Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#757
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Daca faci doar cardio este risc oricum sa pierzi si masa musculara. Adauga de 2 ori pe saptamana vreo 3 exercitii de baza pentru forta. Gen un tras, un impins si ceva din sold.

Edited by vinciun, 06 April 2021 - 18:03.


#758
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am pus-o...

#759
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Pt refacere merg carbo dupa antrenament, daca ai avut ceva intensitate. Oricum ai niste mese a doua zi, nu cred sa conteze carbo imediat dupa.
Muschi nu faci pe bici.
Din ce zici pare ca iti trebuie ceva aport alimentar ca sa te mentii la greutate.

View Postdanghetau, on 06 aprilie 2021 - 18:43, said:

Am pus-o...

Introduci flotari, geno, ideal tractiuni la Trx. Daca ai loc sa agati un Trx e ideal.

#760
Xulito

Xulito

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 13.03.2021
alpha lipoic acid si chromium picolinate ? Pareri ? Efecte ? Dozaj ?

#761
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Voi mâncați pâine?

#762
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Paine integrala.

#763
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostBucsaMobilul, on 15 decembrie 2021 - 23:56, said:

Voi mâncați pâine?
In teorie mancam doar cartofi copti/fierti, orez gol fiert, legume, piept de pui/curcan la gratar, ton la 10lei/cutia  si salate fara ulei. In practica....nu suntem Jay Cutler si mike o'hearn si cred ca nici ei nu sunt asa stricti.

Deci concluzia e: poti manca lejer paine chiar si alba daca vrei ca doar nu te pregatesti pentru Mister Olympia, pe ascuns, in vreun "beci" ca Gipsy de la Brasov. Si nici nu cred ca ti-ai propus sa fii mai sanatos ca Gabriel Andronache:
https://www.cinemagi...ndronache-7642/
https://forum.softpe...stul-de-la-otv/

In rest 100g de paine alba sau de care ar fi = 250-260calorii, adica oricum ar fi tot calorii....doar ca painea alba nu prea aduce nici un beneficu.

Edited by sandu222, 16 December 2021 - 20:47.


#764
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Totusi painea are destula proteina fata de alte alimente precum malaiul,sau chiar orezul.
Am rezerve in privinta peinii negre, cat de neagra e. Luase un vecin si era visinie si s-a intors la magazin cu ea si vanzatoarea cica "da, cred ca au gresit proportia de coloranti". Ideal ar fi sa-ti faci paine singur, caz in care poti adauga si tarate, sau ce vrei ca s-o faci mai sanatoasa. Si inca ceva.. Am luat o data faina de la tara. Deci n-are nicio legatura cu faina de la supermarket.. Are gust de grau adevarat (daca ai gustat vreodata un spic/boaba dintr-un lan), si are un gust bun de parca ai adaugat putin unt in paine..
Iar acolo (in contextul fainii de la tara/moara) problema e ca poti avea faina/paine mai neagra dar asta inseamna reziduri de cenusa de la moara.
Deci ai optiunile astea de paine, si toate au gust diferit. Painea din comert o simt ca un burete sintetic. Aveam un aparat de facut paine, dar am renuntat si pt consuma mult curent si iesea un cub prea mic de paine dar si pt ca nu se compara cu gustul painii la cuptor. Poti adauga tot soiul de lucruri in paine (prosibil taratele sa ajute sa intarzie glicemia) dar va creste din ce in ce mai greu aluatul pe masura ce te indepartezi de 100% faina alba.

Edited by bursucelu_viesel, 19 December 2021 - 19:48.


#765
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O prezentare despre post (are subtitrari)
puncte interesante (/controversate) din prezentare:
- daca scazi nr. caloriilor iti va scadea si rata metabolica (si vice-versa)
- insulina dicteaza mult ce se intampla cu caloriile introduse: se duc spre depozit de grasime daca insulina e declansata, sau se duc spre crestere metabolica
- reducerea caloriilor in niciun caz nu-i atat de eficienta in a-ti scadea insulina si a slabi fata de postul negru
- postul (negru) nu-ti reduce din masa musculara, ci-ti arde grasimea, (care n-ar fi ars daca ai fi mancat o cantitate mai mica de mancare)
- in timpul postului, foamea se declanseaza la orele meselor, dar daca nu le mananci, ea scade (deci nu-ti creste foamea din ce in ce mai mult pana innebunesti)
- in timpul postului nu-ti scade rata metabolica (fata de mancatul in cantitati mai mici, care tot iti declanseaza insulina)

Sunt curios daca ati experimentat cu postul negru (ca si culturisti, eu am tinut post negru 2 zile la rand acum vreo 10ani, dar nu ma antrenam si nu stiu daca si cat m-a afectat muscular).
Daca sunt adevarate punctele astea din clip, ma gandesc si pt culturisti ca ar fi o idee sa tina post negru, o zi apoi 1-2zile mancat normal, apoi iar post negru o zi, etc.

Edited by bursucelu_viesel, 20 December 2021 - 20:24.


#766
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Tot ce ai scris sunt legende, povesti cu zmei.

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O prezentare despre post (are subtitrari)
puncte interesante (/controversate) din prezentare:
- daca scazi nr. caloriilor iti va scadea si rata metabolica (si vice-versa)

Normal, le fel se intampla si cand tii post negru.

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- insulina dicteaza mult ce se intampla cu caloriile introduse: se duc spre depozit de grasime daca insulina e declansata, sau se duc spre crestere metabolica

Povesti. Fara insulina glucoza si aminoacizii nu pot patrunde in celule ( exceptie unele situatii). E nevoie de insulina ca sa poata glucoza si aminoacizii strabate membrana celulara.  Dupa ce intra in celula, dupa caz, glucoza e arsa pentru a produce energie sau stocata sub forma de glicogen. Daca rezervoarele de glicogen sunt pline si celula nu are nevoie pentru moment de glucoza, membrana celulara devine rezistenta la insulina, adica insulina nu mai are efect asupra ei si glucoza nu poate patrunde. Normal, oricum nu ar avea ce face, prin urmare excesul de glucoza din sange e transformat de catre ficat in acizi grasi si transportati catre stocurile de tesut adipos. Metabolismul creste oricum, mereu cand mananci in exces.

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- reducerea caloriilor in niciun caz nu-i atat de eficienta in a-ti scadea insulina si a slabi fata de postul negru

Alte povesti. Postul negru e cel mai eficient pentru a pierde masa musculara. Daca vrei sa devii un grasut mic tine post negru.

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O prezentare despre post (are subtitrari)
puncte interesante (/controversate) din prezentare:

- in timpul postului, foamea se declanseaza la orele meselor, dar daca nu le mananci, ea scade (deci nu-ti creste foamea din ce in ce mai mult pana innebunesti)


Normal ca nu se amplifica foamea pana innebunesti si e normal ca aceasta sa fie amplificata cand vine ora mesei fiindca s-au format reflexe in organism precum producerea sucului gastric, secretia bilei etc. De aia e bine sa mananci la ore fixe si nu haotic. Corpul nostru prefera ca totul sa fie organizat si la ora. Sa te culci la ora, te trezesti la ora, te antrenezi la aceeasi ora, mananci la ore fixe etc, in felul acesta va functiona cel mai bine.

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O prezentare despre post (are subtitrari)
puncte interesante (/controversate) din prezentare:

- postul (negru) nu-ti reduce din masa musculara, ci-ti arde grasimea, (care n-ar fi ars daca ai fi mancat o cantitate mai mica de mancare)

Asta e cea mai mare teapa. Ala care afirma asta habar nu are cum e cu sportul si cu masa musculara. Zic sa nu mai asculti tot "teoreticienii", pentru ala masa musculara e ultima grija, doar se vede si dupa corpul lui. Daca era atunci problema definirii era demult rezolvata. Inainte de concurs tineai post negru cateva saptamani si erai perfect. Doar ca in realitate vei pierde masa musculara cel putin unu la unu cu grasime, adica pur si simplu vei deveni mai micut asa.

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- in timpul postului nu-ti scade rata metabolica (fata de mancatul in cantitati mai mici, care tot iti declanseaza insulina)

Minciuna, nici nu merita explicatii.

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 20:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nJgHBbEgsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca sunt adevarate punctele astea din clip, ma gandesc si pt culturisti ca ar fi o idee sa tina post negru, o zi apoi 1-2zile mancat normal, apoi iar post negru o zi, etc.
Chiar crezi ca ai descoperit ceva nou? Crezi ca nu s-au gandit mai demult culturistii sa incerce? bineinteles ca da. Doar ca rezultatul era foarte prost, pierzi mai multa masa musculara decat cu un regim normal. In plus, culturistii sunt avantajati ca iau steroizi si alti hormoni anabolici care ii ajuta sa-si mentina muschii chiar si cand nu mananca nimic, pentru un natural absolut nicio sansa, vei pierde foarte multa masa musculara. Cu atat mai multa cu cat mai multa ai pus pe tine prin antrenamente grele.

Singura solutie reala, testata si rastestata e deficitul caloric lejer in limita a 300-500kcal pe zi. 4 - 5 portii moderate spre mici la intervale regulate de timp. Corpul trebuie sa aiba nutrientii necesari pentru refacere si anume aminoacizi, grasimi esentiale si vitamine, minerale plus diversi fitonutrienti. Noaptea il lasi 8-10 ore fara hrana timp in care flora intestinala se regenereaza, ficatul se regenereaza, pancreasul se odihneste etc. Dimineata e cel mai ok sa incepi ziua cu o masa mai calorica si in felul asta  impui corpul sa se trezeasca, pui sistemul digestiv si ficatul la treaba si pe masura ce vine seara e de dorit ca portiile sa fie tot mai mici, ultima masa fiind cea mai mica si cea mai lejera, in felul asta respecti bioritmul corpului, iti scade lejer metabolismul, corpul se pregateste de somn.... In fiecare an apar tot felul de diete si metode revolutionare dar mereu, culturistii se intorc la dieta clasica care a fost testata si ras ras ras testata.

Exista chiar studii reale, noi, care au facut experiment. Un grup au consumat un numar de calorii, lejer sub nivelul de mentenanta, zilnic. Alt grup au cnsumat fix acelasi numar de calorii saptamanal doar ca in format Intermitent fasting, adica o zi mancau si o zi nu mancau deloc, dar final media era fix ca in cazul primului grup. Al doilea grup cu IF a pierdut mai multa masa musculara si mai putina grasime decat primul grup.

Acuma, in dependenta de organism, unii pot prefera intermitent fasting. Asta nu insemna ca IF e ceva revolutionar sau superior.

#767
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
Remus Boroiu se lauda cu 7 zile de fasting,cica nu a pierdut masa musculara.

#768
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Incercati :) 7 zile si sa nu pierzi masa musculara e cea mai mare minciuna posibila.

#769
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
M-ar lua anemia.

#770
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Incercati sa nu hraniti un cal, un caine 7 zile si vedeti ce se intampla. Tatal meu s tinut posturi foarte muite. Eu am vszut in fata ochilor mei ce se intampla. Si inca tineti cont ca el nu era culturist.

#771
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpele, on 20 decembrie 2021 - 22:49, said:

Remus Boroiu se lauda cu 7 zile de fasting,cica nu a pierdut masa musculara.

Pui paie pe focul lui vinciun? Posted Image

View Postvinciun, on 20 decembrie 2021 - 22:12, said:

format Intermitent fasting, adica o zi mancau si o zi nu mancau deloc
Vezi sa nu se fi referit la intermitent fasting adica o fereastra de 12-16ore de post pe zi. Aici teoria e ca daca ii dai corpului ceva de mancare el nu recurge la rezerva de grasime, ci doar incetineste tot (metabolismul), dar fara manca o zi intreaga e obligat sa recurga la grasime, iar masa musculara zice ca revine usor daca pierzi ceva in ziua aia.
In clipul ala e un screenshot cu un studiu la 29:33, care zice ca nu scade metabolismul in postul negru (de 4zile ooo, eu ma gandeam la 1zi, dar acolo ei vorbesc despre cum sa-i ajute pe obezi probabil)

Ma tenteaza sa incerc o zi de post negru (deobicei ma simt bine atunci), dar am facut piept azi, si nu-mi permit, nu ma risc Posted Image
Am facut ordine printre vechituri si-am dat de colectia de carti de culturism. Pun o poza cu o coperta cu Arnold care mi-a placut mereu, si pe care chiar o cautasem pe net si n-am gasit-o .

Attached Files



#772
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbursucelu_viesel, on 20 decembrie 2021 - 23:55, said:

Aici teoria e ca daca ii dai corpului ceva de mancare el nu recurge la rezerva de grasime, ci doar incetineste tot (metabolismul), dar fara manca o zi intreaga e obligat sa recurga la grasime, iar masa musculara zice ca revine usor daca pierzi ceva in ziua aia.


Da....."revine" asa de usor incat toti de la Mr.Olympia doar metoda asta folosesc.... Daca ar fi asa, atunci nu s-ar mai complica nimeni cu 5-8mese zilnic si toti culturistii ar fi pe IF.

#773
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Sandu, exact! Dar vezi cum e, a devenit o moda sa spui ca de fapt culturistii nu stiu nimic si totul se datoreaza steroizilor. De parca steroizii se antreneaza si tin dieta pentru tine. Daca era asa, cu atat mai mult ca functiona IF si pentru acei cu steroizi fiindca riscul de a pierde masa musculara in cazul lor e foarte mic.

Acum oricine vrea sa vanda o metoda mai smechera incepe cu argumentul suprem "uitati tot ce fac profesionestii, ei iau steroizi si ce fac ei e contraproductiv omului de rand". Bineinteles ca e nevoie de un argument de genul asta, altfel cine le-ar mai cumapra metodele revolutionare cunoscute doar de ei si netestate de nimeni?

Asa am crezut si eu multa vreme, fugeam de programele culturistilor si spuneam ca sunt o prostie pentru noi, amatorii, pana am testat, am inceput sa urmaresc canale ale unora care au fost pro la viata lor  si au concurat pe scena la nivel mondial. Am aflat multe chestii noi si interesante si am inteles ca de fapt ei sunt acei care stiu cu adevarat cu ce se mananca culturismul, indiferent ca esti natural sau. Daca ei nu se pricep la culturismul natural, avand zeci de ani de pregatire si experienta in spate, pai youtuberii care dau sfaturi revolutionare dar arata vai de mama lor cu atat mai mult ca nu au nicio sansa sa stie despre ce e vorba.

Deci baieti care azi, in 2021, se antreneaza si se pregatesc de concurs. Cunosc cativa, ma intalnesc cu ei in sala, unii au fost 8 ani naturali si abia acum au hotarat sa faca pasul. Si nu credeti ca baga la greu chestii care  te umfla cu pompa. Folosesc metode mult mai sigure pentru sanatate. Nu stiu ce folosesc dar e ceva destul de slabut, abia se vede ceva in jumate de an, avanseaza foarte lent dar sigur. Cica fac doar cate 1-2 cicluri pe an dupa care lasa corpul sa se refaca si sa se curate. Crezi ca baietii astia ar creste daca s-ar antrena oricum si s-ar hrani aiurea? Nu, nici vorba, rezultatul e struct legat de cat de inteligent se antreneaza si dieta, ciclurile alea sunt doar pentru a-i asigura ca efortul nu e in vant cumva din lipsa de hormoni sau mai stiu eu ce.
Si stiti care e smecheria? Ca au aparut o mie de metode revolutionare dar metodele sigure si eficiente au ramas alea de pe vremea lui Arnold. De pe atunci se stia aproape tot ce trebuia pentru a-ti dezvolta bine masa musculara, supletea, rezistenta la efort si ce doresti. Nu prea a mai aparut nimic nou si eficient. Doar diverse mode si metode revolutionare  care apar si dispar. Baietii seriosi folosesc si azi acela antrenament cu volum mare si frecventa de 2 ori pe saptamana. Iar dieta e compusa din proteine slabe si legume, carbohidrati complecsi in functie de scop ( mai mult la masa si mai putini la definire) iar grasimile strict alea necesare si in jur de 1g pe kg de masa corporala.

#774
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Este cam fals ce zici mai sus...si nu o zic doar ca ne contrazicem pe aici de vreo 2 ore.
Dar este un topic pe aici despre culturism natural si chiar tu postai imagini si video-uri cu competitii de naturali. Cand te uiti la asa ceva, sunt 2 sporturi diferite...sau ceva de genul fotbal in sala jucat de amatori de liceu vs Champions league cu Messi si Ronaldo pe teren.

Nu neaga nimeni ca profesionistii nu stiu cum sa se antreneze. Doar ca daca scoti dopingul din viata lor, niciunul nu ramane zeu si toti devin brusc niste pisoiasi fata de leii care erau inainte.
Scoatem dopingul si cu siguranta cei din elita de acum probabil ar fi tot ei acolo (pentru ca sunt inzestrati dpdv genetic pentru sportul asta - metabolism, structura osoasa, conexiuni musculare, etc - sunt mai dedicati decat ceilalti, unii foarte motivati sau capabili de un efort mai mare, etc etc). Doar ca privind lumea aia in care tot ei ar fi fost naturali vs ce stim ca au facut acum prin doping....ei bine, este cu totul si totul alta mancare de peste.

Edited by the_lion, 21 December 2021 - 23:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate