Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#1297
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am o motosapa rujris 751 ks si cu ea lucrez de doi ani 2300 mp solar,iar de anul.asta 4500 mp.Merge brici.Atomizor am.un cifarelli de vreo 8 ani,il folosesc la greu si merge fara nici o problema.

#1298
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 silesax, on 13 august 2017 - 13:51, said:

Posted Image),as vrea să devin mecanic pe brăila la ruris să ajut oamenii..dai a le vroiam bre Posted Image,că cu varza ..nu fac nici o pl..Posted Image

Bun asa, doar te pricepi. O se le faci concurenta serioasa mecanicilor de la ruris. Posted Image

#1299
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Îmi filetantă cu impact .nu o să mai zboare :).

#1300
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Aș zice că mă distrez, da' nu mai zic că e off topic 😂!

#1301
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
Salutare as vrea sa cumpăr un atomilor am o grădină cu 60 de pomi in anul 3 ce imi recomandați eu man uitat la acesta propun il are cineva?ce părere aveti?
http://www.utilajeag...tab=description

#1302
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu il vad pe toate partile pe cel din link pus de tine dar ,te sfatuiesc sa alegi un atomizor care are acceleratia (comanda ei )pe tubul care arunca lichidul pulverizat.
pentru ca alea care au comanda pe atomizor in partea stanga jos is mai dificil de folosit pentru ca trebuie sa duci mereu mana in spate pentru a accelera sau a decelera.
mai au astea low cost o problema ce este deranjanta mai ales la pomi unde trebuie sa tii tija de pulverizare orientata in sus si anume ca nu trag lichid din bazin .
adica o sa stropesti un pom si o sa mai ai 4 litri de solutie in bazin tulumba o tii in sus ,acceleratia o tii la maxim  si el nu o sa pulverizeze nimic .
din cate am inteles atomizoarele de firma pulverizeaza toata solutia din bazin chiar daca tii tulumba orientata in sus si capatul pe unde curge solutia este peste nivelul solutiei din bazin.

#1303
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017

 silesax, on 13 decembrie 2017 - 03:25, said:

nu il vad pe toate partile pe cel din link pus de tine dar ,te sfatuiesc sa alegi un atomizor care are acceleratia (comanda ei )pe tubul care arunca lichidul pulverizat.
pentru ca alea care au comanda pe atomizor in partea stanga jos is mai dificil de folosit pentru ca trebuie sa duci mereu mana in spate pentru a accelera sau a decelera.
mai au astea low cost o problema ce este deranjanta mai ales la pomi unde trebuie sa tii tija de pulverizare orientata in sus si anume ca nu trag lichid din bazin .
adica o sa stropesti un pom si o sa mai ai 4 litri de solutie in bazin tulumba o tii in sus ,acceleratia o tii la maxim  si el nu o sa pulverizeze nimic .
din cate am inteles atomizoarele de firma pulverizeaza toata solutia din bazin chiar daca tii tulumba orientata in sus si capatul pe unde curge solutia este peste nivelul solutiei din bazin.

Pai da,asta are acceleratia pe tub,si arunca toata solutia ca are pompa boster de presiune intradevar e un low cost,da numi trebuie unu de 2000 lei ca nu am ce sa fac cu el..

#1304
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ce pompă boster bre ??atomizoarele au un ventilator ..

#1305
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
Pai bre tiam dat mura in gura lincu ala,cum dai sfaturi daca nici macar nu citesti specificatiile?are pompa buster ce are rolul de a trege solutia din rezervor si a trimiteo cu presiune

#1306
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Unde are bre pompa booster aia ??!,că am si eu dăla ieftin si nu are nici o pompă..solutia vine în cădere la tulumba unde o pulverizează aerul făcut de ventilator..i a pune si un filmuleț cu pompa booster .

#1307
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
Iseamna ca tu lai luat chiar pala cel mai ieftin...uitete di aici..e aia neagrain stanga la demarol
https://www.pestre.r...0-l-12-m_11908/

#1308
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu cumva îi filtru de aer ??să zicem că ar avea ,cine o învîrte ??

#1309
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Pompa booster, daca are, se afla prinsa pe carcasa turbinei actionata de catre turbina. Problema e ca pompele  de pe aceste atomizoare sunt de slaba calitate si se strica foarte repede.
Eu am un atomizor fara pompa si pe verticala ajunge  pana pe la 6-7 m. Secretul e sa etanseze perfect capacul de la rezervorul de solutie pt a se crea presiune in acesta.

Edited by fob2310, 13 December 2017 - 10:27.


#1310
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017

 fob2310, on 13 decembrie 2017 - 10:26, said:

Pompa booster, daca are, se afla prinsa pe carcasa turbinei actionata de catre turbina. Problema e ca pompele  de pe aceste atomizoare sunt de slaba calitate si se strica foarte repede.
Eu am un atomizor fara pompa si pe verticala ajunge  pana pe la 6-7 m. Secretul e sa etanseze perfect capacul de la rezervorul de solutie pt a se crea presiune in acesta.

Colegu,hai sa fiu eu primu care iti strica ziua!un atomizor fara pompa sa arunce la 7 m mi se pare cam tras de coada.Sa inchid un ochi daca e de firma scula da nici asa.Daca e chinez fara pompa arunca doar cu o conditie.sa stai pe o scara de 6,5 m sa arunce la 7

#1311
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da pompa aia aruncă solutia ?!!

#1312
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
Pompa o trage din butoi si o arunca cu presiune,care este preluata de curentii de aer

#1313
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu cred că esti într o confuzie..amestesteci atomizorul cu pompa pentru stropit cu motor.

#1314
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
Silesax fii sincer..ai un atomizor fara pompa.La cati m arunca in sus?Ca un coleg scria mai sus ca a lui arunca la 7 m.Probabil el are unul din star trek

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate