Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

ce este umilinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Rodik_mi

Rodik_mi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.03.2010

View PostSecuristu, on 12th May 2010, 10:41, said:

Asta inseamna ca un om umil/umilit este un om slab???

Daca te umileste cineva cazi pe locul 2,bagi capul in pamant si te retragi...cred ca am fost umilit de vreo cateva ori din pacate.
Nu neaparat esti un om slab. De curand, am fost umilita pe-un alt forum de cineva care a mintit. Aveam alternativa de-a da copy paste pe mesajul privat ce mi l-a trimis sau de-a ramane umilita.
Daca alegeam prima varianta as fi incalcat un principiu pe care nu de mult timp spusesem ca nu as face acest lucru in nici o situatie. Daca as fi facut-o , as fi fost fara caracter.  Sunt situatii si situatii dar e extrem de dureros  sa te simti umilit  de lichele.

#20
ironia_sortii

ironia_sortii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 11.05.2010
pai ceea ce se intampla la ora actuala in Romania...se numeste umilinta...adica umilirea si inrobirea si saracirea voita a poporului roman.....

Edited by ironia_sortii, 21 May 2010 - 17:43.


#21
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
Daca viata are nastere prin iubire, care inseamna placere si sens pentru suflet, umilinta inseamna agonia sufletului. Cei care prefera umilinta de fapt invata sa devina masochisti, literalmente. Invata sa aprecieze durerea si asemeni orientalilor o folosesc pentru a cauta placerea.
  Dar umilinta prin care se poate gasi placerea nu e aplicabila eficient in orice societate de catre orice individ, caci daca pe unii ii ajuta sa creada ca sunt mai puternici, pe altii ii obliga sa se sinucida. Deci e o sabie cu 2 taisuri si ca orice pe pamant, depinde in ce maniera e folosita.
  Preponderent e folosita pentru a face rau si a distruge viata oamenilor, de aceea este perceputa ca un lucru profund negativ. Totusi unii sunt atat de nebuni incat nici umilita nu o mai simt, sunt oarecum imuni, insa cum toate au un pret, sufletul lor este deprimat si in hibernare eterna...

#22
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cred ca umilinta e de 2 feluri :
1. Sa stai dreacu' cuminte si sa nu te dai jmeker aiurea , chiar daca ai valoare. Fii domnule cuminte , nu face fite , nu te da destept doar de dragul de a primi aplauze , chiar daca esti capabil asta nu inseamna ca valoarea ta trebuie sa ii faca pe altii sa se simta nasol.
2. Sa te lasi calcat in picioare toata viata fiindca nu esti capabil se transcezi stadiul de leguma cu picioare.

#23
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012

View Postszubs, on 19 ianuarie 2010 - 15:58, said:

Ce este cu adevarat umilinta si care ar fi avantaje si dejavantajele acesteia(daca exista).


Este o căutare și o dorință.Ce păcat că este aruncată tocmai atunci cînd poate să aibă efect.
Să ajuți pe alții..din mîndrie.

#24
calabria_mihai

calabria_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.04.2014
Umilinta cred ca poate avea doua intelesuri cel putin, in sacru - adica sa accepti un rau care ti-a fost facut fara sa judeci ci sa il privesti pe cel care a comis-o cu mila pentru ca acel om sufera de fapt, din acel motiv a aruncat ceva rau spre tine. Asta e tot ce are sau tine in el in acel moment. Pe de alta parte, in sensul profan, umilinta este pur si simplu o atingere la demnitatea cuiva, poate fi sinonima cu batjocura, dicreditare, jignire, a aduce atingere orgoliului celulalt - ego-ului. Asta inteleg eu.

#25
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Umilinta este o trasatura determinata in special de absenta egoului in fiinta.

#26
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Daca te referi la sentimentul umilintei, da; daca insa te referi la atitudinea de a fi umil/smerit, atunci umilinta poate fi si o forma a celui in cauza de a se infatisa celorlati datorita unui prisos de a intelege (altfel), intelegere ce il determina a se smeri de buna voie, in cunostinta de cauza referitor la deviatia umilintei ca sentiment si la beneficitatea umilintei/smereniei ca atitudine a celui ce "vede" mai departe de asta.
De unde si vorba: "Cu cat stiu mai mult, cu atat imi dau seama ca nu stiu nimic".

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View Postszubs, on 19 ianuarie 2010 - 15:58, said:

Ce este cu adevarat umilinta si care ar fi avantaje si dejavantajele acesteia(daca exista).

O cugetare care mie îmi place, spune aşa: "Umilinţa e singura înţelepciune care ne pregăteşte pentru orice întâmplare a vieţii".

Până în prezent, din experienţa mea de viaţă, confirm această maximă ca fiind adevărată. Cine trece prin umilinţe în tinereţe, va trece şi peste greutăţi mult mai uşor, la maturitate. Umilinţa ne căleşte pentru grutăţile vieiţii.


Umilinţa este starea prin care omul devine mic, mic...mic, psihologiceşte vorbind, din cauza unor situaţii a căror cauză este. Efectele somatice ale umilinţei sunt date de...ruşine. Aceasta, ruşinea, e un indiciu al gradului de moralitate al unui om, şi o armă prin care se poate apăra de anumite tentaţii.

Edited by lupini, 29 January 2016 - 13:31.


#28
Aunti

Aunti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2016

View PostOwidiu, on 10 februarie 2010 - 00:05, said:

Umilinta???
Sa il pui pe unul sa-ti pupe picioarele, cel putin eu asta inteleg
doi care se iubesc nu au exceptii anatomice-

#29
Aunti

Aunti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2016
dezavantajele ar fi cå este atribuit ca fiind sinonimå starea,semnificatia de umilintå implicit cel afectat-å-umil å-cu notiuni de genul:docil,cumpåtat,rezervat,retinut,zelos,calm,supus,fidel,(post rodik-)ce semnificå obligativitate sau responsabilitate impuse de conditiile de manifestare-Baza fiind bagajul de principii ale individului-unul considerå o umilintå pentru persoana lui si nivelul lui,så presteze anumite munci,ca exemplu-Dezgustibus non dezgustandum-se reflectå in toate sferele,conflictele de opinie si actiune ne implicå pe toti si ne supun pe toti
actiunilor derivate din LEGEA CONTRARIILOR(la nivelul meu de perceptie scris in latRinå)Posted Image

#30
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016
Umilinta = sentiment de inferioritate; supunere

#31
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015
daca te gandesti mai bine si pentru a spune un simplu "multumesc" este nevoie de o anumita stare a inimii...
sa recunosti valoarea cuiva, s-o apreciezi si sa fii capabil sa-ti manifesti liber aprecierea, este nevoie de o inima smerita si acest lucru poate parea uneori in ochii laicilor ca slabiciune...un fel de umilinta gresit inteleasa.

o persoana ingrata intotdeauna va fi plin de sine, incapabil sa multumeasca si sa recunoasca ca uneori a gresit sau ca mai are de invatat...Posted Image

deci, umilinta dintr-un punct de vedere este pozitiva si utila, daca nu este manifestarea unui suflet slab si slugarnic.parerea mea.

Edited by glitter, 11 February 2016 - 23:12.


#32
Aunti

Aunti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2016

View Postglitter, on 11 februarie 2016 - 23:05, said:

daca te gandesti mai bine si pentru a spune un simplu "multumesc" este nevoie de o anumita stare a inimii...
sa recunosti valoarea cuiva, s-o apreciezi si sa fii capabil sa-ti manifesti liber aprecierea, este nevoie de o inima smerita si acest lucru poate parea uneori in ochii laicilor ca slabiciune...un fel de umilinta gresit inteleasa.

o persoana ingrata intotdeauna va fi plin de sine, incapabil sa multumeasca si sa recunoasca ca uneori a gresit sau ca mai are de invatat...Posted Image

deci, umilinta dintr-un punct de vedere este pozitiva si utila, daca nu este manifestarea unui suflet slab si slugarnic.parerea mea.
Capul plecat sabia nu-l taie,circumstante cind esti obligat mutual så suporti,,mitocånii,bådårånii,sau reactii recalcitrante,dictatoriale,in nici un caz tolerantå,(unii indurå zilnic cåte ceva pe la servici-scoalå,etc-si nu-si pun mintea cu prostul,si trebuie så rabde,pentru a nu fi concediati ca exemplu)Inså in contest actual stricto senso,este consecinta unei agresiuni fizice sau teoretice,ca de exemplu hårtuirea psihologica,generatoare de frustrari ,revolte interioare,refulari,milioane de revolte de sine extrovertite si in constient-subconstient.
Råbufnirile adrenalinice sau neuronice,nu obligå alte organe så plångå,si inseamna inacceptarea factorilor agresori= oamenii,actionarii cuantici sau subiectivi.Si multi dintre cei umiliti fiind in incapacitatea de a riposta sau contracare,au doar manifestari de sine si pentru sine,
insa in domeniul public se stiu milioane de consecinte dramatice.Trist este ca agresivitatea a devenit o obisnuinta si nimic nu ne mai mira,
fara a crea un cerc vicios,retragerea in sine este o consecinta  a factorilor  ce perpetueaza aceste stari de fapt-
Personal consider cå nu sånt material didactic, si consider o umilinta insasi indiscretia unora dand buzna in viata personala prezenta sau trecuta-Intrebare provocatoare:
VA PLACE VIATZA SUB LUPA?

#33
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View PostAunti, on 12 februarie 2016 - 01:32, said:

Capul plecat sabia nu-l taie,circumstante cind esti obligat mutual så suporti,,mitocånii,bådårånii,sau reactii recalcitrante,dictatoriale,in nici un caz tolerantå,(unii indurå zilnic cåte ceva pe la servici-scoalå,etc-si nu-si pun mintea cu prostul,si trebuie så rabde,pentru a nu fi concediati ca exemplu)...
unora care detin puterea() le place sa-i umilieasca pe ceilalti  care sunt mai slabi (fizic, psihic sau fiind pe o treapta inferioara ierarhic) si nu sunt capabili sa riposteze, tocmai din dorinta  de a-si dovedi superioritatea, dar cine a stabilit ca uneori trebuie sa accepti mutual anumite acte sau cuvinte umilitoare care vin din partea unei alte persoane, om ca si tine?
si
de ce ar trebui sa suporti mitocanii sau reactii dictatoriale din partea cuiva?

Quote

Intrebare provocatoare:
VA PLACE VIATZA SUB LUPA?
cui ii place?

#34
southpaw88

southpaw88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.01.2016
@initiator probabil confuzi umilinta cu a fi umil, una e negativa alta poate  fi pozitiva.

Edited by southpaw88, 20 February 2016 - 14:16.


#35
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
Umilinta este starea care difera de umilitate , tot asa cum umilitatea nu este acelasi lucru cu umilinta. Probabil umilinta este concretizarea inferioritatii prin actul de supunere constransa,  la tratamente degradante, in timp ce umilitatea este o stare de supunere voita fata de o fiinta considerata superioara. In a doua fraza am incercat sa fiu serios, dar urechist cum sunt , nu stiu daca mi-au iesit macar onorabil definitiile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate