Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium

Pareri despre (diverse) noi magaz...

Ardere butan
 Ce restrictii presupune economia ...

Ce e mai important pe termen lung...

Video editat

Imposibil de portat vodafone-digi...
 Pilotaj drone - curs obligatoriu?...

Probleme submersibila

Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...
 Router WiFi care sa stie VLAN si ...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...

Oludeniz - Fethiye

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

• Grup: Senior Members

View PostPhx', on 7th July 2012, 11:37, said:

Ne-am intors din vacanta la Oludeniz (a treia in ultimii 3 ani), am fost foarte multumiti de Club Belcekiz Beach pe care l-am vizitat prima data (cu mentiunea ca desi e all inclusive, cocktailurile nu sunt incluse, chiar daca bauturile turcesti da) si la fel de multumiti ca anul trecut de Lykia World (am stat cate 4 zile la fiecare). Pentru prima data am fost in laguna, dar aceasta ne-a cam dezamagit; poate am avut si ghinion ca am mers sambata, dar era o aglomeratie de nedescris, multe familii de turci venite cu 'catel si purcel' pe plaja, sezlongurile aproape lipite unul de altul, nu aveai loc sa calci sau sa stai ca lumea in apa, abia am gasit un loc in zona care mi s-a parut cea mai faina, in fata insulitei (18 lire umbrela+2 sezlonguri, oricum loc de pus prosopul nu era).
In rest Oludenizul frumos si agitat ca intotdeauna, caldura mare, apa limpede si turcuaz.....
1.bine ai revenit, de azi intr-o saptamina plec eu acolo
2. de la an la an laguna e din ce in ce mai aglomerata, tre sa tii cont insa ca e un loc megaturistic, daca vrei sa gasesti mai liniste in laguna nu te mai duce in plin sezon de vacanta ci dupa 25 septembrie sau pe la inceputul lui iunie
3. 2 sezlonguri+1 umbrelă = 18 lire = 8 euro in laguna, la olimp saptamina trecuta 2 sezlonguri+1 umbrelă = 70 lei = 15 euro  :naughty:
4. vreau raspuns urgent la intrebarea asta: ce culoare aveau brățările de la Club Belcekiz Beach?
5. parapanta ai făcut?

masu

masu

Junior Member

• Grup: Members
Am fost si eu la Oludeniz, hotel Turquoise,  Rott. A fost bine. E de familisti cu copii mici (parca a venit o cresa intreaga din Rusia). Asa ca pe la 10.30-11.00 e liniste. In schimb duduie muzica la Dorian, peste drum. Acolo e de petrecareti. Camera a fost mare, mancarea buna, pentru toata lumea si toate gusturile. Nu stiu sa spun despre distractia interna ca n-am participat. Plecam dimineata si veneam seara. Am vazut Tlos, Saklikent, Patara, Dalyan, Iztuzu si m-am dat si cu parapanta.
Contrar la ce ai spus Oludeniz nu e numai pentru aventura si plimbari, este si pentru mare. Culoarea asta asa frumoasa de mare n-am mai vazut-o pe nicaieri. Ceva prin insulele Ionice, dar alta nuanta. Chiar daca e cu pietre e o placere sa inoti in apa asta.
Acum sunt la AQF si deocamdata e bine si aici. Din pacate apa e destul de murdara la mal, cu alge, iar mai in larg e cumva rosiatica-maronie. Altceva decat Oludeniz. Sigur alta mare. Totusi...

Phx'

Phx'

Member

View Postrottweiler2007, on 7th July 2012, 12:25, said:

1.bine ai revenit, de azi intr-o saptamina plec eu acolo
2. de la an la an laguna e din ce in ce mai aglomerata, tre sa tii cont insa ca e un loc megaturistic, daca vrei sa gasesti mai liniste in laguna nu te mai duce in plin sezon de vacanta ci dupa 25 septembrie sau pe la inceputul lui iunie
3. 2 sezlonguri+1 umbrelă = 18 lire = 8 euro in laguna, la olimp saptamina trecuta 2 sezlonguri+1 umbrelă = 70 lei = 15 euro  :naughty:
4. vreau raspuns urgent la intrebarea asta: ce culoare aveau brățările de la Club Belcekiz Beach?
5. parapanta ai făcut?

1. deja imi fac temele pt Turcia 2013 (Antalya+ Paloma Pasha as vrea)
3. nu am zis ca ar fi mult, ci doar asa, ca sa stie lumea...
4. pt adulti: grena; pt copii: galben spre verde fosforescent;
5. nuuuu, ca mie personal imi e frica; sotul a zis ca data viitoare; fii-mea cea mare de 13 ani tare ar fi vrut, dar nu am avut curaj sa o las...

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

View PostPhx', on 7th July 2012, 22:15, said:

1. deja imi fac temele pt Turcia 2013 (Antalya+ Paloma Pasha as vrea)
3. nu am zis ca ar fi mult, ci doar asa, ca sa stie lumea...
4. pt adulti: grena; pt copii: galben spre verde fosforescent;
5. nuuuu, ca mie personal imi e frica; sotul a zis ca data viitoare; fii-mea cea mare de 13 ani tare ar fi vrut, dar nu am avut curaj sa o las...
1. pt paloma pasha mai bine zici de acum cind vrei că ce-i în mînă nu-i minciună, PP se blochează pînă-n Crăciun
2. brățări grena? nașpa....eu le mai am pe alea galbene de anul trecut, eu voi sta la sun city deci voi plati 8 euro pe zi pt plajă

View Postmasu, on 7th July 2012, 19:53, said:

Am fost si eu la Oludeniz, hotel Turquoise,  Rott. A fost bine. E de familisti cu copii mici (parca a venit o cresa intreaga din Rusia). Asa ca pe la 10.30-11.00 e liniste. In schimb duduie muzica la Dorian, peste drum. Acolo e de petrecareti. Camera a fost mare, mancarea buna, pentru toata lumea si toate gusturile. Nu stiu sa spun despre distractia interna ca n-am participat. Plecam dimineata si veneam seara. Am vazut Tlos, Saklikent, Patara, Dalyan, Iztuzu si m-am dat si cu parapanta.
Contrar la ce ai spus Oludeniz nu e numai pentru aventura si plimbari, este si pentru mare. Culoarea asta asa frumoasa de mare n-am mai vazut-o pe nicaieri. Ceva prin insulele Ionice, dar alta nuanta. Chiar daca e cu pietre e o placere sa inoti in apa asta.
Acum sunt la AQF si deocamdata e bine si aici. Din pacate apa e destul de murdara la mal, cu alge, iar mai in larg e cumva rosiatica-maronie. Altceva decat Oludeniz. Sigur alta mare. Totusi...
la Turquoise e mai pt familisti dar la Dorian e plin de români veniti cu familiile la dixtracție si dat cu parapanta

nicăieri nu am văzut mare mai frumoasă ca la Oludeniz

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

Hotel Club SUN CITY

http://www.facebook....5...e=3

Phx'

Phx'

Member

View Postrottweiler2007, on 8th July 2012, 08:53, said:

Hotel Club SUN CITY

http://www.facebook....5...e=3

Chiar am remarcat pe acolo reclamele la Sun City, dar unde este, pe partea cealalta a lagunei? Si vad ca e mai ieftinut decat cele la care am fost eu, sunt curioasa sa-ti aflu parerea cand te intorci...

Edited by Phx', 08 July 2012 - 12:09.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

View PostPhx', on 8th July 2012, 13:08, said:

Chiar am remarcat pe acolo reclamele la Sun City, dar unde este, pe partea cealalta a lagunei? Si vad ca e mai ieftinut decat cele la care am fost eu, sunt curioasa sa-ti aflu parerea cand te intorci...
e vis-a-vis de perdikia deci in spatele anexei lui belcekiz

un user de pe aici a stat acolo acum fo citiva ani si a scris un post pe saitul romanesc de impresii si cred ca si pe aici pe undeva

club sun city[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y_W62qh1Xg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rottweiler2007, 08 July 2012 - 12:50.

atupi

atupi

Senior Member

Avand mai demult in plan o vacanta in Turcia si plecand de la subiectul acestui thread vreau sa va cer sfatul in privinta unui circuit in Turcia centrat pe zona Oludeniz. Dat fiind ca nu vreau sa conduc prea mult in fiecare zi si sa mai vad si alte lucruri decat deja mult discutatele all-inclusive resorts va rog sa-mi spuneti daca un plan de genul: 2 zile Peninsula Galipolli, 2 zile Pamukkale, 5 zile Oludeniz, 2 zile loc mentionat de voi...
Am la dispozitie 14 zile si nu stiu mai nimic despre Turcia ca si oportunitati de vacanta activa. Am incercat sa mai citesc pe aici dar vad numai discutii despre diverse complexuri hoteliere.
Asadar as aprecia niste ponturi despre ce as putea vizita in drumul catre Oludeniz si inapoi siutir istorice, parcuri naturale, orase/localitati interesante.
Daca nu am fost f precis promit sa mai detaliez. Multumesc !

beitriu

beitriu

New Member

View Postatupi, on 2nd August 2012, 13:05, said:

Avand mai demult in plan o vacanta in Turcia si plecand de la subiectul acestui thread vreau sa va cer sfatul in privinta unui circuit in Turcia centrat pe zona Oludeniz. Dat fiind ca nu vreau sa conduc prea mult in fiecare zi si sa mai vad si alte lucruri decat deja mult discutatele all-inclusive resorts va rog sa-mi spuneti daca un plan de genul: 2 zile Peninsula Galipolli, 2 zile Pamukkale, 5 zile Oludeniz, 2 zile loc mentionat de voi...
Am la dispozitie 14 zile si nu stiu mai nimic despre Turcia ca si oportunitati de vacanta activa. Am incercat sa mai citesc pe aici dar vad numai discutii despre diverse complexuri hoteliere.
Asadar as aprecia niste ponturi despre ce as putea vizita in drumul catre Oludeniz si inapoi siutir istorice, parcuri naturale, orase/localitati interesante.
Daca nu am fost f precis promit sa mai detaliez. Multumesc !

Peninsula Galipolli este interesanta daca vrei sa vezi zona in care s-au purtat luptele din 1915. Oricum, o buna parte din peninsula e parc national dedicat acestor lupte. Poti sa gasesti vizite cu ghidaj la Ecabat (fata in fata cu Canakalle). Poti sa vezi doua variante, cea turceasca sau cea ANZAC. Langa Canakalle e Troia, intotdeauna o sa merite o vizita.
In afara de Pamukkale mai poti vizita Afrodisias sau, langa Selcuk, Efesul (cam 120 km distanta, nu mai imi aduc aminte). Mai sunt si alte situri dar le-am enumerat pe cele mai cunoscute.
Langa Oludeniz este Kayakoy (satul fantoma), sat grecesc abandonat in 1923. De la oludeniz merita sa mergi cu masina spre Kas (aprox 150 km), trecand si vizitand Patara (merita atat plaja cat si situl), Kaputas Plaji (o plaja superba) si Kas. Daca esti pasionat de arheologie/istorie, poti sa vizitezi orasele lyciene (Tlos, Xanthos, Pinara, Latoon). Pentru parcuri naturale ar trebui vizitat Saklikent. Toate pot fi facute cu masina personala. Atentie insa la costurile combustibilului. Zona este superba, drumul dintre Patara si Kas fiind unul "greu de facut" fiindca iti va tot veni sa te opresti sa faci fotografii. Recomand sa mergi in septembrie, e mai putin torid si mai putin aglomerat.

Dabator

Dabator

Junior Member

Nu înțeleg de ce se vorbește aproape în totalitate despre hotelul Perdikia pe acest forum (am mai văzut referiri la Club Belcekiz Beach, Hillside Beach Club dar care sunt foarte scumpe). Totuși pe tripadvisor este doar pe locul 40 din 82 în Oludeniz. Și mai sunt și alte peste 100 de hoteluri în Fethyie. Există vreun interes special, este vreun hotel destinat românilor?
Eu am rezervare la Perdikia, însă am citit că nu ai voie să vii cu nimic din afara hotelului (apă, mâncare, etc) și ești controlat în bagaje. Poate confirma/infirma cineva aceste lucruri? Eu am găsit aceste informații în mai multe review-uri..

Edited by Dabator, 20 April 2013 - 18:03.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

View PostDabator, on 20 aprilie 2013 - 18:02, said:

Nu înțeleg de ce se vorbește aproape în totalitate despre hotelul Perdikia pe acest forum (am mai văzut referiri la Club Belcekiz Beach, Hillside Beach Club dar care sunt foarte scumpe). Totuși pe tripadvisor este doar pe locul 40 din 82 în Oludeniz. Și mai sunt și alte peste 100 de hoteluri în Fethyie. Există vreun interes special, este vreun hotel destinat românilor?
Eu am rezervare la Perdikia, însă am citit că nu ai voie să vii cu nimic din afara hotelului (apă, mâncare, etc) și ești controlat în bagaje. Poate confirma/infirma cineva aceste lucruri? Eu am găsit aceste informații în mai multe review-uri..

da, in resorturile cu demipensiune nu ai voie să halesti sau sa bei ce ai cumparat din afara resortului, de ce ti-ai facut rezervare la perdikia si nu ai luat un resort cu olinclusiv?

Dabator

Dabator

Junior Member

View Postrottweiler2007, on 20 aprilie 2013 - 18:12, said:

da, in resorturile cu demipensiune nu ai voie să halesti sau sa bei ce ai cumparat din afara resortului, de ce ti-ai facut rezervare la perdikia si nu ai luat un resort cu olinclusiv?

Am fost în multe resorturi demipensiune (și în foarte rare cazuri la all inclusive), însă nu mi s-a întâmplat niciodată să întâlnesc această restricție. În camera mea fac ce vreau și este inacceptabil ca cineva să mă controleze în bagaje (excepție face Egiptul dar acolo se uitau după arme... - fiind măsuri de securitate pot fi acceptate). Și nici nu se va întâmpla!

Edited by Dabator, 20 April 2013 - 18:21.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

View PostDabator, on 20 aprilie 2013 - 18:19, said:

Am fost în multe resorturi demipensiune (și în foarte rare cazuri la all inclusive), însă nu mi s-a întâmplat niciodată să întâlnesc această restricție. În camera mea fac ce vreau și este inacceptabil ca cineva să mă controleze în bagaje (excepție face Egiptul dar acolo se uitau după arme... - fiind măsuri de securitate pot fi acceptate). Și nici nu se va întâmpla!

una e sa bagi o sticla cu apă pe care să o bei la tine in cameră și alta e sa bagi un bax cu apă, iar la masa de seară berea costă triplu decît la market și nu ai voie sa pui pe masă berea ta la pet.

Dabator

Dabator

Junior Member

View Postrottweiler2007, on 20 aprilie 2013 - 18:32, said:

una e sa bagi o sticla cu apă pe care să o bei la tine in cameră și alta e sa bagi un bax cu apă, iar la masa de seară berea costă triplu decît la market și nu ai voie sa pui pe masă berea ta la pet.

Eu vorbeam de intrarea în hotel.
La sala de mese este altceva și da, majoritatea hotelurilor (cu câteva excepții) vor să vânda băuturile proprii la masa de seară. Dar repet - eu nu discut despre sala de mese și masa de seară.

La un moment dat am văzut scris chiar și pe site-ul hotelului, acum însă văd că nu mai apare.

Mai jos și două citate după alte forumuri (nu românești, cred că Softpedia este singurul din România care are referințe la Perdikia):

1. "The hotel had a annoying policy of not allowing any items bought outside, such as bottled water and snacks etc to be brought in,so you were forced to buy their stuff."

2. "The hotel has a no drinks and food to be bought in from outside - we brought stuff in every night - just make sure to put the food/drink in a beach bag or the likes as there is a door man at the gate."

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

View PostDabator, on 20 aprilie 2013 - 18:40, said:

Eu vorbeam de intrarea în hotel.
La sala de mese este altceva și da, majoritatea hotelurilor (cu câteva excepții) vor să vânda băuturile proprii la masa de seară. Dar repet - eu nu discut despre sala de mese și masa de seară.

La un moment dat am văzut scris chiar și pe site-ul hotelului, acum însă văd că nu mai apare.

Mai jos și două citate după alte forumuri (nu românești, cred că Softpedia este singurul din România care are referințe la Perdikia):

1. "The hotel had a annoying policy of not allowing any items bought outside, such as bottled water and snacks etc to be brought in,so you were forced to buy their stuff."

2. "The hotel has a no drinks and food to be bought in from outside - we brought stuff in every night - just make sure to put the food/drink in a beach bag or the likes as there is a door man at the gate."

unde-i lege nu-i tocmeală! vacanță plăcută și mai vezi că la oludeniz pe plajă două șezlonguri + o umbrelă = 8 euro dar poți să le bagi și p-astea la portbagaj lîngă baxurile cu apă și peturile cu alcool.

Dabator

Dabator

Junior Member

View Postrottweiler2007, on 20 aprilie 2013 - 18:44, said:

unde-i lege nu-i tocmeală! vacanță plăcută și mai vezi că la oludeniz pe plajă două șezlonguri + o umbrelă = 8 euro dar poți să le bagi și p-astea la portbagaj lîngă baxurile cu apă și peturile cu alcool.

N-aș putea spune că apreciez în mod deosebit tonul pe care te adresezi. Ba dimpotrivă, mi se pare deplasat. Nu prea cred că am spus că vreau să aduc apă din România, căci nu sunt sacagiu. Unde mai pui că e mai ieftină apa în Turcia ca în România. Char dacă am observat că ești (aproape) moderatorul acestei secțiuni de forum și în plus că ai și interese în a promova anumite hoteluri nu înseamnă că modul de adresare trebuie să fie deplasat. Eu nu am intrat aici să fiu jignit sau să jignesc pe cineva ci doar să fiu ajutat (eventual să ajut).

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

View PostDabator, on 20 aprilie 2013 - 18:57, said:

N-aș putea spune că apreciez în mod deosebit tonul pe care te adresezi. Ba dimpotrivă, mi se pare deplasat. Nu prea cred că am spus că vreau să aduc apă din România, căci nu sunt sacagiu. Unde mai pui că e mai ieftină apa în Turcia ca în România. Char dacă am observat că ești (aproape) moderatorul acestei secțiuni de forum și în plus că ai și interese în a promova anumite hoteluri nu înseamnă că modul de adresare trebuie să fie deplasat. Eu nu am intrat aici să fiu jignit sau să jignesc pe cineva ci doar să fiu ajutat (eventual să ajut).

cine te-a jignit bre? si tu ce faci aici pe forum? te tocmesti cu userii vis-a-vis de politica hotelului perdikia? scrie pe saitul lor ce și cum cu produsele din afară, aia e, punct. ce vrei să facem noi? să iti spunem noi ca poti sa bagi produse din piață în hotel? iar eu nu am niciun interes sa promovez vreun hotel anume, mi se rupe de toate. iar tu mai invată ceva: intrebarile despre hoteluri le pui in agentii sau pe forumuri ÎNAINTE să dai vreun ban și nu DUPĂ.

Dabator

Dabator

Junior Member

View Postrottweiler2007, on 20 aprilie 2013 - 19:02, said:

cine te-a jignit bre? si tu ce faci aici pe forum? te tocmesti cu userii vis-a-vis de politica hotelului perdikia? scrie pe saitul lor ce și cum cu produsele din afară, aia e, punct. ce vrei să facem noi? să iti spunem noi ca poti sa bagi produse din piață în hotel? iar eu nu am niciun interes sa promovez vreun hotel anume, mi se rupe de toate. iar tu mai invată ceva: intrebarile despre hoteluri le pui in agentii sau pe forumuri ÎNAINTE să dai vreun ban și nu DUPĂ.

Nu m-am tocmit cu nimeni, doar am cerut o confirmare. (citez: Poate confirma/infirma cineva aceste lucruri?). Ar fi fost de ajuns. Și tocmai spuneam că la un moment dat mi s-a părut că scria și pe site-ul lor însă nu am mai găsit. Cum pot anula rezervarea pănă în iulie o voi face chiar de mâine, atât timp cât nu sunt dispus să mi se violeze intimitatea și să fiu căutat în buzunare (și asta pe banii mei).

Pentru că totul trebuie să aibă un sfârșit mă rezum la a-ți mulțumi pentru informație/confirmare. M-ai ajutat să iau o decizie. Am observat că ai multe informații, în general utile, dacă ai putea păstra și un ton civilizat ar fi extraordinar.

Edited by Masterboy, 20 April 2013 - 22:34.
Vezi regulament forum

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate