Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Programe de antrenament

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4525 replies to this topic

#1
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Locul de discutie cu si despre programele de antrenament. :)


Suspecttt

View Postsuspecttt, on 29th January 2010, 21:41, said:

Salut am citit cam toate posturile de pana acum si mi-am facut o idee in general.As dori si eu niste pareri de la cineva cu experienta.Am 20 ani 1.80 inaltime 75 kg,constitutie atletica si fac sala de 1 luna de zile 5 zile pe saptmana.Programul folosit a fost asa          :-luni -piept + triceps
                                                       -marti -spate + biceps + umeri
                                                       -miercuri -picioare+ abdomen
                                                       -joi -piept+ triceps
                                                       -vineri -spate+ biceps+ umeri
Sambata si duminica pauza .As dori si eu un sa stiu ce treubie modificat la program,tot pentru aceleasi zile sau un alt program care sa includa cam toate grupele de muschi trapez picioare umeri biceps triceps piept spate.In general am optat 4 serii a cate : prima serie 15-20 repetari cu greutate mica..a 2 si a 3 serie 10 repetari cu greutate medie si ultima 8-10 repetari greutate mare..e bine asa sau ar treubi sa schimb?Nu doresc sa cresc foarte mult in greutate,vreau sa ajung in jur 80 kg sa fiu bine definit in special piept abdomen...si bineinteles forta..Cred ca am program echilibrat somn si mancare,dorm destul de mult 6-8 ore si uneori dupa amiaza 2-3 ore,sunt vegetarian si nu m-am simtit slabit niciodata dupa sala..Si inca o intrebare eu faceam flotari la inceputul seriilor de piept,tractiuni bara inainte de exercitii biceps,e bine sa fac si flotari tractiuni sa interfereze cu exercitiile? Ce exercitii recomandati pentru spate , nu prea le simt pe cele trase la aparatele din sali si pentru picioare cam ce ar trebui sa fac presa+gambe sau...


PS-La programul de mai sus e bine sa fac 2-3 grupe de muschi pe zi si a 2 zi sa schimb ceva mai usor ,sau sa incep sa fac o singura grupa in fiecare zi + picioare si abdomene pe langa acea grupa la 2-3 zile .Pot sa lucrez o singura grupa in jur de 1 ora si 10-30 min !


O sa ma apuc si de alergat dar la cum este vremea momentan chiar nu imi permit:) am mai alergat si inainte de iarna.Si in legatura cu alergatul in ce mod imi afecteaza sala..pot sa cresc in greutate sau sa ma formez daca combin si cu alergat?

Edited by GlobalMods, 30 January 2010 - 13:22.


#2
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
nu e prea bun... parerea mea... grupeazati-le astfel incat sa ajungi la 3 zile pe saptamana (lunea, miercurea si vinerea). eu asa faceam si dadea rezultate fff bune. cand m-am apucat am urmat sfatul unui sportiv care era acolo la sala si a avut dreptate. nu trebuie sa iti soliciti constant muschii. tre sa le dai pauza sa se refaca. tu folosesti joia si vinerea destul de mult intreaga parte de sus a corpului

legat de repetari... tot antrenorul acela mi-a spus cand am inceput ca pentru forta trebuie sa pun greutate mare cu un numar de 15 repetari a cate 4 serii obligatoriu, eventual fortate sau trisate dar sa fie facute. pentru definire mi-a spus 20 de repetari cu greutati mai mici

trebuie sa iti spun ca acest antrenor e campion national la culturism si stie ce spune

legat de flotari. depinde ce tip de flotari faci. eu nu mai merg la sala de ceva vreme insa fac 4 tipuri de flotari de 3 ori pe saptamana a cate 4 serii si dau si ele rezultate. in functie de tipul de flotari pe care il alegi asa iti vei solicita si muschii. ca sa vezi tipurile de flotari cauta pe net

am optat pentru flotari, abdomene, genoflexiuni si extensie pentru ca mi-am dat seama ca nu e nevoie sa fii un animal ca sa arati bine ci doar sa fii definit si nu sa ai o mare cantitate de muschi. totodata forta muschilor sta in dimensiunea lor dar eu sustin ca trebuie sa fie in raport cu fizicul pe care il ai. iti dau exemplu alpinistii. sunt fff slabi si au o forta foarte mare. in plus cu cat ai masa musculara mai mare cu atat ti se reduce mobilitatea si asta este un mare dezavantaj pentru mine in principal din cauza sporturilor pe care le practic

pentru spate iti recomand extensii, flotari si tractiuni. unele dintre ele nu iti solicita foarte mult spatele dar cu timp si rabdare o sa vezi rezultatele. pentru picioare iti recomand cu caldura alergarea din cateva motive. unu e ca iti creezi rezistenta la efort (rezistenta se pierde in culturism), altul e ca iti dezvolti toate grupele de muschi ale picioarelor plus abdomen care se face mai greu

Edited by vali38, 29 January 2010 - 22:01.


#3
suspecttt

suspecttt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.08.2008
Un exemplu de program ma ajuta cineva? De luni pana vineri care sa includa toate grupele...si sa le fac separat 1 pe zi+ abdomene sau picioare sau sa le combin 2 pe zi?

#4
Cossmaa

Cossmaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.10.2009

View Postsuspecttt, on 29th January 2010, 22:47, said:

Un exemplu de program ma ajuta cineva? De luni pana vineri care sa includa toate grupele...si sa le fac separat 1 pe zi+ abdomene sau picioare sau sa le combin 2 pe zi?
Luni: piept, triceps
Marti: umeri, trapez
Miercuri: pauza
Joi: spate, biceps
Vineri: picioare, abdomen

#5
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Cosma,
Parerea mea este ca programul propus de tine este mult prea solicitant pentru nivelul lui suspecttt, in sensul ca sunt folosite prea mult bratele.

#6
Cossmaa

Cossmaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.10.2009
Cu o alimentatie si odihna corespunzatoare nu trebuie sa aiba probleme, daca e la inceput si greutatile care le folosete sunt mai mici, cu timpul cand o sa creasca greutatea, o sa creasca si capacitatea de efort si de refacere a corpului, acum depinde si ce exercitii face, cate serii, etc. Daca le face cu cap nu trebuie sa se ingrijoreze, programul care il faceam inainte, despre care am discutat era mai solicitant, dar asta mi se pare bun.

#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ai zis bine. Dar nu ai de unde sa stii ca are alimentatia si odihna corespunzatoare.
Eu, oricum, imi mentin parerea ca e mult prea solicitant pentru triceps, in special, dar si la biceps.

#8
suspecttt

suspecttt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.08.2008
Nu cred ca e asa solicitant pana acum nu m-am simtit obosit dupa programul meu...+ am lucrat santier de la 15 ani sunt destul de calit:)) Deci in principiu e bun programu nu? Eu ma gandeam sa fac cate o grupa pe zi ceva gen luni-piept marti-biceps miercuri-spate joi-triceps vineri-umeri+trapez si de 2 ori pe saptmana sa bag abdomene si picioare gen luni si joi..cum vi se pare?

#9
Cossmaa

Cossmaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.10.2009

View PostGlobalMods, on 30th January 2010, 16:04, said:

Ai zis bine. Dar nu ai de unde sa stii ca are alimentatia si odihna corespunzatoare.
Eu, oricum, imi mentin parerea ca e mult prea solicitant pentru triceps, in special, dar si la biceps.
Nu stiu de ce ti se pare ca se solicita tricepsul si bicepsul prea mult. Lunea piept, triceps. Martea umeri si trapez la care daca trage cum trebuie nu se solicita deloc tricepsul. Joi spatele si bicepsul, care la fel, daca trage cum trebuie la spate nu solicita deloc bicepsul si poate lucra la intensitate maxima dupa ce face spatele. Vinerea picioare si abdomene care daca sunt lucrate cum trebuie 1 data pe saptamana spun eu ca e de ajuns. Acum depinde de la individ la individ pentru ca nu sunt putine cazurile cand 2 lucreaza acelasi program si unul creste, iar celalalt nu, depinde de genetic si de multe altele.

View Postsuspecttt, on 30th January 2010, 16:07, said:

Nu cred ca e asa solicitant pana acum nu m-am simtit obosit dupa programul meu...+ am lucrat santier de la 15 ani sunt destul de calit:)) Deci in principiu e bun programu nu? Eu ma gandeam sa fac cate o grupa pe zi ceva gen luni-piept marti-biceps miercuri-spate joi-triceps vineri-umeri+trapez si de 2 ori pe saptmana sa bag abdomene si picioare gen luni si joi..cum vi se pare?
Poti sa incerci cum ti-am spus eu, si daca o sa consideri ca nu faci fata il schimbi.

#10
MaiT

MaiT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.01.2010
am si eu o intrebare. E corect programul meu?

Luni: Piept+Umeri
Miercuri: Spate+Trapez
Vineri: Brate
Sambata/Dum: Picioare+Abdomen

Am inteles ca nu e bine sa faci si gantere si bara in aceeasi zi pt piept. Asa e ?

#11
Cossmaa

Cossmaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.10.2009
Luni: Piept+Triceps
Miercuri: Spate+Biceps
Vineri: Umeri+Trapez
Sambata/Dum: Picioare+Abdomen

Eu spun ca e mai bine asa, cat despre intrebarea ta ca nu trebuie sa faci la piept si cu ganterele si cu bara in aceeasi zi, nu are de ce sa nu fie bine, sunt exercitii la piept si cu ganterele si cu bara, depinde cum le imparti.

#12
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008
Am sa dau si eu exemplu' programul meu sa va dati cu parerea:
Luni : Spate
Marti: Piept
Miercuri: Pauza
Joi: Brate
Vineri: Umeri-Trapez-Abdomen
Sambata: Pauza
Duminica: Pauza
      Am ales sa fac spate si piept grupe singure deoarece ma simt mult mai bine.Am incercat sa le combin cu biceps,respectiv triceps dar pe urma ma simt prea obosit.Dupa ce fac intr-o zi piept is prea obosit sa mai fac triceps, si nu-l mai fac ca lumea,simt ca il fac degeaba;asa ca am ales sa fac brate intr-o singura zi si e mult mai bine.Am vorbit si cu antrenorul de la sala si a zis ca e bine, atata vreme cat eu simt ca lucreaza asa,nu are ce sa fie rau.Voi ce ziceti?

#13
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
eu as schimba joi cu vineri, pt mai mult timp de refacere al bratelor. picioare nu faci?

#14
hazzeleyesz

hazzeleyesz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 20.09.2008
Inca nu.O sa fac, problema e ca la servici stau in picioare destul.Deocamdata nu fac dar in viitor o sa fac, oricum asta nu inseamna peste cativa ani, inseamna cateva luni.Stiu ca nu e bine, dar e decizia mea.

#15
Cossmaa

Cossmaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.10.2009
E bun programul, cand o sa faci picioare, poti sa le bagi Duminica, impreuna cu abdomene.

#16
kill_something

kill_something

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 01.01.2010
E bine sa imi schimb programul de sala din luna in luna?
:huh:

#17
danpopescu m

danpopescu m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 01.03.2007

View Postsuspecttt, on 29th January 2010, 22:47, said:

Un exemplu de program ma ajuta cineva? De luni pana vineri care sa includa toate grupele...si sa le fac separat 1 pe zi+ abdomene sau picioare sau sa le combin 2 pe zi?
un program clasic, care poate fi adaptat in functie de persoana, in sensul intensitatii si pauzelor dintre serii.
LUNI: piept cu  abdomen
MARTI: biceps- triceps
MIERCURI: picoare
JOI: spate-trapez
VINERI: umeri -antebrat
nu depasi 2 exercitii(unul de baza si unul la cabluri , greutati libere -gantere sau aparat), la grupele mici, biceps , triceps si mergi pe sistemul ceor 4 antrenamente pe luna: unul greu, apoi doua medii si alpatrulea usor.nu am citit tot topicul si nu stiu daca esti incepator sau nu pt a iti da alte sfaturi  sau ce urmaresti: masa musculara, slabire-definire.

#18
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postkill_something, on 4th February 2010, 22:54, said:

E bine sa imi schimb programul de sala din luna in luna?
:huh:
Doar daca simti ca e ceva in neregula. Daca merge bine, tine-l 2-3 luni. Dar apoi schimbare radicala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate