Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4525 replies to this topic

#3691
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Cu apa cum stai? Eu daca uit sa beau apa intr-o zi, in ziua urmatoare pierd forta. Trebuie sa ma fortez sa beau multa

Edited by vinciun, 07 November 2022 - 22:05.


#3692
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006
3-4 L pe zi.(Golesc o sticla de 2 l cat sunt la munca)(vara beau mai mult)

#3693
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 pele, on 07 noiembrie 2022 - 21:30, said:

Febra musculara nu fac niciodata de la antrenament
Ce? Dar cate serii faci? Pe mine ma tinea febra  +4-5zile, mereu o dadeam in bara (trageam prea tare) de faceam febra monstru. Abia m-am mai invatat sa controlez (antrenamentul incat) sa tina febra doar cate zile vreau.  Fa repetarile mai lent pe partea negativa si lasa-le pana-n punctul cel mai jos sa traga de muschi (sa-l intinde tare). N-ai cum sa nu faci febra. Una e sa faci asa, si alta e fi cu mintea la kg si nr de repetari (vei face mai repede ca sa nu obosesti, eventual mai scurtezi putin cursa tot ca sa-ti pastrezi energia sa dobori recodul).
Conteaza si nr seriilor, insa eu fac febra si doar din 3 serii, mai ales daca vin dupa 1 saptamana pauza. Asta poate fi o problema daca tragi in continuu fara pauze, se desensibilizeaza muschiul.

SI cand vine perioada sa tragi tare, (ca eu acum ma invat sa las in rezerva 2-3 repetari, insa le voi scurta treptati pana trag la epuizare), apai tragi tare nu gluma. Eu dupa o serie de asta cum termin seria cum ma ia o oboseala de-mi vine sa ma asez pe scaun, simt de parca am alergat un maraton. SI inca atunci tin minte ca va ziceam ca un nivel e sa nu scoti sunete cand tragi, apoi sa scoti sunete agresive de parca chinui bara aia, si nivelul cel mai de sus (in opinia mea) e sa scoti sunete de animal chinuit (bara te chinuie, nu invers). Ziceam ca nu las niciun antrenament sau chiar serie pana nu scot sunete de-astea.  Cam exageram..mai ales ca faceam mereu asa, fara o planificare a intesitatii.

Edited by bursucelu_viesel, 07 November 2022 - 23:07.


#3694
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Ca am adus in discutie apa mai sus. Credeam ca beau suficienta, adica nu stau sa mor de sete. Zilele astea a trebuit sa dau o analiza si medicul mi-a spus sa beau multa apa inainte. Intr-o zi am baut vreo 3 litri de apa si a doua zi la sala brusc m-am simtit mai puternic la toate exercitiile, chiar si articulatiile le simteam mai mobile. Cred ca nu e coincindenta, probabil trebuie sa beau mai multa apa zilnic.

#3695
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 pele, on 07 noiembrie 2022 - 21:30, said:

Fac un mic update.Dupa cateva saptamanai,aceeasi chestie,progres foarte lent sau zero.

Sunt foarte multe detalii care conteaza ca sa facem o analiza. Inaltime, greutate, varsta? Consumi alcool, fumezi, bei cafea, te uiti la filme deocheate, cum stai cu somnul?

Pe partea de antrenament, din ce ai mai scris pe aici eu intuiesc ca la punctul asta nu reusesti sa obtii intensitate din antrenament. Si ca ar trebui sa incepi de la zero ca sa zic asa, sa lucrezi o vreme cu greutati medii dar cu volum mare ... exercitii si serii multe.
O greseala posibila e sa insisti mult pe brate, daca mare parte din volumul saptamanal se duce pe biceps si triceps nu o sa ai rezultate per total. O alta e sa nu antrenezi anumite grupe musculare ca lombari si abdomen.
Deci sfatul meu e sa uiti ce faceai pana acum si ce scriai mai sus ca trebuie sa adaugi greutati de la o saptamana la alta.
La faza asta nu sunt bune programele de antrenament in care separi grupele musculare pe zile ale saptamanii.
Deci in concluzie mai multa vreme de acum inainte volum mare..cu o varietate mare de exercitii care sa includa haltera, gantere, corpul liber, discuri si aparate/scripeti.. pentru toate grupele musculare ale corpului.

#3696
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 pele, on 07 noiembrie 2022 - 21:30, said:


Am dat multe pt sportul asta si am obtinut pl.Nu stiu daca merita sa ma complic cu planifiare meselor,la fiecare masa am minim 35-40gr de proteine.Nu cred ca am sa pot sa imping vreodata 100kg.Imi e si rusine sa spun cuiva de la munca ca "trag de fiare".

Am o banuiala vazand acum ce fel de serviciu ai.  Am zis ca la tine e de la antrenament stiind ca mananci bine, dar aveam o mica rezerva acolo la alimentatie.
Esti sigur ca iti calculezi caloriile bine(dupa efortul depus)? Cresti pe cantar? Daca nu atunci ai o problema.

 bursucelu_viesel, on 07 noiembrie 2022 - 23:18, said:

  Cam exageram..mai ales ca faceam mereu asa, fara o planificare a intesitatii.

  Da, dar ai sa vezi si ca rezultate ca alea(chiar daca pe termen scurt) n-o sa mai ai niciodata. Nu ma intelegeti gresit, nu trebuie sa tragi la sala pana nu mai poti, nu trebuie sa fie asa la fiecare antrenament asa, nu trebuie sa fie la toate exercitiile/seriile. Dar pentru rezultate vizibile trebuie si intensitate mare (cum explicai tu mai sus), nu doar volum si frecventa.
  Ma uitam la unii youtuberi, ce vorbesc ei in clipuri si cum se antreneaza in sala. Pai Boss, astia vorbesc de repetari controlate, de miscari corecte, greutati alese corect  da' ei trag ca animalele pana la ultima repetare si se screm din toate incheieturile si fac niste grimase de zici ca e concurs de strambaturi. Cu repetari partiale, trisate, ajutate, cu 2-3 repetari/serie uneori.
  Si mai trebuie luat in calcul ca fiecare om e diferit, eu de exemplu ma recuperez greu, daca fac 5-6 antrenamente saptamanal trebuie sa fie medii ca intensitate sau chiar usoare. De asta nu prea fac...Eu din 3 serii(la un exercitiu ales), practic am terminat antrenamentul(is rupt, obosit, transpirat, fara chef de altceva). Restul antrenamentului e cum zicea Gipsy, garbage training, adica umplutura. Si odata cu varsta vad ca si alea 3 serii sunt cam multe asa ca am redus la 2. Asta e filozofia mea, odata ce m-am inspirat din HIT(nu zic ca am facut HIT 100% ca n-ai cum) n-am cum sa mai fac altfel. Incercati si o sa imi dati crezare. Aduceti-va aminte ce a zis The_Lion cand l-am intrebat cum a crescut in forta de la 150 la 170 la impins. 2-3 serii maxim, duse la epuizare(da' epuizare) si gata era "distrus". Si asta e tot o forma de HIT.

#3697
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 08 noiembrie 2022 - 14:51, said:

  Da, dar ai sa vezi si ca rezultate ca alea(chiar daca pe termen scurt) n-o sa mai ai niciodata.
Asa si David Popovici la ultimul concurs am observat ca a tras tare in prima jumate de bazin, si per total i-a iesit un scor mai slab. Si la inceput de antrenamenti si cu intensitate mare, normal ca s-a atins o culme, insa pe termen lung.. unde sa mergi mai departe? Ca nu mai poti creste in intensitate si o dai in accidente si oboseala/stagnare.
Nu stiu de ce zici ca nu mai poate revenii cineva de la HIT. Eu in liceu aveam un amic (care m-a adus la sala), unul micut de statura si sfrijit, si era mare fan HIT si m-am luat si eu dupa el (era stilul ala promovat de Mike Mentzer). Pai dupa 1 an si ceva abia aveam 37 la brat, si 75kg. O fi fost si lipsa mancarii suficient de proteinoase, desi eu imi calculam chipurile macronutrientii (proteinele in principal) atunci. N-as revenii la HIT, mai ales si cu trecerea anilor.
Nu stiu ce facea The_Lion. Daca era powerlifting atunci nu se aplica (in opinia mea), caci poate intensitatea i-a specializat sistemul neuro-muscular si a devenit mai puternic. Pe noi ne intereseaza cantitatea de muschi. Si chiar daca nu facea powerlifting, poate sa-i fi prins bine o perioada de HIT (printre perioade de non-HIT). Adica nu HIT incontinuu ani de zile. Asa da.

#3698
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Pentru atleti ca noi care vrem de toate ( si muschi, si forta, si sanatate) eu cred ca varietatea e cheia. Nu zic sa schimbi mereu programul la fiecare 10 zile dar nici sa ramai axat doar pe un program. Chiar daca mai schimbi exercitiile, daca te antrenezi mereu in acelasi stil cred ajungi rapid la un soi de suprasaturatie fie ca-i la nivel de SNC ori hormoni ori incheieturi ori nu stiu...

Pastrezi cateva exercitii acolo mereu, la care vrei sa fii performant dar oricum modifici ba frecventa, ba greutatea, ba nr de serii si da, scopul e sa devenim tot mai puternici la ele chiar daca nu bagam la fiecare sesiune efort maxim, pe termen lung tot depunem efort sa devenim mai puternici, tot bagam din cand in cand cate o sesiune la care impingem pana ies ochii.

#3699
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006

 stalker2142, on 08 noiembrie 2022 - 14:33, said:

Sunt foarte multe detalii care conteaza ca sa facem o analiza. Inaltime, greutate, varsta? Consumi alcool, fumezi, bei cafea, te uiti la filme deocheate, cum stai cu somnul?

Pe partea de antrenament, din ce ai mai scris pe aici eu intuiesc ca la punctul asta nu reusesti sa obtii intensitate din antrenament. Si ca ar trebui sa incepi de la zero ca sa zic asa, sa lucrezi o vreme cu greutati medii dar cu volum mare ... exercitii si serii multe.
O greseala posibila e sa insisti mult pe brate, daca mare parte din volumul saptamanal se duce pe biceps si triceps nu o sa ai rezultate per total. O alta e sa nu antrenezi anumite grupe musculare ca lombari si abdomen.
Deci sfatul meu e sa uiti ce faceai pana acum si ce scriai mai sus ca trebuie sa adaugi greutati de la o saptamana la alta.
La faza asta nu sunt bune programele de antrenament in care separi grupele musculare pe zile ale saptamanii.
Deci in concluzie mai multa vreme de acum inainte volum mare..cu o varietate mare de exercitii care sa includa haltera, gantere, corpul liber, discuri si aparate/scripeti.. pentru toate grupele musculare ale corpului.
33 ani,1.70m,73kg.
Nu beau,nu fumez,dorm 7-8 ore pe noapte 23-6:40,cam in intervalul asta dorm.

Acum ma antrenez dupa un program construit de mine,o zi antrenament/o zi pauza.Fiecare grupa de 2 ori in 8 zile,10-12 seturi la grupele mari,8 seturi la grupele mici.

#3700
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 vinciun, on 08 noiembrie 2022 - 14:26, said:

Ca am adus in discutie apa mai sus. Credeam ca beau suficienta
Eu in trecut beam apa de mereu aveam urina fara pic de culoare. Dar, cand am mancat ceva mai concentrat (carne de ex) in cantitate mai mare, atunci s-a colorat si ar fi trebuit sa beau si mai multa apa daca voiam sa fie transparenta. Prin urmare eu completez cand ai spus ca nu ai baut suficienta apa, cu: nu ai baut suficienta apa fata de cat ai mancat.

#3701
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 16.03.2006

 sandu222, on 08 noiembrie 2022 - 14:51, said:

Am o banuiala vazand acum ce fel de serviciu ai.  Am zis ca la tine e de la antrenament stiind ca mananci bine, dar aveam o mica rezerva acolo la alimentatie.
Esti sigur ca iti calculezi caloriile bine(dupa efortul depus)? Cresti pe cantar? Daca nu atunci ai o problema.



.
Serviciul asta l-am inceput de 2 saptamani.Este ceva munca fizica,dar nu exagerat.
Le bag in myfitnesspall,am si cantar de bucatarie.Manac cam 2500cal in zilele  fara antrenament,3000 in zilele in care am antrenament.Manac chestii cat de cat curate,ovaz cu proteina bag de 2 ori pe zi.Mai bag oua,cascaval,carne.
Am luat si pe canatar,grasime 100%.Inainte de asta am tinut 7-8 saptamana dieta de slabit.

Edited by pele, 08 November 2022 - 18:37.


#3702
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 pele, on 07 noiembrie 2022 - 21:30, said:

Skullcrusher:  9x29kg.

Azi am facut un soi de skullcrusher cu 21 kg, 12 repetari maxim am putut. N-au fost chiar skullcrushers ci un soi de extensi din sezut, am avut mai demult curiozitatea sa incerc o chestie: in loc de gantera am apucat o chinga pe care am atarnat discurile. Eu mi-am facut un scaun dintr-un scaun de masina prins pe un cadru, deci pot lasa in siguranta spatarul pe spate cat vreau, si am si sina ca sa-l mut cu totul in fata sa nu pic pe spate. In fine cert e ca pana m-am invatat cu miscarea, pana am lasat cu grija jos la fiecare repetare, m-a terminat 21kg.. Eu credeam ca va fi o incalzire, insa la a 2-a serie abia am facut 11rep.  Ca sa vezi putere Posted Image
Bine ca la mine tricepsul vine imediat dupa piept, unde am facut dips (flotari la paralele), flotari (cum fac eu, sus, deci in deficit cred ca se cheama, cu greutati atarnate), si niste fluturari din inclinat (pt piept superior) - tot cu niste gantere usoare (nici nu mai stiu cat, oricum sub 20kg am pus)

#3703
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 08 noiembrie 2022 - 15:19, said:

insa pe termen lung.. unde sa mergi mai departe? Ca nu mai poti creste in intensitate si o dai in accidente si oboseala/stagnare.

Acu stiu ca e o comparatie exagerata si deplasata, dar uite unde a ajuns Dorian Yates, la 7 titluri de Mr. Olympia. Ala e cazul extrem, nu cred eu ca folosea doar HIT, dar antrenamentul ala(filozofia aia) era baza. Daca restul se antrenau normal si el cu HIT si au obtinut toti rezultate bune inseamna ca si HIT e cel putin la fel de eficient.

Eu nu vorbesc de HIT 100% ci mai mult de o inspiratie din HIT. Si nu practicat mereu sau la toate seriile.

Cel mai simplu exemplu: asa ziceam si eu acum muuuuuilti  ani cand ma antrenam pentru umeri cu 60-70kg. Ca unde pot sa ajung? cat pot sa mai cresc? credeam ca atat se poate, oricum eram maxim 2-3 in sala care puteam face cu 70kg. Eram super multumit.  In perioada aia(2004) a revenit un baiat din Portugalia, plecat cu familia prin anii '90.  L-am simtit imediat(cand ajutam )  mai puternic  decat mine aproape  la tot, muschii ca piatra, antebrate dezvoltate. Si nu intelegeam de ce, ca era cam habarnist, se antrena aiurea, avea mai putina experienta. Pana la urma am aflat, dar nu despre asta e vorba.  El baga 2-3 repetari in plus, eu pauza. Intr-o zi zice ca vrea sa faca la umeri cu 75, face vreo 5-6repetari, fac si eu greu vreo 4. Saptamana urmatoare el 7-8 repetari cu 75, eu cucu. Deja ma enervam. Peste o saptamana, ca el vrea sa faca cu 80, baaaa baiatule....ce e asta? eu abia adaugasem o repetare la 75. Face vreo 5-6 cu 80, deja se enervase si omul care avea sala, un malac , am pus eu o poza actuala cu el. Apoi nu a mai crescut, se termina si vara deja, a trebuit sa plece inapoi in Portugalia.
In schimb, mie treaba asta mi-a dat de gandit. Pentru mine era inacceptabil. Mi-a intrat in cap ideea de a creste la umeri, nu doar sa fac cu 80 ci sa fiu eu sigur(asa pt. psihic)  ca fac cu mai mult de atat. Dar nu stiam cum.
Si atunci m-am inspirat din HIT, imi luasem primul meu PC, un baiat avea Cd-ul cu "Blood and Guts", atat mi-a trebuit. Tot atunci m-am apucat serios si de genuflexiuni, ramat, impins inclinat, tractiuni cu greutate agatata. Pentru mine a fost cea mai buna perioada.
La umeri(presa militara) am ajuns la 6x87.5kg, lumea socotea bara la 10kg adica trebuia sa fie 90, dar nu avea atat ci 7.5kg. Mi-a luat vreo 5-6luni. Intre timp deja ma accidentasem la spate cu indreptarile asa ca acolo m-am oprit. La ramat am pus pe bara 20kg de la 110 la 130. La impins inclinat 10kg.  In general am crescut la tot.
Nici azi nu ma dezamageste metoda asta. Doar ca nu mai pot eu sa fac ce as dori(indreptari, genuflexiuni >>).


 bursucelu_viesel, on 08 noiembrie 2022 - 15:19, said:

Nu stiu de ce zici ca nu mai poate revenii cineva de la HIT. Eu in liceu aveam un amic (care m-a adus la sala), unul micut de statura si sfrijit, si era mare fan HIT si m-am luat si eu dupa el (era stilul ala promovat de Mike Mentzer). Pai dupa 1 an si ceva abia aveam 37 la brat, si 75kg. O fi fost si lipsa mancarii suficient de proteinoase,


Si la ce sa revin? la exercitii de pompare cu 80kg la impins(sa mai las 10  repetari in rezerva)? sau sa fac biceps cu 35kg la 5s repetarea? am facut si asa, ba chiar am mai plusat 10kg la impins si rezultatul e zero pentru mine. Pierd forta si muschi.
Repet, eu nu am facut si nu fac HIT. Doar am luat partea care mi se potrivea mie din tot sistemul.
Voi ati inceput HIT dupa cateva luni de antrenament? Posted Image
Eu aveam ceva ani de experienta(cand am schimbat total macazul) si vreo 44-45cm in brat. N-am mai auzit pana acum HIT pentru incepatori/intermediari.  Pentru mine a fost "rampa de lasare" spre atingerea unu prag cat mai de sus.

Edited by sandu222, 08 November 2022 - 19:59.


#3704
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 pele, on 08 noiembrie 2022 - 18:31, said:


Serviciul asta l-am inceput de 2 saptamani.Este ceva munca fizica,dar nu exagerat.
Le bag in myfitnesspall,am si cantar de bucatarie.Manac cam 2500cal in zilele  fara antrenament,3000 in zilele in care am antrenament.Manac chestii cat de cat curate,ovaz cu proteina bag de 2 ori pe zi.Mai bag oua,cascaval,carne.
Am luat si pe canatar,grasime 100%.Inainte de asta am tinut 7-8 saptamana dieta de slabit.

Daca spuneai ca te simti rupt, febra musculara care trece greu, dureri articulare etc as fi spus ca nu te recuperezi suficient/nutritie slaba. Dar tu povestesti ca nu faci febra deloc, nu-s adeptul no pain no gain dar totusi, eu mereu fac febra musculara. Poate ca nu tragi destul? Nu te antrenezi la intensitatea care trebuie? Incearca sa schimbi radical intervalul de repetari si fa 2 saptamani la intensitate maxima. Ideal ar fi sa ai un partener care sa te asiste si incearca sa mergi, nu pana la epuizare, dar dincolo de epuizare. Daca stii ca abia poti face repetari cu 80kg incearca sa faci 8! Faci alea 5 cu greu si pe urma continui chiar daca e nevoie sa iei cateva secunde pauza intre repetari ( tehnica rest pause). Merge cel mai bine la seriile mai lungi, de exemplu tintesti sa faci 10 repetari si faci 20. In dependenta de grupa musculara si exercitii poti baga si alte tehnici de intensificare ca sa trezesti corpul din hibernare. Incearca, e periodic, nu bagi asa tot anul.

Mie cel mai eficiente mi se par: rest-pause si super set ( in special cand asociezi un exercitiu care pune accent pe contractia maximala urmat de altul care intinde la maxim de exemplu flexii cu bara biceps urmat de flexii cu gantere din asezat inclinat, extensii cu funia urmat de extensii franceze, tractiuni urmat de pullover, pec dek urmat de fluturari cu gantere.)

 sandu222, on 08 noiembrie 2022 - 19:51, said:



Cel mai simplu exemplu: asa ziceam si eu acum muuuuuilti  ani cand ma antrenam pentru umeri cu 60-70kg. Ca unde pot sa ajung? cat pot sa mai cresc? credeam ca atat se poate, oricum eram maxim 2-3 in sala care puteam face cu 70kg. Eram super multumit.  In perioada aia(2004) a revenit un baiat din Portugalia, plecat cu familia prin anii '90.  L-am simtit imediat(cand ajutam )  mai puternic  decat mine aproape  la tot, muschii ca piatra, antebrate dezvoltate. Si nu intelegeam de ce, ca era cam habarnist, se antrena aiurea, avea mai putina experienta. Pana la urma am aflat, dar nu despre asta e vorba.  El baga 2-3 repetari in plus, eu pauza.

Exact despre asta povestea si Arnold cand mentiona factorul psihologic. Cica el punea la gambe vreo 150 si nu mai avansa deloc. Credea ca 150 e foarte mult, nimeni din sala aia nu punea atat, el credea ca pentru un om acela e plafonul, ca mai mult nu se poate. Pana l-a intalnit pe Serfio Oliva care punea peste 300kg la acelasi exercitiu, ala avea gambe perfecte, atunci si-a dat seama ca 150 e joaca de copii si a inceput sa forteze sa bage mai mult si a progresat. Sau mai era un exemplu din halterofilie, multi ani la rand se credea ca-i imposibil de batut recordul unuia si intr-un an cand cineva a batut recordul, la scurt timp dupa el au mai aparut vreo 4 care depasisera recordul ala, desi sau situat tot sub noul record.

Te cred ce spui despre hit ul tau, pur si simplu a fost ceva nou, de aia. Cu siguranta daca continuai asa multa vreme reveneai la ritmul vechi de progres, poate chiar mai rau cine stie. In general progresezi bine cand dupa o lunga perioada de antrenament cu volum mare sau/si frecventa ridicata treci la un program cu volum redus, serii scurte, pauze bune intre serii si dai tot ce poti. Am patit si eu asa doar ca bucuria nu a durat mult, dupa cateva saptamani hai maxim 2 luni, progresul se opreste si daca continui asa mai departe incepi sa constati ca te simti tot mai obosit spre sfarsit de antrenament desi volumul e tot mai mic. Apoi cand vrei sa revii pe volum mai mare e greu, obosesti dupa 3-4 exercitii de 3 serii si te intrebi cum faceai 6-8 a cate 4-5 serii inainte. Sau daca vrei sa revii pe frecventa mai ridicata iar pare imposibil ca faci o febra nebuna care trece foarte greu si incepi sa te gandesti ca deja e varsta 😀

Edited by vinciun, 08 November 2022 - 20:38.


#3705
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 sandu222, on 08 noiembrie 2022 - 19:51, said:

In perioada aia(2004) a revenit un baiat din Portugalia, .. eu abia adaugasem o repetare la 75. Face vreo 5-6 cu 80.
Si atunci m-am inspirat din HIT, imi luasem primul meu PC, un baiat avea Cd-ul cu "Blood and Guts",
Pai tu cand ti-ai luat PC? Dupa 2004? Ai rezistat trecand prin salile de jocuri cu Mortal Kombat? Eu numai si pt jocul ala voiam PC. Nu mai stiu exact anul, dar In 2001 am aparut pe radio si pe o compilatie cu o piesa facuta pe calculatorul meu, deci il stapaneam bine de mult timp. Si tin minte ca voia o fata (ta-su) sa-i compun o piesa si avea si ea PC, deci in 2001 aveau pana si fetele (unde initial era o chestie de baiat, ba chiar de tocilar sa ai PC).
In fine, azi culturistii au muschi mai mari decat Yates, cu alt tip de antrenament (ai vazut poate Phil Heat ce fel de antrenament face), si chiar si pe vremea lui, erau altii mai mari ca el, el doar a fost placut de jurati si avea conditia/grasimea bine pusa la punct. In niciun caz nu era mai masiv Dorian ca Nasser El Sonbaty, sau Paul DIllete,etc (Yates vs Paull Dillete)

Edited by bursucelu_viesel, 08 November 2022 - 21:14.


#3706
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Referitor la repetarile din rezerva. Daca poti face vreo 10 repetari si tu lasi mereu 3 in rezerva nu vei progresa, ba chiar incepi sa pierzi din forta. Am testat si eu mai multe tehnici cu repetarile in rezerva,cel putin la mine am inteles cand functioneaza si cand e contraproductiv.

La seriile lungi cel mai bine e sa mergi pana la epuizare. Daca poti face vreo 10-12 repetari sau mai mult, nu mai are rost sa lasi repetari in rezerva, impactul asupra sistemului nervos e destul de mic si tensiunea mecanica in muschi tot nu-i mare, daca mai lasi si repetari in rezerva mereu incepi sa pierzi din forta si masa, cert.

Pentru greutatile de la 80% din RM in sus ( adica ai putea face maxim 8 repetari) merge bine dar chiar si aici, nu lasi mereu 3 repetari in rezerva, la toate seturile si in fiecare saptamana. Mie personal imi merge asa: aleg 80% din 1RM ( as putea face 8 maxim) si fac  5x5 sau 8x3. In cazul 5x5 am avut 3 reps in rezerva doar la primul set dupa cum se vede, nu la toate. La ultimul set s-ar putea ca a 5-a repetare sa fie cam grea dar totusi nu foarte greu de realizat. Data viitoare bag cu aceeasi greutate 6x5. Daca ultima repetare din ultimul set a mers ok, data urmatoare revin la 5x5 si maresc un pic greutatea. Apoi iar incerc 6x5 si tot asa mai departe. De cele mai multe ori asa am progresat la impins pentru piept. Exact la fel faceam si cu 8x3. Dar in cazul 8x3 fa prima sesiune cu aproximativ 80% dar la urmatoarea adaug 85 ( adica o greutate de 6RM) si apoi continui jocul alternand intre 8x3 si 10x3.

Am incercat si o varianta cum am tot vazut ca recomanda unii, ca faci vreo 3 pasi inapoi, ca pornesti cu greutati mici  si tot maresti de la o sesiune la alta cu pasi foarte mici si nici nu-ti dai seama cum depasesti recordurile. Am incercat si problema a fost ca abia, cu mare greu am reusit sa ajung de unde plecasem, la unele exercitii chiar pierdusem ceva forta. Dar ca sa fiu mai exact e posibil sa nu-mi fi mers si din alte cauze. In primul rand am ales sa lucrez cu volum mai mare, serii de 4x10-15 repetari, nu 5x5, 4x6, 8x3. Fiindca am vrut sa pun accent pe hypertrofie si mi-am zis sa pastrez volumul mai mare, chiar daca intensitate mai scazuta. Apoi eram pe un program classic in care antrenezi corpul o data in saptamana. Probabil faptul ca am scazut prea mult greutatile si am mers cu pasi prea mici spre greutatile mari a dus la mai multe saptamani la rand de antrenament in care muschii erau folositi mult sub potentialul lor, serii relativ lungi care si asa creeaza tensiune mecanica mica, sistemul nervos nefiind foarte solicitat si el, pe langa astea se mai adauga si frecventa redusa si  rezultatul a fost dezamagitor. Imi pare ca am mai scris despre asta.

Deci una e sa poti face 15 repetari la primul set si tu sa faci 12 ( sa ai 3 repetari in rezerva) si faci 3 seturi de astea si cu totul altceva e cand alegi o greutate cu care ai putea face maxim 6 repetari si tu  bagi cu ea 10 seturi explozive ( e foarte important) de doar 3 repetari.

Edited by vinciun, 08 November 2022 - 21:25.


#3707
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 bursucelu_viesel, on 08 noiembrie 2022 - 21:10, said:

Pai tu cand ti-ai luat PC? Dupa 2004? Ai rezistat trecand prin salile de jocuri cu Mortal Kombat? Eu numai si pt jocul ala voiam PC. Nu mai stiu exact anul, dar In 2001 am aparut pe radio si pe o compilatie cu o piesa facuta pe calculatorul meu, deci il stapaneam bine de mult timp. Si tin minte ca voia o fata (ta-su) sa-i compun o piesa si avea si ea PC, deci in 2001 aveau pana si fetele (unde initial era o chestie de baiat, ba chiar de tocilar sa ai PC).

  In 2001 erau oamenii saraci, aveam un singur fost coleg de liceu care isi permisese un Pentium 3 nou(intre timp aparuse si P4). Restul nici SH nu aveau. Internetul la populatie era aproape inexistent si era si scump pentru 56Kbps.
Prin 2003-2004 au aparut mai multe forumuri, mai multe oferte de SH. Daduse un amic vreo 17milioane pe un Athlon 1700, o caruta de bani la vremea aia, ca si comparatie un Pentium3 mai valora vreo 4milioane. Un Pentium4 nou era vreo 25milioane. La vremea aia aproape 2 salarii de politist, isi luase un fost coleg.

 bursucelu_viesel, on 08 noiembrie 2022 - 21:10, said:

In fine, azi culturistii au muschi mai mari decat Yates, cu alt tip de antrenament (ai vazut poate Phil Heat ce fel de antrenament face), si chiar si pe vremea lui, erau altii mai mari ca el, el doar a fost placut de jurati si avea conditia/grasimea bine pusa la punct. In niciun caz nu era mai masiv Dorian ca Nasser El Sonbaty, sau Paul DIllete,etc (Yates vs Paull Dillete)

Daca ar fi avut acces Yates la ce au astia de azi era si el la fel de mare.

#3708
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 08 noiembrie 2022 - 21:19, said:



Am incercat si o varianta cum am tot vazut ca recomanda unii, ca faci vreo 3 pasi inapoi, ca pornesti cu greutati mici  si tot maresti de la o sesiune la alta cu pasi foarte mici si nici nu-ti dai seama cum depasesti recordurile. Am incercat si problema a fost ca abia, cu mare greu am reusit sa ajung de unde plecasem, la unele exercitii chiar pierdusem ceva forta.

Nu-i buna metoda, e o prostie, nu intamplator suntem 2 care spunem acelasi lucru. Am incercat si eu in 2019, cu procente exacte, block-uri, microcicluri, mezocicluri si tot ce trebuie. Dupa vreo 3 luni scazusem cu vreo 4repetari in forta la 100kg impins.
Apoi am cautat explicatia, corpul are nevoie de stimul permanent altfel nu are motiv sa pastreze forta.
Ceea ce trebuia eu sa fac, si tu, era asta si poate ca programul ar fi avut succes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y6PU3mr0qy4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandu222, 08 November 2022 - 22:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate