur,si am observat ca uneori erau ridicati de pe sezlonguri,nu stiu care era intelegerea intre Kustur si Vera

#20
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 calin_oana, on 27th January 2010, 12:02, said:

poza nr.2 e plaja privata a lui Club Kustur,nu a lui Pigale Beach,iar turistii cazati la Vera aveau bratari de alte culori decat de la Kustur,si am observat ca uneori erau ridicati de pe sezlonguri,nu stiu care era intelegerea intre Kustur si Vera


Turistii de la VERA aveau bratari de alte culori si erau ridicati de pe sezlonguri pt ca nu au platit.Era moca doar pt.cei de la KUSTUR.Si cei de la VERA si cei de la PIGALLE trebuiau sa plateasca 10 ytl/2 sezlonguri.

#21
palamariuc

palamariuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
a fost cineva la maxima club hotel kusadasi?

#22
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008

 mahmud, on 28th January 2010, 11:01, said:

Turistii de la VERA aveau bratari de alte culori si erau ridicati de pe sezlonguri pt ca nu au platit.Era moca doar pt.cei de la KUSTUR.Si cei de la VERA si cei de la PIGALLE trebuiau sa plateasca 10 ytl/2 sezlonguri.
Pigalle n-avea plaja privata langa Kustur ?

#23
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 qatalyn, on 28th January 2010, 19:29, said:

Pigalle n-avea plaja privata langa Kustur ?

Acu 2 ani cind am fost acolo,era imtr-adevar o bucata de plaja dupa aia de la KUSTUR,unde erau niste steaguri pe care scria "PIGALLE BEACH"dar nu stiu daca era a hotelului sau era a beach-bar-ului de acolo.
Sigur stiu ca se plateau sezlongurile si mi-aduc aminte ca erau niste turcaleti care puneau fisii de gazon peste nisipul ala cu pietris,arata ca naiba :w00t:
Dar puteai sa stai linistit pe plaja de la KUSTUR unde plateai 10 ytl/2 sezlonguri,probabil era vreun aranjament cu aia de la hotel.

#24
Ethera

Ethera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.11.2009
Eu am fost in Kusadasi la începutul lui iunie și apa era cam rece. Nu era nimeni în apă. Doar eu m-am băgat o dată în 10 zile. Am stat mai mult la piscină.

Dacă ești ambițios, poți să faci baie. :bigwhitegrin:
În privința mijlocului de transport, depinde ce vă doriți. Dacă vreți să rămâneți în Kusadasi și să vă odihniți, mergeți cu avionul. Dacă vreți să vă mai plimbați (Pamukkale merită o zi, clar), mergeți cu mașina. Cu mașina aveți independență de mișcare. Dacă mergeți cu mașina, optați pentru o noapte de cazare la Istanbul. Sau chiar două, ca să vedeți și Istanbulul.

Edited by Ethera, 29 January 2010 - 19:01.


#25
cristianford

cristianford

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.06.2009
Cine merge la Carpe Diem Claros, in perioada 04-12.06, 8 nopti, cladirea principala, land view 600euro/cam./sejur, sau la Sealight, sea view, in aceeasi perioada, 580euro/cam./sejur

#26
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Mergi cu masina fara grija, au sosele mult mai bune ca la noi, doar sa nu te crezi zmeu , ca te papa radarul . Eu am cotizat 80 de lire la radar cu vreo 50 km inainte de Izmir...dar drumul cu masina a fost o experienta foarte placuta, dat fiind peisajele, mai ales dupa Canakkale. Pe de alta parte mai e si Troia in drum, merita 1-2 ore de pauza.
Pentru 1100 km la dus, 2200 plus poate vreo 400-500 facuti pe acolo, inseamna circa 4 plinuri de carburant, 220-240 euro. Numai taxele de aeroport sunt 95 de euro, la patru persoane devine fff rentabil. Nu e obligatorie halta la Canakkale, depinde si de unde pleci, pentru mine de la Iasi o oprire la Edirne e mai buna.
Apa e oricum mai calda ca la noi, e totusi marea Egee. Vera nu are plaja, e la mama lui in varful dealului, la venit la plaja mai e cum mai e, dar sa urci dealul inapoi pe caldura e o placere...
Mersin si Egeria au cea mai buna plaja din zona , am fost acolo si e superplaja . Nu au o reputatie prea grozava hotelurile, poate daca se vor mai renova, dar eu m-am simtit bine acolo pentru cati bani am dat ( 210 euro de persoana , 7 zile, all inclusive).  cu zece euro la receptie faci minuni si capeti si un prieten ( arkadas !).  La urma urmei , chiar daca mancarea nu a fost in unele zile prea grozava, am suplimentat cu bere !

#27
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 Ethera, on 29th January 2010, 21:00, said:

Eu am fost in Kusadasi la începutul lui iunie și apa era cam rece. Nu era nimeni în apă. Doar eu m-am băgat o dată în 10 zile. Am stat mai mult la piscină.

anul trecut la 15 iunie apa marii avea 25-26 de grade, era un fel de ciorbitza... faceam baie lejer. la piscine avea 23-24 C.

 sandi67, on 23rd January 2010, 00:35, said:

Am hotarat , impreuna cu niste amici ,sa plecam la inceputul lunii iunie in Turcia la kusadasi , si am gasit o oferta f.f.buna , de all inclusiv ptr. doua hoteluri Vera si Arora..............

parerea mea este sa incerci sa mai pui ceva buget si sa schimbi hotelul...

#28
bleumarin

bleumarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.04.2009

 papone, on 2nd February 2010, 08:44, said:

anul trecut la 15 iunie apa marii avea 25-26 de grade, era un fel de ciorbitza... faceam baie lejer. la piscine avea 23-24 C.



parerea mea este sa incerci sa mai pui ceva buget si sa schimbi hotelul...


noi am fost din 14 iunie si mie personal mi s-a parut chiar cald inclusiv marea; mersul cu masina chiar prin Bulgaria - zona de munte e spectaculos, pentru cei ce iubesc natura, peisajul in special. Noi ne-am cazut in Kucukkuiu la un motel pe plaja, pentru noapea intermediara si am stat langa Ozdere la Paloma Club Sultan cu o vegetatie deosebita in trepte intinsa pe dealuri, iar la pranz m-a bucuram ca mergeam la umbra pe alei...

#29
nicucozac

nicucozac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.11.2006

 bleumarin, on 3rd February 2010, 13:50, said:

noi am fost din 14 iunie si mie personal mi s-a parut chiar cald inclusiv marea; mersul cu masina chiar prin Bulgaria - zona de munte e spectaculos, pentru cei ce iubesc natura, peisajul in special. Noi ne-am cazut in Kucukkuiu la un motel pe plaja, pentru noapea intermediara si am stat langa Ozdere la Paloma Club Sultan cu o vegetatie deosebita in trepte intinsa pe dealuri, iar la pranz m-a bucuram ca mergeam la umbra pe alei...
Ai rezervat cazarea la Kucukkuiu din tara?...sau pur si simplu de la fata locului....


Cine a vizitat Troya in drumul spre statiune sa ne spuna cat dureaza acekl ocol, cati km sunt de facut in plus....
Multumesc

#30
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 nicucozac, on 7th February 2010, 13:44, said:

Ai rezervat cazarea la Kucukkuiu din tara?...sau pur si simplu de la fata locului....


Cine a vizitat Troya in drumul spre statiune sa ne spuna cat dureaza acekl ocol, cati km sunt de facut in plus....
Multumesc

Dupa ce iesi din CANAKALE.o sa vezi un indicator pe dreapta< TRUVA-TROIA 5 KM>.Merita pt.incarcatura istorica,ca sa zic asa,dar nu este ceva spectaculos.Vorba unuia de pe aici,niste pietre,domne!
Poate doar pt celebrul cal troian.Uite si niste poze.

Attached Files


Edited by mahmud, 07 February 2010 - 14:13.


#31
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 mahmud, on 7th February 2010, 15:03, said:

Turcia_2009_215.jpg
Dupa ce iesi din CANAKALE.o sa vezi un indicator pe dreapta< TRUVA-TROIA 5 KM>.Merita pt.incarcatura istorica,ca sa zic asa,dar nu este ceva spectaculos.Vorba unuia de pe aici,niste pietre,domne!
Poate doar pt celebrul cal troian.Uite si niste poze.

"celebrul cal troian" este un kitch facut sa aiba lumea ce fotografia pe acolo, mai mult pt copii. mult mai interesant (si mai celebru?) este calul troian de pe faleza din canakkale; acesta este calul care a aparut in filmul "troia", fiind donat dupa filmari autoritatilor din canakkale.

#32
bleumarin

bleumarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.04.2009

 nicucozac, on 7th February 2010, 13:44, said:

Ai rezervat cazarea la Kucukkuiu din tara?...sau pur si simplu de la fata locului....


Cine a vizitat Troya in drumul spre statiune sa ne spuna cat dureaza acekl ocol, cati km sunt de facut in plus....
Multumesc



nu, la fata locului, nu stiam daca ajungem pana acolo, aveam idee de pe net cam cum sunt motelurile. Am stat la club Gultur cu 50 eu(2 adulti +1 copil) demipensiune, noua ne-a placut acolo, e ok pentru o zi, are o gradina frumoasa.Troia nu e spectaculoasa, calul e kicios, Efesul e de neratat.

#33
calin_oana

calin_oana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 05.05.2007

 papone, on 8th February 2010, 08:57, said:

"celebrul cal troian" este un kitch facut sa aiba lumea ce fotografia pe acolo, mai mult pt copii. mult mai interesant (si mai celebru?) este calul troian de pe faleza din canakkale; acesta este calul care a aparut in filmul "troia", fiind donat dupa filmari autoritatilor din canakkale.
Asta intradevar e mai elaborat!

Attached Files



#34
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 papone, on 8th February 2010, 08:57, said:

"celebrul cal troian" este un kitch facut sa aiba lumea ce fotografia pe acolo, mai mult pt copii. mult mai interesant (si mai celebru?) este calul troian de pe faleza din canakkale; acesta este calul care a aparut in filmul "troia", fiind donat dupa filmari autoritatilor din canakkale.

despre asta vorbeam,dar nu gaseam poza! :OK:

Attached Files


Edited by mahmud, 08 February 2010 - 17:14.


#35
nicucozac

nicucozac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.11.2006
Cand am facut traseul pe GPS mi-a dat traversarea stramtorii Dardanele pe la Gelibolu, aici am citit ca toata lumea traverseaza pe la Canakkale, stie careva care varianta ar fi mai indicata? Care ar fi programul la ferryboat in ambele cazuri? Pretul la Canakkale am inteles ca e 22 Lire...dar pe persoana? pe masina?...

"bleumarin"
In ce perioada ai fost in concediu, nu e riscant sa iti cauti cazarea la fata locului?... am vazut ca Kucukkuiu este statiune la litoral, eu vreau sa merg in 27-28 iunie, ma gandesc ca nu cumva sa fie ocupate in acea vreme hotelurile,... apoi nu prea ai chef de cautat cazare dupa apropae 700 Km de drum (din Giurgiu), la Canakkale am gasit cazare si destul de ieftin, dar as fi vrut sa mai fac cativa Km, ca pentru ziua urmatoare sa-mi ramana putin peste 300Km.

#36
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008

 nicucozac, on 8th February 2010, 18:05, said:

Cand am facut traseul pe GPS mi-a dat traversarea stramtorii Dardanele pe la Gelibolu, aici am citit ca toata lumea traverseaza pe la Canakkale, stie careva care varianta ar fi mai indicata? Care ar fi programul la ferryboat in ambele cazuri? Pretul la Canakkale am inteles ca e 22 Lire...dar pe persoana? pe masina?...

"bleumarin"
In ce perioada ai fost in concediu, nu e riscant sa iti cauti cazarea la fata locului?... am vazut ca Kucukkuiu este statiune la litoral, eu vreau sa merg in 27-28 iunie, ma gandesc ca nu cumva sa fie ocupate in acea vreme hotelurile,... apoi nu prea ai chef de cautat cazare dupa apropae 700 Km de drum (din Giurgiu), la Canakkale am gasit cazare si destul de ieftin, dar as fi vrut sa mai fac cativa Km, ca pentru ziua urmatoare sa-mi ramana putin peste 300Km.
Anul trecut , dar si acum doi ani , m-am cazat la Gultur in a doua jumatate a lui iunie . De ambele dati motelul era destul de gol . Anul trecut , cel putin , in afara de grupul nostru nu cred ca mai erau 10 de turisti pe acolo . Si cred ca au cel putin 100 de camere ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate