Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4549 replies to this topic

#1675
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Daca ne uitam la tauri, dupa ce ii castreaza si devin boi, se ingrasa foarte mult si dispare agresivitatea insa tot mari si puternici sunt. Asta ma face sa cred ca este un adevar im afirmatia ceea precum ca persoanele cu nivele de testosteron mai mic sunt mai predispuse la ingrasare, insa diferenta de musculatura nu prea.

Edited by vinciun, 25 February 2017 - 13:20.


#1676
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 takillya, on 24 februarie 2017 - 19:05, said:

niste studii care arata ca pana si daca stai pe canapea in timp ce primești injecții cu testosteron e posibil sa ai creștere musculara asemănătoare ci cineva care trage in mod serios la sala dar fără vitamina "T"


Stiam de asta, doar ca aveam impresia ca rezultatele sunt nesemnificative,  credeam ca e mai mult o crestere in greutate corporala(grasime, apa retinuta, ceva muschi, ceva retentie de substante in oase etc).
Si ramane si intrebarea lui Vinciun, ce se intampla la naturali, care au diferente de testosteron.

#1677
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
sal , puteti sa faceti un program de sala de 3 ori pe saptamana,  intensiv pentru un coleg care are 17 ani , 83kg 1.87 cm , nu ia proteine,steroizi  face sala de o luna jumate si a mai facut cu un an in urma 3 luni.

#1678
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Eu fac asta de aici http://www.culturism...-musculara.html
doar ca cel de 4 zile.
Cum vi se pare? abia l-am inceput.

#1679
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

 takillya, on 20 februarie 2017 - 15:17, said:



Indreptarile (deadlift) sunt cel mai bun exercițiu ever, asa ca pune si fa-le. Nimic nu stimulează mai tare sistemul endocrin si secreția de testosteron ca îndreptările si genuflexiunile.

Masa musculara o dezvolți in primul rand prin stimularea sistemului endocrin, degeaba stimulezi sistemul muscular daca nu produci destul testosteron.

Interesantă asta, bine de știut ! Merg incluse cu succes îndreptările și în programe de definire sau doar pentru masă musculară ?

#1680
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
desigur ca da! Exercitiile de baza cu greutati libere sunt cele mai recomandate si in faza de slabire. Au cel mai puternic impact asupra hormonilor si-s foarte consumatoare de energie. Ideea e ca in perioada de definire, fiind in deficit caloric, va trebui sa faci un pic mai putine seturi ca sa previi supraantrenamentul.

Edited by vinciun, 26 February 2017 - 22:59.


#1681
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Eu as vrea sa fac picioare o data / 3 saptamani avand in vedere ca in partea de sus sunt mult mai mic fata de picioare . Ce parerea aveti ?
As putea sa fac genuflexiuni saptamanal pentru ca stiu ca stimuleaza producerea de testosteron .

#1682
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Nu genuflexiunile, ci îndreptările.
Fă picioare la fel de des că și celelalte grupe musculare, dar cu greutăți mai mici și repetări mai multe, 20-30, părerea mea.

#1683
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Genuflexiunile cu bara la fel, nu doar indreptarile. Pai eu nu am inteles, tu vrei sa cresti in masa musculara sau sa slabesti?

Daca e pentru slabire nu ignora exercitiile pentru picioare deloc pentru ca ele consuma foarte multa energie si prea groase nu au cum sa se faca fiind in deficit caloric.

#1684
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
nu stiu despre voi dar eu fac sauna dupa sala , de aia nu pe lemne , o sesiune de 20 minute ,sauna n are mai mult de 50°, dar te relazeaza foarte mult , mai ales ca eu ma duc acasa si trebuie sa invat pt a 2 zi pana mai tarziu. Pe net is o gramada de articole care arata beneficii si argumente contra saunii de dupa sala , dar nici nu stiu in cine sa mai cred , oricum ma hidratez indeajuns , beau 1,5 l de fiecare data la sala.

Edited by exydos, 27 March 2017 - 21:17.


#1685
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

 vinciun, on 25 martie 2017 - 23:00, said:

Genuflexiunile cu bara la fel, nu doar indreptarile. Pai eu nu am inteles, tu vrei sa cresti in masa musculara sau sa slabesti?

Daca e pentru slabire nu ignora exercitiile pentru picioare deloc pentru ca ele consuma foarte multa energie si prea groase nu au cum sa se faca fiind in deficit caloric.
Sa cresc in masa musculara ...
La indreptari am probleme , nu reusesc sa tin spatele drept si sa flexez putin genunchii pe coborare ...

#1686
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pai chiar trebuie sa flexezi genunchii daca faci indreptari clasice. Cele cu genunchii blocati (deci picioarele intinse) lucreaza prioritar posteriorii coapsei (bicepsul femural).

#1687
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Da, și eu cred că e cea mai eficientă formă pentru creștere și stimulare, cea clasică. Am intervenit doar că să menționez un amănunt care mie mi se pare important și anume că genunchiul, pe toată durata execuției , să fie mereu deasupra pantofilor, nu trebuie sa duci genunchi in față, eu executam greșit asta acum multi ani și am stat pe dreapta un pic din cauza asta.
Am sa caut un link, un video  imediat

Și dacă ai dureri de spate nu forța, execuți cu greutate limitată și mereu corect. Caut video imediat

#1688
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
dupa ce  fac picioarele abia mai pot sa ma misc , voi luati ceva inainte de sala care sa va ajute sa suportati timpu petrecut la sala?

Edited by exydos, 11 April 2017 - 22:29.


#1689
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

 exydos, on 11 aprilie 2017 - 22:29, said:

dupa ce  fac picioarele abia mai pot sa ma misc , voi luati ceva inainte de sala care sa va ajute sa suportati timpu petrecut la sala?

cafea

#1690
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sau ceai verde cu lamaie.

#1691
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

 exydos, on 11 aprilie 2017 - 22:29, said:

dupa ce  fac picioarele abia mai pot sa ma misc , voi luati ceva inainte de sala care sa va ajute sa suportati timpu petrecut la sala?


Posted Image

http://www.dailymoti..._jim-gym_school

.

Edited by ramurel, 12 April 2017 - 12:00.


#1692
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In ultima vreme am observat ca cel mai bun energizant este o cafea dupa 2-3 portocale, chiar inainte de antrenament. Ma simt foarte energizat.

Am inceput un program de antrenament nou. M-am inspirat de la Alexei shredder. Nu fac exact cum a recomandat el dar foarte asemanator.

Ziua 1.

Impins din culcat cu bara
impins la un aparat pentru piept
ramat vertical cu bara
fluturari laterale
extensii franceze cu gantere
extensii triceps la cablu cu funia


Ziua 2.


Tractiuni la un aparat cu parghie
ramat la alt aparat cu parghie
ramat cu bara din aplecat pentru deltoizii posteriori
fluturari laterale din aplecat
flexii alternative
flexii concentrate


Ziua 3.

presa picioare
flexii pentru biceps femural
extensii pentru cvadriceps
gambe
hyperextensii cu greutate
abdomene
abdomene inverse


Am mai facut ceva asemanator in trecut dar acum se deosebeste in special prin faptul ca am renuntat la formatele de genul 5x5, 3x10. 4x8 etc si efectuez  la toate exercitiile ceva asemanator cu piramida crescatoare. Poate ceva asemanator cu HIT.

In primul rand fac 20 repetari cu o greutate foarte usoara, apoi adaug putin si execut 15, apoi inca putin si execut 12. Astea au fost seriile de incalzire. Acum pun ceva mai greu si fac 8 repetari (7-9 cat se primesc) totusi fara sa ajung la epuizare completa. Apoi adaug destul incat sa pot face intre 5-7 repetari unde dau absolut dar chiar absolut totul din mine, ma opresc când intr-adevar vad ca nu pot sa mai fac o repetare desi incerc din rasputeri. Apoi scad greutatea si mai fac inca vreo 12-15 repetari exact in acelasi stil. Rezulta 3 serii de lucru, una submaximala si doua maximale dintre care una grea si alta mai usoara.

Trebuie sa recunosc ca nu am lucrat in viata mea in asa mod, adica sa imping pana vad ca ametesc. Azi am facut picioare si credeam ca imi crapa muschii. O sa va spune peste vreo luna parerea mea referitor la acest program. Acum am o singura teama, sa nu-mi pierd elasticitatea muschilor, ii intind dupa fiecare antrenament si acum antrenând muschii picioarelor doar odata in saptamana in acest mod barbar, sunt sigur ca adoua zi voi avea febra puternica si muschi foarte rigizi. Iar o saptamana fara stretching e mult. Sau poate sa-i incalzesc usor si sa-i intind si in celelalte zile, autorul sfatuie cel putin o saptamana sa-i lasi complet in pace dar nu prea se impaca cu scopurile  mele. Nu vreau sa devin rigid precum un robot.

P.S. Varianta originala nu era cu trei grupe la o sedinta ci doar cu doua, astfel ca trebuiau 4 sedinte in loc de 3 pentru  a antrena tot corpul o data si cum antrenamentele erau peste o zi, rezulta ca o grupa e antrenata o data in 8 zile si nu in 7. Pentru mine e prea rar si prea putin volum pentru o sedinta, adica doua grupe a cate doua exercitii.  Or fi crescand muschii in felul acesta dar capacitatea generala de munca sigur are de suferit.

Edited by vinciun, 17 April 2017 - 19:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate