Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Eu cand vreau sa fluier, fluier (2010)

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
brainiak

brainiak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.09.2005
Care vreti film "de actiune" sau "de bataie" cautati in alta parte, asta e drama pt oameni cu cap  ;)

#38
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Postgoesalajan, on 6th April 2010, 10:14, said:

Hai ca iti raspund eu. Pentru ca:
-filmele romanesti inca sunt filmate foarte prost, se vad foarte prost si se aud prost.
-problema cu camera legata de actorului. Nu inteleg de ce se insista pe modul asta "realist" de a filma. Miscarea cadrului odata cu personajul. Ti se face rau de la atata miscare.
-lungirea nejustificata a fazelor in care sunt evidentiate lucruri comune sau imbecile (10% din film iti arata cand se plimba ala prin curtea inchisorii ca sa vada cu cine a venit frac'su, alte 10% cand bea o cafea, etc.) Lejer filmul putea sa fie un scurt-metraj de 5-10 min.

In total sunt vreo 2-3 faze tari in tot filmul:
- Cand spune ce ii place lui cel mai mult sa faca
- Faza cand il ia ala la palme
- Discutiile cu directorul inchisorii

Cam atat. Iar mi-a parut rau ca am fost la cinema pentru un film asa prost. M-am mai tepuit cu 4,3,2 dar am zis ca a fost o singura data. Dar se pare ca e deja un trend.
Ca sa nu mai zic ca cei din Romania sunt probabil ultimii care il vad. Dupa ce a fost prezentat prin toate tarile hai si la astia din Romania.
Partea tehnica (imagine, sunet, operare de camera) trage valoarea filmului in jos cu o forta aproape neglijabila.
Calitatea sunetului si a imaginii  lui "ECVSFF" a fost ultra suficienta pentru a intelege lejer ce era de vazut si de auzit.
Despre maniera de filmare, daca te referi la stabilitatea camerei, nu tin sa te contrazic neaparat dar nu inteleg de ce e mare deranj tremuratul ala din mana. Insa daca te iei de unghiuri si de deplasarile ample ale camerei eu zic ca te inseli. Nu mi-a placut in mod special, in filmul de fata, dar nu vad ce e prost in modul in care a fost filmat. Cu cateva mici exceptii (cand se agata de peronaj) e impersonal si obiectiv. (Si daca tot ai generalizat pentru toate filmele romanesti, tin sa-ti spun ca modul  de filmare din "432" mie mi se pare o bijuterie regizorala.)
De acord intr-o oarecare masura cu tendinta romanilor de a lungi inutil unele secvente dar iarasi e ceva peste care pot sa trec lejer si s-apuc esenta filmului... INSA... sprijin din strafundurile fiintei mele filosofia lor de a descoperi extraordinarul ascuns in spatele banalului, spre deosebire de superficialul Hollyoodian care banalizeaza si trivializeaza miraculosul.
(Nu pot sa nu constat cu tristete ca mersul la cinema a ajuns sa fie o sarbatoare... doar din cauza ca se produce atat de rar.)

Edited by dacoroman2310, 06 April 2010 - 18:08.


#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
din fericire pentru mine, eu nu trebuie sa ma duc la un film romanesc ca sa fiu sigur ca e o imbecilitate atroce. pentru mine exista un singur individ in tara asta care e in stare sa faca un film care sa nu fie complet, da complet retardat si imbecil, din toate punctele de vedere: nae caranfil. si uite-asa, aplicind o metoda simpla ("e acest film facut de nae caranfil?" da - mergem, nu - e un gunoi), nu pling dupa bani si nu ma dau cu capul de pereti :first:

#40
acabes

acabes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 18.01.2009

View PostMosotti, on 9th April 2010, 10:19, said:

din fericire pentru mine, eu nu trebuie sa ma duc la un film romanesc ca sa fiu sigur ca e o imbecilitate atroce. pentru mine exista un singur individ in tara asta care e in stare sa faca un film care sa nu fie complet, da complet retardat si imbecil, din toate punctele de vedere: nae caranfil. si uite-asa, aplicind o metoda simpla ("e acest film facut de nae caranfil?" da - mergem, nu - e un gunoi), nu pling dupa bani si nu ma dau cu capul de pereti :first:
Cata verticalitate! Bravo stimabile, mai rar in tarisoara noastra oameni de asemenea isprava.

#41
mitologicul

mitologicul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.03.2010

View PostMosotti, on 9th April 2010, 10:19, said:

din fericire pentru mine, eu nu trebuie sa ma duc la un film romanesc ca sa fiu sigur ca e o imbecilitate atroce. pentru mine exista un singur individ in tara asta care e in stare sa faca un film care sa nu fie complet, da complet retardat si imbecil, din toate punctele de vedere: nae caranfil. si uite-asa, aplicind o metoda simpla ("e acest film facut de nae caranfil?" da - mergem, nu - e un gunoi), nu pling dupa bani si nu ma dau cu capul de pereti :first:

Pentru tine, care te declari fanul sau, Nae Caranfil este un "individ"? Bravos amice, halal exprimare, cred ca e mandru dl. Caranfil de tine!

#42
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
o porcărie de film, drama curului, care are nevoie de nițcai chestii mai psihologice sau alea alea, să dea o raită pe la filmele lu bergman sau tarkovski nu la mizeria asta sinistră.
:puke:


actoru curului învățase cam bine să conducă dacă avea opșpe ani și era în pârnai de 4, crecă-l dăduse mă-sa la școala de tiriști din fragedă pruncie :thumbup:

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmitologicul, on 13th April 2010, 09:33, said:

Pentru tine, care te declari fanul sau, Nae Caranfil este un "individ"? Bravos amice, halal exprimare, cred ca e mandru dl. Caranfil de tine!
eu nu ma declar fanul nimanui. numai cretinii sint fani. dar oricit ar parea de suprinzator, chiar si nae caranfil e un individ. problema e cu idiotii care nu cunosc limba romana si sensurile multiple ale cuvintelor. de parca ar fi stat in puscarie toata viata si au trecut peste scoala generala

#44
mitologicul

mitologicul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.03.2010

View PostMosotti, on 20th April 2010, 11:20, said:

eu nu ma declar fanul nimanui. numai cretinii sint fani. dar oricit ar parea de suprinzator, chiar si nae caranfil e un individ. problema e cu idiotii care nu cunosc limba romana si sensurile multiple ale cuvintelor. de parca ar fi stat in puscarie toata viata si au trecut peste scoala generala

Nu stiam ca numele proprii se scriu cu litera mica, cred ca am lipsit la lectia asta... Se vede treaba ca tu nu! Felicitari!

#45
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Filmatul din mina, lungitul scenelor sunt trucuri 'intelectualiste', smecherii cu care se incearca sa se ascunda, de fapt, saracia mijloacelor de exprimare ale scolii romanesti de cinematografie. Chiar sunt satul de atitea filme 'trase' din mina, in care camera tremura si se misca de parca e cutremur. Spun unii pe aici, in apararea acestei tehnici de 2 bani, ca te introduce mai mult in atmosfera, te face sa simti mai profund filmul, ceea ce nu e adevarat. Este o tehnica ce poate mima, cel mult, stilul reportericesc. NU exista nici cel mai mic motiv pt care un film ar trebuie filmat tremurat. Daca filmul e bun, scenariul e bun, actorii joaca bine, atunci atmosfera e perceputa total de catre spectator, nu e nevoie de trucuri reportericesti. 'Eu cind vreau...' e un film si nu un reportaj, nu? La fel 'Moartea d-nului Lazarescu' filmat cu aceeasi tehnica de cacat. E un film, nu aveam nevoie sa simt ca vad filmul asta la stiri.
De ce se imita regizorii romani ca maimutele si folosesc tehnica asta? Si de ce nu o vedem la Nae Caranfil care chiar face FILME si nu reportaje.
Si, chiar asa, era nevoie la 'Politist, adjectiv' sa vedem cum curcanul ala maninca ciorba timp de 5 minute? Mai e putin si scoala romaneasca de cinematografie imbratiseaza ridicola Dogma 95.

#46
absenteist

absenteist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 19.04.2010
Trecand peste ideea "critic deci exist" lansata in confortul bolidului seria x de cei din cercul "sa muara fapta mea sunt baietash"
Io am vazut asta :
-Dialoguri fake, stupide, inconsistente, insipide, ce nu asigura un flux logic intregii povesti. Arar vad un semi-retard banguind ceva. As concedia instant pe cine-a lucrat la sonorizare.
- o atitudine "e un film remarcabil, da`nu pentru un cinefil de rand"ce planeaza in juru`filmului. Sa mi se scuze....are in target tagma extraterestra filmu`in cauza ?
- Acting si actori neconvingatori. Oricat a incercat paratu` silviu sa starneasca o urma de sentimentalism in mine, n-a reusit. De fapt nu mi-a starnit nici o emotie. Nici o teama, nici o amintire. Aici puncteaza filmele denigrate de noi (deh, romani, noi le stim intotdeauna pe toate) respectiv americane : te implica afectiv. Fie te identifici cu unul din personaje, fie iti gadila ceva sentimentalisme ascunse in largu` buzunar al amintirilor. Filmu`asta se vrea complex. Nu reuseste.
- Profilu` personajelor e desenat cu toporul. Stim destul despre fiecare personaj incat sa nu vrem a sti mai mult.

Am adormit de 4 ori incercand sa-l vizionez. Filmu`e  o insulta adusa parintilor cinematografiei.

PS : Ofer lectii de filmat cameramanului.

#47
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postabsenteist, on 27th May 2010, 15:55, said:

Trecand peste ideea "critic deci exist" lansata in confortul bolidului seria x de cei din cercul "sa muara fapta mea sunt baietash"
Io am vazut asta :
-Dialoguri fake, stupide, inconsistente, insipide, ce nu asigura un flux logic intregii povesti. Arar vad un semi-retard banguind ceva. As concedia instant pe cine-a lucrat la sonorizare.
- o atitudine "e un film remarcabil, da`nu pentru un cinefil de rand"ce planeaza in juru`filmului. Sa mi se scuze....are in target tagma extraterestra filmu`in cauza ?
- Acting si actori neconvingatori. Oricat a incercat paratu` silviu sa starneasca o urma de sentimentalism in mine, n-a reusit. De fapt nu mi-a starnit nici o emotie. Nici o teama, nici o amintire. Aici puncteaza filmele denigrate de noi (deh, romani, noi le stim intotdeauna pe toate) respectiv americane : te implica afectiv. Fie te identifici cu unul din personaje, fie iti gadila ceva sentimentalisme ascunse in largu` buzunar al amintirilor. Filmu`asta se vrea complex. Nu reuseste.
- Profilu` personajelor e desenat cu toporul. Stim destul despre fiecare personaj incat sa nu vrem a sti mai mult.

Am adormit de 4 ori incercand sa-l vizionez. Filmu`e  o insulta adusa parintilor cinematografiei.

PS : Ofer lectii de filmat cameramanului.
de acord; nu vad nimic special la filmul asta; idea de la care pleaca: ala mai are 1 saptamana pana iese si isi fbte viata ca sa nu il ia pe frate-su ... ba ma lasi ; ceva mai verosimil n-au gasit?


probabil a prins la straini ca pt ei realitatile din film sunt noi; pe cand la noi sunt cotidiene(tiganii smardoi; peisaje dezolante etc)

si iarasi cu lungirea.. politist adjectiv a fost un exemplu de asa nu; cum dracu sa-mi arati pe ala cum mananca ciorba real time.

#48
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
io nu inteleg unde au disparut regizorii care faceau comedii in tara asta? ca vad ca trendu', e psihologia  .. priviri lungi, cadre prelungite pe scene in care ma uit si ma intreb la ce dracu vrea sa ma uit de mi-l arata atat

#49
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View PostCelest, on 30th May 2010, 16:35, said:

io nu inteleg unde au disparut regizorii care faceau comedii in tara asta? ca vad ca trendu', e psihologia  .. priviri lungi, cadre prelungite pe scene in care ma uit si ma intreb la ce dracu vrea sa ma uit de mi-l arata atat

corect; toti au dat-o pe filme ce se vor pretentioase ; pt `ntelectuali sa mesteci filmu o luna  si le iese un kk.


Un sf romanesc as vrea sa vad; ar trebui sa se mai faca filme inspirate din carti; ma pun sa mai vad odata 

Toate panzele sus!  :wub:

#50
andreidnc

andreidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 21.01.2009
Un film bun, in opinia mea. Pustanul, actor principal e talentat. Celui care nu i-a transmis nimic acest film ori e prea blazat din cauza vizionarii unor capodopere, ori e pur si simplu obtuz.

#51
NT87

NT87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 31.08.2007
Câteva cuvinte despre proiecția de la Cluj aici.

#52
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Un film despre tigani puscariasi despre "sa moara mama" despre regulatul in find. Nu putem sa ne desprindem. Astia suntem noi dupa 90. In sfarsit ne-am regasit. Manelisti , tigani in gesturi si vorbe, borfasi. De ce ne suparam cand francezii ne numesc tigani. ?! Astia suntem. Il considerati un film bun pentru ca va identificati cu stilul de viata.

Edited by ploiesteanu, 18 June 2010 - 13:30.


#53
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postandreidnc, on 2nd June 2010, 17:36, said:

Un film bun, in opinia mea. Pustanul, actor principal e talentat. Celui care nu i-a transmis nimic acest film ori e prea blazat din cauza vizionarii unor capodopere, ori e pur si simplu obtuz.

Ce anume trebuia sa-mi transmita acest film?

#54
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View PostDau, on 16th June 2010, 10:08, said:

Ce anume trebuia sa-mi transmita acest film?

cum ce... ca ala vrea sa fluiere.





Ce sa spun ; il chinuie pe ala grija lu frasu 

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate