Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Transport in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#469
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Mai fac si eu o incercare .... biletele alea din topul de 10 sunt valabile si pentru Versailes sau CDG ?

#470
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postyonut_a, on 03 august 2015 - 14:54, said:

Mai fac si eu o incercare .... biletele alea din topul de 10 sunt valabile si pentru Versailes sau CDG ?
Nu ! Iei bilet separat de la ghiseu sau auromat, la RER C pentru Versailles, si RER B pentru CDG .

#471
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
Buna ziua,am inteles ca circulatia RER A este oprita intre La Defense si Auber,acum am vazut ca si in directia Versailles circulatia este oprita pe RER C intre Gare dAusterlitz si Javel,daca eu vin din directia Porte Maillot inseamna ca trenul circula decat pana la Avenue du pdt Kennedy iar pana la Javel pun alt mijloc de transport la dispozitie cum bine zic si pe urma trenul circula normal pana la Versailles?

#472
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostJidanu, on 07 august 2015 - 11:34, said:

....iar pana la Javel pun alt mijloc de transport la dispozitie cum bine zic si pe urma trenul circula normal pana la Versailles?
Exact ! Sunt autobuze ce circula pe traseele respective, pe zonele in care se lucreaza. Sunt o multime de angajati RATP, si insemne, ce te directioneaza spre ce autobuz trebuie sa iei.  :)

#473
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postpirpy, on 07 august 2015 - 13:13, said:

Exact ! Sunt autobuze ce circula pe traseele respective, pe zonele in care se lucreaza. Sunt o multime de angajati RATP, si insemne, ce te directioneaza spre ce autobuz trebuie sa iei.  Posted Image

Multumesc mult pirpy,ca de obicei raspunsuri promte si mai profit de bunavointa dvs pt inca o intrebare,cf hartii metrou paris se arata ca este si un tren direct de la La Defense la Versailles(un tren transilien)?

Edited by Jidanu, 08 August 2015 - 11:49.


#474
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
Am revenit in tara dupa 6 zile de batut in lung si lat Paris ul si pot sa va spun ca mi am facut griji degeaba pt ca infrastructura lor este ff bine pusa la punct.Pt cei care vor sa mearga la Versailles cea mai simpla cale este aceasta;T2 de la La Defense pana la Issy-Val de Seine dupa care se ia RER C pana la capat.Drumuri bune va doresc.

#475
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
@Jidanu -  ai folosit des mijloacele de transport? daca da, ce ai folosit (Ticket t+ sau Navigo)?
Pana la Versailles ce bilete ai folosit?
multumesc.

#476
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Este vreo aplicatie pe android la fel cum e planul interactiv de pe windows cu transportul in Paris (http://www.ratp.fr/plan-interactif/)? Sau asemanatoare.

#477
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostKONDASAS, on 22 august 2015 - 08:28, said:

@Jidanu -  ai folosit des mijloacele de transport? daca da, ce ai folosit (Ticket t+ sau Navigo)?
Pana la Versailles ce bilete ai folosit?
multumesc.

AM folosit ticket t+,RER si mult f mult mers pe jos:))
Intrati pe magazin play si gasiti acolo tot ce va intereseaza.

Edited by Jidanu, 31 August 2015 - 07:02.


#478
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
S-a schimbat ceva de luna aceasta la Cartelele Navigo pentru turisti?

#479
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostKONDASAS, on 05 septembrie 2015 - 15:58, said:

S-a schimbat ceva de luna aceasta la Cartelele Navigo pentru turisti?
Cartela, suportul de baza, costa tot 5 Euro. Noutatea consta ca, pentru toate zonele ( 1 - 5 ), costa doar 21.25 Euro pe saptamana.
Alte preturi sunt in atasament   Posted Image

Attached Files



#480
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Asta e un lucru neasteptat de bun.

Pe siteul http://www.batobus.c...ss-batobus.html am gasit la preturi, urmatoarea nota pt cumpararea unui bilet

"Tarif Privilège*

* Porteurs de carte Etudiant ou de cartes Imagine R, Navigo, Intégrale, Emeraude et Améthyste, et les porteurs de carte famille nombreuse."

face parte si navigo decouverte din acea categorie?

#481
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Da


#482
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
@pirpy, cat costa taxiul in Paris?
O calotorie de 7-8km noaptea in zona 1 la cat ajunge?
Multumesc

#483
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Vezi aici :
http://www.taxis-par...n-taxi-pour.htm
sau aici : http://www.taxisg7.f...xi/tarifs-taxis Posted Image

Edited by caralumba, 22 September 2015 - 12:58.


#484
DonaldAlex

DonaldAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.03.2006
Buna ziua,

Voi sta la Hotel ibis Paris La Défense Centre si as vrea sa ajung la Palatul Versailles. Se poate sa-mi sugerati un traseu cat mai simplu.. Multumesc

#485
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDonaldAlex, on 11 noiembrie 2015 - 10:34, said:

..Hotel ibis Paris La Défense Centre si as vrea sa ajung la Palatul Versailles. Se poate sa-mi sugerati un traseu cat mai simplu.. Multumesc
De la Esplanade de la Defense iei metroul M1 spre Chateau de Vincennes si cobori la Charles de Gaulle-Etoile.
De aici iei metroul M6 spre Nation si cobori la Bir-Hakeim ( Grenelle ) de unde te duci spre trenul RER C ( sunt indicatoare ), statia numindu-se Champ de Mars Tour Eiffel. ( De la metroul M1 la metroul M6 se ajunge prin diverse pasaje, uita-te la indicatoare ca sunt afisate peste tot ).
De la Champ de Mars Tour Eiffel iei trenul RER C ( cel care e indicat pe ecrane cu numele VICK, scrie si pe partea de sus a locomotivei VICK ) spre Versailles Chateau-Rive Gauche, adica chiar ultima statie, unde cobori si intrebi cum se ajunge pe jos la castel.

Inainte de a te urca in metrou prima data la M1, cumperi de la ghiseu bilet spre Versailles, pe care il pastrezi in siguranta deoarece il folosesti atat ca sa intri la metroul M1 cat si pentru intrarea la trenul RER C ( il pastrezi pana la destinatie).
Pentru mai multe lamuriri despre transportul in Paris, citeste acest topic cu atentie.

Ti-am atasat si o poza cu traseul. Invata sa folosesti harta interactiva, de ---> AICI   Posted Image

Attached Files


Edited by pirpy, 11 November 2015 - 11:35.


#486
DonaldAlex

DonaldAlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.03.2006
Multumesc de raspuns. Trebuie sa cer la ghiseu bilete expres pentru Versailles. Stii si un pret orientativ

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate