Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

pret teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
ovidiuparaschiv

ovidiuparaschiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2009
buna ma poate ajuta cineva, in legatura cu informatii legate de pretul pe hecat al terenului agricol, daca se poate mai exat in judetul hunedora, aici ma refer la 2 hectare de teren, ferit de calamitati, productiv si foarte accesibil pt cultivat.
multumesc anticipat!!!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai sigur intrebi in zona respectiva. Oamneii mai stiu tranzactiile, dar preturile sunt incredibil de mici.

#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
cred ca depinde de la zona la zona si in interiorul aceluiasi judet, de locatie, etc.  asa, la modul general nu vad ce info vei obtine.

pana la urma vrei sa cumperi, sau sa vinzi , ca nu e clar.

#4
danahile

danahile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.09.2009
si eu am 6.5 ha intro brazda cum se spune cu drumuri din trei parti la 10 km de brasov drept ca an palma si de foarte buna calitate daca da cineva un pret bun il vand.inainte de criza era 6 euro in zona acum a ajuns la 3,

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pretul asta e la extravilan ???   :scared: :eek:

#6
danahile

danahile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.09.2009

View PostDDuras, on 21st January 2010, 22:05, said:

pretul asta e la extravilan ???   :scared: :eek:
da extravilan la 5000 de metri de ultima casa

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai atunci zi ca-i pretabil pentru investitii, afaceri, etc.  nu-l mai da ca teren agricol ca nu te suna nimeni la pretul asta.

#8
danahile

danahile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.09.2009

View PostDDuras, on 22nd January 2010, 22:05, said:

pai atunci zi ca-i pretabil pentru investitii, afaceri, etc.  nu-l mai da ca teren agricol ca nu te suna nimeni la pretul asta.
mai astept cativa ani pentru ca p acolo va trece ocolitoarea mare a brasovului :coolspeak:

#9
B0B1B2B3

B0B1B2B3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.02.2009

View Postdanahile, on 25th January 2010, 19:45, said:

mai astept cativa ani pentru ca p acolo va trece ocolitoarea mare a brasovului :coolspeak:


o sa astepti mult si bine . cam 50 ani.

#10
kcs08

kcs08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2010

View Postdanahile, on 21st January 2010, 21:12, said:

si eu am 6.5 ha intro brazda cum se spune cu drumuri din trei parti la 10 km de brasov drept ca an palma si de foarte buna calitate daca da cineva un pret bun il vand.inainte de criza era 6 euro in zona acum a ajuns la 3,


View PostDDuras, on 20th January 2010, 14:36, said:

cred ca depinde de la zona la zona si in interiorul aceluiasi judet, de locatie, etc.  asa, la modul general nu vad ce info vei obtine.

pana la urma vrei sa cumperi, sau sa vinzi , ca nu e clar.

Sunt si eu interesat dar este foarte adevarat ca pretul difera de la zona la alta, am aflat ca la 70km de Bucuresti iti arunca dupa tine la 5000-6000 RON adica 1500EURO /hectar , iar in zona mea (Sfantu Gheorghe) pretul maxim pt teren agricol(fara investitii ca brasoveanu)intabulat se cere 5000de EURO. Dealtfel pret mediu pe aici 2000 - 4000 Euro depinde unde se afla langa drum de acces sau undeva langa padure, unde umbla animalele, e drept sau in panta, cum e terenul e fertil sau e lutos etc. cam astea se iau in calcul cand pretuiesti un teren mai mult sau mai putin fata de media din zona.

#11
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005

View Postdanahile, on 21st January 2010, 21:12, said:

si eu am 6.5 ha intro brazda cum se spune cu drumuri din trei parti la 10 km de brasov drept ca an palma si de foarte buna calitate daca da cineva un pret bun il vand.inainte de criza era 6 euro in zona acum a ajuns la 3,

Da.l frate la 3 euro.....  :coolspeak:

Cine ia teren agricol nu.l ia pt agricultura la bani astia. inca se gaseste teren la 5-600ron hectarul. Daca se vrea agri se cumpara unde e mai ieftin.

#12
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

View Postdeaq, on 26th February 2010, 01:05, said:

.. inca se gaseste teren la 5-600ron hectarul...
la mine in zona mi-au cerut 5000 ron hectarul...   :angry2:  si e agricol... nu e langa sat sa speri ca iti faci casa pe el...

#13
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
5-600 ron pe hectar ?

unde asta ? ca vreau si eu, vreo 20  de hectare cel putin !
La fel si cu 3 euro/mp, sunt bazaconii...

#14
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Postdanahile, on 21st January 2010, 22:12, said:

si eu am 6.5 ha intro brazda cum se spune cu drumuri din trei parti la 10 km de brasov drept ca an palma si de foarte buna calitate daca da cineva un pret bun il vand.inainte de criza era 6 euro in zona acum a ajuns la 3,

terenul este situat si la 5000 de metri (5 km) de ultima casa, din cate am inteles.

parerea mea ... la 3 euro/mp (30.000 euro/ha) nu il cumpara nimeni ca sa faca agricultura pe el, poate daca esti nebun sau te cheama nea Gigi B----i.
sa astepti un investitor sa-ti cumpere terenul ... este de asteptat, mai ales daca nu are utilitatile in apropiere si sigur nu le are (curent electric, apa potabila, canalizare) ... dar cine stie poate ca terenul are potential si peste vreo 30-40 de ani cei de la Nokia or sa se gandeasca sa nu mai faca fabrica in comuna Jucu si o sa vina la tine cu o oferta.

Eu unul am vreo 4 hectare teren arabil pe langa Lehliu, jud. Calarasi la vreo 10 km de autostrada Soarelui si pretul se situeaza in jurul valori de 5000 lei/ha.

#15
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005

View Posttavktm, on 2nd March 2010, 18:57, said:

5-600 ron pe hectar ?

unde asta ? ca vreau si eu, vreo 20  de hectare cel putin !
La fel si cu 3 euro/mp, sunt bazaconii...

Se gaseste trebuie doar sa cauti. Am auzit si eu pe la diversi, cauta si tu un loc fara vreun drum in apropiere, fara planuri marete de autostrada, fara piste de formula 1, departe de buc. si alte balarii si sigur gasesti si pamant ieftin.

#16
SST

SST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 25.05.2006
Vad ca un pret 'normal' pentru terenul agricol e undeva la 1500 E/hectar.Stie cineva daca gasesc teren la acelasi pret si-n zona moldovei? (Iasi, Vaslui, Botosani, Neamt, etc.) Mi se pare mie sau sint mai scumpe in moldova?

#17
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostSST, on 5th April 2010, 19:09, said:

Vad ca un pret 'normal' pentru terenul agricol e undeva la 1500 E/hectar.Stie cineva daca gasesc teren la acelasi pret si-n zona moldovei? (Iasi, Vaslui, Botosani, Neamt, etc.) Mi se pare mie sau sint mai scumpe in moldova?
E posibil ca in nordul moldovei sa fie mai scumpe! Acolo, am inteles, ca Porumboiu ia in arenda si chiar da la oameni arenda! Atunci de ce sa vanda oamenii, daca primesc ceva anual?

#18
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

View Postdorel232004, on 5th April 2010, 23:20, said:

E posibil ca in nordul moldovei sa fie mai scumpe! Acolo, am inteles, ca Porumboiu ia in arenda si chiar da la oameni arenda! Atunci de ce sa vanda oamenii, daca primesc ceva anual?
Pentru mine e ciudata tare piata asta (terenuri agricole). Din cauza ca sunt putine tranzactii, oamenii iti spun preturi de acum 2-3-5 ani. De exemplu:
1.in zona mea mi-au cerut 50-60 mil/ha.
2.la 30 km spre Vaslui, am intrebat ieri (la bunici), si mi-au spus ca s-a vandut acum 2 ani cu 100 mil (cand au auzit de 50-60 mil m-au intrebat de ce nu cumpar la pretul asta?)
3. la alti 30 km (spre targu frumos), intr-un sat vai de capu' lui, dupa vre-o 3 dealuri, si cu drum vai de mama lui, am gasit cu 30mil ...)
faceti voi conversia in RON si Euro...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate