Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

ce este umilinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
szubs

szubs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 28.12.2008
Ce este cu adevarat umilinta si care ar fi avantaje si dejavantajele acesteia(daca exista).

#2
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

 szubs, on 19th January 2010, 15:58, said:

Ce este cu adevarat umilinta si care ar fi avantaje si dejavantajele acesteia(daca exista).
spune tu ma intai, ca de aceea ai deschis topic. :lol:

#3
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 szubs, on 19th January 2010, 15:58, said:

Ce este cu adevarat umilinta si care ar fi avantaje si dejavantajele acesteia(daca exista).

Te referi cumva la SMERENIE? Dacă da, atunci topicul ar fi bine să fie mutat pe aria de Religie. Nu văd legătura cu parapsihologia.

#4
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Umilinta???
Sa il pui pe unul sa-ti pupe picioarele, cel putin eu asta inteleg

#5
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Umilinta este o stare. O simti la fel cum simti iubirea in adolescenta.
Este o traire care nu o pot descrie cu vocabularul meu sarac.
Oricum daca triesti asa ceva nu uiti niciodata starea. O mai cauti si nu stii cum s-o mai obtii .
Ceva de vis. Secundele de fericire cind obtinem "nirvana" in sex sint ZERO barat!!!

#6
Apopii

Apopii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 01.07.2009
Umilinta este renuntarea la demnitate.

#7
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007

 dulgherul, on 13th February 2010, 18:50, said:

Umilinta este o stare. O simti la fel cum simti iubirea in adolescenta.
Este o traire care nu o pot descrie cu vocabularul meu sarac.
Oricum daca triesti asa ceva nu uiti niciodata starea. O mai cauti si nu stii cum s-o mai obtii .
Ceva de vis. Secundele de fericire cind obtinem "nirvana" in sex sint ZERO barat!!!
domnule da-mi voie sa-ti spun ca ai cea mai cuprinzatoare si posibila caracterizare  .
in octombrie 2008 , am lucrat ca infirmiera la terapie intensiva , am sters oameni in coma sau nu , la fund sau de varsaturi , am tinut lumanarea unora , am carat cateva cadavre la morga , n-am refuzat nimic din tot ce eram capabila sa fac , am adunat recunostiinta imensa a unora si chiar daca opinia generala era ca sunt cu mult deasupra functiei , starea asta in care compasiunea ma transforma complet , m-a speriat si spre rusinea mea am renuntat . acum caut sa ma angajez din nou in aceeasi functie , dar angajarile sunt inghetate . am nevoie sa retraiesc starea aceea . imi pare ca atunci m-am regasit pe mine , esenta mea si nu ma putea  umili cineva in starea aceea .

#8
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 HADE 61, on 15th February 2010, 08:39, said:

domnule da-mi voie sa-ti spun ca ai cea mai cuprinzatoare si posibila caracterizare  .
in octombrie 2008 , am lucrat ca infirmiera la terapie intensiva , am sters oameni in coma sau nu , la fund sau de varsaturi , am tinut lumanarea unora , am carat cateva cadavre la morga , n-am refuzat nimic din tot ce eram capabila sa fac , am adunat recunostiinta imensa a unora si chiar daca opinia generala era ca sunt cu mult deasupra functiei , starea asta in care compasiunea ma transforma complet , m-a speriat si spre rusinea mea am renuntat . acum caut sa ma angajez din nou in aceeasi functie , dar angajarile sunt inghetate . am nevoie sa retraiesc starea aceea . imi pare ca atunci m-am regasit pe mine , esenta mea si nu ma putea  umili cineva in starea aceea .
Se spune ca numai cine cauta cu adevarat gaseste.
"Nu se bucura pstorul de oaia pierduta? Nu se bucura vaduva de banutul pierdut?"-spunea...cineva!!

As da orce fel de demnitate, chiar si viata asta paminteneasca, daca as obtine UMILINTA, macar pe echivalentul unei eternitati!

#9
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
cam ce e aici poate intra la definitie?

Edited by horean, 15 February 2010 - 21:25.


#10
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Apopii, on 15th February 2010, 07:39, said:

Umilinta este renuntarea la demnitate.
Da, atunci cind renunti la demnitate transformindute intr-un pupin-fundist!

#11
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Cand te simti implinit.

#12
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Este vreo diferenta intre umilinta si umil???

Umilinta pentru mine este ceva josnic,iar sa fi umil trebuie sa ai un pic de suflet si sa te gandesti si la sufletele celorlalti.

#13
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Umilinta este ceva groaznic. Daca ai trait-o nu vrei sa o mai traiesti vreodata. Atunci cand esti batjocorit in fara altora, atunci cand toti te folosesc si apoi rad de tine, cat isi bate cineva joc de tine la scoala sau pe strada si tu nu poti sa zici nimic si te simti calcat in picoare si vrei sa te razbuni. Asta e umilinta.

Cum naiba sa te simti implinit cand esti umilit? Fericirea e ultimul lucru la care te gandesti.
E ceva complet opus iuburii sau fericirii.

Edited by Skat3r, 28 February 2010 - 17:34.


#14
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

 Skat3r, on 28th February 2010, 17:33, said:

Umilinta este ceva groaznic. Daca ai trait-o nu vrei sa o mai traiesti vreodata. Atunci cand esti batjocorit in fara altora, atunci cand toti te folosesc si apoi rad de tine, cat isi bate cineva joc de tine la scoala sau pe strada si tu nu poti sa zici nimic si te simti calcat in picoare si vrei sa te razbuni. Asta e umilinta.

Cum naiba sa te simti implinit cand esti umilit? Fericirea e ultimul lucru la care te gandesti.
E ceva complet opus iuburii sau fericirii.

Si eu tot la asta ma gandeam, dar nu am stiut cum sa o spun.

#15
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
nimeni nu te poate umili cu adevarat . lumina care exista in sufletul oricui ajunge la exterior reprezentatata de o privire , un gest si cel care crede ca te-a umilit prin modul in care s-a purtat cu tine isi da seama ca e mai umil decat tine .
in acelas timp acest gen de umilire , te determina sa te dezvolti interior  pentru a deveni mai bun , mai puternic , mai capabil si razbunarea va fi  cand insusi cel care te-a desconsiderat va pricepe ca esti mai bun decat el .

#16
Rodik_mi

Rodik_mi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 10.03.2010
Pentru cuvantul umilinta  eu am definiri:
1. Umilinta = stare de smerenie, de piosenie, de servitute
2. Umilinta = sentiment de injosire, dispretuire si decadere

#17
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
prima virtute a ucenicului e umilinta...cu umilinta-nvata
n'ajungi om daca nu stii ce-i umilinta

a lu' bulescu!

#18
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 Rodik_mi, on 10th May 2010, 19:10, said:

Pentru cuvantul umilinta  eu am definiri:
1. Umilinta = stare de smerenie, de piosenie, de servitute
2. Umilinta = sentiment de injosire, dispretuire si decadere
Asta inseamna ca un om umil/umilit este un om slab???

Daca te umileste cineva cazi pe locul 2,bagi capul in pamant si te retragi...cred ca am fost umilit de vreo cateva ori din pacate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate