Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Comision FNGCIMM

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Voua v-a venit comisionul de la FOND? Eu tre sa platesc pana pe 31 , 880 RON pe anul 2010  :huh:

Edited by raduk, 22 January 2010 - 19:00.


#2
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Mie mi-a venit din decembrie de m-a secat....180 de euro, comisionul Fondului  pe 2010.

Edited by raduk, 21 January 2010 - 14:53.
citarea inutilă a postului precedent


#3
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Nu prea inteleg, comisionul asta cand se achita? Mie mi s-a zis ca se plateste anual la "aniversarea" creditului; cum ar veni pina in octombrie (cand a fost prima rata) n-ar trebui sa am nimic de plata. Sa platesc acum pe 2010, mi-ar incurca socotelile. Eu stiu ca am achitat comisionul pe ce ramasese din 2009.

@Corina, nu inteleg, cum adica ti-a venit in decembrie 2009, sa achiti comisionul pe 2010?

#4
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Da Alta, pe 15 decembrie mi-a dat bcr-ul sms ca in rata din decembrie voi avea de achitat si comisionul datorat fondului pe 2010, adica aia 0, 37 % din suma ramasa de rambursat.
Si asa a fost pe 22 decembrie cand am eu zi de plata, ii aveam in contul creditului de plata..cei 252 rata plus astia 180 de euro....si pe mine m-a incurcat rau dar m-am conformat.

Edited by Corina2009, 21 January 2010 - 11:44.


#5
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Depinde de la banca la banca!
La BCR se pare ca se plateste in ultima luna din an pentru anul urmator, la Alpha se plateste in prima luna din an, pentur anul curent!
@Alta tu cu ce banca ai luat?

#6
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
De la BRD am luat; tocmai am intrebat, dar vad ca nu mi-au raspuns la mail. Stiu ca mi-au luat niste bani din cont, atunci cand mi-au luat si pentru asigurarea de imobil, dar nu stiu exact pentru ce perioada.

Edited by raduk, 21 January 2010 - 14:54.
citarea inutilă a postului precedent


#7
ciutulica

ciutulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 07.07.2008
Da si pe mine m-a sunat azi un prieten sa-mi zica acelasi lucru dar si eu stiu ca l-am platit atunci cand am luat creditul si mi-a spus ca il voi mai plati in septembrie 2010 cand fac un an de la credit. Sper sa fie asa ca si eu tot la BRD am creditul.

#8
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
In alta ordine de idei, si mie mi-a venit sms de la BCR ca trebuie sa pun comisionul, dar nu l-am pus nici pana acum. Un prieten care l-a pus in decembrie s-a uitat acum vreo 1 saptamana pe online banking si a vazut ca inca nici lui nu i l-a tras...deci a cam pus degeaba banii acolo. Tu te-ai uitat acolo Corina, ca sa vezi daca ti l-a tras sau nu?

Edited by raduk, 22 January 2010 - 18:59.


#9
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Pai....mie mi l-a tras....adica eu in decembrie am pus mai putin cu 100 de euro, ca tot ca pe voi, m-a luat prin surprindere.
Si am achitat rata si 80 de euro din comisionul Fondului...am gandit eu..
Dar smecherii au facut impartirea banilor intai la Fond si apoi la rata ca in ianuarie aveam restanta de 10 zile la rata pe care i-am si achitat.

Asa ca e posibil sa ai restanta in rata daca nu l-ai achitat.

Edited by raduk, 22 January 2010 - 18:59.


#10
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Am deschis acest topic deoarece am vazut ca data si modalitatea de plata a acestui comision sunt diferite de la o banca la alta. Mie mi-a trimis BCR-ul sms in decembrie, nu l-am platit, si azi m-am uitat in homebank si nu-mi apare cu - contul. Un prieten l-a pus in decembrie si nu i l-a tras nici lui. La voi cum e?

#11
andacad

andacad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2007

 marshall_balance, on 22nd January 2010, 15:30, said:

Am deschis acest topic deoarece am vazut ca data si modalitatea de plata a acestui comision sunt diferite de la o banca la alta. Mie mi-a trimis BCR-ul sms in decembrie, nu l-am platit, si azi m-am uitat in homebank si nu-mi apare cu - contul. Un prieten l-a pus in decembrie si nu i l-a tras nici lui. La voi cum e?


Pai termenul limita nu este la sfarsitul lunii?! ,( cam pe atunci il a Alpha) , poate au setat la sf luni sa-i ia .

#12
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Pai eu trebuia in decembrie sa-l pun...Anyway, nu prea inteleg...in contractul de garantare scrie ca trebuie platit pana in luna martie a anului pentru care il platesti...si in contractul de credit scrie ca trebuie platit in decembrie pentru anul urmator...eu m-am gandit ca asa vor sa faca un business, iau de la toti care au credit PC in decembrie vreo 150-200 euro pe luna, ei ii dau in martie fondului, si pana atunci ii invart...dar mi s-a daramat teoria cand am vazut ca nu mi-au bagat pe minus contul, si nici prietenului astuia al meu nu i-au tras banii, tot acolo sunt. Anyway, nu stau deloc bine cu banii acum dupa sarbatori, deci tot numai prin martie cred ca o sa am sa-i pun. In cazul in care or sa-mi bage penalitati o sa-i pun mai repede totusi...

#13
anessia

anessia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.09.2009
Eu am luat creditul de la Banca Transilvania si astazi am aflat ca pana la sfarsitul lunii trebuie sa platesc comisionul la Fond de 890 de lei. Smecherii cica ne-au calculat cursul euro din ultima zi a anului 2009.. Cand am intrebat de ce treb platit acum, mi s-a raspuns ca fondul are nevoie de bani pt ca nu a mai acordat prea multe credite in ultimul timp.....

#14
luci_dana

luci_dana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.12.2009
in ianuarie am achitat 60 de ron pe decembrie 2009, si tot in ianuarie am achitat 750 ron tot comisionul pe anul 2010

#15
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Am achitat si eu pana la urma comisionul fix pe 31 Martie (termenul limita) fara consecinte negative asupra istoricului meu la biroul de credite sau oriunde altundeva. Mi s-a sugerat totusi ca ar fi de preferat sa-l pun in luna decembrie a fiecarui an, asadar m-am hotarat sa pun cate 20 euro in plus in fiecare luna la rata ca sa fie de unde sa-l ia. Banca = BCR

#16
getix71

getix71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2010
astazi am platit comisionul catre fond si am fost anuntata ca sa marit  de la 0,37 la 0,49

#17
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
S-a marit pentru Prima Casa 2 poate. Nu cred ca au cum sa-l mareasca pentru noi restul care avem contractele semnate de anul trecut cu Prima Casa 1.

#18
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Iata ca aproape a trecut un an si mi-am adus aminte de comisionul catre FNG; am o mare nelamurire si n-am contractul de garantare la munca sa elucidez misterul.  

Acest comision este 0.37% din soldul la data respectiva, nu? adica e descrescator in timp (cel putin asa ar fi logic).

Intreb fiindca azi cand am platit rata mi s-a zis ca e procent din "valoarea de evaluare". Cu alte cuvinte ar ramane FIX in timp. Mi s-a parut ciudat, dar n-am insistat, nu erau in toane prea bune si oricum nu-l plateam atunci. Voi ce stiti? S-a schimbat ceva intre timp?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate