Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#73
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
1. Pastele intotdeuna inainte de antrenament.
2. Consistent, nu prea e bun noaptea. Nu te poti odihni daca stomacul "lucreaza" la ceva consistent. Seara/noaptea mancaruri cat mai usoara. Ananas, iaurt, salata, poate putin piept de pui.
3. Amino3800 e relativ bun, il poti lua dupa antrenament. Il poti combina tot un supliment proteic, dar nu de la PN, ca alea au si carbohidrati.

#74
kaww-MARIUS

kaww-MARIUS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.07.2010
HAI CA MAI STAU PUTIN .CRED CA IMI RASPUNZI MIE ACUM MS

ASA AM SA FAC MS MULT  :coolspeak: :thumbup:  

MA DUC SA MANINC O SALATA BAFTA

#75
rareshok

rareshok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.05.2010
De 3 saptamani am abordat un stil strict vegetarian fara lapte fara oua...si vreau sa va spun ca am scazut in talie vreo 6 centimetri si am vazut pe mine insumi ca am mai dat jos...acum de 3 zile am ales sa am 2 mese pe zi la fel vegetariene si sa incep sa fac miscare..alergat+bicicleta...as vrea sa imi spuneti daca ceea ce fac este bine pentru ca nu vreau sa  imi suprasolicit corpul.  Aaa si era sa uit...muuulta apa....si fara saaare

#76
One_star

One_star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2010
Eu nu stiu ce sa zic de stilul vegetarian al tau,adica sincer? Mai trebuie sa mananci si carne .
Cardio 30 de min dimineata inainte sa mananci sau seara dar prima varianta e mai buna.

#77
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Carnea de peste si de pui poti s-o introduci, linistit, in meniu. :)

#78
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Altul care consuma 500 de calorii pe zi?

#79
rareshok

rareshok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.05.2010

View PostChrisforever, on 31st July 2010, 23:36, said:

Altul care consuma 500 de calorii pe zi?
  Nu cred ca sunt chiar 500 de calorii pe zi, dar sincer ma simt muult mai bine de cand am abordat acest stil vegetarian, decat inainte, si minune, chiar da rezulate si incep sa slabesc. Inainte am incercat multe diete si sa fac miscare dar nu dadeam prea mult jos. Asa ca mai intai vreau sa mai micsorez din volumul stomacului, si dupa aceea ma ami gandesc ce fac.

#80
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Bravo, mancati 2 mese pe zi, nu mai mancati carne si alergati inainte de masa de dimineata, ca doar corpu nu a stat 8 ore intr-o stare catabolica, mai tre sa il alergi si tu.

#81
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ai 2 drumuri de aici:
1) Vei mentine aceasta 'dieta' tot restul vietii. Consecintele sunt evidente: nu ai un aport echilibrat de nutrienti in meniu, corpului ii vor lipsi substante absolut necesare unei bune functionari => te vei imbolnavi.
2) Te vei satura dupa o perioada de timp si cand vei reveni la vechile obiceiuri vei ajunge la greutatea initiala + un "bonus".

#82
rareshok

rareshok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.05.2010

View Postfigo1988, on 3rd August 2010, 11:14, said:

Ai 2 drumuri de aici:
1) Vei mentine aceasta 'dieta' tot restul vietii. Consecintele sunt evidente: nu ai un aport echilibrat de nutrienti in meniu, corpului ii vor lipsi substante absolut necesare unei bune functionari => te vei imbolnavi.
2) Te vei satura dupa o perioada de timp si cand vei reveni la vechile obiceiuri vei ajunge la greutatea initiala + un "bonus".


    Si care sunt substantele care lipsesc? Din cate stiu eu carnea nu e prea buna si de cand m-am lasat de ea ma simt mai bine la fel si cu laptele si oul ;) Inca un argument ar fi ca am dat jos ceva grasime si sunt in plin proces de dat jos, asa ca eu vreau sa raman vegetarian o perioada, dupa aceea poate o sa adopt stilul ovo-lacto-vegetarian.

Edited by rareshok, 03 August 2010 - 18:08.


#83
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postrareshok, on 3rd August 2010, 19:07, said:

Si care sunt substantele care lipsesc? Din cate stiu eu carnea nu e prea buna si de cand m-am lasat de ea ma simt mai bine la fel si cu laptele si oul ;) Inca un argument ar fi ca am dat jos ceva grasime si sunt in plin proces de dat jos, asa ca eu vreau sa raman vegetarian o perioada, dupa aceea poate o sa adopt stilul ovo-lacto-vegetarian.

Gandeste-te la un singur lucru: omul este o creatura omnivora. Totul este 'optimizat' pentru a functiona cu o alimentatie echilibrata, nutrientii fiind asigurati atat din carne cat si din legume, fructe etc. Tu incerci sa te transformi in altceva decat esti.

Mi-e greu sa cred ca tu poti sa-i asiguri corpului necesarul de proteine => ce slabesti acum sunt muschi. Misto, nu? Mai este vitamina B12, ale carei principale surse sunt de origine animala.

Ce mancai inainte?

#84
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Sal. Imi cer scuze ca am postat aiurea. sa revenim atunci :)
am fost sfatuit sa mananc cat pot ce pot etc. Insa am impresia ca nu asta e reteta ideala pt a te ingrasa. Trebuie sa consumi alimente bogate caloric. nu conteaza cantitatea ci calitatea. asa este?


View Postshadowgign2, on 24th July 2010, 06:00, said:

As vrea sa incep sa tin un regim prin care sa mai cresc in greutate dar in acelasi timp si sa pun si ceva masa musculara. Sunt mai slabut de fel insa prin exercitii sunt sigur ca as mai pune cateva kilograme. Problema este ca nu vreau grasime, fara fast food and shit.
Un amic mi'a dat urmatorul regim. L'a gasit pe net si vrea sa'l urmeze. el nu merge la sala ci face doar acasa flotari si in fata blocului tractiuni. Si sincer se vede diferenta. a pus ceva muschi pe el. insa fara o alimentatie sanatoasa nu se poate mentine.

Mic dejun
Varianta 1: cereale cu lapte si banane, un ou fiert (moale) cu paine, un ceai indulcit cu miere
Varianta 2: un sandwis cu branza feta, nuci pisate, amestecate cu miere si iaurt
Varianta 3: cascaval pane, doua felii de paine, +/-rosii si castraveti, desert obligatoriu daca nu ai mancat cele 2 felii de paine
Gustare (10:00)
Varianta 1: sandwis cu sunca si cascaval, fructe din compot
Varianta 2: un cartof copt cu unt, cateva patratele de ciocolata
Varianta 3: iaurt cu cereale, miere si nuci sau alune
Pranz:
Varianta 1: pui la gratar cu salata de rosii (cu ulei de masline) si branza feta rasa pe deasupra, 2 felii de paine, o prajitura desert
Varianta 2: supa de legume, 200 g de carne de vita fiarta cu cartofi fierti amestecati cu unt, paine, desert la alegere
Varianta 3: carne de porc la gratar, salata de rosii sau salata verde, cartofi copti cu unt, paine
Gustare la 17:00:
Varianta 1: cacao cu lapte si un croissant
Varianta 2: 2 sandwisuri cu branza rasa si amestecata cu unt si cu marar sau ardei sau ce-ti place tie , doua felii de paine. Stafide
Varianta 3: un pahar de lapte (sau iaurt) cu biscuiti, cateva nuci sau alune
Cina:
Varianta 1: supa de pui cu fidea multa, paste cu unt, branza si sunca de praga, desert: struguri
Varianta 2: supa de cartofi, peste la gratar cu legume fierte, tarte cu fructe la desert
Varianta 3: piept de pui la gratar , piure de cartofi, 2 mere coapte



ce parere aveti de programnul de mai sus? ma gandeam si la niste vitamine ASPACARDIN, BIOMED6 , peritol, ulei peste etc. sau niste shake'uri cu oua si lapte.
nuci si miere ajuta?

ce parere aveti?smile.gif

Edited by shadowgign2, 05 August 2010 - 04:43.


#85
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pare un regim foarte bogat caloric, dar cu multe 'scapari' dpdv al sanatatii. Ma refer aici la multa faina alba, zahar etc. Ca o idee dupa care sa te ghidezi:
- grasimile au cel mai mare continut caloric/gram
- incearca sa mananci alimente cat mai aproape de forma lor naturala
- mentine un aport constant de proteine (carne) + carbohidrati de-a lungul zilei (cartofi, orez, fasole)
- antreneaza-te SERIOS!
- Odihneste-te

#86
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Cum consum ouale de prepelita? citeam undeva ca se bat doua oua cu 1 lingurita jumate de miere. asta dimineata. in primele doua zile se mananca doar un ou.

#87
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Pai este recomandat sa le consumi la fel ca si celelalte oua, fierte. Lingurita de miere and stuff.....e alegerea ta.

#88
7Days_

7Days_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.08.2010
Hmm..merg la sala,e buna alimentatia mea zi de zi? Sa va zic cam ce mananc si cum orele :peacefingers: .

Ma trezesc pe la 12:30-1:05 beau de obicei un ceai Lipton sau lapte.
Urmatoarea masa vine cam pe la 3,aici mananc cat de bine posibil,niste cartofi si carte multaa,numai piept de pui mananc,ficat,muschii,carne de porc si peste,atat.Pestele,pieptu,ficatu si muschii sunt preferatii mei :lol: si ca la fiecare masa,o salata de castraveti mareee.
Mai mananc eu ce mananc pana pe la  7..si dupa go sala!
Vin de la sala pe la 8:30-9:10,mananc iar,tot carne,piure,si peste,de obicei seara mananc mai mult peste,un ou fiert,si o salata!
Mai mananc ceva,beau un suc una alta,pe la 1:30-2:00 dim iar mananc,dar nu carne,dupa stau 5 ore sa digere,mananc iar ca sa am ceva in burta de obicei,ma duc la bucatarie,imi spal 4 castraveti,ii tai in jumate,pun sare si mananc,mai imi iau si niste crochete dupa mine :w00t: si un pahar de suc,atat !

Faza este ca...recunosc,imi place sucuu:(((( dar nu beau foarte mult 2-3 pahare/zi,atat,nici dulciuri nu prea mananc,doar cand ma trezesc mananc niste clatite,atat sau seara o cocolata Milka ceva...in rest nimic,mananc doar ce`mi place:)))) nici inghetate nu prea mananc ...cu caldura asta mananc 1-2 pe zi....
@@@ Tin sa zic ca,nu imi plac branzeturile,cascavalu,smantana etc,cascavalu imi place doar in pizza,atat,in rest beau foarte mult lapte!


E bun???

Edited by 7Days_, 08 August 2010 - 13:04.


#89
blueee

blueee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 25.01.2009
eu zic nu :P

#90
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Un maaare nu. Putine mese si f bogate, ca la romani. Ar putea fi 'mai ok' daca ai imparti cele 2 mese 'imparatesti' in 4 mese mai mici. Ti-ar multumi si sistemul digestiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate