Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#577
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am luat niste vitamax, http://imgur.com/a/05vCy
observ ca are 100% doza zilnica recomandata.
Cele de la myprotein, au in jur de 300%, opti men parca 500%  .
Daca iau 3 capsule din astea ajunge la nivelul lui myprotein?

#578
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
De ce iti faci atatea probleme? astea sunt detalii. Tu asigura-te ca faci exercitiile corect, ca ai o alimentatie adecvata, odihna buna.

#579
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Salut.Am si eu cateva intrebari
Iau urmatoarele suplimente:
-shake proteic fara prafuri,totul proaspat
-ulei de somon 1000
-pastila efervescenta pentru vitamine
As vrea sa stiu cum sa combin cel mai bine aceste 3suplimente cu mesele si antrenamentele(4 pe sapt)
Totodata atunci cand antrenez orice grupa de muschi:
-incep cu 4 serii de forta la un aparat/greutate libera(dureaza 9-10 minute)
-continui cu 3x12 la diferite aparate pentru masa(dureaza majoritatea antrenamentului)
-termin cu rezistenta 2x20(la un singur aparat/greutati libere)
Este corect ceea ce fac?pentru ca unii par uimiti cand le spun

#580
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Cum adica shake proteic fara prafuri?

Referitor la antrenament, lumea se mira pe buna dreptate. Nu poti sa speri sa-ti imbunatatesti simultan si forta si masa si rezistenta. Exista conceptul de ciclicizare a intensitatii antrenamentului in functie de scop, dar aici suntem pe topic de alimentatie.

Edited by the_lion, 25 May 2017 - 08:02.


#581
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Poti, cum nu poti? Doar ca nu poti sa dezvolti toate aceste calitati la maxim.

#582
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Shake proteic din lapte fulgi de ovaz seminte de in iaurt cacao banane unt de arahide si 2 albusuri de ou

#583
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Si de ce l-ai denumit proteic?

View Postvinciun, on 25 mai 2017 - 16:19, said:

Poti, cum nu poti? Doar ca nu poti sa dezvolti toate aceste calitati la maxim.

Poti, dar cu rezultate modeste comparabil cu o abordare ciclicizata.

#584
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Pentru ca il beau pentru proteine(in jur de 70g)


#585
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Daca pui 500g lapte+iaurt (cca 15g proteina) si 2 albusuri de ou (cca 7-8 g in functie de marimea oului)...insumezi 22-23 g proteine. As avea mentiunea ca forma cruda pt albusul de ou nu este ideala, prima data pt ca poti avea probleme digestive nefiind preparat termic iar al doilea motiv fiind biodisponibilitatea mai redusa a albuminei in aceasta forma decat in varianta fiarta. Eu ti-as recomanda sa-ti faci shake-ul fara albusul de ou, poti sa mai adaugi un ou intreg si inca un galbenus (deci 3 albusuri + 1 ou intreg) si atunci ar fi ok pentru micul dejun. Daca insa este singura masa pe care te bazezi este mult prea putin...mai trebuie 3-4 mese la fel de bogate in proteine (din piept de pui/curcan, branza degresata, peste, carne slaba de porc/vita).
Restul proteinelor din shake-ul acela nu le lua in calculul tintei de proteine zilnice (cca 2g/kg corp), sunt de valoare biologica mai redusa (fiind de origine vegetala nu au toti aminoacizii esentiali). Ai grija insa sa consideri caloriile aduse si de aceste proteine in tinta de calorii zilnice.

Edited by the_lion, 25 May 2017 - 22:25.


#586
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Si atunci inafara de shakeuri din whey si dinastea cumparate ce sa imi fac ?

Si atunci inafara de shakeuri din whey si dinastea cumparate ce sa imi fac ?

#587
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
De ce neaparat shake si nu mancare? Oricum shake-urile de genul cum vrei tu necesita preparare acasa, daca faci shake-ul cu lapte-ou crud-banane dimineata si pleci cu el la scoala/ serviciu si il bei dupa amiaza...nu te vad prea bine.
Baza este papica, nu shake-urile.
Avantajul la pudrele proteice este ca iei praful in shaker si adaugi apa atunci cand il consumi. Care este problema pe care o vezi tu la cele din comert??

Nu stiu ce buget ai pentru alimentatie+ suplimentatie (nu este deloc cel mai ieftin sport, ba din contra) dar decat sa dai 4 lei pe o punga de snaksuri sau 5 lei pe 2 merdenele, mai bine iei 1 kg de piept de pui. La 18 lei kg, inseamna ca o portie de 200g in stare cruda te costa 3.6 lei, adica cat punga de snaksuri...dar iti aduce cca 40g de proteine de buna calitate. Daca mai adaugi 100g orez, cca 0.5 lei, scoti o masa la 4 lei, sub costul a 2 merdenele. Asta cu conditia sa prepari mancarea acasa, dar un piept de pui pe gratar si un orez fier nu necesita chiar abilitati de masterchef.
6 oua (2 intregi si 4 doar albusuri) te costa doar 2.4 lei si iti aduc cca 25-30g proteine, daca mai adaugi un iaurt cu um pumn de fulgi de ovaz iarasi scoti o masa la 5 lei.
Axeaza-te pe mancare iar pt suplimentatie poti folosi un whey...este mult mai bine asa.

Edited by the_lion, 26 May 2017 - 10:34.


#588
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Carne de pui si de porc mananc multa...nu neaparar pentru dieta da asa imi place doar ca trbuie sa mananc multa ca sa ajung la 150g proteine cate imi trebe mie

#589
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdan0015, on 25 mai 2017 - 16:38, said:

Shake proteic din lapte fulgi de ovaz seminte de in iaurt cacao banane unt de arahide si 2 albusuri de ou

crude ?!?!

#590
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Da

#591
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Bruzli si Rocky faceau asa.

#592
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cate oua crude am mancat in copilarie.. direct din cuibar, unde le gaseam acolo le papam si sa nu credeti ca duceam foame.

#593
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
In ultimul an m am ingrasat ca un porc (de la 76-77 la 89 acum). Prima data credeam ca e de la paine, mancam circa 1 paine pe zi minim . Am 2 luni de cand am renuntat la paine, nu se observa nimic.
Sport obisnuiam sa fac, imi placea ciclismul, acum nu mai practic din lipsa timpului desi as vrea, am devenit sedentar :( . In oras mananc (a se intelege fast-food) cam o data pe saptamana, in rest acasa mancare gatita. Sucurile nu le suport.

Ce fac ? Ma gandesc prin a incepe sa merg pe jos mai mult (parchez masina departe) in scopul de a avansa de la complet sedentar la ceva activitate usoara, apoi sa trec la ciclism/alergare 1-2 zile/saptamana .

Ca referinta, am 20 de ani si 1.86m.


Multumesc.

#594
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
toata lumea spune ca  mananca putin dar acest "putn" e intotdeauna subiectiv.

tine un log in care sa-ti notezi ce mananci timp de o luna in fiecare zi si o sa fii surprins ce inseamna acest "putin" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate