Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#199
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Cred ca avea vreo 10 ture pana cand am vazut-o. eu am stat la 2 ture si apoi am plecat. Acum nu stiu cat e de fiabila.Poate avea lama la schimb ca de ascutit nu se punea problema in camp fiindca nu avea corent.

#200
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postsacos, on 28th May 2010, 22:54, said:

Cred ca avea vreo 10 ture pana cand am vazut-o. eu am stat la 2 ture si apoi am plecat. Acum nu stiu cat e de fiabila.Poate avea lama la schimb ca de ascutit nu se punea problema in camp fiindca nu avea corent.
Pacat, "ti-a luat fata" in alea 2 ture si acum visezi la ea! Bine ca nu ai avut bani la tine ca poate o si cumparai!  Stiu ca un cutit era destul de scump si era intreg, adica nu se puteau schimba dintii separat! Acum nici nu stiu daca se mai gasesc cutite! Dupa ce dai o zi cu o Carpatina, mai dai o jumatate din noapte din maini, de la trepidatii! Pt cei singuri poate fi o treaba buna!

#201
onutm

onutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2010

View Postclespet, on 28th May 2010, 11:13, said:

multumim pt impresii. cine lucreaza cu utilajul a mai folosit astfel de utilaje?
1. personal nu folosesc "tehnica" de cosit in ambele parti, ci mai mult cea asemanatoare cu coasa manuala. ce mi-a dat impresia: ca , coseste cam sus(cutitul trebuie tinut cat mai jos,pe protectia axului de sub cutit) si cred ca ramane iarba necosita intre randuri
2. in timpul cosirii este bine sa ii mai lasi timp de repaus motorului(insa tehnica folosita nu permite acest lucru pt s-ar reduce turatia si se opreste cutitul in iarba), motorul este cam turat si in 50 min de lucru(1rezervor) se va incinge destul de mult.
3. nu imi place hamul(tip chinga), prefer cel cu 2 bretele(tip rucsac) este mult mai comod si nu obeseste(raneste)
in rest , in iarba intra bine, motorul se cam aude infundat, nu stiu ce transmisie foloseste(ax solid sau flexibil) insa pare buna(sa nu zic bunicica)
spor la treaba si putine reparatii. (speram sa venim si noi cu video,daca gasesc cu ce sa filmez,,, ca altfel "vorba multa , saracia omului")
respect si succes
nu am mai folosit motocoasa, doar am facut un test cu o Huqsvarna...
1. dupa cca 15 min de utilizare a motocoasei am ajuns la concluzia ca e mai economic sa cosesti in ambele parti
2. nu am cosit mai mult de 25 min fara pauza, deci nu stiu cum e cu incalzirea
3. ai dreptate cu hamul, mult mai comod este cel de la Huqsvarna, azi am trecut pe la o reprezentanta si am aflat ca un ham ar fi cam 40 ron, doar ca nu aveau pe stoc,
pe de alta parte am aflat si de un alt model de disc pentru cosit ... in curand o sa il achizitionez  si atunci o sa vedem cum e cu productivitatea :)


View Postdorel232004, on 28th May 2010, 20:33, said:

Dar tu ai musuroaie in cap, ca atunci poate te tundea cu rotativa!?

@onutm: Multumim pt poze si filmulet! Esti un adevarat forumist!
Poate faci si o capita (cu poza) sa vedem cum ramane locul si sa vedem si capita, ca sa fie si masterd in extaz!

cu multa placere :)
adevarul e ca nu sunt la inceput cu forumurile, desi  imi place mai mult sa citesc, insa consider ca e bine sa impartasesti si altora experienta proprie
cat priveste finalul , o sa fac poza imediat ce se va usca fanul, sa stiti ca nu a ramas prea mult intre brazde... dupa coasa am imprastiat fanul si am rectificat ce era de rectificat
oricum ... am gasit un disc mai bun pentru cosit (care sa nu sfarame iarba) sper saptamana care vine sa il si achizitionez, apoi revin cu informatii...

#202
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postonutm, on 28th May 2010, 23:56, said:

o sa fac poza imediat ce se va usca fanul,
Vezi ca s-au anuntat ploi!

#203
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Gata, m-ati bagat in ceata de tot. Daca pana acum eram hotarat sa motocosesc trifoiul cu firul, acum citesc ca este mai bine cu discu`. Acum nu stiu daca discul pe care il am este bun pentru asa ceva.  Asta este inculpatul (discul) http://www.isc-gmbh....tion=changeport

#204
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ceata era la inceput! Acum e pacla!

#205
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Ceata, pacla, intrebarea este cum ies din ea.

#206
onutm

onutm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpufarin, on 29th May 2010, 00:14, said:

Gata, m-ati bagat in ceata de tot. Daca pana acum eram hotarat sa motocosesc trifoiul cu firul, acum citesc ca este mai bine cu discu`. Acum nu stiu daca discul pe care il am este bun pentru asa ceva.  Asta este inculpatul (discul) http://www.isc-gmbh....tion=changeport
linkul asta duce la un tambur pentru fir , nu la un disc.
cu firul vei toca trifoiul si cred ca il vei putea aduna doar cu aspiratorul :D
uite aici discurile [ http://www.cosma-husqvarna.ro/wp-content/gallery/accesorii/discuri_H410-0249_large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#207
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Acum merge spre tambur cu fir, fiindca au schimbat cei din magazin ordinea pe raft.
Ieri era un disc cu patru.
Aspiratorul nu-i ideea rea, poate monteaza si Dorel la tamburul de cosit :P

#208
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View Postonutm, on 29th May 2010, 10:05, said:

linkul asta duce la un tambur pentru fir , nu la un disc.
cu firul vei toca trifoiul si cred ca il vei putea aduna doar cu aspiratorul :D
uite aici discurile [ http://www.cosma-husqvarna.ro/wp-content/gallery/accesorii/discuri_H410-0249_large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta este noul link http://www.isc-gmbh....mp;level6=13413. Intrebarea este care model de disc se preteaza cel mai bine pentru ce vreau eu.

#209
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postscaiba, on 29th May 2010, 10:17, said:

Aspiratorul nu-i ideea rea, poate monteaza si Dorel la tamburul de cosit :P
Ma gandeam, ca sa fac compost si dupa aia sa-l duc inapoi pe tarla, dar nu stiu daca ma mai tin genunchii!

#210
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga...
Si ce-i taiat prea fin, exact asta va face ;)

Cred ca un numar mai mare de dinti nu face altceva decat o taiere mai fina decat cu mai putini, implicit fiind folosite pentru defrisari de material lemnos, mai dur bineinteles decat iarba/trifoi.
Turatia de lucru este peste 5,000RPM, turatie la care firul de taiere chiar daca-i usor nu se va lasa mult rugat sa se intinda perfect; tinand cont insa si de capacitatea relativ scazuta a cilindreei motocoasei, turatia se poate usor injumatati in sarcina.
Drept pentru care, dreapta taietoare ( fir ) va deveni un trunchi de con.

Io ma cuget ca orice disc cu putine lame ( dinti ) va face treaba mai buna decat firul.

Nu am folosit decat disc ( pentru defrisare ) si nu pot compara la modul practic afirmatia.
Am observat insa ca schimband tehnica de cosire, poti toca, chiar si cu disc.

#211
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Diferenta intre fir si disc este de 20 cm. Cu fir diametru de taiere este de 41 cm iar cu disc-ul jumatate, va dati seama ca randamentul este mai mare la fir.

#212
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Firul toaca si nu poate fi folosita iarba si daca este un fir mai subtire se toaca si el, iar iarba nu poate fi folosita la animale (aveam un trimer electric si m-a rugat cinva sa il imprumut iar iarba tocata nu a mancat-o calul).
    Tatal cumnatului meu a facut doua cutite mai lungi dintr-o panza de gater si am inteles ca merge foarte bine. vreau sa fac si eu dar inca nu am gasit material.

#213
pleonasm

pleonasm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.08.2004

View Postsacos, on 29th May 2010, 19:14, said:

Firul toaca si nu poate fi folosita iarba si daca este un fir mai subtire se toaca si el, iar iarba nu poate fi folosita la animale (aveam un trimer electric si m-a rugat cinva sa il imprumut iar iarba tocata nu a mancat-o calul).
.... cosesc de 2 ani cu trimerul electric, iarba a iesit impecabila, adevarat fara aparatoare. Nu am aruncat din ia nimic, a fost mancata si de vaca si de oi.
Acum cu motocoasa AL-KO am cosit in curte cand iarba(mai mult trifoi) era foarte mica, am dat cu fir si a iesit foarte bine, totul este sa fie cursa mai mica. Adevarat, un fir mai gros o toaca mai mult, pentru asta incerc sa cumpar o bobina pe care sa pun un fir de 1.6mm
Am acum iarba in gradina are aproape 1.5 metri. foarte innalta, astept sa treaca ploile sa o cosesc.

#214
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Eu daca bag fir in motocoasa, iarba iese cat un bat de chibrit. La mine firul este cel mai gros

#215
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View Postsacos, on 29th May 2010, 21:22, said:

Eu daca bag fir in motocoasa, iarba iese cat un bat de chibrit. La mine firul este cel mai gros
iata cum lucreaza firul (slow motion): aici, sau aici,...,...observati cum lucreaza firul trimer, oricat de mare ar fii turatia motorului el nu poate sa taie la fel ca si cutitul cu "n" dinti(metalic), sau exista tamburi cu cutite de plastic care se schimba atunci cand se uzeaza.
respect si succes.

Edited by horia66, 02 June 2010 - 06:00.


#216
larry7171ro

larry7171ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2008
as dori sa stiu daca aceste motocoase al=ko sunt fiabile macar 2 ani de zile cat dau ei garantie



stie cineva de aici cat consuma pe ora motocoasa  al ko,sa nu fie chiar nokaut

Edited by horia66, 02 June 2010 - 05:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate