Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#4195
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Nu stiu,probabil am si tendinta spre un corp gras.De cand ma stiu am fost grasun,desi eram un copil activ,jucam fotbal ore in sir,ma plimbam cu bicicleta,eram mereu pe strada,etc,tot gras eram.

In alta ordine de idei,ma gandeam sa-mi cumpar niste gantere ,gasisem unele destul de nasoale pe olx.AM oferit 4 lei/kg,tipul asta vrea 10,cam delirant,avand in vedere in ce stare sunt.

https://i.ibb.co/123W6gZ/image.webp

Edited by pele, 07 June 2023 - 19:16.


#4196
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Pui o gramada de kg daca mananci nesanatos. Ia niste turta dulce din-aia invelita in ciocolata de la penny.. sa vezi cum nu te mai poti opri. Daca o manaci si seara.. faci 100kg in 2-3zile lol.
De-aia eu faceam video, nu musai ca-i usor sa photoshopezi sa pui contrastul la maxim, etc, dar si ca, ma uitam ca atunci cand cresti la spate, bratele stau turtite de dorsali si se vad extra-late, desi poate n-am progresat deloc la brate.
Oricum ar fi, se vede cine-i lucrat cu greutati si cine-i sedentar. Chiar daca nu esti un butoi (cu muschi), tot se vad tot felul de detalii la cei care trag de fiare. Ma uitam azi era unul subtirel de fel, brate oarecum subtiri (probabil vreo 34cm la brat) dar se vedea ca-i "in vana" pe la marginile muschilor, un pic de vena pe biceps, un pic de biceps umflat incepand de la tendon, un pic de deltoit mai distinct (fata de un sedentar care daca are bratul gros, il ala bulamac de grasime). Se cam recunosc baietii intre ei, de la distanta pe strada.

#4197
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postpele, on 07 iunie 2023 - 19:04, said:

ma gandeam sa-mi cumpar niste gantere ,gasisem unele destul de nasoale pe olx
Eu ma inteleg bine deocamdata cu ganterele alea pe care le gasesti super ieftine la jumbo.  Atata doar sa iei discuri de metal de pe olx daca vrei multe kg. Asa vad ca au Jumbo si discuri de 5kg f ieftine dar fiind de "praf" (pvc-ciment, car se fac praf dupa un timp, se aude zornaind bucatele de ciment, dar macar nu iese afara din invelisul pvc).
De tinut tin, ca faceam intr-o perioada ramat si cu vreo 46kg si n-a zis nimic gantera. Oricum au o teava ceva, chiar daca par doar de plastic, parca are tendinta de lipire magnetul pe ele.
La un moment dat imi facusem dintr-o placa de parchet niste adaptari si pt discurile cu gaura mare de bara olimpica. Dar le-am facut degeaba ca n-am apucat sa pun discurile. Am de pvc 4 de 2.5kg, 2 de 1.25, si din vechi de-ale mele de metal (2 de 6kg, 2, de 5.5kg, 2 de 900gr, 2 de 1.3kg). Nu prea mai fac ramat cu gantera, si nici la triceps stand pe scaun cu gantera dupa ceafa, deci mi-ajung, inca n-am apucat sa le pun pe alea cu gaura mare. Dar pot daca e nevoie. Is f bune adaptarile astea. Doar ca trebuie niste discuri cu gaura normala la capete sau ceva pe poste de saibe.

Attached Files


Edited by bursucelu_viesel, 07 June 2023 - 19:52.


#4198
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Discurile pe olx sunt mai scumpe fata de cele din decathlon(sunt numai samsari),mai mult de 5-6 lei/kg nu prea as da.

#4199
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Eu n-as avea ce sa fac cu gantere fixe. Tre sa faci incalziri, tre sa cresi usor greutatea - sau s-o cobori la alte serii, etc. Astea fixe ar fi eventual pt sali unde ai loc sa pui gantere de toate greutatile.
No, aici nu m-as zgarci, daca pe suplimentele lu peste nu dau 2 bani, aici e treaba serioasa. Ori mai astepti pana gasesti alte oferte pe olx, ori tre sa dai banii pe discuri standard, ca ma innebuneste si pe mine calculatul asta.. fiecare disc are alt gramaj, trebuie mereu potrivite, dar cum am facut saptamana trecuta? si scriu NOi, sau Noi (literele mari insemnand discuri mari si viceversa), ma scoate din sarite uneori.. in loc sa scriu 23,5kg.. tre sa specific combinatia de discuri cum ajuns acolo.. ca sa nu calculez iar si sa ajung poate la 23.3kg.. si ma imbat cu apa rece. Nu, tre sa fie standard discurile.. si gantera in sine era bine sa aiba 1kg cu tot cu "piulite", nu 0.67kg sau cat o avea..

Era buna o functie sa-i dai skip lu nemernicul ala "Germany" de pe OLX. Sa poti sa-l scoti din lista cand dai cautari pe site. Am scris eu mai demult un email cu niste sugestii, dar parca ma refeream la excludere de orase. Ar fi mai simplu sa intri la utilizatorul ala si sa ai un buton de excludere (pt tine).. Mna nu prea sunt ei cu inovatiile, ei iau deobieci modelele de-afara si daca le zici ceva nou, "dar unde ai vazut asa?" Sau daca-i pe ruta monopolului deja nu-i mai intereseaza doleante dinastea, ca oricum le merge super..

Edited by bursucelu_viesel, 07 June 2023 - 23:07.


#4200
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007

View Postpele, on 07 iunie 2023 - 22:23, said:

Discurile pe olx sunt mai scumpe fata de cele din decathlon(sunt numai samsari),mai mult de 5-6 lei/kg nu prea as da.

Da, am cautat sa iau si eu inca vreo 50-75kg si o bara sa incerc niste indreptari, un impins ,un biceps ...cand vezi ce preturi au...sunt mai scumpe ca in magazinele on-line.

Sunt ok ganterele reglabile dar tot trebuie macar 2 seturi macar , altfel schimbi greutati pana te plictisesti.

Edited by Dodo03, 07 June 2023 - 23:59.


#4201
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006

View Postbursucelu_viesel, on 07 iunie 2023 - 23:12, said:

Eu n-as avea ce sa fac cu gantere fixe. Tre sa faci incalziri, tre sa cresi usor greutatea - sau s-o cobori la alte serii, etc. Astea fixe ar fi eventual pt sali unde ai loc sa pui gantere de toate greutatile.
No, aici nu m-as zgarci, daca pe suplimentele lu peste nu dau 2 bani, aici e treaba serioasa. Ori mai astepti pana gasesti alte oferte pe olx, ori tre sa dai banii pe discuri standard, ca ma innebuneste si pe mine calculatul asta.. fiecare disc are alt gramaj, trebuie mereu potrivite, dar cum am facut saptamana trecuta? si scriu NOi, sau Noi (literele mari insemnand discuri mari si viceversa), ma scoate din sarite uneori.. in loc sa scriu 23,5kg.. tre sa specific combinatia de discuri cum ajuns acolo.. ca sa nu calculez iar si sa ajung poate la 23.3kg.. si ma imbat cu apa rece. Nu, tre sa fie standard discurile.. si gantera in sine era bine sa aiba 1kg cu tot cu "piulite", nu 0.67kg sau cat o avea..

Era buna o functie sa-i dai skip lu nemernicul ala "Germany" de pe OLX. Sa poti sa-l scoti din lista cand dai cautari pe site. Am scris eu mai demult un email cu niste sugestii, dar parca ma refeream la excludere de orase. Ar fi mai simplu sa intri la utilizatorul ala si sa ai un buton de excludere (pt tine).. Mna nu prea sunt ei cu inovatiile, ei iau deobieci modelele de-afara si daca le zici ceva nou, "dar unde ai vazut asa?" Sau daca-i pe ruta monopolului deja nu-i mai intereseaza doleante dinastea, ca oricum le merge super..
Eu am discuri de la decathlon,majoritatea luate de pe olx.Le-am cantarit pe cantar electric,sunt ok la gramaj,alea de 5kg au 5.05.
Inainte de pandemie am cumparat 2x10,2x5 ,bara de 10 kg(are 1,75m lungime) cu 200 lei.Set de gantere reglabile de 20 kg cu 100 lei(astea luate in pandemie).

M-am ganddit si eu sa-l blochez pe samsarul ala cu marfa "made in Germany".


#4202
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 07 iunie 2023 - 19:04, said:

AM oferit 4 lei/kg,tipul asta vrea 10,cam delirant,avand in vedere in ce stare sunt.



S-a dublat pretul la fieratanii. Au niste scoruri de nu-ti vine a crede. Nici salile mici de cartier nu mai cumpara nou. O gantera hexagonala de 40 de asta mai modesta e 7milioane. Un set e 14milioane. Dai faliment...Voiam si eu sa-mi fac un update pe acasa, sa-mi iau un suport, o bara buna, 100kile de discuri...de unde ca ma costa acum 3000lei pe putin. Cu banii astia ma duc 3 ani la sala.

View Postbursucelu_viesel, on 07 iunie 2023 - 19:10, said:


Oricum ar fi, se vede cine-i lucrat cu greutati si cine-i sedentar.

Sa vezi ce fel se vede unu care doar munceste greu si are 30-50 de ani si 185cm-190cm si 95-100kg. Mai vad de astia pe strada, nu arata a culturisti , da' se vede bratu gros, coapsa, spatele, antebrate, gat, palme. Da stiu, daca-l pun la sala nu face nici jumate cat noi...da....la o bataie nu m-as baga fara sa stiu ce-i poate mintea la individ. Nu vorbesc de malacii cu burta vorbesc de astia care muncesc din greu.

#4203
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Da, cam la palme iti dai seama care are putere pt ca munceste fizic fata de astia de la sala care-s domnisoare protejand cu manusi, etc. Era si-un clip cu unul subtirel dar specializat pe skandenberg care-i batea (la skandenberg) pe toti pe o plaja in SUA, pe insi musculosi care trageau la sala, insa l-a batut unul care nu tragea de fiare insa a zis ca munceste cu mainile gen tamplar.
E ciudatel si sportul asta, e ciudat ca stau mult mai mult cu arbitru sa-si potriveasca mainile decat tine partida in sine. Stau si juma de ora pana sa fie ok pozitia incat sa inceapa.. si si-atunci unul nu-i multumit. De exemplu Larratt cand l-a batut georgianul ala a zis ca n-a fost stransa chinga aia bine. Apropo, atunci a fost jale pt vest. Concursul a fost "vest vs est" cu multi concurenti, si vestul a pierdut absolut toate partidele (inclusiv marele Devon Larratt).

Edited by bursucelu_viesel, 08 June 2023 - 20:54.


#4204
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postsandu222, on 07 iunie 2023 - 18:45, said:

Intrebarea e cum ai reusit sa ajungi la 100? ce ai mancat si cat? Eu trebuie sa ma fortez mult de tot ca sa fac 100 si sunt si ceva mai inalt la 182-183.

View Postsandu222, on 08 iunie 2023 - 20:27, said:

Sa vezi ce fel se vede unu care doar munceste greu si are 30-50 de ani si 185cm-190cm si 95-100kg. Mai vad de astia pe strada, nu arata a culturisti , da' se vede bratu gros, coapsa, spatele, antebrate, gat, palme. Da stiu, daca-l pun la sala nu face nici jumate cat noi...da....la o bataie nu m-as baga fara sa stiu ce-i poate mintea la individ.

Anii trecuti cand fumam mult mai putin am fost multa vreme pe la 95-97 la 1.85 Plecand demult in liceu de la 57 de kg la aceasi inaltime si incheieturi subtiri (17cm la incheietura mainii) pentru mine e mult. De mancat mancam mult, carne in special, oua, lactate, garnituri, legume, KFC, deserturi (fara suplimente)
Era si grasime bineinteles, dar musculatura de sub tare ca piatra, bratele nu mari dar lat si cu volum si forma la spate si cu trapezul mare, iar bratele stateau in mod natural despartite de corp. Ce recorduri am reusit in perioada aia 150 trapez cu haltera, 75 (3 discuri de 25) la hiperextensii, disc de haltera de 50 sucit in jurul corpului, bloc de beton 55kg ridicat de jos pe umar toate fara centura sau altceva pentru mai multe repetari, in rest altele cu greutati patetice. In schimb ce era impresionant, boxam la sac greu fara manusi lovituri atat de puternice incat se rupea pielea de pe pumni si sarea sangele.

Chestia e ca dupa ce faceam antrenamentele alea grele, in perioada urmatoare incepeam sa ma simt din ce in ce mai rau si fizic si psihic..cred ca era acumulare de acid lactic si cortizol marit, ceva probabil sistemul imunitar imi ataca si incheieturile care incepeau sa trozneasca..in final ma dadeam batut pe weekend fumam cateva zile pe urma o luam iar de la capat. Din cauza ca n am dat de cap cum sa contracarez starea asta n-am mai continuat in ritmul ala, ma tot gandeam si am tot dat vina ca o fi de la cafea dar de aia n-am reusit sa ma las prea multa vreme sa concluzionez daca asa e.

Acum de multa vreme fumez ziua si pachetul si ma mentin pe la 90 care e putin..nu mai sunt nici pompat (foarte rar si foarte putin), nici nu mai am cum sa boxez ca atunci. Ce am mai reusit saptamanile trecute gantera de 50 ridicata de jos la nivelul umerilor, gantera de 45 ridicata de jos deasupra capului dar nu e cine stie ce.

#4205
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Pai lasa-te de fumat, alta solutie nu e, stiu ca e dificil, fratele meu a reusit cu plasturi si vointa, acum ii e sila de fum. Panta e periculoasa, bunici care fumeaza pana la 90 de ani si nu au nimic reprezinta  povesti nemuritoare.
In tinerete te-ai supraantrenat si suprahranit, din ce spui ai un fizic potrivit pentru sport, e aiurea ca ai renuntat dar nu e tarziu sa iti revii, progresiv si potrivit varstei.

#4206
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Nu e asa simplu, m-as lasa...dar daca ma las efectele alea negative (si altele) de care vorbeam se intorc . De asta am zis ca n-am gasit inca o formula in care sa le previn

Nu in tinerete, ma duc prin sali din anul 2000 Rezultatele cele mai bune de care ziceam mai sus le-am avut anii trecuti in intervalul de varsta 36-39 cam asa.
Nu am un fizic potrivit, din contra in copilarie/adolescenta eram foarte slab cu oasele subtiri,,geneticul se vede din perioada aia.

Nu am renuntat la sport ma duc la sala cam 2 antrenamente tip full body pe saptamana la vreo ora jumate-doua fiecare...plus ceva sedinte de alergare cate 1.5km pe sedinta. Am cam renuntat la ideea de a fi masiv pentru ca nu prea se poate fumand cel putin pentru mine

#4207
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Poststalker2142, on 09 iunie 2023 - 20:05, said:

cele mai bune de care ziceam mai sus le-am avut anii trecuti in intervalul de varsta 36-39 cam asa.


Si eu care credeam ca acum ai vreo 30 de ani.

#4208
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Sta f bine dar se subestimeaza după ce a rupt în tinerețe, eu spun că are potențial mult peste majoritatea amatorilor. După atâția ani de sport ajungi să îți cunoști corpul, sa știi cât poate duce. Eu de ex nu antrenez niciodată de 2 ori pe săptămână tot corpul. Tot 2 antrenamente dar o dată jumătate din grupe, apoi restul. Am destule activități și treburi încât e de ajuns.

#4209
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Poststalker2142, on 09 iunie 2023 - 19:08, said:

Anii trecuti cand fumam mult mai putin am fost multa vreme pe la 95-97 la 1.85 Plecand demult in liceu de la 57 de kg la aceasi inaltime si incheieturi subtiri (17cm la incheietura mainii) pentru mine e mult. De mancat mancam mult, carne in special, oua, lactate, garnituri, legume, KFC, deserturi (fara suplimente)

ma mentin pe la 90 care e putin..nu mai sunt nici pompat (foarte rar si foarte putin), nici nu mai am cum sa boxez ca atunci. Ce am mai reusit saptamanile trecute gantera de 50 ridicata de jos la nivelul umerilor, gantera de 45 ridicata de jos deasupra capului dar nu e cine stie ce.

De ce zici ca 90kg e putin? E chiar  mult pentru cineva care nu face bodybuilding recreational la modul serios. La ce ti-ar folosi 95kg de exemplu? daca nu vrei sa fii mai mare, sa faci recorduri, sa tragi tare.
Ai putea face un program axat pe fitness nu pe exercitii functionale. De cate ori ai in viata reala nevoie sa ridici deasupra capului o greutate de 50kg (care oricum nu va avea manere, torti, forma ergonomica incat sa folosesti o mana) incat sa te antrenezi la acel exercitiu?   Aaa, daca asta iti place si e pasiunea ta, si iti produce multumire acel record, atunci fa ceea ce iti place, nu ma bag.
Si eu intr-o vreme (mai demult) o dadusem in exercitii gen Grizzly grecul (aveam 2 roti de alea mari de utilaj la tara si niste custi de fier).

Eu zic ca daca te mentii lejer la 90, nu ai genetic nasol deloc indiferent cum arati. La 16-17ani toti eram slabi pe vremea aia, sfarsitul anilor '90. Pentru ca era saracie. Imi aduc aminte ca la mine in clasa unde eram 21 de baieti si 9 fete, nici unul nu avea mai mult de 70kg si 70 pt. ca aia erau inalti, aia la 1.73m aveau 60kg.  Ma uit acum...ce "taurasi" de 90-100kg si 1.90m sunt la liceu....astia daca s-ar apuca de sport ar ajunge cat Hafthor. Vecinu' meu(fiul) e in clasa a8a si are suta de kg la vreo 1.85m, e gras dar e mare.



View Postvinciun, on 10 iunie 2023 - 09:26, said:

Si eu care credeam ca acum ai vreo 30 de ani.

Toti suntem batrani pe aici Posted Image


Ieri am mai reusit un record, i-am dat intensitate maxima la genuflexiuniPosted Image
19x100kg. Dupa seria asta eram "devastat", am mai facut inca una de 12rep. si altele cu 90.  Puteam sa procedez altfel, sa impart in mai multe serii, dar asa am vrut eu. La picioare si la spate nu tin cont de nimic(volum, serii, repetari, greutate, progresie), n-am nici un target, sa vezi ce relaxat sunt cand nu conteaza cat fac si cu ce greutate. La spate incerc sa fac super corect, nu ma intereseaza forta. Culmea ca la spate si picioare e cel mai mare potential neexploatat fiind grupe mari.  N-am presa buna de picioare nici Hack-squat in schimb sunt 3 aparate de gambe....dar toti au gambele mici.

#4210
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
E si asta o idee, oricum fac multe exercitii de fitness...asta cu gantera era asa de sfarsit de antrenament. Cel putin la mine am mai scris exercitiile ca abdomene la inclinat, hiperextensii cu greutate, ridicari de picioare la paralele si atarnat de bara, sucirea discului in jurul corpului sunt de baza, dupa urmeaza exercitiile clasice.
Le mai fac pentru ca sunt miscari care stimuleaza corpul sa produca testosteron, la fel ca si genoflexiunile cu haltera...doar ca la ridicat greutati de jos intra mai mult grupele din partea de sus a corpului.
De altfel chiar si numai sa iei o gantera sau un disc de haltera de 50kg din rastel si sa-l pui la loc e un exercitiu in sine

Esti tare daca ai reusit 19x100 la geno

#4211
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.04.2008
Hello all!

Ce e mai ok dintre cele 2 programe de antrenament?

Ziua 1: partea inferioara(picioare, abdomen, spate, cardio la.final 10 min)
Ziua 2: partea superioara( piept, trapez, umeri biceps si triceps)
Ziua 3 si 4 repaus total si apoi reluăm

Sau

Ziua 1 => piept + triceps
Ziua 2 => picioare + abdomen
Ziua 3 => pauza
Ziua 4 => pauza
Ziua 5 => spate + biceps
Ziua 6 => umeri + trapez
Ziua 7 si 8 pauza si apoi reiau

Ideea e ca datorita jobului pot doar 2 zile cu 2( 2 zile de sala urmate de 2 pauza si tot asa)

Nivel incepator(prima săptămână) si supraponderal. Deja am facut reglaje la alimentație si odihna dar mai ramane partea cu antrenamentul

Multumesc de sfaturi!

#4212
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Eu recomand:
Ziua 1. spate + biceps femural + biceps
Ziua 2. cvadriceps (genuflexiuni sau presa sau fandari etc) + piept + triceps
(Zilele 3-4 pauza)

Oricum la 1. daca faci indreptari sau ramat nesprijinit iti intra si bicepsul femural, si la spate se incalzeste si bicepsul. Iar daca faci si-un ramat mai vertical cu priza maii larga iti intra si deltoizii posteriori (si trapezul) si-un pic din deltoizii medii. Iar bicepsul femural ii da timp bicepsului sa se mai relaxeze putin (dupa ce l-ai solicitat la spate)
Iar la 2. daca faci dips (flotaril a paralele) pt piept iti incalzesti bine si tricepsul, iar daca faci si-un impins mai inclinat iti intra si deltoizii anteriori. Logica cvadricepsului aici si nu cu spatele e ca spatele e foarte mare si obositor de lucrat si te-ar demola daca ai baga si geno tot aici. Intre piept si triceps n-am bagat cvadricepsul caci e bine sa fie cat mai bine incalzit tricepsul (de la exercitiile de piept), si-n plus tre sa ai chef si energie pt geno, deci le bagi primele.

Fiind incepator fa cu greutati foarte mici si nu fa pana la epuizare, ci fa exercitiile ca la carte (chiar daca faci cu bara goala, partea negativa las-o lent - bine controlat). E crucial (sa te inveti cu tehnica buna, altfel in juma de an o sa ai accidentari).

Si cand repeti ciclul de 4 zile, faci sau pui accentul pe alte exercitii. De exemplu la piept daca in in ziua 2 faci primul impins pe orizontala, in ziua 6 faci prima data impins inclinat (si impinsul drept daca-l faci il faci foarte usor - cu mai multe repetari minim 12).

Edited by bursucelu_viesel, 12 June 2023 - 17:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate