Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#4087
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Mi se pare impresionant powerlifterul ca e natural. Culturistul pare ozn, parca are oasele umflate, nu doar muschii. La dublu biceps se vede ca nu-are nicio forma frumoasa bicepsul. Iar delotoizii sunt mari insa sunt parca umflati asa de jur imprejur. E un aspect "gros" si exotic, insa pare altceva decat un om cu musculatura dezvoltata.. pare ca are o conditie medicala care i-a dezvoltat si muschi.
Nu le am cu discurile alea. Cate kile aveau la fiecare runda? Ciudat ca powerlifterul nu nimerea genuflexiunea (insa ridica usor "busteanul" sus). Iar la flotari la paralele mi s-au parut incomplete unele repetari, insa e si-o runda periculoasa cu kg multe sa te lasi jos sa faci dips-uri.

Edited by bursucelu_viesel, 07 April 2023 - 22:30.


#4088
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 18.11.2021

 vinciun, on 07 aprilie 2023 - 19:31, said:

Ai vreo sursa ceva unde se explica cum taurina potenteaza efectul cafeinei?

Eu stiam asa
https://www.secom.ro...ediente/taurina

"Mult timp, taurina a fost asociata cu ideea de bautura energizanta si s-a crezut ca are rolul de a creste energia si de a suprima senzatia de oboseala. In realitate, taurina este adaugata pentru a suprima efectele nocive ale cafeinei din acest tip de bauturi, senzatia de agitatie si energie fiind data de dozele foarte mari de zahar si cafeina pe care acest tip de bauturi le contin."

sursele le gasesti pe chatgpt. initial, pana sa ajung la chatgpt, am simtit pe pielea mea efectul asta de potentare, fara sa inteleg nici eu de ce. scopul initial era sa iau taurina pt beneficiile pe care le ofera creierului.

in prima zi de test cu taurina, la vreo ora dupa ce am luat taurina, m-am pus sa fac sport (bicicleta) si observasem ca desi facusem 30 min bicicleta, ma simteam de parca n-as fi facut efort aproape deloc. Ma simteam in super forma. Mi s-a parut ciudat si m-am gandit automat ca trebuie sa fie taurina. Simteam ca am adrenalina crescuta, dar nu ma simteam stresat. Era ciudat si nu intelegeam cum se explica asta.  
Am incercat a doua oara fara taurina sa fac sport, si nu am mai simtit "pomparea". Lucru care a indicat automat ca e ceva cu taurina. Stand sa ma gandesc sa caut  explicatii, mi-am adus aminte ca bausem si cafea imediat ce am luat taurina si ca bauturile energizante au si ele combinatia de cafeina si taurina. am zis, clar e o legatura aici. Am dat o cautare pe chatgpt sa-l intreb daca aceasta combinatie cafea-taurina creste energia si mi-a zis ca da, sunt studii care arata ca taurina potentiaza efectele cafelei. Iar cand am repetat figura cafea-taurina m-am simtit din nou in forma. cand am incercat numai taurina, fara cafea, m-am simtit doar ok.

Edit: atentie, cafeaua mi-am facut-o dubla (la espressor) ... asa mi-o fac de obicei inainte de sport ...

Edited by jumperishere, 08 April 2023 - 08:54.


#4089
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/anFXPnFQ56s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la 11.20 antrenamentul pentru pectorali.

#4090
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Nu m-as baza pe ce zice chatgpt. O zice el.
Attached File  Screenshot_20230409-162652.jpg   250.98K   20 downloads

#4091
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 07 aprilie 2023 - 22:29, said:

Mi se pare impresionant powerlifterul ca e natural. Culturistul pare ozn, parca are oasele umflate, nu doar muschii. La dublu biceps se vede ca nu-are nicio forma frumoasa bicepsul. Iar delotoizii sunt mari insa sunt parca umflati asa de jur imprejur. E un aspect "gros" si exotic, insa pare altceva decat un om cu musculatura dezvoltata.. pare ca are o conditie medicala care i-a dezvoltat si muschi.
Nu le am cu discurile alea. Cate kile aveau la fiecare runda? Ciudat ca powerlifterul nu nimerea genuflexiunea (insa ridica usor "busteanul" sus). Iar la flotari la paralele mi s-au parut incomplete unele repetari, insa e si-o runda periculoasa cu kg multe sa te lasi jos sa faci dips-uri.

De unde ai certitudinea ca powerlifterul era natural? 1.78m si 104kg cu vene vizibile pe biceps?  40 de repetari cu 180kg la indreptari in 3 minute? iar la urma era asa de pompat si el de zici ca avea bratele cat celalalt.  Culturistul l-a "facut" chiar daca se spune despre umflatii astia ca "nu au forta, is doar umflati" nici rezistenta. Uite ca a avut.

M-am uitat acu' la recordurile powerlifterului: 320kg genuflexiuni, 320kg indreptari, 202kg impins. Mai mult cu 60kg la genuflexiuni decat Gipsy si cu 32kg la impins mai mult. Natural desigur.

Edited by sandu222, 09 April 2023 - 16:11.


#4092
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 09 aprilie 2023 - 11:25, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/anFXPnFQ56s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la 11.20 antrenamentul pentru pectorali.

Ce s-a umflat asta si ce genetic are de a se face impresionant. Ce umeri, ce brate, ce pectorali zici ca-i Dexter Jackson. Imi place genul asta de fizic.

#4093
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,436
  • Înscris: 02.09.2016
Am o intrebare/rugaminte ... este vorba de niste pastile/tablete, au fost scoase din productie dar se mai gasesc (rar, greu) la cateva firme (in stoc...) care livreaza online.Nu este graba iar tabletele nu sunt folosite pt. masa musculara etc. erau folosite pt. efort fizic prelungit ... efort fizic intens.
Sper ca nu deranjeaza/deviaza discutia? din cate am vazut in descrierea produsului! o tableta/pastila contine 9 ingrediente.Daca postez care sunt acestea+gramaj? se poate face legatura, comparatie cu produse asemanatoare?Daca exista ceva asemanator si desigur daca exista bunavointa si intelegere pt. indrumarea si gasirea unei alternative, multumesc!

#4094
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 18.11.2021
sunt sigur ca daca stie sa te indrume cineva de aici, o va face ...

#4095
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,436
  • Înscris: 02.09.2016
Multumesc!
Cam asa se prezinta situatiunea, nu este graba ...
extract de schizandra (Schizandra chinesis) - 40,00mg,
guarana - extract standardizat din semintele arborelui Paullinia cupana - 140,00mg,
extract de alga bruna (Laminaria hyperborea) - 40,00mg,
extract de Pelargonia (Pelargonium graveolens) - 40,00mg,
cafeina - 20,00 mg,
L-Arginina - 40,00mg,
vitamina B12 - 48,00mg,
taurina - 32,00mg,
L-Fenil alanina - 20,00mg

#4096
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 sandu222, on 09 aprilie 2023 - 16:56, said:



Ce s-a umflat asta si ce genetic are de a se face impresionant. Ce umeri, ce brate, ce pectorali zici ca-i Dexter Jackson. Imi place genul asta de fizic.

Asa e. Si ce-l mai interesant e ca nu-i burtos deloc. Vedem cu timpul daca face bardahan dar acum sa-l vezi in fata arata a atlet adevarat.

#4097
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017

 jumperishere, on 08 aprilie 2023 - 08:53, said:

Edit: atentie, cafeaua mi-am facut-o dubla (la espressor) ... asa mi-o fac de obicei inainte de sport ...

Candva anii trecuti realizand ca beau cafea zilnic de peste 15 ani am zis hai sa fac un experiment sa ma las de drogul asta, sa vad cum se simte.
Se zice ca ar avea beneficii si efecte negative cafeaua, dar beneficiile ar fi mai mari asa ca renteaza...sau cel putin asa e teoria
Primele doua zile am dormit cam in continuu, zilele urmatoare ..cand m-am dus la sala lucram mult mai greu, scazuse forta..pe parcursul mai multor sedinte mi-am mai revenit, cumva parea ca ma stabilizez spre forta reala o organismului nu cea enhanced de cafea.
Am rezistat cam 2 saptamani dar parea cumva ca astept ceva ce nu mai urma sa vina, adica ma simteam letargic. Ma intrebam daca asta o fi viata fara cafea sau mai trebuie sa astept 1-2-4 luni ca sa ma simt ca in liceu :)
Ma gandesc ca anii de cafea zilnica iti modifica cumva creierul incat sa nu mai ai scapare; am mai intalnit ideea asta cautand pe subiectul asta, cum ca unii care beau cafea de o viata s-au lasat de-a binelea nu s-au mai simtit vreodata la fel
Un alt detaliu a fost ca fara cafea puteam sa consum cantitati mai mari de hrana fara probleme
In fine, e adevarat si ce se zice..dupa pauza aia prima cafea s-a simtit ca un drog, cand bei zilnic nu mai e asa..de asta si prima cafea de dimineata e mai placuta, pentru ca vine dupa o pauza de mai multe ore

#4098
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 18.11.2021
nu cunosc suplimente care sa aiba toate ingredientele, insa poate te ajuta sa le iei individual

 adisluc, on 09 aprilie 2023 - 17:31, said:

Multumesc!
Cam asa se prezinta situatiunea, nu este graba ...
extract de schizandra (Schizandra chinesis) - 40,00mg, gasesti pe secom .ro Schisandra
guarana - extract standardizat din semintele arborelui Paullinia cupana - 140,00mg, e o forma de cofeina, si poti gasi in pre-workout pe siteurile ca gymbeam .ro
extract de alga bruna (Laminaria hyperborea) - 40,00mg,
extract de Pelargonia (Pelargonium graveolens) - 40,00mg,
cafeina - 20,00 mg, se gaseste in pre-workout
L-Arginina - 40,00mg, se gaseste pe gymbeam .ro
vitamina B12 - 48,00mg,
taurina - 32,00mg, asta trebuie sa o iei in doze mai mari de atat ca sa isi faca efectul. tinteste pe la 500mg. o gasesti la now foods pe gymbeam .ro
L-Fenil alanina - 20,00mg


#4099
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Cafeaua e drog.
Restul e can can.
Colegii mei băutori de cafea spun că îi doare capul daca nu beau.

#4100
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,436
  • Înscris: 02.09.2016

 jumperishere, on 09 aprilie 2023 - 18:33, said:

... insa poate te ajuta sa le iei individual

Multumesc, multumesc stimabile pt. intelegere, rabdare, interes.
Le iau pa caprarii si bucata, mai studiez si sigur gasesc rezolvarea/solutia unui intreg cat mai aproape de reteta initiala, numai bine.

#4101
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 andreim77, on 07 aprilie 2023 - 09:54, said:

Întrebare: faceți antrenament dacă ați răcit? Nu covid sau stat la pat dar răceală clasica. Daca da, cat de intens, la maxim sau nu 100%?
Eu am o regulă. Daca mă doare capul stau liniștit. Daca disconfortul este de la gat in jos chiar și cu febră bag că bezmeticul iar efectul este miraculos.

#4102
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 18.11.2021

 andreim77, on 09 aprilie 2023 - 15:34, said:

Nu m-as baza pe ce zice chatgpt. O zice el.
Screenshot_20230409-162652.jpg
nici eu dupa tine

e o vorba "A tool is only as good as the person using it."

#4103
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 stalker2142, on 09 aprilie 2023 - 18:21, said:

Ma intrebam daca asta o fi viata fara cafea

Da, asta e. Nasol, plictisitor, nu foarte optimist. De asta cautam "ceva" sa "bagam".  Am mai spus asta, oamenii cauta de mii de ani "ceva". Inainte foloseau tot felul de ierburi, seminte, otravuri, testicule de animale. Acum oferta e mai variata. Nu vedeti ca nu se reuseste combaterea prostitutiei si a drogurilor niciodata? Au fost dintotdeauna.

 stalker2142, on 09 aprilie 2023 - 18:21, said:

sau mai trebuie sa astept 1-2-4 luni ca sa ma simt ca in liceu Posted Image

Nu mai ai cum, niciodata. Poti sa te apuci de yoga, gimnastica, fitness, ciclism, alergare, alpinism, veganism, sa mergi zilnic la masaj, sa stai numai la plaja in Dubai, sa nu ridici un pai de jos si tot ce mai vrei. Cat esti tanar nu te doare nimic, esti sanatos si frumos. Vedeti ce frumosi sunt tinerii de 20 de ani, ce piele frumoasa au, ce veseli sunt. Pe la 30 de ani deja....Eu cred ca numai modificarea genetica mai poate aduce beneficii reale. Ar putea opri sau incetini imbatranirea sau cum se spune ca oamenii vor trai 200-300 de ani.


 stalker2142, on 09 aprilie 2023 - 18:21, said:

Un alt detaliu a fost ca fara cafea puteam sa consum cantitati mai mari de hrana fara probleme


La mine e invers. Cafeaua ma saboteaza.

#4104
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 29.10.2017

 andreim77, on 09 aprilie 2023 - 19:36, said:

Cafeaua e drog. Restul e can can.

Este drog e clar, dar... sunt multe surse, studii medicale care confirma anumite beneficii pentru consumul in cantitati moderate: ca protejeaza impotriva la mai multe boli ca diabetul de tip 2, atacul de cord si multe altele, mareste performanta fizica, are legatura si cu nivelul de testosteron. E un drog cu o multitudine de efecte
Ce e sigur e ca in cantitati mari dauneaza, dar nici fara nu pare a fi mai bine. Dilema si controversa e cam in ce cantitati, ce mod de preparare, ce momente ale zilei e mai optim

Eu in ultima vreme bag cam 2 clasice facute la ibric, dimineata si pe la ora 17 tchibo light roast 100% arabica

 sandu222, on 10 aprilie 2023 - 21:39, said:

Nu mai ai cum, niciodata.

Exageram si eu dar intotdeauna ne dorim mai mult si lucram cu materialul care il avem in prezent deci orice imbunatatire e binevenita.
Am mai scris pe aici ca sala nu e de ajuns si mai trebuie practicat un sport aerobic pe langa, pentru mine alergarea o practic in ultima vreme si merge de minune
In veganism nu cred, in schimb in ultima vreme am zis sa consum mai mult piept de pui ca sa mai reduc din carnea rosie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate