Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Cele mai bune tari pentru emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
In topul tarilor care isi trateaza cel mai bine imigrantii, Canada a fost devansata de Bahrein!

Iata si topul celor mai primitoare tari pentru imigranti:
1. Bahrein
2. Canada
3. Australia
4. Thailanda
5. Malaezia
6. Africa de Sud
7. Hong Kong
8. Singapore
9. Spania
10. SUA

Stirea completa o gasiti aici: http://www.consilier...-imigranti.html

Edited by MmeButterfly, 21 January 2010 - 23:28.


#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Oare de ce ar emigra cineva mai degraba in Tailanda sau Africa de Sud decat in SUA??

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 edy_wheazel, on 21st January 2010, 23:31, said:

Oare de ce ar emigra cineva mai degraba in Tailanda sau Africa de Sud decat in SUA??
Ti se intampla des sa raspunzi asa.....fara sa gandesti? Uitandu-ma la numarul de posturi as zice ca da.
Daca citeai si tu cu atentie ca a scris "topul tarilor care isi trateaza cel mai bine imigrantii" si nu "topul tarilor preferate pentru emigrat" te scuteai de un efort....si rusine.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
@sandel_u: Titlul topicului este "Cele mai bune tari pentru emigrare, Conform topului oficial pe 2009" - asta mie-mi suna ca o recomandare, tu ce spui?

Edited by pelikanu, 21 January 2010 - 23:54.


#5
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 pelikanu, on 21st January 2010, 23:53, said:

@sandel_u: Titlul topicului este "Cele mai bune tari pentru emigrare, Conform topului oficial pe 2009" - asta mie-mi suna ca o recomandare, tu ce spui?
Eu unul de obicei citesc mai mult decat titlul unei carti si abia dupa aceea incep sa fac comentarii.
Sau macar partea in care scrie "care isi trateaza cel mai bine imigrantii".

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 sandel_u, on 21st January 2010, 23:37, said:

Ti se intampla des sa raspunzi asa.....fara sa gandesti? Uitandu-ma la numarul de posturi as zice ca da.
Daca citeai si tu cu atentie ca a scris "topul tarilor care isi trateaza cel mai bine imigrantii" si nu "topul tarilor preferate pentru emigrat" te scuteai de un efort....si rusine.

Amice, io am impresia ca tu gandesti profund (sa pare ca eu sunt opusul) da' daca asta e tot ce poti  scoate din putul gandirii imi pare sincer rau. Sa zicem ca acel top este facut in scop informativ, ei bine, daca X se gandeste ca ar vrea el sa emigreze consulta lista respectiva. Cat de inteligent trebuie sa fie X ca sa aleaga Africa de Sud (unde nu m-as duce nici in vizita) in fata altor state, asta doar pt. ca e bine primit acolo ca si emigrant?

Vezi tu, am cunoscut in viata mea tipi atat din Africa de Sud cat si americani. Am prieteni care au fost atat in Africa de Sud cat si in America. Obiectiv privind, topu' ala are aceeasi valoare pt. mine ca si un Libres Invizible pt. o vaca.

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

 sandel_u, on 21st January 2010, 21:57, said:

Eu unul de obicei citesc mai mult decat titlul unei carti si abia dupa aceea incep sa fac comentarii.
Sau macar partea in care scrie "care isi trateaza cel mai bine imigrantii".

Să înțeleg că tu din propoziția "Nu trebuie să mori!" pricepi doar "trebuie să mori!" deoarece "Nu" este un simplu cuvânt fără greutate în fața celorlalte trei?

Edited by pelikanu, 22 January 2010 - 00:05.


#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 edy_wheazel, on 21st January 2010, 23:58, said:

Amice, io am impresia ca tu gandesti profund (sa pare ca eu sunt opusul) da' daca asta e tot ce poti  scoate din putul gandirii imi pare sincer rau. Sa zicem ca acel top este facut in scop informativ, ei bine, daca X se gandeste ca ar vrea el sa emigreze consulta lista respectiva. Cat de inteligent trebuie sa fie X ca sa aleaga Africa de Sud (unde nu m-as duce nici in vizita) in fata altor state, asta doar pt. ca e bine primit acolo ca si emigrant?

Vezi tu, am cunoscut in viata mea tipi atat din Africa de Sud cat si americani. Am prieteni care au fost atat in Africa de Sud cat si in America. Obiectiv privind, topu' ala are aceeasi valoare pt. mine ca si un Libres Invizible pt. o vaca.
Nu a fost din putul gandirii ci a fost de deasupra, la fel ca smantana ce o strangi cu mare grija de deasupra laptelui dupa ce ai muls o vaca.
Ma bucur pentru tine ca ai cunoscut si africani si americani si orice altceva ai mai cunoscut.
Eu am cunoscut portughezi, spanioli, polonezi, lituanieni, letoni, nemti, francezi, danezi, norvegieni, suedezi, moldoveni, ucrainieni, englezi, irlandezi, austrieci, italieni, turci, azerbaienezi, georgieni, armeni, zambieni(africa), sarbi, cehi, americani si totusi incerc sa nu dau ascultare legendelor urbane despre acele tari si nici sa generalizez o tara doar prin prisma a catorva oameni care am cunoscut.

@pilakane
Te rog du-te si te uita in continuare la desene animate, aici discuta adultii!

Edited by sandel_u, 22 January 2010 - 00:11.


#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 sandel_u, on 22nd January 2010, 00:10, said:

Nu a fost din putul gandirii ci a fost de deasupra, la fel ca smantana ce o strangi cu mare grija de deasupra laptelui dupa ce ai muls o vaca.
Ma bucur pentru tine ca ai cunoscut si africani si americani si orice altceva ai mai cunoscut.
Eu am cunoscut portughezi, spanioli, polonezi, lituanieni, letoni, nemti, francezi, danezi, norvegieni, suedezi, moldoveni, ucrainieni, englezi, irlandezi, austrieci, italieni, turci, azerbaienezi, georgieni, armeni, zambieni(africa), sarbi, cehi, americani si totusi incerc sa nu dau ascultare legendelor urbane despre acele tari si nici sa generalizez o tara doar prin prisma a catorva oameni care am cunoscut.

Amice, hai sa nu ne rupem in cunostinte de cetateni apartinand altor natii pt. ca eu lucrez cu ei. Si nu vorbesc de generalizari sau legende urbane ci de faptul ca cineva ar alege Africa de Sud (unde este dovedit si demonstrat ca rata criminalitatii ii mai ridicata decat Burj Dubaiu') in fata altor state mai jos pe lista numai pt. ca africanii sunt prietenosi cu emigrantii.

#10
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

Quote

Te rog du-te si te uita in continuare la desene animate, aici discuta adultii!

Înainte de a schimba canalul, țin să îți spun că:

1. definiția "adult = produs al adulterului" este greșită.

2. adult = ființă sau organ ajuns la maturitate.

Această definiție este greșit oferită persoanelor ce doar și-au terminat creșterea și a ajuns în stadiul de a se reproduce deoarece implică și o trăsătură mentală/psihică.

#11
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 edy_wheazel, on 22nd January 2010, 00:19, said:

Amice, hai sa nu ne rupem in cunostinte de cetateni apartinand altor natii pt. ca eu lucrez cu ei. Si nu vorbesc de generalizari sau legende urbane ci de faptul ca cineva ar alege Africa de Sud (unde este dovedit si demonstrat ca rata criminalitatii ii mai ridicata decat Burj Dubaiu') in fata altor state mai jos pe lista numai pt. ca africanii sunt prietenosi cu emigrantii.
Si eu lucrez cu ei amice, dar asta nu schimba cu nimic faptul ca un consilier de vacante facut in joomla ne spune care tari sunt mai primitoare cu imigrantii.
Cel putin pentru mine este un aspect important care l-as lua in seama daca as vrea sa emigrez.

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 sandel_u, on 22nd January 2010, 00:38, said:

Cel putin pentru mine este un aspect important care l-as lua in seama daca as vrea sa emigrez.

Ok. Foarte bine, felicitari. Io in schimb as face altfel, nu de alta da' m-ar interesa mai degraba piata muncii de acolo, preturi, criminalitate, etc. Degeaba ma primeste statul cu bratele deschise daca acolo sunt somer, preturile sunt mari si am sanse foarte mari sa iau un glont in cap.

#13
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Am fost in urma cu un an intr-un oras din Suedia si desi este o tara frumoasa, nordica (in tarile nordice stii si tu ca se spune ca standardul de viata este unu foarte ridicat) au mari probleme cu rasismul.
Uite, pentru mine conteaza foarte mult acest aspect. Degeaba as avea un serviciu mult mai bine platit decat in Romania daca as merge acasa in fiecare seara cu frica in san ca o sa ma astepte cu bata dupa gard sau o sa imi gasesc casa devastata sau eu si sotia am fi pur si simplu singuri, fara prieteni, fara viata sociala. Imi place sa avem propria viata, dar nici sa te simpti ca pe o insula pustie intr-un oras plin de oameni, intr-o tara cu standarde de viata laudate in toate ziarele si revistele din lume.

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 sandel_u, on 22nd January 2010, 00:59, said:

Am fost in urma cu un an intr-un oras din Suedia si desi este o tara frumoasa, nordica au mari probleme cu rasismul.
Uite, pentru mine conteaza foarte mult acest aspect.

Normal. In Africa de Sud lucrurile stau la fel d.p.d.v. al rasismului.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 sandel_u, on 22nd January 2010, 00:59, said:

au mari probleme cu rasismul.
..........................................
as merge acasa in fiecare seara cu frica in san ca o sa ma astepte cu bata dupa gard sau o sa imi gasesc casa devastata sau eu si sotia am fi pur si simplu singuri, fara prieteni, fara viata sociala. Imi place sa avem propria viata, dar nici sa te simpti ca pe o insula pustie intr-un oras plin de oameni, intr-o tara cu standarde de viata laudate in toate ziarele si revistele din lume.

In Tarile Nordice rasismul, chiar daca mai exista, este foarte bine mascat de educatia cetatenilor si de corectitudinea politica.
E plin de negri in Suedia si chiar ca nu au de ce sa se teama.
Chestia au bata de dupa gard si cu casa devastata de unde le-ai scos?
Iar ideea cu ''singuri, fara prieteni, fara viata sociala'' este si ea gresita. Nu e deloc asa!

#16
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 sandel_u, on 22nd January 2010, 09:59, said:

Imi place sa avem propria viata, dar nici sa te simpti ca pe o insula pustie intr-un oras plin de oameni, intr-o tara cu standarde de viata laudate in toate ziarele si revistele din lume.
Cand ajungi in alta tara cu scopul de a trai acolo, printre oamenii de acolo, trebuie, printre altele, sa:
- stapanesti limba vorbita acolo. Fara asta e imposibil sa socializezi
- lasi la granita orice prejudecati legate de cultura si civilizatia tarii de destinatie
O data rezolvate astea doua, e usor sa cunosti lume si sa socializezi.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 beastie, on 22nd January 2010, 07:43, said:

trebuie, printre altele, sa:
- stapanesti limba vorbita acolo. Fara asta e imposibil sa socializezi
In multe tari te descurci, in prima faza, si cu engleza.

 beastie, on 22nd January 2010, 07:43, said:

- lasi la granita orice prejudecati legate de cultura si civilizatia tarii de destinatie
Asta asa e. Cu toate ca, personal, mi-ar fi destul de greu sa ma aliniez culturii si civilizatiei din...Bahrain, sa zicem.

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Africa de Sud sunt "primitori"??? Poate ca pentru cei care emigraza din Africa, ca la albi le-au dat foc la case. Sigur, in medie cica sunt primitoari, dar ce relevanta are pentru un roman?
La fel si cu Bahrein - probabil ca daca esti musulman te vei simti perfect, dar atat...
Topuri de genul asta ma fac sa rad - ce bun ca statul trateaza "bine" emigrantii daca nu gasesti de munca? Sau daca te capacesc cetatenii pe strada?
Pe urma Honk Kong este pe lista? De unde pana unde? Aia se cheama China deja, si nu au politica separata de emigrare...

Este o prostiesi atat tot: "studiu facut in urma unui chestionar pe 3100 de imigranti din 24 de tari".... Muhaha

Edited by SuperDuper, 25 January 2010 - 02:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate