Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Transport in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#595
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Exista si ACEASTA varianta, valabila pentru oricine detine un telefon compatibil, francez sau nu  :)

#596
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Cam dezamagitor transportul public parizian. Nu prea au AC in autobuze (m-am urcat in 2-3, nu aveau) , in metrou deloc.
Metroul desi  are acoperire foarte larga (care insa duce si la timp de transport mare, oprind in statii des) are vagoanele alea antice inghesuite, mici, plus ca circula destul de prost, am patit de 2-3 ori sa se opreasca trenul brusc intre statii.

#597
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Bai, daca si ala e dezamagitor....poate ai tu vreun termen de comparatie mai deosebit.
Ajungi oriunde cu metroul si RER, pe o suprafata imensa....metroul vine la 2 minute....

#598
pef19821982

pef19821982

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.05.2018

 pirpy, on 14 august 2021 - 10:39, said:

Exista si ACEASTA varianta, valabila pentru oricine detine un telefon compatibil, francez sau nu  Posted Image
Multumesc pt sfaturi, m-am intors acum din Paris si am folosit varianta asta. Download pe tel aplicatia Navigo si a mers perfect.Scutesti 5 euro in felul asta adica contravaloare card. Mare atentie: nu merge pe orice telefon.Eu am Samsung S8 si a mers, sotia are Huawei P10 si nu a mers ( iti da eroare inca de cand instalezi aplicatia si iti spune ca nu este telefonul compatibil ).Ambele au NFC, nu stiu care a fost problema. In rest transportul foarte bun, am mers cu RER ( toate cu AC ) si metrou, destul de curat ( cel putin in comparatie cu noi ). Ce m-a frapat: se trece de portile de acces fara card intr-o veselie, chiar de fata cu cei care stau la ghiseu. Noi am avut si carucior si treceam pe la poarta speciala pt el, in spatele nostru in mai mult de jumatate din cazuri mai veneau cateva persoane pana se inchideau portile. Un alt aspect negativ, Eram 2 adulti cu un carucior si inca un copil in brate...1 singura data o fata de 20 si ceva de ani i-a oferit locul sotiei, in rest...se uitau la tine si cam atat.

#599
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 crocko.dilul, on 28 august 2021 - 18:27, said:

Bai, daca si ala e dezamagitor....poate ai tu vreun termen de comparatie mai deosebit.
Ajungi oriunde cu metroul si RER, pe o suprafata imensa....metroul vine la 2 minute....

Care suprafata imensa, ca Parisul (pana in Bd peripherique ca in afara sunt suburbii) e jumatate din suprafata bucurestiului care nici el nu  e un oras f mare nu se compara cu alte metropole.

Ma refer la conditiile din vagoane (care sunt antice si inghesuite) si lipsa aerului conditionat din ele. Curatenia si ea era cam lipsa.
Nu mai spun ca de 2 3- ori s-a intamplat sa puna trenul de metrou frana brusca in mijlocul tunelului intre statii.
Eu nu vorbesc aiurea, lasand la o parte acoperirea, e jalnic metroul din Paris comparat cu alte capitale europene. As zice ca si cel din Bucuresti este peste.

Chiar m-a pufnit rasul gandindu-ma ca, la mine in oras cat scandal se facea pana cum vreo 2-3 ani cand autobuzele nu aveau AC (acum au aproape toate) si in ditamai capitala eruopeana majoritatea autobuzelor nu au aer conditionat.

Edited by axisborn, 31 August 2021 - 17:09.


#600
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Salut,
Am o dilema legata de transportul in Paris. Suntem 2 adulti cu  3 copii (4, 9, 13 ani) si nu stiu care este cea mai aficienta modalitate de transport in Paris care sa includa si Disneyland si Versailles.
Vom sta in afara Parisului la adresa 35 Rue Charles Floquet, Rueil-Malmaison, Île-de-France.

Din ce am cercetat eu:
1. Navigo Weekly cu 22E ar fi ok doar ca telefonul nu este compatibil (dupa testul facut de aplicatie) chiar daca este un model cu NFC foarte nou. Asadar ar trebui sa mai adaug 10 euro/persoana (card + poza), iar copiii platesc pret intreg deci nu merita deloc.

2. A ramas sa iau seturi de 10 bilete t+. Costa 1.69E/pers iar copiii probabil la jumate. Totusi nu am inteles exact unde le pot folosi. Am citit ca doar in Paris in zona 1? Totusi cand fac simularea catre adresa unde vom sta (cea de mai sus) pe ultima parte cu bus-ul imi recomanda un bilet t+. Oare trebuie sa consum 2 bilete? Unul in paris, si inca unul pentru partea din afara parisului?

3. De asemenea de la Beauvais la Paris este vreo modalitate mai eficienta in fara de acele bus-uri? Am vazut trenul, dar cat de departe este de aeroport?

Orice sfat este binevenit. Sunt complet in ceata Posted Image
Multumesc

Edited by asddd1000, 12 April 2022 - 08:45.


#601
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Tichetele T10 sunt valabile in interiorul Parisului si in toata reteaua de metrou si in autobuze dar cu autobuz nu am circulat deloc asa ca nu stiu detalii. Pentru RER in afara zonei 1 (ca sa ajungeti cu RER la cazarea voastra, la Disneyland si la Versailles se iau bilete point to point. Adica te duci la automat, introduci statia de plecare si de destinatie, nr de persoane adulti/ copii, platesti cu cardul si primesti biletele. Pretul variaza in functie de distanta parcursa. Biletele se introduc in porti atat la intrare cat si la iesire pentru validare.

Pentru transfer de la Beauvais poti sa cauti si transfer privat cu microbuz care sa va duca direct la destinatie.

Sfat pentru data viitoare (cel putin eu asa fac): cand alegi cazarea uita-te cat de bine conectata e de aeroport si de zonele pe care vrei sa le vizitezi ca sa nu ajungi la “ce iei pe mere dai pe pere”, atat ca bani cat si ca timp.

Edited by mdt, 12 April 2022 - 13:59.


#602
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Nu stiu de ce mi-a scapat amanuntul cu metrou si RER inchis duminica astfel ca de la Porte d'Orleans pana la aeroport (terminal T3) as fi facut doua ore cu doua autobuzele, lucru descoperit abia dimineata la plecare. La sfatul receptionerului am luat un Uber de 50E. Din ce mi-a zis baiatul de la receptia hotelului, daca ai avion duminica nici nu ar trebui sa iei in calcul autobuzele pentru ca risti sa pierzi avionul daca ai anumite ore stranse de incadrare mai ales dimineata la prima ora. Oricum, noua de la Terminalul 3 CDG pana la Marne de Val (langa Disneyland) ne-a luat aprox 42E la casieria de bilete, pt 3 pers inclusiv un copil (RER B + RER A) asa ca tot Uber ar fi fost o optiune mai buna cel mai probabil, poate mai scump putin dar mult mai rapida si comoda.

#603
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
@ValentinVali Este vreun mijloc de transport închis duminică? (Metrou,Rer?

#604
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Google Maps nu dadea niciunul dintre aceste mijloace, poti verifica, iar cei de la receptia Ibis au zis ca e nasol in Paris cand vrei sa ajungi duminica la aeroport caci nu circula metroul si RER-ul. Nu pot spune sigur ca nu circula niciunul la nicio ora, poate dupa amiaza, poate doar cel exterior, nu stiu, poate clarifica cineva, eu am relatat ce am auzit si testat.

#605
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
https://www.ratp.fr/en/horaires-metro

Direct de pe site-ul lor. Am selectat Linia 3, plecare Wagram, si ora intr-o zi de duminica. Imi arata ca merge. Nu circula, totusi, noptile, dar ziua e ok.

#606
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007
Info Metro RER et Bus, circulation et manifestations à Paris  Posted Image  sau  L'info trafic en temps réel

Edited by pirpy, 02 June 2022 - 13:46.


#607
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salutare , dragilor !

In ~1 luna de zile avem un mini city break in Paris si din pacate e cam singurul oras unde nu cunoastem pe nimeni si nu are cine sa ne ia de la aeroport .

Intrebare, pana mai rasfoiesc forumul acesta , de la Aeroportul Beauvais, pana in Oras ~ arondisment 2-3, gasim mijloc de transport in comun ?sau e mai facil sa iau un shuttle?

Apoi, orice sfat e bine venit despre ce si cum ar trebui procedat in ce tine de vizitarea orasului ? sa cumparam de pe acum bilete pt locuri de interes? e aglomerat in Octombrie ?

Multumesc, mai revin cu intrebari dar deocamdata asta ma intereseaza, transport pana in oras..ca apoi ma descurc eu ! :D

Zi faina !

#608
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

 Al3csutzul, on 06 septembrie 2022 - 08:54, said:

...de la Aeroportul Beauvais, pana in Oras ~ arondisment 2-3, gasim mijloc de transport in comun ?
Sau e mai facil sa iau un shuttle?
Apoi, orice sfat e bine venit despre ce si cum ar trebui procedat in ce tine de vizitarea orasului ?
Sa cumparam de pe acum bilete pt locuri de interes?
E aglomerat in Octombrie ?
...
Salut
Da, un tren TER (tren expres regional), detalii  AICI. Sau un taxi.
Da, e mai facil, detalii  AICI.
Pentru inspiratie, citeste cateva sugestii  AICI.
Da, e util, in primul rand nu stati la cozi, in al doilea rand poti calcula mai bine banii dupa ce ai deja biletele cumparate Posted Image
Nu, sunt mai putini turisti in octombrie, dar, atentie ca e sezon ploios, imbracamintea adecvata este necesara. Posted Image


#609
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
Din Beauvais, direct de la aeroport, pleaca autocare la Paris si opresc la Porte Maillot. De acolo pana la cazare recomand sa iei fie Uber/Bolt, fie taxi si sa nu iti mai bati capul cu metrou ori autobuz. Mai mult de 15-20 euro sigur nu o sa coste. Ca idee, taxi iti ia 7 euro si daca mergi 500 de metri, 7 euro fiind taxa de "start engine" :)

Autocarele care merg inspre Paris sunt destule deoarece sunt "programate" sa fie acolo pentru zborurile care aterizeaza, deci nu o sa ai probleme in privinta aceasta. Sunt si usor de reperat, aeroportul fiind micut, n-ai cum sa nu le ginesti :)

#610
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Am preferat Boltul, inclusiv transfer la aeroport CDG....iar prin Paris cam intre 15 si 25 e a fost....nici cat o masa macar.La sosire pe CDG am rezervat ceva prin booking, cam 55-60e.

#611
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Navigo weekly, luat pe telefon, mi-a facut figuri random (telefon cu Android) . Dupa ce o tanti de la IDF Mobilite a incercat sa ma convinga sa il mai platesc odata :D si i-am aratat mailul de confirmare a platii, mi-a deschis usile.

Unele linii sunt inchise in weekend din cauza lucrarilor (de ex linia de metrou 14 a fost complet inchisa sambata), verificati afisele si anunturile din aplicatia IDF Mobilite / Bonjour RATP (in functie de compatibilitatea cu telefonul).

#612
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Nici nu trebuie sa va instalati vreo aplicatie, puteti vedea informatiile direct pe site, aici: https://www.ratp.fr/en/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate