Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Incalzire cu ULEI uzat sau alt tip de ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
lucius_till2

lucius_till2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2011
Salutare la toata lumea. Ma numesc Lucian si am o intrebare, daca m-ar ajuta cu niste sfaturi cineva cu studii in domeniu poate, ar fi super.
Intentionez sa-mi construiesc o centrala tip semineu si am mai auzit ca in loc de apa in calorifere as pute folosi ulei de transformator. Este vreun pericol?
Trebuie sa folosesc alt tip de pompa decat cel folosit la apa? Mentionez ca, caloriferele sunt din fonta cu doua incinte, tip rusesc. Multumesc.

#2
jeany

jeany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.01.2011

 lucius_till2, on 13th January 2011, 11:50, said:

Salutare la toata lumea. Ma numesc Lucian si am o intrebare, daca m-ar ajuta cu niste sfaturi cineva cu studii in domeniu poate, ar fi super.
Intentionez sa-mi construiesc o centrala tip semineu si am mai auzit ca in loc de apa in calorifere as pute folosi ulei de transformator. Este vreun pericol?
Trebuie sa folosesc alt tip de pompa decat cel folosit la apa? Mentionez ca, caloriferele sunt din fonta cu doua incinte, tip rusesc. Multumesc.




Ulei-ul de transformator(sau de in) este cam inflamabil. Nu cred ca se preteaza pentru asa ceva. Este folosit la protectia lemnului, ca si primer protector pentru lemn. Totusi daca vrei eu mai am vreo 30 litri.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 lucius_till2, on 13th January 2011, 11:50, said:

am mai auzit ca in loc de apa in calorifere as pute folosi ulei de transformator. Este vreun pericol?

Unde ai auzit ? Ce calificare avea persoana respectiva...Nu te juca cu focu' :nonobad: (ulei sub presiune, inflamabil + flacara = :death:)

Edited by lawrence38, 13 January 2011 - 13:06.


#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 lawrence38, on 13th January 2011, 13:04, said:

Unde ai auzit ? Ce calificare avea persoana respectiva...Nu te juca cu focu' :nonobad: (ulei sub presiune, inflamabil + flacara = :death:)
Bine, la 100 grd. nu ia foc uleiul de transformator. Nu se foloseste in mod uzual din mai multe motive :
- cum umpli sau completezi instalatia.
- daca ai pierderi cine zugraveste peretii si spala covoarele
- problema cu unele garnituri ( NBR)
E folosit in unele aplicatii la temperaturi mari ( 150-180 grd.) in loc de abur ; eu stiu de industria lemnului dar cu siguranta mai sunt si altele.

#5
lucius_till2

lucius_till2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2011

 lawrence38, on 13th January 2011, 13:04, said:

Unde ai auzit ? Ce calificare avea persoana respectiva...Nu te juca cu focu' :nonobad: (ulei sub presiune, inflamabil + flacara = :death:)



Persoana respectiva e un prieten care a auzit de la alt prieten si tot asa. Discutiile au continuat in ideea ca acest ulei se incalzeste mult mai repede si tine caldura de 2-3 ori mai mult in calorifer decat apa. In plus, nu corodeaza nimic. Si foc ia doar daca intra in contact cu flacara.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
1. Viteza de incalzire depinde de capacitate acalorica a lichidului respectiv. Uleiul o are mai mica decat a apei si se va incalzi mai repede, dar va acumula proportional mai putina caldura. Ca atare nu va sta "cald" la fel de mult. Per ansamblu consumul de electricitate va fi IDENTIC.
2. Da nu corodeaza ca apa. Dar daca curge nu il stergi cu o carpa, nu poti sa il "aerisesti" la fel ca pe apa, are nevoie de o instalatie speciala de compensare a dilatarii. Permite o temperatura mai mare in functionare fara a fierbe dar asta nu te intereseaza pe tine.
PS: caloriferele cu ulei nu au circulatie a Uleiului.

#7
lucius_till2

lucius_till2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.01.2011
Am inteles cateva chestii deja. In alta ordine de idei am cautat pe net, dar nu prea am gasit, ma intereseaza pentru constructia semineului pentru designul exterior, altceva decat samota. Ceva care sa imite piatra dar care sa conduca, caldura. Deasupra focarului fac un sistem de fumuri asemanator sobei, asta am rezolvat-o dar pentru exterior nu am gasit nimic.
O fi vreun material, poate are alta denumire, ca eu sigur nu o stiu. Ceea ce am vazut prin hipermarket-urile astea de la noi nu ma ajuta cu nimic, pentru ca nu se incalzesc. Sau poate o teracota ceva, dar nu cu modele pentru soba ....Un site, cine ma poate ajuta, va rog.

#8
lamprantus

lamprantus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2008
Salut. Daca te mai intereseaza, combustibilul pentru centrala (combustibil lichid), da-mi un semn pe forum. Lamprantus

#9
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007
disponibila o centrala termica dotata cu injector de combustibil lichid.cazanul este un ferolli g1n02,din 2 elementi de fonta,an 2008,putere termica pina la 23kw,iar arzatorul este un lamborghini eco3r,cu preincalzitor,gama de putere 16-36 kw,an tot 2008.mai este disponibil un regulator climatic rematic pm 2935um cu tot cu sonde de temperatura.nu imi mai folosesc si doresc sa eliberez locul,totul la preturi modice.toate sint in perfecta stare tehnica si estetica.locatie bucuresti-ilfov.tel. 0723666200   .  0766316947  -dan stefanescu

#10
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007
disponibili 200 litri clu,cu tot cu butoiul de tabla.bucuresti.tel 0723666200

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie sa achizitionez o centrala de 100-150kw care sa functioneze cu ulei uzat, recuperat de la autoturisme. Cine a vazut asa ceva? Ce producatori aduc in momentul de fata centrale/arzatoare de genul asta? Orice informatie este bine venita.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu de ce dar imi face impresia ca arderea aditivilor din uleuiri face produsi toxici si extrem de poluanti. Uleiurile uzate se recupereaza mai peste tot, nu se ard.

#13
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Uleiurile sintetice cel putin sunt proiectate sa nu arda. Sau ma rog, sa arda la temperaturi extrem de inalte.

#14
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
In alte tari (nu stiu daca in UE) sunt chiar fabrici care folosesc uleiul uzat si filtrat si-l ard.

#15
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
Stai linistit este asa ceva.. la serviciu ne incalzim cu asa ceva... insa probleme sunt cam peste tot.. ma interesez sa vad - s-a stricat acum o saptamana si piesa de schimb a fost luata de la Cluj. Poate ca el le si comercializeaza.
Daca te intereseaza mai multe pun si eu o intrebare mai departe..

#16
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Ulei de motor de la masini?

#17
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
DA, ulei motor ars de la masini. Din cate stiu inainte se mai adauga si ceva motorina... dar acum nu cred ca mai pune si motorina..

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@tiriflisca, ce marca sau model de centrala este?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate