Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#613
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De zahar ne putem lipsi sigur. E chestie de gust doar. Daca bagi oricum paine, cartofi, paste, orez treaba e rezolvata.

#614
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
http://imgur.com/dmQLvMq
De asta ce ziceti?

#615
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postoverseas, on 10 august 2017 - 16:41, said:

De zahar ne putem lipsi sigur. E chestie de gust doar. Daca bagi oricum paine, cartofi, paste, orez treaba e rezolvata.

[ http://memeshappen.com/media/created/HAHAHAHA-No-you-Can39t--meme-8033.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu mai am perioade când stau câte 3 zile fără zahăr, dacă nu mă pun să mânc ceva dulce, mor de foame încontinuu și sunt agitat, zici că intru în trepidație.
Nu văd nimica sănătos în a nu mânca ceva dulce cu zahăr o dată la 2 zile în cel mai rău caz, ci dimpotrivă. Cât timp corpul meu o să cearcă dulce, mai ales când fac mișcare și învăț, eu o să-i dau.

#616
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVelaxa, on 10 august 2017 - 17:12, said:

[ http://memeshappen.com/media/created/HAHAHAHA-No-you-Can39t--meme-8033.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu mai am perioade când stau câte 3 zile fără zahăr, dacă nu mă pun să mânc ceva dulce, mor de foame încontinuu și sunt agitat, zici că intru în trepidație.
Nu văd nimica sănătos în a nu mânca ceva dulce cu zahăr o dată la 2 zile în cel mai rău caz, ci dimpotrivă. Cât timp corpul meu o să cearcă dulce, mai ales când fac mișcare și învăț, eu o să-i dau.

aia e fiindca iti scade glicemia tot timpul, probabil mananci prea multe porcarii cu zahar rafinat in loc sa mananci carbohidrati complecsi.
simti nevoia sa mananci zahar fiindca zaharul provoaca dependenta, de-aia.

Edited by takillya, 11 August 2017 - 08:11.


#617
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
La mine nu-i prea adevărat, ultima oară când mi s-o întâmplat asta, mâncam în fiecaer dimineață ovăz, cartofi eu mânc des, deci...

#618
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View PostVelaxa, on 12 august 2017 - 19:35, said:

La mine nu-i prea adevărat, ultima oară când mi s-o întâmplat asta, mâncam în fiecaer dimineață ovăz, cartofi eu mânc des, deci...

din simptomele descrise (trepidatii si foame continua) e clar ca iti scade glicemia brusc si nu e normal
motive: nivel crescut de insulina in mod constant, datorat de consum de alimente cu index glicemic prea mare.

asa, degeaba, nu scade glicemia nimanui...

Edited by takillya, 13 August 2017 - 17:09.


#619
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Motivul scaderii glicemiei si a simptomelor descrise este efortul sustinut prelungit. Dupa aproximativ 40 de minute de efort intens poti manca linistit ciocolata.

#620
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
De ce nu inainte? Am citit undeva ca ciocolota e cel mai bun stimulator de oxid nitric.

#621
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu ma energizez cu miere chiar inainte de antrenament daca ma simt lipsit de puteri. Merge si ciocolata atunci cand glicemia este scazuta.
Daca ai glicemia peste medie si bagi o ciocolata inainte de antrenament iti cam sabotezi antrenamentul. Iti taie energia.

#622
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Miera e delicioasa, desigur. Dar sa papi vreo 50g mereu inainte de antrenament cam bate la buzunar. Daca nu iei din cea mai ieftina, facuta din zahar.

De fapt nu stiu cum e in ro.

#623
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Mierea o iau din sursă sigură.
Nu iau zilnic ci doar atunci când e prea lunga pauza dintre masa solidă și antrenament.

#624
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu e atat de scumpa mierea buna in Romania, cu 40 lei/kg gasesti miere buna.

#625
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
daca aveti rabdare, cam ce papau Arnold and co. in perioada lor de glorie. E prea tare, cum s-ar zice in ziare colorate:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OO0SCHTin9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#626
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
https://labdoor.com/...ct-whey-isolate

Quote

Warning - These products contain lead and mercury chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm


Ce inseamna asta ?

#627
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005
Înseamnă ca contine urme de mercur si alte chestii naspa dar daca citesti putin mai sus o sa vezi ca totusi cantitatea e foarte mica si a trecut testul de metale grele.

Edited by takillya, 06 November 2017 - 11:01.


#628
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Si n-are efecte negative asupra organismului prin prisma acestor metale ?
De ce nu e mai detaliat testul asta de metale grele ?

Edited by ciprianned, 06 November 2017 - 22:24.


#629
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
O analiza complexa a continutului .
Total fat was measured at 0.02g/serving, where none was claimed on the products label.
Total cholesterol was measured at 0.6mg/serving, where none was claimed on the products label.
Total sodium was measured at 47.3mg/serving, 5.4% below its 50mg label claim.
Total calcium was measured at 102mg/serving, just 2.0% over its 100mg label claim.
Total sugar was measured at 0.1g/serving, matching its label claim of <1g.
Total protein was measured at 87.6g per 100g of product. A 25g serving will yield 21.9g protein, 4.3% over its label claim.
Note: According to the Code of Federal Regulations of the U.S. Government Publishing Office, a product containing less than 0.5 g of total fat and less than 2 mg of cholesterol per serving shall express quantities of these nutrients as zero on its label.

95% of calories in this product come from protein content, which is above average in this category (Mean = 67%, Standard Deviation = 20%).
At 0.02g/serving, fat content falls significantly below the 44-78g/day Acceptable Macronutrient Distribution Range (AMDR)* for men and women over 19 years of age.
The Institute of Medicine (IOM) recommends minimal consumption of cholesterol while maintaining a nutritionally adequate diet. Generally, risk increases at any level above zero.
Consumption of added sugars should not exceed 5% of daily caloric intake, according to the World Health Organization’s 2014 draft guidelines. Assuming a 2000 calorie daily diet, a single serving of this product contributes only 0.4% of the maximum daily recommendation.
At 47.3mg, a single serving provides 3.2% of the IOM-established Adequate Intake (AI) of sodium for men and women up to 50 years of age.
This product contains a small amount of calcium, with a single serving providing 10.2% of the minerals Recommended Dietary Allowance (RDA) for men and women 19-50 years of age. It is not a significant source of other vitamins or minerals.
*The IOM has set the AMDR for fat to 20% to 35% of energy. The above values were calculated based on a 2000 calorie diet.

#630
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am primit raspunsul .

ccordind to California Prop 65: "The proposition protects the state's drinking water sources from being contaminated with chemicals known to cause cancer, birth defects or other reproductive harm, and requires businesses to inform Californians about exposures to such chemicals" and the chemicals displayed on the website were found on the product. Thanks for stopping by.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate