Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#37
rareshok

rareshok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.05.2010

View PostChrisforever, on 1st June 2010, 17:16, said:

Urmeaza o dieta low-carb si fa exercitii cardio (30-60 de minute). Kilometrii nu sunt importanti, ci timpul.



Excesul de fructe nu este recomandat intr-o dieta de slabire, iar orele spuse de tine sunt irelevante din moment ce nu a spus cate ore doarme si in ce interval.


  Ok, ms pt sfat..totusi spune si tu ce ar trebui sa mananc..mai exact as vrea un plan alimentar...iar intervalul in care dorm: 22:30-06:30. Foarte rar depasite aceste valori.

#38
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postrareshok, on 1st June 2010, 14:15, said:

adaptat exact la ceea ce va cer eu..slabit in special in zona taliei...Va multumesc!
Nu exista asa ceva. Cel mai probabil problema este din cauza sedentaritatii, talia fiind primul loc unde se depunde deobicei grasimea. Daca te apuci de un sport, mai ales acum ca vine vara, si cu putin regim alimentar vei slabi.
Ca indicatii, incearca sa mananci dimineata destul de consistent, la pranz fara cartofi, paste si tot felul de prajeli, iar seara fructe(ananas etc). Binteles ca sucurile, apa minerala vor fii inlocuite cu apa plata, chips&snacks-urile vor disparea, prajiturile si ciocolata de asemenea.

#39
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
O dieta low-carb se refera la un consum redus de alimente bogate in carbohidrati. O dieta personalizata nu-ti pot da pentru ca ce a mers pentru mine, e posibil sa nu mearga pentru tine. Va trebui sa incerci si sa vezi ce ti se potriveste.

#40
rareshok

rareshok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.05.2010
Si dimineata ce pot manca..ce inseamna consistent? Vreau exemple...un fat bruner recomandati?

Edited by rareshok, 01 June 2010 - 17:55.


#41
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Salut, am 21 de ani, 1,82m si spre 120kg. Am ajuns aici foarte simplu .. jobul meu se desfasoara de acasa si e pe orarul american, deci de la 19 la 03 dimineata.

Practic daca iau cina la 18-19 dupa cum scrie "la carte", in 8 ore tot mi se face foame; de obicei mancam musli pe la 2 .. incerc sa trec pe biscuiti/mere si ceva mai "light". Idei? La fel, nu adorm imediat la 3 ci spre 4-5, asta inseamna trezirea pe la 12 si micul dejun sarit, sau daca nu-i sarit atunci ajung in pranz cu el. Nu prea am idee cum pot sa impac orarul cu alimentatia.

Bonus, activ nu prea sunt .. trebuie sa trag de mine ca sa ies din casa in afara de examene/cursuri. Si cum acusi termin facultatea .. nu-i de bine :deadtongue:

#42
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Pai mesele trebuie sa le iei in fuctie de orele de culcare. Trezindu-te la 12 nu ratezi nicio masa. Tot atatea mese pe zi sa ai, numai ca mai tarziu fata de cum e normal. Si eu ma culcam pe la 3-4 si mai mancam ceva la 12 noaptea. Sedentarismul ti-a adus acele kilograme, nu neaparat faptul ca mananci "dupa 6-7", desi depinde si ceea ce mananci.

#43
cristand2003

cristand2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.08.2007
Salut!Sunt baiat, am 17 ani , 1.69 inaltime si 96kg.Stiu ca in urma raportului inaltime/kg stau foarte prost, poate chiar obez.Fiindca tot mai am o vacanta libera pana la bac si vine vara, as vrea sa profit intr-un final de aceste lucruri si sa slabesc.Mentionez ca sunt foarte sedentar ,nu prea ies pe afara fotbal nu prea joc, prefer calculatorul.Vacanta trecuta am alergat dimineata cam 1 km, poate putin mai mult si slabeam cam 1,5kg pe saptamana.Pana acum nu prea am fost ocupat de kg mele, dar o data cu inaintarea in varsta acest lucru a inceput sa fie o obsesie.Am ramas cu ideea ca alergatul este cel mai bun exercitiu de cardio pentru a slabi.Am incercat sa slabesc mergand la sala, dar cand am ajuns acolo a inceput sa-mi placa sa dezvolt masa musculara(sau asa mi s-a spus ca ar fi mai bine, deoarece kg mele in plus ma vor ajuta sa fac exercitii cu greutati mai mari, iar apoi sa fac definire), dar acum am observat ca deja ma duc spre partea cu 'monstru' , de a arata asa.Asa ca m-am hotarat sa vin cu o rugaminte la voi sa-mi spuneti ce ar fi mai bine sa fac , sa-mi spuneti o dieta care ar trebui sa o urmez strict , un program de slabit dar si unul zilnic.Mentionez ca sala fac din luna noiembrie ,nu as vrea sa renunt la ea , cu toate ca ideea mea nu este sa ma fac 'foarte mare' si ca sa spun asa .As vrea daca s-ar putea ca pana la sfarsitul vacantei sa slabesc , astfel incat sa ajung la o greutate medie pentru inaltimea mea.A si la sala nu am luat nici un fel de supliment.
Masa mea nu contine Chipsuri si Cola sau alte prostii din astea , deoarece am alergie.
Multumesc anticipat celor care doresc a ma ajuta si imi vor raspund la intrebari!

#44
fukdwld

fukdwld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2007
Posteaza cineva aici un "Meniu" de alimentatie concret?(Fara suplimente)

#45
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postfukdwld, on 15th June 2010, 11:28, said:

Posteaza cineva aici un "Meniu" de alimentatie concret?(Fara suplimente)
Daca ar fi ceva concret, crezi ca l-ai putea urma tot timpul? Iti dai seama ca nu e posibil asta. O dieta care a mers pentru cineva, e posibil sa nu mearga pentru altcineva, de aceea e bine sa inveti sa citesti etichetele. Ceva concret nu iti poate da nimeni.

#46
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postfukdwld, on 15th June 2010, 11:28, said:

Posteaza cineva aici un "Meniu" de alimentatie concret?(Fara suplimente)
Sincer, nu cred. Dieta sau meniul se face, deobicei, individual in functie de tip somatic si ceea ce se doreste sa obtina. Iar asta o faci TU, daca ai experienta si cunostiinte sau medicul nutritionist care costa bani.

#47
fukdwld

fukdwld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.12.2007
Mersi. O sa consult un medic nutritionist.

#48
vladdd89

vladdd89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2010
salut!

am si eu o problema! am slabit mult, vreo 20 de kg, dar in destul de mult timp (2 ani) acum am 67 kg la 1.75 inaltime
problema e ca abdomenul acum  lasa de dorit, adica s-a cam lasat pielea ceea ce nu e deloc estetic :(
am si sala, dar nu prea mult, mai  fac abdomene cam o data la 2 zile cate 100, 150 m-am apucat de vreo luna cam asa

ce pot sa fac ca sa rezolv problema?? alimentatie, alte tipuri de exercitii  acum nu mi-ar strica nishte patratele :D

astept sfaturi!! ms mult

#49
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvladdd89, on 27th June 2010, 22:59, said:

am si sala, dar nu prea mult, mai  fac abdomene cam o data la 2 zile cate 100, 150 m-am apucat de vreo luna cam asa
Degeaba ai sala si faci 1000 de abdomene daca nu te obosesti sa te informezi macar putin.

#50
knivers

knivers

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2010
Buna sunt un pusti de 16 ani, 63 kg,1.75 m si mai slabanog privind partea de sus a corpului adika...mii se pare ca am pieptul mic adika e mic si abdomen hai ca am,nu am burta deloc.
Doar picioarele imi sunt foarte dezvoltate si pline de muschii....adik eu nu am deloc grasime pe mine.
Dar vreau sa`mi dezvolt masa musculara,si as vrea o dieta pt asa cv ,plina de proteine.
Sau are rost sa ma duc la sala si sa iau proteine???


Eu fac sport,fotbal si deaia nu am grasimi.
Seara fac abdomene si flotari...dar vreau sa`mi dezvolt masa musculara,un sfat?
Dieta sau altcevA???

#51
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Aici ai o recomandare de dieta.

View Postknivers, on 28th June 2010, 00:20, said:

Sau are rost sa ma duc la sala si sa iau proteine???
Eu cred ca are rost. Nu vad cum poti sa cresti din abdomene si flotari.

#52
chelyos

chelyos

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.05.2010
Hai salut am cumparat de la un magazin niste fulgi de porumb , secara , grau si nu stiu cum sa le combin sau cum ar trebui sa le bag intr-o mancare care sa imi placa si la gust ca asa goale sau cu lapte sunt cam tari nitel si nu prea au gust .

#53
vladdd89

vladdd89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2010

View PostChrisforever, on 28th June 2010, 00:05, said:

Degeaba ai sala si faci 1000 de abdomene daca nu te obosesti sa te informezi macar putin.
fac sala* sorry about that

pai asta era ideea.. ce ar trebui sa fac?

#54
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvladdd89, on 1st July 2010, 22:41, said:

fac sala* sorry about that

pai asta era ideea.. ce ar trebui sa fac?
Pentru patratele incearca o dieta adecvata + niste aerobice. La sala nu ai un instructor care sa iti spuna mai exact ce sa faci?

Edited by Chrisforever, 01 July 2010 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate