Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#1369
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010
https://www.o-mac.ro...ster-promo.html
am luat pentru un vecin si e ok atomizorul. pompa booster nu e necesara, face fata si fara ea.

#1370
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Eu am un Kasei de vreo 3-4 ani fără pompa booster și sunt mulțumit de el. De 2 ori a trebuit sa curăț  carburatorul dar e foarte usor, nu are membrane și reglaje complicate. Rezervorul de benzina e deasupra motorului.
Lipsa pompei booster am rezolvat-o cu ajutorul unei pompite conectata la o baterie de 12V.

#1371
cosmin2017

cosmin2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2017
Interesant,fara boost sa refuleze atat de mult pe verticală....de regulă pompele astea de presiune se defectează la ele, altceva nu vad ce !

#1372
cosmin2017

cosmin2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2017
Pt împrăștierea de granule de azotat sunt bune? A incercat cineva?

#1373
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Imprastie, n-am incercat dar nu vad de ce n-ar imprastia..
E un ventilator ma frate, are un furtun prin care injecteaza sau curge gravitational "ceva" la gura tevii de aer....aerul zburataceste ceva-ul ala de-l gasesc toti dracii...
Pt.granule sau seminte are un adaptor cu un burlan mai gros parca...

Intrebarea e ...crezi ca e util?

Eu am serioase indoieli....

1. Pe de o parte sa cari paraitoarea aia in spinare, mai bine zis sa o dai jos si s-o iei in carca la loc...e chiar o placere...nu mai spun ca si urla ca toti dracii si iti trebuie casti si alte magarii...

La granule cam curge si cam incarci, ca si la zemuri cu filtrele deschise la maxim...

2. La ce suprafata merita dansul asta?
Se justifica la suprafete relativ maricele, mii de mp...
Daca suprafata e mica...semeni la mana de n-ai aer...daca suprafata e mai maricica....e cam aiurea sa te alergi cu tigaia aia in carca.....

3. Controlul cantitatii si mai ales calitatii dispersiei...e discutabil in opi ia mea..



De mers merge si evident ca unii pot gasi utila aplicatia asta.
Eu insa consider ca e in foarte mare masura un moft/o complicatie inutila, prilej de manjeala, baraiala in cap si aflat in treaba.

Ori de cate ori se poate e preferabil sa folosesti un vermorel normal( manual sau electric)..
Cand ai suprafete csre permit utilajul greu si ai posibilitatea...la fel, diferenta de calitate a acoperirii, timpul si disconfortul plus uzura si costurile justifica sa.apelezi la o scula serioasa, mare....

Cand ai pomi si nu ai livada mare sau utilaje ...e fix pt atomizor, zburataceste frunzele, solutia ajunge pana in varf si in mijlocul coroanei, etc....

E o parere, o iei ca atare...poti sa tai porcul si cu sabia ninja si cu briciul de barbierit dar totusi e aiurea.


#1374
cosmin2017

cosmin2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2017
Il iei in spate poziționat pe o masa la semi inaltime ,nu sa.l ridici de jos de la sol, intr adevar e un pic de moft dar cred ca e util, iar faza cu îngrășămintea era doar o intrebare ,evident nu l.as folosi pt împrăștiere! Mersi pt raspuns părinte!

#1375
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pai normal ca de pe o masa...dar tot e ca un drac. Te duci si cu zeama si cu tigaia si cu masa si cu toti dracii dupa tine pe tarla sa semeni sau sa dai "azot"?

Are in total vreo 30 de kg si cu tancul plin e si dezechilibrat..
A.camp norocul e ca am usa la bena la o inaltime taman buna pt ca altfel numai prin curte il foloseam.

#1376
cosmin2017

cosmin2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.05.2017
N.am distante mari de parcurs cu el, Luni il cumpăr,dar inca nu s decis asupra căruia! Ruris,prorun,etc....oricum China sunt toate in afara de cele profi facute de firmele consacrate!

#1377
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postparintele, on 15 mai 2018 - 12:10, said:

Imprastie, n-am incercat dar nu vad de ce n-ar imprastia..
E un ventilator ma frate, are un furtun prin care injecteaza sau curge gravitational "ceva" la gura tevii de aer....aerul zburataceste ceva-ul ala de-l gasesc toti dracii...
Pt.granule sau seminte are un adaptor cu un burlan mai gros parca...

Intrebarea e ...crezi ca e util?

Eu am serioase indoieli....

1. Pe de o parte sa cari paraitoarea aia in spinare, mai bine zis sa o dai jos si s-o iei in carca la loc...e chiar o placere...nu mai spun ca si urla ca toti dracii si iti trebuie casti si alte magarii...

La granule cam curge si cam incarci, ca si la zemuri cu filtrele deschise la maxim...

2. La ce suprafata merita dansul asta?
Se justifica la suprafete relativ maricele, mii de mp...
Daca suprafata e mica...semeni la mana de n-ai aer...daca suprafata e mai maricica....e cam aiurea sa te alergi cu tigaia aia in carca.....

3. Controlul cantitatii si mai ales calitatii dispersiei...e discutabil in opi ia mea..



De mers merge si evident ca unii pot gasi utila aplicatia asta.
Eu insa consider ca e in foarte mare masura un moft/o complicatie inutila, prilej de manjeala, baraiala in cap si aflat in treaba.

Ori de cate ori se poate e preferabil sa folosesti un vermorel normal( manual sau electric)..
Cand ai suprafete csre permit utilajul greu si ai posibilitatea...la fel, diferenta de calitate a acoperirii, timpul si disconfortul plus uzura si costurile justifica sa.apelezi la o scula serioasa, mare....

Cand ai pomi si nu ai livada mare sau utilaje ...e fix pt atomizor, zburataceste frunzele, solutia ajunge pana in varf si in mijlocul coroanei, etc....

E o parere, o iei ca atare...poti sa tai porcul si cu sabia ninja si cu briciul de barbierit dar totusi e aiurea.
Parintele, eu n-am livada, vie, pamant, etc. Toata suprafata are cred vreo 20 ari si am luat un SR 430. Mai dau cu erbicid, mai stropesc la bolta sub care-mi "racoresc" masina, mai intr-o anexa atunci cind e invazie de paduchi, etc... Eu zic ca "merita" deoarece imi fac treaba imediat. Altii pot zice ca nu, ca e suficient sa ai o caraitoare cu care sa-ti faci treaba.
Acum referitor la taiatul porcului [tu sa ne zici], cum e mai bine - cu sabia sau cu briciul? Personal n-am incercat nicio varianta din cele 2 insa cu un cutit bine ascutit merge de minune...

#1378
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Porcul se taie cu pixul de pe lista...nu ai voie ca are colesterol si spirocheti. :P
Era vorba de granule, care inseamna ori ingrasamant ori semanat.

#1379
Marson

Marson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2007

View Postparintele, on 14 mai 2018 - 21:51, said:

Eu am luat un kasei si merge foarte ok.
Cu booster sau fara?

#1380
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Cu booster.


#1381
Marson

Marson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmhdraghici, on 15 mai 2018 - 06:54, said:

https://www.o-mac.ro...ster-promo.html
am luat pentru un vecin si e ok atomizorul. pompa booster nu e necesara, face fata si fara ea.
Am comandat si eu unul identic. Postez dupa ce ajunge.

#1382
Marson

Marson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaandreifs, on 19 februarie 2018 - 10:18, said:

Am un atomizor ProSeries 3WF-20A. Am stropit bine cu el anul trecut (zeama Bordeleza). Acum cateva saptamani am vrut sa repet o stropire: dupa ce am umplut rezervorul am observat ca solutia curge pe la pompa booster- aproape in jet. L-am golit, am scos pompa: Axul trecea printr-o iesa de cupru care probabil a fost distrusa de sulfatul de cupru. Stiu ca au patit-o nenumarati altii. Am cumparat o pompa noua de la ********. A venit plina de urme de var pe interiorul  iesirilor/intrarii dar cu piesa care s-a stricat din inox. Sper ca asta sa reziste la coroziune.

Are cineva atomizor cu pompa care a rezistat la sulfat de cupru cativa ani?

Daca tot am umblat si am schimbat-o, am desfiintat piesa "Y" de pe admisie si am montat-o astfel incat sa asigure si agitarea solutiei. Jetul e slabut pentru ca atomizorul functioneaza la ralanti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LIanRKD8G9U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De unde ai luat pompa booster ?

Edited by Marson, 20 May 2018 - 11:52.


#1383
gxpopa

gxpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.06.2014
Uite colea!

#1384
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
A venit vremea sa injur si eu...chinezoaicele...
Am un atomizor ca cel din poza ,de cativa ani(5-6);in tot acest timp nu am intervenit cu nimic la el,a mai si ramas  cu cateva sute de grame de benzina in rezervor,peste iarna,...
Problema de care m-amlovit in primavara asta:dupa ce l-am umplut cu sol pt pomi,si l-am pus in carca, a inceput a face pipi pe mine....
Am continuat pana am epuizat cei 18 l de solutie.La verificare,am descoperit o fisura mica in zona de fixare a rezervorului de benzina,langa loculunde este inserata o piulita din bronz pt fixarea rez.
Cu ce pot face o lipitura,care sa si reziste in timp?

Attached Files


Edited by gcom61, 05 June 2018 - 08:16.


#1385
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
Pistolul de lipit...
Un surub gen Torban cu Oring pe el introdus prin rezervor in locul piulitei ...
Ceva de acest gen.

#1386
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Voi folositi acele "diuze" de la capătul tubului?Eu nu le folosesc parca da jetul mai directionat,poate la stropit culturi(ex:cartofi) pot fi utile ca imprastie in mai multe directii.Mulțumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate