Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4525 replies to this topic

#4069
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

Ce parere aveti?

#4070
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Poza din 2009 e consideratã una din cele mai reușite din istoria culturismului. Pãrere f buna cã se menține la un nivel bun, daca ignoram ce presupune sa ajungi la nivelul ãla.

Edited by andreim77, 02 April 2023 - 23:13.


#4071
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 02 aprilie 2023 - 22:35, said:


Trebuie mentionat si contextul, de ce face asta, ce planuri are. Parca auzisem ceva de un fel de revenire, nu stiu exact ce fel de revenire, nu cred sa revina precum Levrone sau Lou Feriggno.

Cutler nu mi-a placut niciodata, era prea focusat pe bani, pe obtinere de venituri din acest sport. Nu zic ca nu e pasionat dar nu a fost ca Ronnie Coleman. Cutler aparea prea incruntat, prea crispat, serios, zici ca era un fel de Iohanis. I-am urmarit toate documentarele din anii '90 si pana la sfarsitul anilor 2000.  Nu era dispus la efort urias cu orice risc precum Coleman, ceea ce pana la urma e corect.

Acum la 49 de ani se prezinta ok, dar parca tot asa imi da impresia ca nu s-a straduit la maxim. Adica e clar ca a folosit TRT cel putin(nu faci natural coapsele alea imense, piept, umeri, brate la 50 de ani), dar parca se putea si mai bine. Adica vrei sa revii, sa arati ok, sa impresonezi poporul dar nu esti dispus sa mergi pana la capat, iti lasi acolo o rezerva, iti iei masuri de precautie.

Per total as vrea eu sa arat asa ca el,musculos, nu-s ipocrit sa zic ca nu.

#4072
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Așa e temperamentul lui. Dar spune sincer, ai vrea sa fii mr olympia ca apoi sa te târãști în cârje de la 50 de ani și sã suporți nenumãrate operații? Sau, oricât de activ și pozitiv se afișeazã, Ronnie nu regreta halul în care a ajuns corpul lui? Singura consolare e cã lasã familiei, copiilor o viațã în lux. Dar nu, mersi, știa din tinerețe cã are probleme, putea sã aibã o viațã îndestulata și împlinitã profesional și cu câteva locuri 2.

#4073
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Întrebare: faceți antrenament dacã ați rãcit? Nu covid sau stat la pat dar rãcealã clasica. Daca da, cat de intens, la maxim sau nu 100%?

Edited by andreim77, 07 April 2023 - 09:55.


#4074
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.11.2021

View Postpele, on 02 aprilie 2023 - 17:26, said:

Eu nu simt nimic de la stimulentele astea,cafeina n-are niciun efect asupra organismului,pot sa beau red bull,monster,etc si ma culc linistit,poate d-asta nici nu beau cafea.Pt mine nici crestina n-a mers,am luat 6 luni cate 5gr pe zi,fix 0 a fost.
cumpara direct taurina de 1000mg si bei o cafea pe langa (imediat ce iei suplimentul) ... ai extra energie pt toata ziua

View Postandreim77, on 07 aprilie 2023 - 09:54, said:

Întrebare: faceți antrenament dacă ați răcit? Nu covid sau stat la pat dar răceală clasica. Daca da, cat de intens, la maxim sau nu 100%?
nu racesc Posted Image dar, presupunand ca as avea o raceala, daca nu as avea temperatura si doar mi-ar curge nasul, poate niste mici dureri de cap, cu siguranta as exersa

Edited by jumperishere, 07 April 2023 - 16:34.


#4075
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Eu unul care ma duc la sala pentru o raceala obisnuita care dureaza 2-3 zile, nu ma duc..acasa esti tentat sa faci una alta daca ai echipament, ma gandesc...

Provocare pentru echipa culturism softpedia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nwo-k7dOY20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu ce gantera puteti face prima parte din exercitiul asta, adica ridicarea ganterei de jos cu doua maini si urcat pe umar? Eventual si ridicarea ei deasupra capului cu 1 sau 2 maini ... cu echipament sau fara

#4076
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.11.2021

View Poststalker2142, on 07 aprilie 2023 - 16:38, said:

Eu unul care ma duc la sala pentru o raceala obisnuita care dureaza 2-3 zile, nu ma duc..acasa esti tentat sa faci una alta daca ai echipament, ma gandesc...

Provocare pentru echipa culturism softpedia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nwo-k7dOY20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu ce gantera puteti face prima parte din exercitiul asta, adica ridicarea ganterei de jos cu doua maini si urcat pe umar? Eventual si ridicarea ei deasupra capului cu 1 sau 2 maini ... cu echipament sau fara
nu cred ca pot cu mai mult de 30kg . la  momentul asta fac 20 repetitii per set cu 15kg / brat ... exercitii

Edited by jumperishere, 07 April 2023 - 16:57.


#4077
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postandreim77, on 07 aprilie 2023 - 09:54, said:

Întrebare: faceți antrenament dacă ați răcit? Nu covid sau stat la pat dar răceală clasica. Daca da, cat de intens, la maxim sau nu 100%?
Eu am facut cand eram cu covid. La o raceala simpla cred ca face bine daca te imbraci bine si-ti ridici temperatura sa transpiri. Doar sa nu exagerezi cu efortul intens, ca scade imunitatea (si-asa slabita). Deci ceva mediu (macar sa mentina muschiul).

View Poststalker2142, on 07 aprilie 2023 - 16:38, said:

Cu ce gantera puteti face prima parte din exercitiul asta, adica ridicarea ganterei de jos cu doua maini si urcat pe umar?
Astea-s teste periculoase inutil pt "echipa culturism". Faci cu cat iti permiti sa-ti busesti corpul. Mai ales ca poti face avant/etc, poti baga mult dar coloana va sta sui, si nu-ti iese nimic.

#4078
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006

View Postjumperishere, on 07 aprilie 2023 - 16:33, said:


cumpara direct taurina de 1000mg si bei o cafea pe langa (imediat ce iei suplimentul) ... ai extra energie pt toata ziua
Oricum,energie am,n-am nicio problema in a ma trezii de dimineata,de cele mai multe ori ma trezesc inainte sa sune alarma.
Am luat si pastile cu 200mg de cafeina,taurina am luat si cate 2g.

#4079
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View Postjumperishere, on 07 aprilie 2023 - 16:57, said:

nu cred ca pot cu mai mult de 30kg . la  momentul asta fac 20 repetitii per set cu 15kg / brat ... exercitii

Nu e un exercitiu doar de umeri, brate..implica cam tot corpul si in special lombari si abdomen

View Postbursucelu_viesel, on 07 aprilie 2023 - 17:30, said:

Astea-s teste periculoase inutil pt "echipa culturism". Faci cu cat iti permiti sa-ti busesti corpul. Mai ales ca poti face avant/etc, poti baga mult dar coloana va sta sui, si nu-ti iese nimic.

Nu dintr-o data ci dupa o perioada cand ti-ai antrenat bine corpul cu multe alte exercitii premergatoare; nu e inutil, exercitii de tipul asta compuse dezvolta mai multi hormoni anabolici si mai multa forta, crestere musculara si in general functioneaza mai bine la naturali decat exercitiile de izolare

Eu am facut saptamana asta cu 50 la sfarsitul unor antrenamente full-body, incepand cu 35 si crescand la 40-45 fara centura. Cele de 50 erau cele mai mari la sala asta, dar se simtea ca as putea si cu mai mult; dupa paste cred ca mai incerc la alta sala

#4080
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Poststalker2142, on 07 aprilie 2023 - 16:38, said:

Provocare pentru echipa culturism softpedia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nwo-k7dOY20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu ce gantera puteti face prima parte din exercitiul asta, adica ridicarea ganterei de jos cu doua maini si urcat pe umar? Eventual si ridicarea ei deasupra capului cu 1 sau 2 maini ... cu echipament sau fara

Nu vad rostul unui asemenea exercitiu mai ales cu gantere grele. Urmaresc un canal de youtube care vorbeste doar despre culturisti/halterofili/circari/pasionati din perioada 1850-1950. Exercitiul asta din perioada aia vine si din cate am vazut faceau si atunci cam cu aceste greutati.

N-am incercat niciodata, nici n-am avut asa gantere grele(si ergonomice). Avand in vedere ca se ridica cu ambele maini si ca e permis si acel balans, as zice ca de la prima incercare as ridica lejer 60kg pana la umeri( totusi am ridicat 2 gantere de 40kg cu balans si flexie pt. a face pectorali, am vrut sa vad daca le pot pune in pozite si asa, 2x30 le iau lejer stand pe scaunel doar din flexie) .
Acum 18-20 de ani eram mai puternic, puteam sa fac o miscare cat de cat similara cu bara de 90. Imi placea sa fac asta.


Dar de ridicat deasupra capului e foarte greu, n-as putea estima cat as putea ridica fara sa am termen de comparatie. Nu m-as vedea facand "recorduri" la acest exercitiu. In schimb mi-ar placea sa mai am iar un cauciuc de ala mare de utilaj sa fac exercitii. Am avut asa ceva la tara, 2 chiar dar s-au vandut.

Attached Files



#4081
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View Postjumperishere, on 07 aprilie 2023 - 16:33, said:


cumpara direct taurina de 1000mg si bei o cafea pe langa (imediat ce iei suplimentul) ... ai extra energie pt toata ziua

Taurina nu-i energizant. Se baga in suplimentele stimulatoare si-n bauturile energizante fiindca protejeaza inima. Daca vrei sa bei vreo 5 cafele dintr-o data, taurina poate fi de folos.

#4082
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.11.2021
taurina potentiaza efectele cafelei. asta-i smecheria din spate. de cand fac combinatia asta, am trecut de la 30min bicicleta, la 60 min bicicleta, sa nu mai zic ca ma simt excelent toata ziua

Edited by jumperishere, 07 April 2023 - 19:08.


#4083
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Ai vreo sursa ceva unde se explica cum taurina potenteaza efectul cafeinei?

Eu stiam asa
https://www.secom.ro...ediente/taurina

"Mult timp, taurina a fost asociata cu ideea de bautura energizanta si s-a crezut ca are rolul de a creste energia si de a suprima senzatia de oboseala. In realitate, taurina este adaugata pentru a suprima efectele nocive ale cafeinei din acest tip de bauturi, senzatia de agitatie si energie fiind data de dozele foarte mari de zahar si cafeina pe care acest tip de bauturi le contin."

#4084
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

View Postbursucelu_viesel, on 07 aprilie 2023 - 17:30, said:

Eu am facut cand eram cu covid. La o raceala simpla cred ca face bine daca te imbraci bine si-ti ridici temperatura sa transpiri. Doar sa nu exagerezi cu efortul intens, ca scade imunitatea (si-asa slabita). Deci ceva mediu (macar sa mentina muschiul).
am dat cu amanare, recuperez maine, poate imi mai revin :)
tin minte ca in liceu ma antrenam pe raceala si ma simteam mai bine cateva ore, procesele intense din corp anulau simptomele. Dar tot atatea zilea dura.

#4085
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Foarte bine ai facut. Cred ca riscul de accidentare creste + ca oricum nu poti trage tare. Mai bine, bagi niste " aspirina saracului" si aia e :)

#4086
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7yLctl4qPUY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un filmulet pentru motivare :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate