Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#253
onutm

onutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAsassin, on 29th June 2010, 10:56, said:

Buna ziua,

O recomandare pentru o motocoasa, pana in 600-700 lei pentru iarba si tufe mici ? Am gasit una la Baumax, care s-ar incadra in buget, Alko BC 4125, garantie 2 ani. Ma intereseaza sa aiba si disc si fir, si am inteles ca asta are. (P.S. Era un reprezentant acolo care la orice caracteristici intrebam de coasa, imi spunea" Nu as putea sa va spun" =)) ). Suprafata e de aprox 5000 mp, utilizare medie.

Ce parere aveti despre ea, sau eventual alte recomandari !?

Multumesc,

Cateva pagini inapoi gasesti si poze , chiar si un filmulet.
Am cosit 40ari cu ea si inca se prezinta bine, cei drept i-am schimbat discul cu unul de iarba. Pentru utilizare @home este perfecta.
eu am luat-o la oferta 549ron + 70 ron discul + 13ron 600ml-ulei 2T

#254
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004

View Postonutm, on 29th June 2010, 15:32, said:

Cateva pagini inapoi gasesti si poze , chiar si un filmulet.
Am cosit 40ari cu ea si inca se prezinta bine, cei drept i-am schimbat discul cu unul de iarba. Pentru utilizare @home este perfecta.
eu am luat-o la oferta 549ron + 70 ron discul + 13ron 600ml-ulei 2T

... discul de unde l-ai cumparat?
Iarba cum se prezinta dupa utilizarea discului? Discul original, o cam toaca daca este mare iarba,... merita banii?

#255
DaJackals

DaJackals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.12.2007
Salut!

Tocmai ce am cumparat o motocositoare Bucher Record 25, si nu gasesc nicaieri pe net niste detalii tehnice (cai putere, si tot ce tre stiut). Daca m-ati putea voi va rog sa ma ajutati cu un link sau un pdf de pe undeva.
Si inca ceva, ce tip de ulei trebuie folosit?

Multumesc.

#256
onutm

onutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpleonasm, on 30th June 2010, 16:20, said:

... discul de unde l-ai cumparat?
Iarba cum se prezinta dupa utilizarea discului? Discul original, o cam toaca daca este mare iarba,... merita banii?

discul de la reprezentanta locala Huqsvarna, nu se compara cu cel original. Cu discul asta coasa o tin turata mediu (folosesc blocajul de la acceleratie), iarba iese numai buna de facut capite. din pacate cu ploile din ultima vreme e buna de facut focul :(

#257
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postonutm, on 7th July 2010, 16:10, said:

din pacate cu ploile din ultima vreme e buna de facut focul
Totusi, eu zic sa incerci sa faci capite, ca sa fie si masterd impacat (gluma)!

#258
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Nu mai coseste nimeni pe forum ?Va citeam cu placere inainte.Hai sa incerc sa mai pun eu niste iarba pe foc.Acum o luna mi-am luat o motocoasa in 4 timpi cu motor Honda de 25cc.Nu sariti pe mine cu intrebarile caci momentan doar nevasta-mea coseste cu ea si asta din cauza ca eu sint plecat .Eu am s-o probez mai prin august, dac-o mai ramane ceva de cosit :D .Acum ,lasand gluma la o parte,am cumparat-o special in 4 timpi ca sa nu am dureri de cap cu amestecul benzinei cu uleiul, caci nu o folosesc doar eu.Si acum sariti , ceva  informatii tehnice am - luate de pe forumuri unde altii utilizeaza motocoasa de ani buni ,atit la nivel profesional cit si ca hoby.

#259
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
ce sa cosesc pe vremea asta... :cursing: . din 3 carutze de fan am reusit sa pun la pastrare 2.5. jumatate mi-a prins-o ploaia. acum stau cu ochii pe prognoza meteo ca ... am de cosit vre-o 2 ha... mai vin astia din sat la poarta si ma intreaba daca nu mai am nevoie de fan... ca n-au ce face cu el. dar unde sa iesi pe vremea asta? cum da soarele si nu e pericol de ploaie 2-3 zile... ma bag din nou la cosit.

#260
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristimoisuc, on 13th July 2010, 21:08, said:

mi-am luat o motocoasa in 4 timpi cu motor Honda de 25cc.
Nu cumva e o greseala?

#261
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010

View Postdorel232004, on 13th July 2010, 20:33, said:

Nu cumva e o greseala?
Nu e nici o greseala: benzina separat ulei separat.Aaaa! deci a fost vazut focul meu ?Pe la mine is aproape 40 de grade. Abia astept sa vin acasa sa dirdii un pic de frig :thumbup: .

#262
TheWizzard

TheWizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.08.2008

View PostZolif, on 20th June 2010, 15:08, said:

Am o motocositoare cu lama de 90 cm motor Briggs & Stratton, folosesc asa ceva de 1 an si pot sa spun ca merge bine. Cutite de schimb se gasesc la dealeri si se pot inlocui.


Salut,

poti sa imi spui si mie de pe unde ai luat-o? ceva adresa, site...

eu am un stihl fs130 cred, insa m-a lasat coloana si e chin sa il mai pun in spate...pacat, e ca noua, cu 2 cutite, fir...vreau sa ma orientez spre ceva de genul cum ai tu, insa sa o dau pe asta la schimb sau na, sa o vand eventual inainte...

mersi

#263
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
Salut,
Am o motocoasa . Se pricepe cineva la reglat motorul?  aer, benzina, etc...?( macar o idee, ceva) :rolleyes:

#264
aeohd

aeohd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2007
va salut. am o bucata de teren de 1300 mp, undeva la vreo 30 de km de orasul in care stau. am vreo 20 de pomisori plantati anul acesta pe o laterala iar intr-o alta parte am pus cartofi, rosii si ardei. pentru ca vreo luna de zile nu am putut ajunge acolo (mai mult din cauza ca a plouat foarte mult) terenul e plin de balarii. adio cartofi, adio rosii, adio ardei.
am stat si m-am gandit ca de cosit clasic, cu coasa, nu cred ca ma tine. si m-am gandit la o motocoasa. am vazut la oferta la praktiker, modelul einhell bg-bc 25/1 la 500 de lei, are 0,75kw, cu disc si fir. pe mine ma intereseaza doar pentru terenul meu, nu am decat balarii, buruieni, nimic lemnos. nu stiu de cate ori o voi folosi, probabil ca la 2 satamani, 4-5 luni pe an.
ca nu e cine stie ce firma stiu si eu, ma intereseaza daca voi credeti ca ar putea face fata la regimul de exploatare de care am zis eu. decat sa dau 30-50 de lei la careva din sat sa-mi coseasca cred ca e mai bine sa cumpar o "jucarie" de asta. va multumesc pentru eventuale pareri si sugestii.

#265
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004

View Postaeohd, on 15th July 2010, 15:22, said:

va salut. am o bucata de teren de 1300 mp, undeva la vreo 30 de km de orasul in care stau. am vreo 20 de pomisori plantati anul acesta pe o laterala iar intr-o alta parte am pus cartofi, rosii si ardei. pentru ca vreo luna de zile nu am putut ajunge acolo (mai mult din cauza ca a plouat foarte mult) terenul e plin de balarii. adio cartofi, adio rosii, adio ardei.
am stat si m-am gandit ca de cosit clasic, cu coasa, nu cred ca ma tine. si m-am gandit la o motocoasa. am vazut la oferta la praktiker, modelul einhell bg-bc 25/1 la 500 de lei, are 0,75kw, cu disc si fir. pe mine ma intereseaza doar pentru terenul meu, nu am decat balarii, buruieni, nimic lemnos. nu stiu de cate ori o voi folosi, probabil ca la 2 satamani, 4-5 luni pe an.
ca nu e cine stie ce firma stiu si eu, ma intereseaza daca voi credeti ca ar putea face fata la regimul de exploatare de care am zis eu. decat sa dau 30-50 de lei la careva din sat sa-mi coseasca cred ca e mai bine sa cumpar o "jucarie" de asta. va multumesc pentru eventuale pareri si sugestii.
.... cu siguranta este suficient pentru ce ai nevoie, o sa ai nevoiedoar de disc la balarii, eventual un altul mai bun.
Te poti uita si in Baumax la Al-KO , acum este 545 ron parca.

#266
Robert125bz

Robert125bz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2010
caut si eu un filtru de aer pentru  o motocositoare Viking FM330 cu motor de Kawasaki FA76D. e adusa din Germania. Ddaca poate cineva sa ma ajute rog frumos. NR. Tel: 0726371231

#267
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@Robert125bz:
Eu la firma asta am gasit si filtre de ulei, de aer si curele! Le spui ce vrei, daca ai filtrul vechi e si mai bine ca le spui codul de pe el, iti spun cat costa si in maxim 3 saptamani te rezolva! Daca au pe stoc te rezolva imediat! Sunt seriosi! Banii la livrare!
http://www.filintercom.ro/contact.html

#268
alincdavid

alincdavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2010
Eu am o motocoasa dolmar ms25, pe care am dat acum 2 ani 1000 lei. Si anul recut si anul asta am patit aceeasi problema. cand o acceleram se oprea. Am dus-o la service si mi-au inlocuit niste membreane de la carburator.
Cica se deterioreaza din cauza benzinei care e aditivata.
Eu nu am vazut asa ceva! Ma costat reparatiile 300 lei. Eu am acasa 2 motociclete si in 2 si in 4 timpi, drujba, masina de tuns iarba, dar nu am patit asa ceva. Am impresia  ca sunt foarte proste, pt ca am prieteni care au unelte husvarna si nu au auzit de asa ceva. Ce asi putea sa fac sa nu se mai strice iar, pt ca nu o mai duc la reparat. Mai bine o arunc.

#269
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postalincdavid, on 21st July 2010, 12:15, said:

Ce asi putea sa fac sa nu se mai strice iar, pt ca nu o mai duc la reparat. Mai bine o arunc.
Pai nu ti-ai dat singur raspunsul?

#270
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Are si varianta de o face cadou lu' scaiba  ;)
@alincdavid: complicat spre imposibil sa-ti dam un sfat despre motocositoare; referitor la cei 300lei pentru inlocuirea unei asa-zise membrane, pot numai sa-ti spun ca nu-i prost cel de cere...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate