Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebari/Pareri despre suplimente

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#343
trazu

trazu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.06.2009
salutare tuturor .
in ultima vreme ( de vreo 5-6 luni ) am inceput sa ma ingras treptat. am 182/184cm inaltime si 96kg .
in liceu am practicat rugby ( pe atunci nu aveam burta ) - shame on me now :D . in 3 ani si ceva "am pus" pe mine in jur de 15-16kg - burta e cea mai vizibila :( .
in zilele urmatoare doresc sa ma duc la o sala - abonament 6 luni - deci nu-i graba cu slabitul...
cam ce produse mi-ati recomanda pentru slabit si masa musculara ? precizez ca nu slabesc/ma ingras cat ai zice "fish" .
va multumesc.

#344
teodor_001

teodor_001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.08.2007
recomandare cum sa administrez 100% whey gold(+dextroza) si casein de la ON?Am 75kg,scopul este marirea masei musculare.

#345
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Whey+dextroza + apa , imediat dupa antrenament.
Caseina seara , dar ar fi bine sa renunti la ea ..ca-i cam frectie...nu prea mai foloseste nici dracu   :peacefingers:

#346
teodor_001

teodor_001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.08.2007
WG + Dymatize Super Multi+ ON Creatine Powder  SAU WG+ Animal Pak?
Scopul fiind masa musculara.

#347
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Alege Animal Pak-u e un supliment invechit , dar e mai complet  (eu unul  mi-as cumpara principalele vitamine si minerale separat).
Nu ai spus despre ce WG este vorba...eu zic sa alegi o proteina din zer + dextroza/maltodextrina imediat dupa antrenament.

#348
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut! In cateva zile o sa incep sala. Ca orice persoana doresc sa pun rapid masa musculara pe mine si sa cresc in volum. Cum sunt incepator nu ma pricep la suplimente ..."limbi straine pt mine" Am citit pe google si am observat ca Animal Pak are o imagine foarte buna. Altii vorbesc despre Super Mass Gainer. Nu ma hotarasc ce sa folosesc pentru inceput, mai exact nu inteleg nici daca Animal Pak are doar rolul de a-ti asigura o energie si foarta mare sau daca ajuta si la cresterea masei musculare. Personal doresc sa cresc in masa musculara iar forta sa vina pe parcurs. Nu doresc un supliment pt energie ci unul pt crestere. Animal Pak se gaseste sub forma de pachetele ce contin pastile iar Super Mass Gainer se gaseste sub forma de pudra care se amesteca cu apa iar asta ma pune si mai tare pe ganduri.

Ce parere aveti despre Cell Tech Hardcore Pro Series se spune ca are ca efect cresterea masei musculare de 26 de ori mai mare decat creatina.

"În același studiu de 28 de zile subiecții care au folosit formula nucleu din Cell-Tech Hardcore Pro Series au câștigat în medie 3.6 lbs de masă musculară solidă în numai 7 zile. Exact, într-o săptămână! Aceste rezultate documentate sunt o mărturie clară pentru abilitatea Cell-Tech Hardcore Pro Series de a produce creșteri uimitoare în masă și putere, cu rapiditate!"  ....ce inseamna asta???
lbs = ??? o traducere va rog

Astept cateva sfaturi si pareri. Multumesc anticipat!

#349
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu te apuca. n-ai inteles nimic din sportul asta sau ce-o fi

#350
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
boala curata!!

#351
teodor_001

teodor_001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.08.2007

 badsica, on 20th October 2011, 11:57, said:

Alege Animal Pak-u e un supliment invechit , dar e mai complet  (eu unul  mi-as cumpara principalele vitamine si minerale separat).
Nu ai spus despre ce WG este vorba...eu zic sa alegi o proteina din zer + dextroza/maltodextrina imediat dupa antrenament.

100% whey gold standard + dextroza :naughty:

#352
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Ce varsta ai ? Gandirea ta infantila ma pune pe ganduri.

#353
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
wow, eu intreb una voi imi raspundeti alta, cine a zis ca o vreau ca si sport, iar decizia mea este a mea, eu am cerut cateva pareri despre niste produse, este usor sa va dati seama cati ani am...


dar despre marii "sportivi" de performanta cara baga chestii cu adevarat nasoale in ei ce spuneti? eu zic ca mai bine i-ati sfatuii pe aia nu pe mine care doresc doar cateva lamuriri privind unele suplimente

#354
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Cel mai bun supliment: somnul corect (nu lenea!) de la 10 seara la 7-8-9 daca e posibil. Prafurile...sunt praf in ochi :) Antreneaza-te si mananca inteligent, nu vei avea nevoie de prafuri scumpe. Daca vrei sa devii profesionist invata de la profesionisti adevarati, nu otravitii cu injectia.

Edited by andreim77, 21 October 2011 - 13:40.


#355
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

 eugen1985, on 21st October 2011, 14:25, said:

wow, eu intreb una voi imi raspundeti alta, cine a zis ca o vreau ca si sport, iar decizia mea este a mea, eu am cerut cateva pareri despre niste produse, este usor sa va dati seama cati ani am...


dar despre marii "sportivi" de performanta cara baga chestii cu adevarat nasoale in ei ce spuneti? eu zic ca mai bine i-ati sfatuii pe aia nu pe mine care doresc doar cateva lamuriri privind unele suplimente


:console:   ... las-o balta ! aceasta treaba nu este pentru tine ! cel mai bun pentru tine ramane orezul cu lapte !

#356
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

 atc, on 23rd October 2011, 14:23, said:

:console:   ... las-o balta ! aceasta treaba nu este pentru tine ! cel mai bun pentru tine ramane orezul cu lapte !


pun pariu ca arat de 10 ori mai bine ca tine, orezul cu lapte e pt tine, ma oftic cand vad oameni care nu au habar de nimic dar comenteaza doar ca sa se afle in treaba, offtopic

#357
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Mie imi place orezul cu lapte :) cu o lingura de miere si un fruct inainte si pac, ai o masa completa :)

#358
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

 eugen1985, on 23rd October 2011, 21:32, said:

pun pariu ca arat de 10 ori mai bine ca tine, orezul cu lapte e pt tine, ma oftic cand vad oameni care nu au habar de nimic dar comenteaza doar ca sa se afle in treaba, offtopic


Ce explicatii pot sa-ti dau eu tie cand tu faci comparatie intre un complex de vitamine si un WG ?! si mai vii si cu ...

 eugen1985, on 20th October 2011, 17:56, said:

Ce parere aveti despre Cell Tech Hardcore Pro Series se spune ca are ca efect cresterea masei musculare de 26 de ori mai mare decat creatina.

:coolspeak:  ... ai grija ca de la creatina faci retentie de apa si te umfli cam 1 cm in brat. Daca iei Cell Tech .... vei creste  26 de cm. in brat si nu te mai incape pijamaua !  :console:

#359
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

 atc, on 24th October 2011, 11:12, said:

Ce explicatii pot sa-ti dau eu tie cand tu faci comparatie intre un complex de vitamine si un WG ?! si mai vii si cu ...

Eu am spus ca nu ma pricep, asta e si motivul pt care intreb, nimeni nu s-a nascut invatat, asta am si cerut, sa ma invete si pe mine cineva... As fi incantat daca mi-ai da tu acea lectie daca ai cunostinte

#360
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Cel mai important lucru pe care trebuie sa-l retii este faptul ca muschiul "creste" atunci cand este muncit, hranit si odihnit corect . Fara unul din aceste lucru te indrepti spre esec.

1. Sa-l muncesti corect ... Pentru inceput trebui sa tragi "pe gol" primele 3 - 6 luni pentru ca organismul tau sa se obisuiasca cu efortul. In acest timp vei observa ce grupe musculare "intra" mai bine si la ce esti deficitar pentru ati creea un antrenament adecvat. In prima luna nu trage ca nebunu' pentru ca febra musculara poate sa te descurajeze. Cel mai bun lucru pentru tine este sa-ti gasesti un instructor care sa-ti adapteze antrenamentul un functie de tipul tau somatic, sa te indrume corect in efectuarea exercitiilor pentru a nu risca accidentari, sa evalueze performantele in functie de antrenamentul indicat, etc.

2. Sa-l odihnesti corect ...  Recuperarea este foarte importanta. Daca auzi pe cineva ca-ti zice "trage peste febra ca atunci intra maxim" sa-i tragi 2 palme ! Recuperarea (odihna) unei grupe musculare se face intre 5 si 9 zile, insa cam 7 zile este suficient. Deci o grupa / saptamana este suficient. Sunt persoane care zic "am pieptul deficitar si-l lucrez de 2 ori pe saptamana" ... GRESIT ! Somn 8 ore / noapte iar sambata / duminica cat mai putin efort fizic.

2. Sa-l hranesti corect ...  Daca muschiului nu-i dai ce trebui atunci cand trebuie degeaba il muncesti si-l odihnesti corect. Diferenta dintre acumulare de masa musculara si definire se face in special din hrana si suplimente nutritive si mai putin prin antrenament. Din ce am citit te intereseaza acumularea de masa musculara iar in acest caz ai nevoie de cat mai multi carhohidrati si proteina in dieta, carne de pui / vita fiarta sau fripta, cartofi, fasole, mazare, orez, lactate, branzeturi si multa, multa apa. Fara prajeli, fara fast-food, fara dulciuri, fara alcool, fara sucuri din comert gen coca-cola sau fanta, etc. Ca supliment ai nevoie de un Weight-Gainer (supliment proteic bogat in carbohidrati si slab in proteina proportia 70%-30%) si un supliment pentru protejarea incheieturilor pentru ca crescand in masa cresti si in forta iar incheieturile nu vor face fata si risti accidentari grave. Foloseste suplimente de la firme cu renume ca BSN, Universal, Waider, Muscletech, Gaspari si uita de Redis sau Pronutrition.

Insa toate acestea sub o supraveghere atenta din partea unui instructor de fitness !

Acum mai pare usor ceea ce va trebui sa faci ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate