Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#4051
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pe mine ma intriga pluralul. De ce nu spunem "doua gogoase"? Doua gogosi parca nu prea se leaga. Parca ai spune doua boboci.

View Postsandu222, on 30 martie 2023 - 17:27, said:



Arata bine, arata musculos asa cum trebuie. Are pieptul imens(deci plauzibil sa fie si puternic cum spui). Nu stiu cum a facut pectoralii aia, dar daca n-as sti nimic despre el, as zice ca e genetic plus vreo 5-10ani de sala. Cred ca lucreaza si inclinat sau cumva stimuleaza partea aia. Antebrate de culturist ( si/sau muncitor), se vede si spatele, vene pe biceps, talie lata, BF acumulat pe abdomen si partial piept. Umeri  evidenti pentru cineva care trage sporadic, chiar si trapez.  Se prezinta bine.  Muschii aia nu i-a facut in cateva luni ci a fost un oarecare parcurs (de ani de zile) asa cum am inteles acum, chiar daca cu pauze si alte activitati sau antrenament cu bile.
Tine-l cu tine 6luni la sala, asta as avea de zis.

In general nu prea am vazut incurajari pe aici (nu ma refer la mine ca eu nu am nevoie), ci mai mult critica si dojeneala. De parca am fi la psiholog aici pe forum. Le recomand colegilor de forum sa fie mai relaxati.

Eu il apreciez pe Bursucel ( sau Pele), desi l-am mai criticat cand am considerat eu ca greseste. Bursucel cu boabele lui de soia a ajuns sa arate fizic ok. Pai cum vine asta? Ca dupa modul de gandire (capitalist as zice) a lui The_Lion ar fi trebuit sa isi vada de treaba, sa se lase, sau sa castige mai multi bani ca sa bage in sport. Uite ca a demonstrat ca se poate si asa. Sau eu care ma duc la mare 4-5zile, asa "in saracie" cu un logan din 2006, p*m, da ma duc la mare "in saracie" ca asa vreau. Si-mi iau si borcane cu orez la mine.
Nu mai are loc lumea de orezul meu ....si simte nevoia sa-mi atraga atentia.

Exact ce spuneam. Cum sa mai fii serios pe aria asta din moment ce lumea cauta probleme in orice si se intereseaza mai putin despre antrenament sau dieta?

Deci eu daca o sa postez o poza maine cu un fizic bestial si o sa zic ca l-am obtinut in 6 luni, colegii nu o sa fie interesati sa afle cum l-am obtinut ci o sa inceapa iar cu clasicele mistocareli.


Edited by vinciun, 30 March 2023 - 17:45.


#4052
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postvinciun, on 30 martie 2023 - 17:23, said:

Dar sincer sa zic, intentionat am scris asa.
E prea tarziu daca intentionai sa scoti dictionar de traducere moldo-romanesc. Posted Image A fost declarata nula limba moldoveneasca, a ramas la stadiul de grai.  

Mersi Sandu. Da, eu is mai vegetarian de fire. Vreo 75% sa zic am luat proteina din vegetale. Nu doar soia, desi m-a facut unul pe un alt topic politic "soy boy" Posted Image ("little did he know".. nu i-am zis ca trag de fiare pe soia ca-i dadeam apa la moara).
Asta e, nu prea inghit suferinta asta.. Si azi ce s-a chinuit cu un motan de curte.. S-a dat cu capul de toti peretii pana si-a dat duhul. Am un vecin care creste porci.. si e nesimtit ..urla la ei, ii bate, nu stiu ce le tot face. Si se-aduna si sobolani pe-acolo unde tine mancarea de porci, si motanul asta a halit din otrava aia probabil. Ce s-a mai chinuit si-un sobolan, zicem noi ca-i o panarama de sobolan dar..se vede in ochii lui cata suferinta e. Noi oamenii trebuie sa avem mai multa responsabilitate, nu facem doar asa ca putem. E in cartier un afis - miel (viu) 20lei /  kg. Nu mersi, nici nu-l tai eu personal si nu vreau sa-l taie ala pt mine.. Ca poate fac eu o repetare in plus..asa ca moft. Raman (impacat) la stadiul de soy-boy. Unde-i necesar mananc dar ce-i moft cum e sala..nu omor o gramada de animale aiurea.
In rest mai ziceam de mult ca nu cred ca poti substitui asa usor - sa dai pe gat din shakul ala proteic "gata, am bagat 35g proteina". Mai bagi inca o data si ai juma din proteina asigurata. Mira-m-as sa fie la fel de valoros ca unul care se **** de 2-3 ori la WC pe zi, chiar daca a mancat linte cu doar 9% proteina. Totusi aia e masa, e mancare. Asa cred cel putin.

Edited by bursucelu_viesel, 30 March 2023 - 17:56.


#4053
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postsandu222, on 30 martie 2023 - 17:27, said:




Eu il apreciez pe Bursucel ( sau Pele), desi l-am mai criticat cand am considerat eu ca greseste. Bursucel cu boabele lui de soia a ajuns sa arate fizic ok. Pai cum vine asta? Ca dupa modul de gandire (capitalist as zice) a lui The_Lion ar fi trebuit sa isi vada de treaba, sa se lase, sau sa castige mai multi bani ca sa bage in sport. Uite ca a demonstrat ca se poate si asa. Sau eu care ma duc la mare 4-5zile, asa "in saracie" cu un logan din 2006, p*m, da ma duc la mare "in saracie" ca asa vreau. Si-mi iau si borcane cu orez la mine.
Nu mai are loc lumea de orezul meu ....si simte nevoia sa-mi atraga atentia.

Fiecare face ce vrea si fiecare poate comenta ce vrea.
Ce am zis atunci este ca "dedicatia" asta de a pleca cu mancare in concediu, din ratiuni sa nu slabesti si nu neaparat din saracie, este demna de vreun mare campion. Singura chestie pe care am zis-o este ca toata aceasta dedicare pare ca nu merita la nivel de amator (mai ales cum zici tu ca nici nu dai jos tricoul de pe tine)...am zis ca nu o sa se intample nimic semnificativ nici in rau dar nici in bine.
Va las ca deranjez cu comentariile mele. Sa fiti sanatosi si puternici asa cum va doriti!

Edited by the_lion, 30 March 2023 - 18:16.


#4054
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 18.11.2021
@bursu
e gresit sa crezi ca din carne iei doar proteinele si ca e esentiala doar pt muschi.
uite aici ce alti nutrienti ratezi care sunt necesari pt dezvoltarea armonioasa a creierului, si pe care nu-i gasesti decat in carne/peste

creatina, glutamina, colina, carnozina, vitamin K2, taurina, coenzima q10, vitamina a (pt ochi)

iti recomand sa studiezi fiecare dintre nutrienti daca tii la sanatatea ta mintala pe termen lung

Edited by jumperishere, 30 March 2023 - 18:24.


#4055
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postbursucelu_viesel, on 30 martie 2023 - 17:48, said:


E prea tarziu daca intentionai sa scoti dictionar de traducere moldo-romanesc. Posted Image A fost declarata nula limba moldoveneasca, a ramas la stadiul de grai.  

Mersi Sandu. Da, eu is mai vegetarian de fire. Vreo 75% sa zic am luat proteina din vegetale. Nu doar soia, desi m-a facut unul pe un alt topic politic "soy boy" Posted Image ("little did he know".. nu i-am zis ca trag de fiare pe soia ca-i dadeam apa la moara).
Asta e, nu prea inghit suferinta asta.. Si azi ce s-a chinuit cu un motan de curte.. S-a dat cu capul de toti peretii pana si-a dat duhul. Am un vecin care creste porci.. si e nesimtit ..urla la ei, ii bate, nu stiu ce le tot face. Si se-aduna si sobolani pe-acolo unde tine mancarea de porci, si motanul asta a halit din otrava aia probabil. Ce s-a mai chinuit si-un sobolan, zicem noi ca-i o panarama de sobolan dar..se vede in ochii lui cata suferinta e. Noi oamenii trebuie sa avem mai multa responsabilitate, nu facem doar asa ca putem. E in cartier un afis - miel (viu) 20lei /  kg. Nu mersi, nici nu-l tai eu personal si nu vreau sa-l taie ala pt mine.. Ca poate fac eu o repetare in plus..asa ca moft. Raman (impacat) la stadiul de soy-boy. Unde-i necesar mananc dar ce-i moft cum e sala..nu omor o gramada de animale aiurea.
In rest mai ziceam de mult ca nu cred ca poti substitui asa usor - sa dai pe gat din shakul ala proteic "gata, am bagat 35g proteina". Mai bagi inca o data si ai juma din proteina asigurata. Mira-m-as sa fie la fel de valoros ca unul care se **** de 2-3 ori la WC pe zi, chiar daca a mancat linte cu doar 9% proteina. Totusi aia e masa, e mancare. Asa cred cel putin.

In ultima vreme iau suplimentez si eu foarte putin, chiar am o luna de cand nu am mai luat deloc concentrate proteice. Nu percep nimic. Totusi! Sotia lucreaza in reanimare si spune ca au pus pe picioare pacienti cu boli dégénérative care deveneau mumii, bagandu-le shake-uri proteice de 3 ori pe zi in afara meselor.

Tot de astea pentru sportivi, de zer.

#4056
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017

View Postvinciun, on 30 martie 2023 - 14:53, said:

Cum ai constatat din ce prezentasem eu ca se incadra la partiale???
poza nu pusca de nici o culoare cu felul in care l-ai prezentat initial. Dovada ca ai mai facut adaugiri ulterior. E vina mea ca nu te-am crezut pe baza informatiilor partiale furnizate? Deja am zis a 3-a oara acelasi lucru, daca vrei sa intelegi bine daca nu, nu mai insist.

View Postvinciun, on 30 martie 2023 - 14:53, said:

Zau? Conform carui tabel?
Nu e nici un tabel, ma uit in stanga in dreapta, vad ce poti altii, ma uit la mine vad ce pot si eu, si nu nu merge sa-mi zici ca nu trebuie sa faci mare lucru ca sa arati ca si cumnatul tau. Cei care trag de o viata si nu ajung la performanta aia ce sa zica?

View Postvinciun, on 30 martie 2023 - 14:53, said:

nu e vina mea ca te-ai grabit sa arunci concluzii desi-ti lipseau date
Deci recunosti ca nu se poate cum ai zis tu initial. Asta e, ma fac vinovat de faptul ca am tras concluzii pe baza informatiilor partiale, si culmea concluziile au fost corecte.
In schimb tu nu stii ce pot eu, nici nu te intereseaza, dar stii ca sunt invidios si frustrat, misto.

#4057
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostPowerup, on 30 martie 2023 - 18:41, said:


poza nu pusca de nici o culoare cu felul in care l-ai prezentat initial. Dovada ca ai mai facut adaugiri ulterior. E vina mea ca nu te-am crezut pe baza informatiilor partiale furnizate?

Cand iti lipsesc informatiile si ai incertitudini ceri informatii suplimentare dar nu acuzi de minciuna, ca nu am mintit nimic.

E ca si cum:

- am o masina rosie care ridica 300 la ora.
- imposibil, ma uit in stanga si in dreapta si-mi dau seama ca ma minti.
- e un Ferrari
- pai de ce ma minti?! Nu ai spus asa deodata.

Pe forumuri franceze nu poti posta pana nu te prezinti. Era foarte bine sa fi fost asa si aici.

Edited by vinciun, 30 March 2023 - 18:45.


#4058
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Unde e poza care a nascut aceste discutii?

#4059
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In anonimat poti sa te dai drept oricine.

#4060
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postjumperishere, on 30 martie 2023 - 18:23, said:

daca tii la sanatatea ta mintala pe termen lung
Nu-s vegetarian totusi. Mananc si eu carne. Oua, etc. Dar nu in plus special pt culturism.

View Postvinciun, on 30 martie 2023 - 18:31, said:

bagandu-le shake-uri proteice de 3 ori pe zi in afara meselor.
Caz de urgenta / cazuri speciale ce-i acolo. In caz normal, prefer mancarea "reala".

Mai on-topic: De ceva vreme am inceput sa fac pt biceps cu gantera (pe plan declinat). Incep cu "ciocane" deci gantera tinuta vertical, azi de exemplu am facut 10rep primul set. Apoi la setul 2 am sucit de curiozitate in pozitia supinat, si cum m-am asteptat, am facut usor 12 rep. Si nu doar ca simt mai usor dar simt efectiv ca-i cu totul alt muschi. Il simt ca nu l-a atins deloc exercitiul in pozitia ciocane.
Eu deobicei faceam doar cu baraZ, deci o pozitie semi sau "neutra", dar acum cu ganterele vad ca-i diferenta mare. Azi chiar am simtit pompare doar la partea dinspre corp a bicepsului cand am facut supinat, si a intrat exteriorul doar la ciocane. Sincer am facut experimentul, dar nu mi-a mers: adica dupa seria 2 si 3 din pozitia supinat, la seria 4 am revenit la pozitia ciocan si eram curios daca s-a odihnit si fac iar 10rep ca prima serie. Dar nu.. nici chiar asa. Au mers doar 7 (desi la setul 3 (supinat) facusem tot 12 rep. Deci cu aceeasi greutate).
Acum ma gandeam daca-i asa diferenta, care o fi diferenta daca faci cu gantera cu cotul in lateral si deci gantera pe langa corp ridicata, sau cotul in fata si gantera la fel adusa (si mai) in fata. E si asta o variabila (pe langa cea cu priza supinata/neutra), Si mai e si variabila cu pozitia asta declinata in care intinzi de biceps, versus viceversa unde faci in plan inclinat si ai coatele sus spre umeri. Cate combinatii..  Si mai zice lumea de sala sa fie si mai multe aparate..

Edited by bursucelu_viesel, 30 March 2023 - 19:00.


#4061
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postbursucelu_viesel, on 30 martie 2023 - 18:53, said:


Nu-s vegetarian totusi. Mananc si eu carne. Oua, etc. Dar in plus pt culturism.

Caz de urgenta / cazuri speciale ce-i acolo. In caz normal, prefer mancarea "reala".


Asa e. Dar eu imi puneam intrebarea daca chiar au ceva proteine prafurile alea si daca chiar pot fi utilizate de organism. Se pare ca da.

#4062
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
in supinatie lucreaza mai mult antebratul. in functie de unghi si pozitionare fata de corp, izolezi bicepsul in mod diferit deci va fi mai usor sau mai dificil in functie de cat de izolat e muschiul.
cat despre aparate, habarnistii vor mai multe feluri de aparate. au vazut ei pe youtube la influensari, dar e ok, macar de le-ar folosi si s-ar tine de ele.

Edited by andreim77, 30 March 2023 - 18:59.


#4063
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postandreim77, on 30 martie 2023 - 18:57, said:

in supinatie lucreaza mai mult antebratul.
Mai e si pozitia pronatie (cu palmele spre pamant), dar asta chiar mi s-a parut prea ciudata pt flexii la biceps. Acolo se si vede antebratul cum ia din greutate. Acolo posibil sa izoleze si mai mult capatul extern al bicepsului.
Mai e si brahialul. si sunt si tot felul de muschi pe antebrat. Eu am acum o febra la stanga la "Pronator teres" din cate imi dau seama: https://www.earthsla...forearm-new.jpg

Edited by bursucelu_viesel, 30 March 2023 - 19:20.


#4064
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postvinciun, on 30 martie 2023 - 17:34, said:

Pe mine ma intriga pluralul. De ce nu spunem "doua gogoase"? Doua gogosi parca nu prea se leaga. Parca ai spune doua boboci.
Mișto limba română, pluralul la cocoașă: cocoașe

#4065
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Voi renuntati la suplimente, eu mi-am luat si C4 si Fury.
Creatina dupa 1an de pauza, probabil voi lua si glutamina(nu ma intereseaza ce se spune despre, iau ca asa vreau), ceva proteina de buget si un supliment care promite desi nu-i asa de cunoscut   https://cellucor.com...tapower-betaine

C4  e mai slabut si nu da crash, Fury mai brutal, te face sa lucrezi in loc de 4 serii 7. Cu pauza de 1minut, eu care fac pauza cam 3min in mod obisnuit. Cand se termina efectul la Fury zici ca esti din filmele Hangover  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tcdUhdOlz9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandu222, 01 April 2023 - 21:00.


#4066
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
E bun dar sa ai in vedere ca dupa ce tragi tare e nevoie si de somn pe masura. Doar somnul bun garanteaza refacerea SNC, altfel, desi acum rupi, in 2-3 saptamani da o oboseala mare in tine si cazi lat.

Edited by vinciun, 01 April 2023 - 22:11.


#4067
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Eu nu simt nimic de la stimulentele astea,cafeina n-are niciun efect asupra organismului,pot sa beau red bull,monster,etc si ma culc linistit,poate d-asta nici nu beau cafea.Pt mine nici crestina n-a mers,am luat 6 luni cate 5gr pe zi,fix 0 a fost.

#4068
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postpele, on 02 aprilie 2023 - 17:26, said:

Eu nu simt nimic de la stimulentele astea,cafeina n-are niciun efect asupra organismului,pot sa beau red bull,monster,etc si ma culc linistit,poate d-asta nici nu beau cafea.Pt mine nici crestina n-a mers,am luat 6 luni cate 5gr pe zi,fix 0 a fost.

Mergi la un aparat de ala care face cafea, ceva mai calitativ si baga 2 cafele una dupa alta asa in 2 minute. Eventual fara sa fi mancat recent.  Daca nu simti nimic atunci chiar ca nu are efect la tine.  Red Bull, Hell, sunt banale, incearca ceva de la o firma de suplimente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate