Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#649
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nou?cat de nou?
Daca abia te-ai apucat,sfatul meu ar fi sa fac sala 3-4 luni fara sa iei absolut nimic.
Lasa organismul sa se obisnuiasca cu efortul,musculatura cu greutatile si apoi dupa cateva luni incepi sa bagi treptat.
In rest,despre ce si cat bagi..depinde de fiecare organism in parte.
Suntem diferiti si ce functioneaza la mine poate nu este bun pt tine.
Eu de exemplu iau WheyProtein,Creatina,Animal Pack pudra.
Iau inainte de sala cu vreo ora proteina cu creatina amestecate si dupa sala iau inca o masura de proteine.Multi zic ca nu este bine sa iei inainte.Pe mine ma ajuta,ma simt bine la antrenamente si asta este important
In cursul zilei,impreuna cu o masa bag si AnimalPack.
Aceste lucruri functioneaza pentru mine indiferent de ce spun altii si asta trebuie sa gasesti si tu.Ceea ce este mai bine si functioneaza pentru tine.
Evident,mesele sunt foarte importante si nu trebuie sarite.

#650
l3moNx

l3moNx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.11.2009
Am o luna si umpic de sala fara supliment, deci curat, dar asta e ideea ca am auzit ca la inceput ii bine sa bagi, pentru ca atunci se pune cel mai rapid, mai ales la constitutia mea fizica actuala, cel mai rapid acuma se pune.

Le iei toate deodata, adica pui proteina+creatina intr-un shake, pui apa, amesteci si il bei, corect ? Nu separat sau ceva de genul ?

Uita-te si tu umpic peste poza asta si zimi ce si cum, please ! :D

https://s17.postimg....dministrare.png

#651
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Daca nu ai facut sport si dintr-o data te-ai apucat,atunci vei vedea diferenta si fara suplimente la inceput.
Este normal,un muschi nelucrat,cand incepi sa il folosesti,el se va dezvolta.
Daca tot nu ai luat nimic,mergi asa cateva luni.Stiu,nu ai rabdare,vrei sa pui repede.
Asa suntem toti la inceput.
O sa vezi dupa 3-4 luni niste diferente,nu semnificative,dar vei vedea ca o sa ai alt tonus.
Apoi,dupa cateva luni baga suplimente ca intradevar sa beneficiezi de ele.
Tu oricum acum vei pune pe tine,vei manca mai mult deoarece iti va cere organismul.
Apoi,cand te apuci de suplimente,o sa vezi ca o sa fie diferit.
Evident,este doar alegerea ta.
Proteinele le amestec cu creatina inainte de antrenament.Tot acolo se duc chiar daca le iei impreuna sau separat.
Creatina poti sa o iei inainte sau dupa antrenament sau dimineata in ceai sau cum vrei tu.
Creatina se acumuleaza in organism si vei vedea ca ai mai mult energie si forta si cum retine apa o sa fi si putin umflat,ca sa zic asa.
Important este sa consumi destule lichide de-a lungul zilei.
Glutamina eu am in proteine..nu am incerca sa iau separat.Este buna evident.Din ce am citit,ar trebui vreo 15-20 grame zilnic,dar nu sunt sigur.
In rest,un complex de vitamine ar fi bun,care sa contina mai toate vitaminele.
De preferat de la un magazin de suplimente deoarece sunt altfel dozate pt efort fata de cele din farmacie.
Nu uita de alimentatie si odihna.
Sala reprezinta 30% din sportul asta.
Conteaza enorm de mult ce faci in restul timpului.
Mancare corecta si odihna..astea sunt baza.Si rabdare.In pus muschi sau slabit,trebuie rabdare.Si fara scurtaturi gen steroizi sau alte tampenii.Ai rabdare si rezultatele vor veni.
Ma repet din nou:trebuie sa iti gasesti tu cantitatea optima de suplimente,mancare,antrenamente,etc,etc.
Degeaba iti spun eu sau altcineva ca asta ar fi bine pt tine.
Suntem diferiti si avem organisme diferite si reactionam diferit.


#652
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postl3moNx, on 10 martie 2018 - 10:08, said:

Salutare, ma ajuta si pe mine cineva va rog ?

Sunt nou in lumea asta a acestui tip de sport si mi-am comandat de pe myprotein urmatoarele, dar nu stiu cum ar fi mai indicat sa le administrez, adica unele sa zicem ca le-as stii administra, dar deja cand varietatea de suplimente creste habar n-am cum se pupa una cu alta.
Am 1.85 inaltime si 67 kg (stiu, foarte putin) .
Am comandat de pe Myprotein urmatoarele:

Thewhey™ - 60 Servings - 1.8kg - Recipient - Ciocolata cu Lapte
L Glutamină - 250g - Punga - Fara aroma
L-Leucină - 250g - Punga - Fara aroma
Creapure® (Creatină Monohidrata) - 250g - Punga - Fara aroma
Zinc și Magneziu - 270capsule - Recipient - Fara aroma
Alpha Men - 240tablete - Recipient - Fara aroma

Partea care apare cu rosu nu prea stiu cum sa o combin.

Poate is prea multe luate, dar acuma asta este, le-am luat o sa le consum. Posted Image  (Le-am prins la o reducere foarte buna).
Leucina, glutamina si creatina le pui in shake-ul cu proteine amestecate cu suc de struguri sau dextroza. In ziua cu antrenament iei un astfel de shake cu vreo 45 min inainte de a incepe antrenamentul si inca o portie imediat dupa. In ziua fara antrenament iei un  shake oricând intre mese. In afara de momentele astea Whey protein servesti oricând doresti, nu exista receta pentru el. Insa incearca sa faci tot posibilul sa-ti iei necesarul caloric si proteic din alimente naturale praspete, in cazul in care nu reusesti suplimentezi cu proteine atat cat este necesar.

La 67 kg 120g de proteine ( din toate alimentele consumate, nu doar suplimente) iti sunt arhisuficiente, imi vine greu sa cred ca nu le poti consuma din alimente naturale proaspete. Ai nevoie de 4 mese pe zi care sa-ti ofere cate 30g de proteine, iar asta e foarte usor de obtinut.

#653
l3moNx

l3moNx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.11.2009
@Groh: Nu vreau neaparat sa pun repede, am timp, am 23 de ani ... Posted Image Mi-am pus doar in minte faptul ca in viitor o sa arat WOW si asa o sa fie, dar nu ma grabesc pentru ca stiu ca nu e ok.

Acuma mi-ai dat-o umpic pe nepregatite, nu stiu ce sa fac, sa merg asa inca 1-2 luni, ma afecteaza daca as incepe de acum sa le iau suplimentele ? N-am mers eu la sala pana acum, dar am facut des si fac si acum acasa, chestii precum, tractiuni la bara, abdomene, flotari, genofexiuni.

Ma m-ai consult si cu alte persoane sa vad ce si cum.

Oricum, mersi mult pentru timpul pierdut in care m-ai raspuns, apreciez, mersi.


@vinciun: Am inteles, mersi mult.

Quote

Ai nevoie de 4 mese pe zi care sa-ti ofere cate 30g de proteine, iar asta e foarte usor de obtinut.
Ii usor daca ai timp sa gatesti s-au ai bani de mancat in oras non-stop....:D, asta e problema, ca nu prea reusesc 4 mese pe zi, s-au as putea reusii dar nu toate consistente.

Deci pana la urma le cam bagi toate, glutamina, creatina, proteina si leucina intr-un shake si cam asta e...

Edited by l3moNx, 10 March 2018 - 13:35.


#654
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Da. Doar ca vreau sa te anunt din start ca glutamania si leucina in practica sunt zero. Daca tot le-ai cumparat foloseste-le.

#655
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Normal ca nu te afecteaza daca te apuci de suplimente acum.
Dar ar fi alt efect daca mergi asa cateva luni si apoi evident,fara un aport suplimentar ai creste mai greu.
Dar dupa acele luni in care tragi pe gol ca sa zic asa si apoi incepi sa bagi suplimente,o sa se simta altfel.
Nu inseamna ca daca le bagi de acum afecteaza.
Parearea mea si este doar a mea..cat timp mai tragi fara ele,poti sa pui bani deoparte si sa iti iei mai multe,sa ai o rezerva.
Asta daca este vreo problema cu banii pe suplimente.
Astfel incat,cand te apuci de ele,sa ai o perioada lunga sa iei,nu sa bagi o luna si apoi sa nu mai  deloc ca ai aruncat banii degeaba pe ele.
Tocmai de aceea am spus si mai devreme:fiecare isi organizeaza timpul,bugetul,antrenamentul in functie de necesitati si posibilitati.
Si cum a zis si colegul mai sus:in ziua de antrenament baga proteine inainte si dupa iar in ziua fara antrenament baga cand vrei tu intre mese.
Asa fac si eu.

#656
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postl3moNx, on 10 martie 2018 - 13:34, said:

@vinciun: Am inteles, mersi mult.
Ii usor daca ai timp sa gatesti s-au ai bani de mancat in oras non-stop....Posted Image, asta e problema, ca nu prea reusesc 4 mese pe zi, s-au as putea reusii dar nu toate consistente.
Deci pana la urma le cam bagi toate, glutamina, creatina, proteina si leucina intr-un shake si cam asta e...

atunci o sa ai o problema destul de mare fiindca mancatul e baza, trasul de fiare e doar 30% din toata ecuatia, mai ales in primii 3-4 ani (la incepatori functioneaza practic orice atat tip cat mananci mult si bine)

Edited by takillya, 10 March 2018 - 16:52.


#657
l3moNx

l3moNx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.11.2009
Am luat in cosiderare sfaturile voastre si o sa incerc pe cat posibil sa le respect.

Quote

vreau sa te anunt din start ca glutamania si leucina in practica sunt zero

Sa inteleg ca nu prea isi au rostul ? Deci pe viitor nu prea are rost sa mai cumpar ?

#658
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Exact.

#659
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
stiti vreun aparat de masurat grasimea in care aveti incredere? sau nu credeti in asa ceva?

#660
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Nu ca nu as crede dar nu vad rostul. Eu ma evaluez in oglinda, plus cantar, plus câteva dimensiuni si bineinteles performantele din sala. A nu se intelege ca ma masor si cântăresc zilnic.

#661
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Post41ex, on 30 mai 2018 - 00:30, said:

stiti vreun aparat de masurat grasimea in care aveti incredere? sau nu credeti in asa ceva?
Body fat caliper se numeste si e destul de precis.

#662
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
deci n-aveti incredere in aparate cu curent etc...

acel caliper nu cred ca stie si grasimea de pe organe..

#663
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Adica vrei sa îți verifici acasă periodic grăsimea de pe organe? Si credeam ca eu sunt extremist. 😁
Cica aparatele cu curent pot fi mai ușor pacalite de concentratia de lichide si saruri din organism. Daca ducem lucrurile la extrem atunci chiar si caliper poate fi păcălit deoarece țesutul are alt volum atunci cand este bine hidratat.

#664
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Eu lucrez de la 8la 17, cu pauza de o oră,
Iau la mine senvisuri ... si mai mănânc seara o masă buna.
Problema e ca scad în forță la sala, cred eu ca din cauza alimentației, înainte aveam 3 mese pe zi , acu doar una.
Cum sa_mi planific eu mesele?
Sa incerc sa mănânc dimineata calumea?
Eu abia reușesc să mănânc o omletă mică, nu prea am pofta dimineața

Edited by robert8197, 27 November 2018 - 22:14.


#665
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Cum fac eu cand lucrez si timpul mi-e foarte limitat.

6,40 - o ceasca mare de ceai cu 2 felii de paine integrala/cu cereale si seminte + 100g branza de capra  sau camembert

10.30 - un shake din 40g proteine de zer si 25g dextroza

12.00 300g carne + legume + cartofi/ovas/orz/cous-cous.

18.30 (daca-i zi cu antrenament) 20g proteine zer + 25g dextroza + un fruct

19.30-21.00 antrenament
21.30 300g carne sau 8 oua sau 250g branza +legume ( vinete, dovlegei, ardei gras..) + cartofi/orez/cous-cous/paine


Pe parcursul zilei mai servesc vreo 3 cafele cand am ocazia.

#666
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
normal ca scazi in forta cand mananci doar o data pe zi.

ia la tine de-acasa mancare intr-o caserola de-aia de se inchide ermetic (mancare gatita, nu senvisuri)

iei pauza pe la 11.00 ca sa mananci, mai mananci o data la 6 cand ajungi acasa si inca o data pe la 10 inainte sa te duci la culcare

Edited by takillya, 30 November 2018 - 21:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate