Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pret teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkatilinus, on 6th April 2010, 09:34, said:

Pentru mine e ciudata tare piata asta (terenuri agricole). Din cauza ca sunt putine tranzactii, oamenii iti spun preturi de acum 2-3-5 ani. De exemplu:
1.in zona mea mi-au cerut 50-60 mil/ha.
2.la 30 km spre Vaslui, am intrebat ieri (la bunici), si mi-au spus ca s-a vandut acum 2 ani cu 100 mil (cand au auzit de 50-60 mil m-au intrebat de ce nu cumpar la pretul asta?)
3. la alti 30 km (spre targu frumos), intr-un sat vai de capu' lui, dupa vre-o 3 dealuri, si cu drum vai de mama lui, am gasit cu 30mil ...)
faceti voi conversia in RON si Euro...
Eu cred ca piata e in functie de oamenii din zona! Daca sunt unii fermieri care au fost pe afara si au venit cu bani, automat vor sa se extinda, asta genereaza o crestere de pret sau sunt unii care au arendat in zona, caz in care oamenii nu vand ca banii ii dau " prin burta" dar 300-500 kg grau(sau echivalent)/an fara munca le convine ca tin si ei niste animale in curte ca sa isi completeze veniturile!

#20
SST

SST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 25.05.2006

View Postkatilinus, on 6th April 2010, 09:34, said:

Pentru mine e ciudata tare piata asta (terenuri agricole).

Asa e, am vazut zone unde se vindea cu 1 E/mp iar la doi km mai incolo cu 1500E/ha.Insa, de multe ori, cei care vand ieftin au diferite pb. cu actele terenului.
Sau nu e comasat...

#21
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ma bag si eu aici...
Problema preturilor e alta...
La noi romanii sau obisnuit sa produca bani fara acoperire..de cele mai multe ori ..bani negri..nemunciti..
Cadn vb de teren agricol, acesta ar trebui sa aiba un pret de teren agricol...si anume...in amxim 2-3 ani sa se amortizeze investitia si sa inceapa sa produca profit...
Cum l anoi in Romania poti obtine sa zicem un 4000-5000 kg boabe porumb  la ha...la un pret de 0,5 roni /kg = 2000 de roni si ceva....din asta scadem cel putin 1000 roni  ( samanta, semanatul, complexe, discuit etc muncile....culesul transportul) si rezulta un profit de maxim 1000 roni.
Deci realist daca e luat pt agricultura nu ar trebui sa depaseasca 3000 roni..daca e mai scump...ar trebui sa luam din BG, ungaria sua chiar si franta...unde e mult mai ieftin decat la noi....
danny

#22
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
nu vreau sa dau cu paru', dar dc te uiti pe topicul cu porumb... cineva aproxima la 20 mil lucrarile pt 1 ha de porumb...

#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrodanny, on 10th April 2010, 23:23, said:

ar trebui sa luam din BG, ungaria sua chiar si franta...unde e mult mai ieftin decat la noi....
Ma indoiesc ca e mai ieftin in franta, ungaria, sua! Poate te referi la puterea de cumparare?

#24
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Cred ca media pretului pentru teren agricol de calitate rezonabila (prezum situatie juridica clara) este undeva in gama 1200-1500 Euro; cam pe aici se inchid tranzactiile zilele astea. A mai crescut pretul de cand cu criza, cand multe investitii se refugiazain comasare de terenuri/paduri.

#25
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postdorel232004, on 10th April 2010, 23:39, said:

Ma indoiesc ca e mai ieftin in franta, ungaria, sua! Poate te referi la puterea de cumparare?

Imi apr rau..dar c auta pe net..ungaria bg si franta si ai sa vezi
danny

#26
losbeutos

losbeutos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 10.04.2010

View Postkatilinus, on 26th February 2010, 09:15, said:

la mine in zona mi-au cerut 5000 ron hectarul...   :angry2:  si e agricol... nu e langa sat sa speri ca iti faci casa pe el...



Da' norocos mai esti ... eu sunt din Moldova ,  iar  aici preturile la un hectar de pamant daca ajung la maximum 4000 RON ... iar terenurile sunt destul de favorabile , in ceea ce priveste componenta solului ... cam pe unde stai ? ... ca ma mut si eu ...  :coolspeak:

#27
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrodanny, on 12th April 2010, 09:26, said:

Imi apr rau..dar c auta pe net..ungaria bg si franta si ai sa vezi
danny
Uite ce zic astia:
http://www.ziare.com...i teren agricol
si aici:
http://www.cotidianu...nta-69810.html#

View Postlosbeutos, on 12th April 2010, 10:03, said:

Da' norocos mai esti ... eu sunt din Moldova ,  iar  aici preturile la un hectar de pamant daca ajung la maximum 4000 RON ... iar terenurile sunt destul de favorabile , in ceea ce priveste componenta solului ... cam pe unde stai ? ... ca ma mut si eu ...  :coolspeak:
Pai sa te muti sa-l cumperi mai scump?

#28
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postdorel232004, on 12th April 2010, 10:16, said:

Uite ce zic astia:
http://www.ziare.com...i teren agricol
si aici:
http://www.cotidianu...nta-69810.html#


Pai sa te muti sa-l cumperi mai scump?

:))
Se incerca scumpirea lor, deoarece foarte mutli au cumparat si acum speculeaza pentru a incerca sa isi recupereze investitia...
Nu te lua dupa ziare, sau tv..cauta pe net pe bune..in franta sau ungaria la anunturi..si ai sa vezi...
Nu mai vb c a acum pe3 criza au preturi de mori..
daca e o sa cuat eu diseara si postez niste anunturi...
danny

#29
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Preturile sunt mari la terenuri agricole in romania. Eu am cumparat cu 1000-1500 hectarul. Sunt uni care speculeaza... iar articolele din preasa sunt intodeauna speculative (unele pot fi chiar platite). Uni au cumaparat inainte f ieftine cu 100 ron hectarul si dau acuma f scump. Cand isi vor scoate astia bani se va trece pe aceeasi linie ca si cu terenurile imobiliare :) Scadere... sacadere ... scadere
Franta nu se comapra cu Romania... acolo ploua in fiecare saptamana cel putin si de obicei la 2-3 zile. In Romania poti avea si o luna fara ploaie. Raportat la putearea de cumparare si la conditii meteo in romn ia sunt preturi extrem de amri laspeculatori. Nu va lasati pacaliti de specula, invatati lectia si nu aruncati cu banu. Banu e la voi, terenul e la ei.

Edited by ingersedat, 03 September 2010 - 19:53.


#30
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
M-am referit cu 1000 - 1500  RON hectarul :D

#31
panda_ionut

panda_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2009
ingersedat>daca nu sunt prea indiscret din ce parte a tarii esti?

#32
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Pentru un teren de 0,5ha situat la cam 1km de sat,care sta nelucrat de mai bine de 6 ani mi s-a cerut un pachet de tigari /metru patrat.Adica cam 10 lei /metru patrat=>50000 lei.Asta la cumparare.La arendare 1000 lei/an.Proprietarii acestui teren l-au cumparat in urma cu 3 ani cu 5000 lei + taxe notariale.In zona respectiva sunt parcele de 0,15 ha si doar cateva de 0,5 ha.Pe o parcela de 0,15 ha cineva a dat anul trecut 1000 de euro.Oameni nebuni ! Nu vad ca an de an le este tot mai greu sa obtina un venit din agricultura,tineretul nu se mai ocupa de agricultura - este ba in strainatate,ba angajat la oras.Nu exista cerere pentru cumparare dar tin cu dintii de pret.

Edited by mircea11s, 14 September 2010 - 19:57.


#33
Bono-The-Fly

Bono-The-Fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.04.2009
Si eu ma aflu in situatia de a cauta teren extravilan arabil in jud Sibiu si m-au uluit astia cu preturile. Le vand la metru patrat de parca vor sa planteze numai fabrici Nokia in loc de porumb. Stie cineva cam care este pretul real al unui hectar de arabil in apropierea Sibiului? Cineva care chiar a tranzactionat direct cu proprietarul, nu cu agentiile astea imobiliare care vor 15,000 pe un hectar.

#34
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Sunt din Baragan.

Daca ai sa cauti gasesti oriunde terene de calitate la pret de 1500 RON presupun. Nu conteaza zona. La munte cred ca e mai scump.

Mi s-a cerut maxim 4000 RON hectarul. Si normal ca nu am dat.

Normal ca nu iei chiar langa oras ca te usuca:)

Edited by ingersedat, 14 September 2010 - 22:16.


#35
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Nu langa oras ci la 16 km,dar teren plat,apa in vecinatatea terenului,acces din drum judetean.

Mai tin minte doua chestii:"minte sanatoasa intr-un corp sanatos" si " fuga este rusinoasa,dar sanatoasa".Asa ca am fugit rupand pamantul cand am auzit preturile cerute.Mai caut si alte locatii.
Deocamdata impozitul este nesemnificativ si isi pot permite sa-l plateasca si sa lase terenurile necultivate,dar si de se va pune o taxa pe terenul nelucrat ,atunci poate se va mai schimba situatia.

#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Poate undeva in adancul lor stiu ca pamantul e singurul lucru din materie valoros! Daca nu mai ce manca pamantul te poate hrani, bineinteles daca esti gospodar! Daca japonezii aveau pamantul nostru, cred ca exportau in toata lumea! De israel si olanda ce sa mai zicem? Nu deageaba au aparut povesti la noi cu "muieti sunt posmagii"!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate