Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#793
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Nu stiu ce parere aveti voi despre teoria cu tipurile somatice, ecto / mezo / endomorf. Eu unu cred ca exista. Ma scoate din sarite ca m-am ingrasat un pic si ma tot chinuiesc sa slabesc (fara sa pierd muschi), si greseala pe care am facut-o a fost miniscula (am cumparat un borcan de unt de arahide). Cand eram mic eram poreclit "ursul" deci in niciun caz nu-s ectomorf de fel (eu zic ca-s mezomorf cu mici tendinte spre endomorf).
In fine, ideea e ca sunt oameni, ca taica-miu care la 173cm toata viata lui s-a chinuit sa ajunga macar la 60kg, iar de cand a iesit la pensie s-a dublat, pe la 110kg, prinzand patima mancarii. Totusi e o greutate mica as zice, pentru cantitatile industriale pe care le mananca. Eu in vecii vecilor nu mi-as permite sa mananc dupa 9 seara si nici ziua mancarurile alea (multe dulciuri, biscuiti, sunca, cartofi prajiti si aia tinuti in ulei toata ziua, gem, etc si astea si noaptea cate 2 mese). Mese care tin si-o ora, mese din 3 in 3 ore zi si noapte. De cativa ani a facut un soi de hernie de-i iese din buric matzul destui centimetri. Trebuie musai sa stea cu centura c-o moneda acolo la buric.. Si cu toate astea, nu depaseste 110kg de ani buni. Crapa (din burta in primul rand) si tot nu devine balena de 200kg ca altii.
O fi rata metabolica.. sau tipul de corp. Cred ca e un adevar acolo la tipurile astea somatice (vad ca mai nou se spune ca-i mit / o teorie falsa asta cu tipurile somatice).

Edited by bursucelu_viesel, 18 April 2022 - 21:36.


#794
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Are cineva idee cam cate proteine si calorii au telemeaua veche de capra/urda de vaca?
Ma refer la astea cumparate la kilogram, de la sibieni/tarani, nu la cele ambalate.
Presupun ca proteine intre 15 si 20.

#795
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Urda are cam 16-18% proteine, in functie de continutul de grasime.

Edited by vinciun, 29 May 2022 - 20:55.


#796
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
https://www.lanutrit...de-testosterone

https://www.miseenfo...re-testosterone

https://www.lepoint....2444308_581.php

Stii vorba aia, in fiecare minciuna este si un pic de adevar, sau nu exista foc fara fum. Vin rosu pentru testosteron si vasodilatare ( pompare). Hai sus paharu!

#797
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Ca tot mentionam de antrenamentul pe durata gripei, citisem despre albastru de metilen, caci obisnuiam sa dau in cerul gurii cand am rosu-n gat, si surprize surprize ce scrie despre el..
In doze mici (constand in 0,5 – 4 mg/kg in cazul majoritatii studiilor), s-a dovedit ca albastrul de metilen protejeaza creierul actionand ca donator de electroni la nivelul complexului I – IV al mitocondriilor, lucru care creste productia de adenozin trifosfat (ATP). Cand productia de ATP scade, se reduce performanta fizica si mentala. Din acest motiv, chiar si persoanele sanatoase pot profita de abilitatea albastrului de metilen de a stimula productia de ATP."
https://www.catena.r...pentru-sanatate

Deci ar ajuta la productia de ATP pt cei care nu iau creatina. Cu mentiunea ca probabil trebuie un produs cu o puritate suficienta sa fie de consum intern (ce am eu e doar de uz extern)

Edited by bursucelu_viesel, 26 July 2022 - 16:29.


#798
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
E bine ca l-ai prezentat , mai alflam ceva.


Dar......ori creatina ori tribulus ori albastru de metilen sau mai stiu eu ce supliment dubios, e tot acelasi lucru. Mai cresti o repetare in plus(dar nu la greutati f. mari)......fix  @#*&.  Nici nu ma mai stresez sa caut "variante" pentru efecte mediocre.  Din partea mea puteti cauta si baga cu incredere.

Si eu acu' 15 ani umblam pe la plafar dupa ierburi dubioase de se uitau alea la mine ciudat. Cautam stimulente de testosteron....Si tot n-am ajuns sa fac cu 160 la impins ca Vinciun.

#799
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Absolut de acord. E nevoie de o dieta buna, perseverenta plus regularitate in antrenamente si suficient somn. Daca vrei sa ramai natural asta e.

#800
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 26 iulie 2022 - 18:03, said:

Dar......ori creatina ori tribulus ori albastru de metilen sau mai stiu eu ce supliment dubios, e tot acelasi lucru. Mai cresti o repetare in plus
Pai eu am renuntat la creatina atimci ca nu-mi place ce zicea de DHT > prostata, chelie, si atentionarile pt rinichi. Ori ce scrie aici la albastru e fix invers, e medicament pt corp.
Doar ca banuiesc ca nu se compara cu creatina la productia de ATP.  ..Daca conteaza ..sa faci 1-2 repetari in plus ..la prima serie Posted Image

View Postsandu222, on 26 iulie 2022 - 18:03, said:

n-am ajuns sa fac cu 160 la impins ca Vinciun.
Eu n-am "boala" asta. La plaja se holbau unii la pectoralii mei, ceea ce nici nu-mi place.. iar chiar si-acum in oglinda ..ce vad e foarte ok.. hai sa zic ca mereu e loc de mai bine pt pectorlul superior, dar per total e foarte ok.. Si asta la impins cu 75kg Posted Image Bine. ca inca sunt in recuperare (inca sunt pe antibiotice), in mod normal puteam face si cu 80kg doar ca nu suficiente repetari. Diferenta dintre a face impins cu 60 sau 50 cat faceam la inceput versus 80 e gigantica ca marime de muschi.
Daca cumva se pastreaza proportia.. inseamna ca daca voi face cu 100kg deja e maximul cat accept (sa am pe mine ca si muchi), deja nu mai intru la categorie "om fit", ci malac sau butoi sau ceva ce nu vreau.

E posibil sa fie si-o chestie de parghii sau ceva. ca parca prea putin imping la piept.

#801
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Zilele astea era e o caldura foarte puternica si am iesit de cateva ori dupa amiaza la bustul gol sa ma bata un pic soarele, daca ma duc la mare sa nu fie primul contact cu razele si sa ma ard. Negrii ma salutau pe drum si faceau semn de respect :D

#802
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 26 iulie 2022 - 20:22, said:


Eu n-am "boala" asta.

Mai vedem noi odata cu trecerea timpului, cand ai sa urci mai sus ai sa vrei si mai mult si mai mult. Tu inca n-ai facut suficient de mult timp incat la o vreme sa intri in panica daca bati pasul pe loc sau chiar dai inapoi. Atunci ai sa realizezi cat efort(ca sa nu zic de $) ai investit in tine si o sa-ti para rau sa pierzi macar si putin din ce ai acumulat. Acum inca esti la nivelul la care daca maine ai chef de basket, te apuci de basket fara sa iti para rau dupa muschi.

#803
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 27 iulie 2022 - 14:48, said:

n-ai facut suficient de mult timp incat la o vreme sa intri in panica daca bati pasul pe loc sau chiar dai inapoi.
Pai eu n-am (re-)ajuns la recordurile de anul trecut. Ca pauza de 2 saptamani sa-mi revin la umar, ca iar pauza ca-s la finele unui "mezo" sau cum se numea perioadele de antrenament, acum stai ca-s gripat, si cine stie ce mai urmeaza.
In schimb am prevazut de la bun inceput ca nu trebuie investiti cu bani. De fapt eu am inceput pt ca era o reducere mare la niste patrati de lemn, din care mi-am facut cadrul, deci iti dai seama Posted Image
Am investit totusi 200lei in barele si discurile alea, caci era cam nasol cum faceam cu o bara de calorifer imbracata cu alta mai groasa,etc. Dar a fost o super-oferta si nu-mi pare rau.
Si daca mai tii minte la mancare am inceput cu soia cumparata de la de-astia care vand pt porci Posted Image
Mancarea-i ieftina inca (ma gandesc la naut, line, etc, chiar si carnea la reduceri), doar sa ai chef sa mananci mult..

Edited by bursucelu_viesel, 27 July 2022 - 16:21.


#804
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Daca vreti mancare ieftina,ai in kaufland niste mazare la 5 lei kg,are 20gr de proteina,50gr carbs ,18 fibre,330 kcal /100gr.Partea nasoala la acest tip de aliment,iti da gaze pana te saturi,pe site-uri scrie ca este doar o chestie temporara,pana se obisnuieste organismul .Eu am renuntat dupa 5 zile in a mai consuma asa cva.
Este si simplu de gatit,inainte de culcare o puneam la inmuiat,dimineata cand ma trezeam o clateam,mai aduagam 2 cani de apa si o puneam la fiert,in 20 de minute era gata.Mazarea o pasam cu o spatula de piure.Combinam piure de mazare cu carne de pui,oua,carnati,etc.

Edited by pele, 27 July 2022 - 17:00.


#805
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 27 iulie 2022 - 16:18, said:



Mancarea-i ieftina inca (ma gandesc la naut, line, etc, chiar si carnea la reduceri), doar sa ai chef sa mananci mult..

Stiu ca nu ai cheltuit bani, dar in timp se aduna mai ales la mancare. Daca nu aveai grija sportului poate mancai la repezeala 3 mese si gata. In timp ca sa obtii progrese si muschi trebuie mai multa mancare, musculatura trebuie intretinuta. Ca in vorba aia obrazul subtire cu cheltuiala se tine.

#806
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 27 iulie 2022 - 16:59, said:

Daca vreti mancare ieftina,ai in kaufland niste mazare la 5 lei kg,are 20gr de proteina,50gr carbs ,18 fibre,330 kcal /100gr.

La totalul zilei, da conteaza. Dar ca sa zici ca vrei sa iti faci un program alimentar cu 250g de mazare zilnic nu prea poti. Cum nici cu multa fasole, linte nu poti, trebuie putin din toate. In schimb orez poti manca si 500g la zi daca vrei neaparat. Exista o limita financiara sub care nu poti scadea. Sportul asta e costisitor. Poate gresesc eu, dar  pentru omul obisnuit rezultate bune de tot am vazut mai mult la cei care mananca bine de tot(multa carne, oua, branzeturi, proteina din zer, carb. de calitate, legume, fructe).

Vinciun care mananca mai multe vegetale ca un vegetarian poate fi exceptie, el s-a documentat, stie ce face, are abundenta si varietate in alimentatie. Si chiar si el nu cred ca rateaza o zi fara 2-3 bucati de carne si 5 oua.
Daca pui pe unu' fara bani sa faca sala cu jumate de kil de fasole, 3 oua si un iaurt pe ideea ca fasolea are multa proteina, n-o ajunga prea sus. Nici daca la fasolea aia mai adauga 3 banane si 1 kg de rosii. Si un pepene.

#807
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandu222, on 28 iulie 2022 - 13:57, said:

Ca in vorba aia obrazul subtire cu cheltuiala se tine.
Cu 3 scaune pe zi Posted Image . Asa faceam anul trecut cand am avut performantele maxime.

#808
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006

View Postsandu222, on 28 iulie 2022 - 14:14, said:

La totalul zilei, da conteaza. Dar ca sa zici ca vrei sa iti faci un program alimentar cu 250g de mazare zilnic nu prea poti. Cum nici cu multa fasole, linte nu poti, trebuie putin din toate. In schimb orez poti manca si 500g la zi daca vrei neaparat. Exista o limita financiara sub care nu poti scadea. Sportul asta e costisitor. Poate gresesc eu, dar  pentru omul obisnuit rezultate bune de tot am vazut mai mult la cei care mananca bine de tot(multa carne, oua, branzeturi, proteina din zer, carb. de calitate, legume, fructe).

Vinciun care mananca mai multe vegetale ca un vegetarian poate fi exceptie, el s-a documentat, stie ce face, are abundenta si varietate in alimentatie. Si chiar si el nu cred ca rateaza o zi fara 2-3 bucati de carne si 5 oua.
Daca pui pe unu' fara bani sa faca sala cu jumate de kil de fasole, 3 oua si un iaurt pe ideea ca fasolea are multa proteina, n-o ajunga prea sus. Nici daca la fasolea aia mai adauga 3 banane si 1 kg de rosii. Si un pepene.
Mancarea pt ziua de azi,o impart in 5 portii.
Fasolea am gatit-o scazuta.Salamul l-am tras la tigaie,am pus niste usturoi,ceapa ,la sfarist am adugat cam 200ml de sos de rosii.

Attached Files



#809
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 28 iulie 2022 - 15:09, said:

Mancarea pt ziua de azi,o impart in 5 portii.
Fasolea am gatit-o scazuta.Salamul l-am tras la tigaie,am pus niste usturoi,ceapa ,la sfarist am adugat cam 200ml de sos de rosii.

Vrei sa zici ca asta mananci tu toata ziua? fasole de 5 ori? Si maine tot asa mananci? si saptamana viitoare? ca doar nu o tii asa luni de zile.

#810
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpele, on 28 iulie 2022 - 15:09, said:

Salamul
Luasem din CareFura spata de porc cu 14lei, vreo 5kile, dar acum cateva luni. Trantesti o halca cu 2hr inainte de sala, si una dupa, si te-ai scos. Ideea e ca n-as manca preparate, in general, nu doar pt culturism, ci in general pt sanatate.
Nu stii ce fac exact conservantii / adaosurile din ele. Poate ca asa cum previn alterarea mancarii asa previn si digestia/asimilarea corecta. Nu stiu, cert e ca am mancat odata salam mai mult din lipsa de optiuni, si dupa cateva ore-mi venea in gura un damf de chimicale, ceva bizar. Ori mananc mancare ori..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate