Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

auditor energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#37
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postyggyy, on 18th February 2010, 14:02, said:

N-am inteles remarca cu "toata lumea de la politehnica". Dupa parerea mea si dupa calitatea absolventilor, Politehnica (majoritatea sectiilor cu profil de mecanica) este net superioara facultatii de constructii (sau cel putin asa era in anii 90 cand am absolvit eu). Pe urma nu cred ca cei cu politehnica ar fi "intrat" fara sa sustina aceleasi cursuri si examene de atestare ca si vajnicii constructori sau energeticieni. In ceea ce priveste "praful", vad ca se alege si de calitatea comentariilor de aici ....

Eu cred ca o iei cam personal.
De ce face toata lumea in tara asta de toate? De ce nu fac "inginerii mecanici" mecanica, energeticienii energetica si chimistii chimie?!
Cum apare o oportunitate, toata lumea se arunca si se alege praful. Uitati-va cate sute de farmacii sunt pe toate strazile, de ce dracu se intampla asta, caci nu avem nevoie nici de jumatate din ele?! Se tarasc toate pentru ca le e imposibil sa supravietuiasca cu o cerere diluata. Asta este consecinta faptului ca s-au creeat atatea clase de farmacie in tara asta de care nu avem nevoie. E cineva care sa spuna stop, eu nu vad pe nimeni... La fel se deprofesionalizeaza toate bransele in tara asta, mai putin notarii care stiu sa se protejeze.

#38
yggyy

yggyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.04.2008

View Postmarian5691, on 22nd February 2010, 21:47, said:

Tipa de la minister nu cunoaste bine legislatia. Totii inginerii mecanici pot fi auditori energetici!!
Am facut cursul si ma pregatesc de examen.
Apropos... ceva subiecte date pe la examenul de auditor???
Cu multumiri

Ti-au aprobat dosarul la Bucuresti ?

View Postfloraur, on 23rd February 2010, 11:40, said:

Eu cred ca o iei cam personal.
De ce face toata lumea in tara asta de toate? De ce nu fac "inginerii mecanici" mecanica, energeticienii energetica si chimistii chimie?!
Cum apare o oportunitate, toata lumea se arunca si se alege praful. Uitati-va cate sute de farmacii sunt pe toate strazile, de ce dracu se intampla asta, caci nu avem nevoie nici de jumatate din ele?! Se tarasc toate pentru ca le e imposibil sa supravietuiasca cu o cerere diluata. Asta este consecinta faptului ca s-au creeat atatea clase de farmacie in tara asta de care nu avem nevoie. E cineva care sa spuna stop, eu nu vad pe nimeni... La fel se deprofesionalizeaza toate bransele in tara asta, mai putin notarii care stiu sa se protejeze.

Nu o iau personal deloc. Nu am cerut ceva ilegal, dacă nu ar fi scris în lege nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa ma apuc.
Daca scrie, e dreptul meu si cu asta punct.
In ceea ce privește farmaciile, nu siu ce varsta ai dar "tanguirile" tale imi dau impresia ca regreți planificarea comunista. Dupa revolutie ne-am "umplut" pe rand cu brutarii turcești, magazine second hand, filiale si sediute de bănci precum si de farmacii. Eu (ca persoana neimplicata concurential) nu cred ca am suferit in vreun fel din aceasta cauza, ba chiar am avut de cîștigat prin scăderea preturilor s.a.m.d.
Supraviețuirea se va face de către cei ce se vor adapta pieței, și frumusețea acestui lucru este ca avantajul este al clientilor. Pe de alta parte daca ai vreo farmacie, te înțeleg ...

#39
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postyggyy, on 23rd February 2010, 15:41, said:

Nu o iau personal deloc. Nu am cerut ceva ilegal, dacă nu ar fi scris în lege nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa ma apuc.
Daca scrie, e dreptul meu si cu asta punct.
In ceea ce privește farmaciile, nu siu ce varsta ai dar "tanguirile" tale imi dau impresia ca regreți planificarea comunista. Dupa revolutie ne-am "umplut" pe rand cu brutarii turcești, magazine second hand, filiale si sediute de bănci precum si de farmacii. Eu (ca persoana neimplicata concurential) nu cred ca am suferit in vreun fel din aceasta cauza, ba chiar am avut de cîștigat prin scăderea preturilor s.a.m.d.
Supraviețuirea se va face de către cei ce se vor adapta pieței, și frumusețea acestui lucru este ca avantajul este al clientilor. Pe de alta parte daca ai vreo farmacie, te înțeleg ...

Eu sunt broker de credite, am cate ceva in comert, mai am o afacere in imobiliare si vreau sa construiesc una in audit energetic. Nu a niciun fel de afiliere in ceea ce privesc farmaciile, era doar un exemplu. Remarc aciditatea ta apasata si nu o inteleg. Hai sa intelegem punctele de vedere ale fiecaruia, chiar daca nu ne convin. Nu de alta, dar suntem intre baieti destepti aici si trebuie sa ne respectam.

Eu  cred ca pierdem cu totii, atunci cand exista foarte multi pe acelasi ciolan. In primul rand pentru ca nu mai exista profit, care sa fie impozitate de stat. Nu mai exista salarii bune, care bineinteles sa fie taxate si poate cel mai important lucru, nu mai exista asa multi profesionisti, care sa poata sa iti dea un medicament bun, atunci cand ai nevoie de el. Facem sute de farmasicsti pe banda rulanta si 90% sunt diletanti. Eu pot sa spun ca merg la farmacie si ma gandesc de doua ori, inante sa intreb pe cineva despre un anumit produs. In mare parte pentru ca stiu ca au promotii pe anumite branduri si indiferet ce porcarie vand astia, mie imi vor da cu toata inima, doar ca isi vor face norma si vor reusi sa scoata salariul intreg. De ce se intampla asta, pentru ca exista aceasta lupta oarba pentru supravietuire.

Capitalismul este bun, insa capitalismul salbatic poate aduce prejudicii imense in economia reala. Nu toate pietele se pot reglementa singure. Ele au cateodata nevoie sa aibe coordonate... Daca vor fi lasati toti TCM-istii sa faca evaluari energetice, vom avea un dezastru in ceea ce priveste calitatea produsului finit, dublat de un cost derizoriu per proiect. Consumatorul nu ar trebui sa fie orientat doar spre cost, ci si spre calitatea produselor. Sa stii ca nevoiea de produse ieftine cu orice mijloace, fara sa existe exigente vizavi de  calitate, vine direct din comunism. La nivel de mentalitate, e bine sa ne analizam foarte bine in oglinda inainte de a arata pe cineva cu degetul, e posibil sa avem anumite carente de care nu suntem constienti... cateodata.

Am 33 de ani...

#40
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Interesant este ca un inginer mecanic a studiat mai mult termo decat un arhitect.
Daca un arhitect are dreptul sa practice, nu vad de ce un mecanic nu ar avea acest drept ?
Daca mergem in extrem, ar trebui sa ramana doar inginerii constructori care au terminat termo.

Floraur, cum vezi tu afacerea asta ? Castigi din volum, din pretul/unitate ? Prestezi tu sau ai angajati ?

#41
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postterratec, on 24th February 2010, 09:53, said:

Interesant este ca un inginer mecanic a studiat mai mult termo decat un arhitect.
Daca un arhitect are dreptul sa practice, nu vad de ce un mecanic nu ar avea acest drept ?
Daca mergem in extrem, ar trebui sa ramana doar inginerii constructori care au terminat termo.

Floraur, cum vezi tu afacerea asta ? Castigi din volum, din pretul/unitate ? Prestezi tu sau ai angajati ?

Un singur auditor autorizat care supervizeaza activitatea si verifica etapele proiectelor, restul trepedusi care incarca date in aplicatia dedicata. Doar asa se poate face o afacere, altfel nu vad cum?!

#42
yggyy

yggyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.04.2008

View Postfloraur, on 24th February 2010, 01:53, said:

Eu sunt broker de credite, am cate ceva in comert, mai am o afacere in imobiliare si vreau sa construiesc una in audit energetic. Nu a niciun fel de afiliere in ceea ce privesc farmaciile, era doar un exemplu. Remarc aciditatea ta apasata si nu o inteleg. Hai sa intelegem punctele de vedere ale fiecaruia, chiar daca nu ne convin. Nu de alta, dar suntem intre baieti destepti aici si trebuie sa ne respectam.

Eu  cred ca pierdem cu totii, atunci cand exista foarte multi pe acelasi ciolan. In primul rand pentru ca nu mai exista profit, care sa fie impozitate de stat. Nu mai exista salarii bune, care bineinteles sa fie taxate si poate cel mai important lucru, nu mai exista asa multi profesionisti, care sa poata sa iti dea un medicament bun, atunci cand ai nevoie de el. Facem sute de farmasicsti pe banda rulanta si 90% sunt diletanti. Eu pot sa spun ca merg la farmacie si ma gandesc de doua ori, inante sa intreb pe cineva despre un anumit produs. In mare parte pentru ca stiu ca au promotii pe anumite branduri si indiferet ce porcarie vand astia, mie imi vor da cu toata inima, doar ca isi vor face norma si vor reusi sa scoata salariul intreg. De ce se intampla asta, pentru ca exista aceasta lupta oarba pentru supravietuire.

Capitalismul este bun, insa capitalismul salbatic poate aduce prejudicii imense in economia reala. Nu toate pietele se pot reglementa singure. Ele au cateodata nevoie sa aibe coordonate... Daca vor fi lasati toti TCM-istii sa faca evaluari energetice, vom avea un dezastru in ceea ce priveste calitatea produsului finit, dublat de un cost derizoriu per proiect. Consumatorul nu ar trebui sa fie orientat doar spre cost, ci si spre calitatea produselor. Sa stii ca nevoiea de produse ieftine cu orice mijloace, fara sa existe exigente vizavi de  calitate, vine direct din comunism. La nivel de mentalitate, e bine sa ne analizam foarte bine in oglinda inainte de a arata pe cineva cu degetul, e posibil sa avem anumite carente de care nu suntem constienti... cateodata.

Am 33 de ani...

Punctul tău de vedere ca patron pot sa-l înțeleg. Iata-l pe al meu ca beneficiar de servicii,bunuri etc. Profitul pe o afacere este teoretic același, se cer 10 paini se vand 10 paini (din punctul tau de vedere va fi mai mic pentru ca vei vinde mai ieftin, dar din punctul meu de vedere va fi mai bine pentru ca voi cumpara mai ieftin) statul va castiga cam la fel, poate chiar mai mult pentru ca oamenii isi vor putea permite 10 paini mai ieftine si nu doar 8 mai scumpe. Pentru tine ideal ar fi sa avem monopoluri pe fiecare afacere pentru ca profitul sa fie mare si sa fie taxat mult de stat ?
Farmacistii sunt in mare niste vanzatori, nu ar trebui sa mergem la consult la farmacie, pentru asta avem doctori. La supermarket nu te astepti la sfaturi de nutriție ..., părerea mea.
"Lupta oarba pentru supraviețuire" hotărît lucru (aveai 12-13 ani la revoluție eu 22ani) dacă ai fost mai mare pe vremea lui Ceausescu poate acum ai fi apreciat-o. Mie îmi place, o admir deși nu am calitățile tale de afacerist...
Daca vor face TCM-isti evaluari nu vor fi mai proaste decat cele ale constructorilor sau ale celorlalti (s-a aratat ca metodologia de calcul nu s-a studiat pana acum in nici o facultate), se pare ca va fi folosit un soft. Calitatea va fi aceeasi, a programului.
Nevoia de produse ieftine si proaste calitativ a aparut ca urmare a cererii, ca si manelele daca vrei o gluma...
Nu te-am arătat cu degetul, acum ca știu ca ești patron (felicitări si succes) te inteleg ceva mai bine dar sa știi ca principalul scop al unei afaceri este sa producă clienți si nu profit.
Faptul ca vrei sa-ti deschizi o firma de audit energetic explica opiniile tale.
Grija pentru calitate pe care o afișezi mi se pare usor falsa (concurenta nu aduce numai preturi mai mici ci si o crestere a calitatii bunurilor si serviciilor).

#43
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postyggyy, on 24th February 2010, 12:03, said:

Profitul pe o afacere este teoretic acela?i, se cer 10 paini se vand 10 paini (din punctul tau de vedere va fi mai mic pentru ca vei vinde mai ieftin, dar din punctul meu de vedere va fi mai bine pentru ca voi cumpara mai ieftin) statul va castiga cam la fel, poate chiar mai mult pentru ca oamenii isi vor putea permite 10 paini mai ieftine si nu doar 8 mai scumpe. Pentru tine ideal ar fi sa avem monopoluri pe fiecare afacere pentru ca profitul sa fie mare si sa fie taxat mult de stat ?

Uite, aici practica ne omoara... daca nu te lovesti nu stii, nu pot sa te acuz, e normal.
Nevoia consumatorului ramane invariabila, deci implicit cererea ramane aceeasi oricat de multe farmacii vor exista intr-un oras. Problema e ca fiecare punct de vanzare va avea costuri fixe, care se acumuleaza si afecteaza profitul si capitalul de lucru.

Totul se rezuma la aceeasi cifra de afaceri, diluata la mai multi operatori... mi se pare destul de clar, ca nu mai exista profit si in niciun caz impozit pe acesta. Faza aiurea este ca, in cazul incasarilor reduse, se umbla la sariile declarate la ITM sau chiar la NET-ul ridicat de angajat, la sfarsitul fiecarei luni. Eu vad aici un consumator, care beneficiaza de confortul oferit de proximitatea oferita de numarul mare de puncte de vanzare. Nu e neaparat obligatoriu sa beneficieze de un pret mai scazut... aici e de discutat. Mai vad niste salariati platiti mai prost si posibil niste sume foarte mici incasate de stat din impozit pe venit si conexe.

Farmacistii sunt in mare niste vanzatori, nu ar trebui sa mergem la consult la farmacie, pentru asta avem doctori. La supermarket nu te astepti la sfaturi de nutri?ie ..., părerea mea.

Nu te inteleg, tu nu ai auzit de facultatea de farmacie? Tu nu stii ca aceasta are aceeasi durata cu cea de medicina? Esti intr-o grava eroare, farmacistii nu sunt vanzatori... poate asa par, dar nu sunt. Problema e ca sunt din ce in ce mai prost pregatiti, datorita relaxarii politicilor de control a accesului in aceasta bransa (my point exactly).


Daca vor face TCM-isti evaluari nu vor fi mai proaste decat cele ale constructorilor sau ale celorlalti (s-a aratat ca metodologia de calcul nu s-a studiat pana acum in nici o facultate), se pare ca va fi folosit un soft. Calitatea va fi aceeasi, a programului.
Nevoia de produse ieftine si proaste calitativ a aparut ca urmare a cererii, ca si manelele daca vrei o gluma...

Nu pot sa cred ca spui asta, chiar asa crezi ca softul va face toata treaba pentru tine? Pai ce te vei face cand vei avea de auditat o fabrica de confectii (sa zicem), acolo nu mai merge doar cu softul, trebuie sa pui si mana pe creion... In fine, inteleg de ce vrei sa te faci evaluator, ai simtit o oportunitate si vei sa o valorifici... sunt deacord cu tine, asa trebuie sa gandim toti, insa daca nu te bazezi pe cunostinte solide in materie, esti predispus spre erori colosale... care costa cat casa.

Nu te-am arătat cu degetul, acum ca ?tiu ca e?ti patron (felicitări si succes) te inteleg ceva mai bine dar sa ?tii ca principalul scop al unei afaceri este sa producă clien?i si nu profit.
Faptul ca vrei sa-ti deschizi o firma de audit energetic explica opiniile tale.
Grija pentru calitate pe care o afi?ezi mi se pare usor falsa (concurenta nu aduce numai preturi mai mici ci si o crestere a calitatii bunurilor si serviciilor).

Sunt adeptul concurentei, dar anumite componente ale pietelor trebuiesc studiate si se trateaza urmand alte terorii ale economiei de piata.
Eu zic ca ma judeci prea repede... nu intotdeauna oamenii emit judecati de valoare, in functie de interesul lor imediat. E posibil sa gandeasca asa de ani de zile, nu prea ai cum sa stii daca e asa sau nu. In fine, e o tara libera si fiecare are dreptul la parerea lui.

Edited by floraur, 24 February 2010 - 16:43.


#44
exxedy

exxedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2009
Eu am o nelamurire,poate ma ajutati voi.Eu sunt inginer constructor,si vreu sa fac acest curs la cluj.Dupa ce termin cursul in ce mod voi putea sa imi desfasor activitatea?Adica va tb sa fiu angajat la cineva care se ocupa cu auditul energetic si care are stampila,sau as putea sa fac pe cont propriu auditul energetic si sa il dau la un auditor certificat ca sa il stampileze?

#45
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postexxedy, on 24th February 2010, 22:51, said:

Eu am o nelamurire,poate ma ajutati voi.Eu sunt inginer constructor,si vreu sa fac acest curs la cluj.Dupa ce termin cursul in ce mod voi putea sa imi desfasor activitatea?Adica va tb sa fiu angajat la cineva care se ocupa cu auditul energetic si care are stampila,sau as putea sa fac pe cont propriu auditul energetic si sa il dau la un auditor certificat ca sa il stampileze?


Pai ce vechime ai in meserie? Daca nu ai specificat asta acum, uita-te pe prima pagina ca scrie clar cum suna legea...

#46
ascomp

ascomp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 26.09.2006

View Postfloraur, on 24th February 2010, 01:53, said:

Eu sunt broker de credite, am cate ceva in comert, mai am o afacere in imobiliare si vreau sa construiesc una in audit energetic. Nu a niciun fel de afiliere in ceea ce privesc farmaciile, era doar un exemplu. Remarc aciditatea ta apasata si nu o inteleg. Hai sa intelegem punctele de vedere ale fiecaruia, chiar daca nu ne convin. Nu de alta, dar suntem intre baieti destepti aici si trebuie sa ne respectam.

Eu  cred ca pierdem cu totii, atunci cand exista foarte multi pe acelasi ciolan. In primul rand pentru ca nu mai exista profit, care sa fie impozitate de stat. Nu mai exista salarii bune, care bineinteles sa fie taxate si poate cel mai important lucru, nu mai exista asa multi profesionisti, care sa poata sa iti dea un medicament bun, atunci cand ai nevoie de el. Facem sute de farmasicsti pe banda rulanta si 90% sunt diletanti. Eu pot sa spun ca merg la farmacie si ma gandesc de doua ori, inante sa intreb pe cineva despre un anumit produs. In mare parte pentru ca stiu ca au promotii pe anumite branduri si indiferet ce porcarie vand astia, mie imi vor da cu toata inima, doar ca isi vor face norma si vor reusi sa scoata salariul intreg. De ce se intampla asta, pentru ca exista aceasta lupta oarba pentru supravietuire.

Capitalismul este bun, insa capitalismul salbatic poate aduce prejudicii imense in economia reala. Nu toate pietele se pot reglementa singure. Ele au cateodata nevoie sa aibe coordonate... Daca vor fi lasati toti TCM-istii sa faca evaluari energetice, vom avea un dezastru in ceea ce priveste calitatea produsului finit, dublat de un cost derizoriu per proiect. Consumatorul nu ar trebui sa fie orientat doar spre cost, ci si spre calitatea produselor. Sa stii ca nevoiea de produse ieftine cu orice mijloace, fara sa existe exigente vizavi de  calitate, vine direct din comunism. La nivel de mentalitate, e bine sa ne analizam foarte bine in oglinda inainte de a arata pe cineva cu degetul, e posibil sa avem anumite carente de care nu suntem constienti... cateodata.

Am 33 de ani...



"Daca vor fi lasati toti TCM-istii sa faca evaluari energetice, vom avea un dezastru "

Multumesc de compliment. Eu am dat ex de admitere in `89 la Facultatea de Mecanica in Timisoara ( de  fac de Mecanica Tm se zicea ca e cea mai buna si recunoscuta atunci)   si am invatat de mi-au sarit capacele.

    Si acuma vi tu si ne faci de kk.  
Hai ca m-am enervat. Stiu multe din constructii pt ca socru-meu lucreaza in domeniu. La noi in judet cei mai bogati oameni sunt cei din constructii. Si sti cum fac? Nu baga nici jumate din materiale in lucrari.
  Si vrei sa vb de calitate si sa vb cu citate din carti de .... capitalism.

Ma lasi..........

Dezastrul exista deja in Romania. Si un aport important l-au avut si constructorii. Vrei sa vb de autostrazi si de ce s-a construit in Ro pana acuma?

Cum poti sa jignesti alti colegi care au facut o facultate considerata mai grea si mai completa ca a ta?

Daca asa e legea deocamdata ia-o ca atare.

PS: arhitectii au studiat termotehnica?

PS2 am 39 ani

#47
yggyy

yggyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.04.2008
Nu am spus ca softul va face totul. Am spus ca vom învăța si noi ce vor invata ceilalti si vom face si noi ce fac ceilalti, avand in vedere ca nu s-au invatat in facultate cele necesare.
Tu crezi ca cei din farmacii au facultate ???!!! Eu sunt convins ca marea majoritate nu.
Nu te-am judecat pe tine ci opiniile tale.

#48
exxedy

exxedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.09.2009

View Postfloraur, on 24th February 2010, 23:48, said:

Pai ce vechime ai in meserie? Daca nu ai specificat asta acum, uita-te pe prima pagina ca scrie clar cum suna legea...



Pai experienta nu am pentru ca numai anul trecut am terminat facultatea. Si eram curios cum poti acumula experienta asta, pt ca banuiesc ca nu sunt atatea firme care au un auditor autorizat,care sa angajeze toti absolventii de astfel de cursuri.

#49
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postascomp, on 25th February 2010, 08:29, said:

"Daca vor fi lasati toti TCM-istii sa faca evaluari energetice, vom avea un dezastru "

Multumesc de compliment. Eu am dat ex de admitere in `89 la Facultatea de Mecanica in Timisoara ( de fac de Mecanica Tm se zicea ca e cea mai buna si recunoscuta atunci) si am invatat de mi-au sarit capacele.

Si acuma vi tu si ne faci de kk.
Hai ca m-am enervat. Stiu multe din constructii pt ca socru-meu lucreaza in domeniu. La noi in judet cei mai bogati oameni sunt cei din constructii. Si sti cum fac? Nu baga nici jumate din materiale in lucrari.
Si vrei sa vb de calitate si sa vb cu citate din carti de .... capitalism.

Ma lasi..........

Dezastrul exista deja in Romania. Si un aport important l-au avut si constructorii. Vrei sa vb de autostrazi si de ce s-a construit in Ro pana acuma?

Cum poti sa jignesti alti colegi care au facut o facultate considerata mai grea si mai completa ca a ta?

Daca asa e legea deocamdata ia-o ca atare.

PS: arhitectii au studiat termotehnica?

PS2 am 39 ani

Una din scolile le care le-am urmat este Facultatea de Mecanica Galati...
mai mult de atat nu mai comentez.

View Postyggyy, on 25th February 2010, 08:55, said:

Nu am spus ca softul va face totul. Am spus ca vom învăța si noi ce vor invata ceilalti si vom face si noi ce fac ceilalti, avand in vedere ca nu s-au invatat in facultate cele necesare.
Tu crezi ca cei din farmacii au facultate ???!!! Eu sunt convins ca marea majoritate nu.
Nu te-am judecat pe tine ci opiniile tale.

Pai, pe fiecare tura exista un farmacist. Celelalte feta au postliceala sanitara...

View Postexxedy, on 25th February 2010, 09:46, said:

Pai experienta nu am pentru ca numai anul trecut am terminat facultatea. Si eram curios cum poti acumula experienta asta, pt ca banuiesc ca nu sunt atatea firme care au un auditor autorizat,care sa angajeze toti absolventii de astfel de cursuri.

Pai dupa legile in vigoare, nu poti fi evaluator...

#50
ascomp

ascomp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 26.09.2006

View Postfloraur, on 25th February 2010, 11:03, said:

Una din scolile le care le-am urmat este Facultatea de Mecanica Galati...
mai mult de atat nu mai comentez.



Pai, pe fiecare tura exista un farmacist. Celelalte feta au postliceala sanitara...



Pai dupa legile in vigoare, nu poti fi evaluator...

"Daca vor fi lasati toti TCM-istii sa faca evaluari energetice, vom avea un dezastru "

Sa inteleg ca esti coleg cu noi dar nu ai incredere ca un ing mecanic poate sa faca un curs de evaluator si un calcul energetic?

#51
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postascomp, on 25th February 2010, 21:54, said:

Sa inteleg ca esti coleg cu noi dar nu ai incredere ca un ing mecanic poate sa faca un curs de evaluator si un calcul energetic?

In tara asta cum apare cate o oportunitate, cum vin mii de aplicanti care sa profite. Uite asa se alege praful de tot si se compromite orice sansa de a mai face profit dintr-o chestie. Eu vreau doar o reglementare mai stricta a accesului la aceasta piata si nu numai in acest domeniu. Si lucrul asta sa se faca pe criterii corecte de pregatire profesionala.

Sa-mi spuna unul dintre acesti vehementi contestatari ai parerilor mele, ca exista loc pe aceasta piata pentru toti inginirii mecanici... Vreti sau nu sa intelegeti, nu este de lucru pentru toata lumea. La un moment dat trebuie sa se stabileasca niste limite, indiferent cat de pregatiti sunt aplicantii. Chiar daca erau 100.000 de absolventi de facultati de constructii, tot ar fi trebuit facuta o delimitare pentru ca lasand piata libera in acest caz, nu aduce decat lucruri negative.

Sa va spun eu cum se intampla cand exista mii de variante, de unde lumea poate sa aleaga.
O mica parte vor face afaceri legale, cu oameni angajati, chirie pe spatii, intretinere, publicitate, masini in leasing, TVA, impozite, cu soft performant dedicat (1000e/statie de lucru), alte cateva mii pe licente de win, Office, antivir, etc. Ceilalti vor fi persoane fizice autorizate, care-si cumpara un soft si il vor pune pe un calculator invizibil, de care nimeni nu stiu unde, ce sa mai spunem de controale... in rest, alte cheltuieli nu prea vad, nici macar de masina nu au nevoie...

Sa-mi spuneti voi cine va avea un cost mai mic pentru un raport de evaluare. Cand oferta se va dilua si acesti independenti nu vor mai avea din ce trai, va merge cu 0.50e/mp. Cine castiga din chestia asta, consumatorul? Pai se va pierde la calitate, acest avantaj de pret este doar o iluzie. Pentru ca cei care vor fi instare sa ofere un serviciu performant, vor fi aruncati din piata.

#52
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Iti scapa un lucru.
Cei care practica preturi de dumping in domeniile astea de activitate, mai au si alta sursa de venit.
Degeaba incerci tu sa fii corect si sa investesti mii sau zeci de mii de euro in activitate pentru ca oricand se va gasi cate unul care faca breasla de ras.
Arhitectii au tarife impuse de ordin si intotdeauna apar trepadusi care lucreaza pe nimic.

Am o intrebare pentru tine referitoare la noua afacere pe care vrei sa o incepi.
Ce preturi vei cere si cum le vei sustine cand altii vor oferi preturi de patru ori mai mici ?

#53
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postterratec, on 26th February 2010, 10:22, said:

Am o intrebare pentru tine referitoare la noua afacere pe care vrei sa o incepi.
Ce preturi vei cere si cum le vei sustine cand altii vor oferi preturi de patru ori mai mici ?

Pai eu ma gandesc la 2-3e/mp si cand vor veni baietii astia smecheri cu 0.5e/mp... inchid.

#54
yggyy

yggyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.04.2008

View Postfloraur, on 26th February 2010, 10:13, said:

In tara asta cum apare cate o oportunitate, cum vin mii de aplicanti care sa profite. Uite asa se alege praful de tot si se compromite orice sansa de a mai face profit dintr-o chestie. Eu vreau doar o reglementare mai stricta a accesului la aceasta piata si nu numai in acest domeniu. Si lucrul asta sa se faca pe criterii corecte de pregatire profesionala.

Sa-mi spuna unul dintre acesti vehementi contestatari ai parerilor mele, ca exista loc pe aceasta piata pentru toti inginirii mecanici... Vreti sau nu sa intelegeti, nu este de lucru pentru toata lumea. La un moment dat trebuie sa se stabileasca niste limite, indiferent cat de pregatiti sunt aplicantii. Chiar daca erau 100.000 de absolventi de facultati de constructii, tot ar fi trebuit facuta o delimitare pentru ca lasand piata libera in acest caz, nu aduce decat lucruri negative.

Sa va spun eu cum se întîmpla cand exista mii de variante, de unde lumea poate sa aleaga.
O mica parte vor face afaceri legale, cu oameni angajati, chirie pe spatii, intretinere, publicitate, masini in leasing, TVA, impozite, cu soft performant dedicat (1000e/statie de lucru), alte cateva mii pe licente de win, Office, antivir, etc. Ceilalti vor fi persoane fizice autorizate, care-si cumpara un soft si il vor pune pe un calculator invizibil, de care nimeni nu stiu unde, ce sa mai spunem de controale... in rest, alte cheltuieli nu prea vad, nici macar de masina nu au nevoie...

Sa-mi spuneti voi cine va avea un cost mai mic pentru un raport de evaluare. Cand oferta se va dilua si acesti independenti nu vor mai avea din ce trai, va merge cu 0.50e/mp. Cine castiga din chestia asta, consumatorul? Pai se va pierde la calitate, acest avantaj de pret este doar o iluzie. Pentru ca cei care vor fi instare sa ofere un serviciu performant, vor fi aruncati din piata.

Eu cred ca oriunde (in lume) apare o oportunitate apar multi care vor sa profite de ea. E un fapt (logic si de inteles) pe care nu inteleg de ce il dezaprobi. Dupa ce se apuca toti (sau cat mai multi) vor ramane cei puternici, care vor face fata. Nu toti inginerii mecanici ar vrea sa faca asta. Este o oportunitate de care vrem si noi ca si tine sa profitam. Tu, dacă ai deschide o firma nu cred ca ai aduce prea multe în plus fata de evaluatorul care lucrează singur, in conditii legale desigur (clientul ar trebui sa plateasca o fractiune din pret pentru tine). Faptul ca ai tu cheltuieli pe firma nu ma incalzeste pe mine cu nimic daca trebuie sa le platesc fara sa am nevoie de asta. Un evaluator poate lucra si singur, de fapt firmele pot exista in anumite conditii (cu 3 evaluatori atestati daca nu ma insel, si altele). Dupa principiul asta (solo) lucrează si medicii de familie si evaluatorii de sanatate si PSI cei cu RSTVI-ul si totul merge foarte bine si fara "investitori" care sa ii "ajute". Daca vrei sa faci ceva cupleaza cu afaceri din imobiliare si da ca bonus evaluarea asta...



View Postfloraur, on 26th February 2010, 10:13, said:

In tara asta cum apare cate o oportunitate, cum vin mii de aplicanti care sa profite. Uite asa se alege praful de tot si se compromite orice sansa de a mai face profit dintr-o chestie. Eu vreau doar o reglementare mai stricta a accesului la aceasta piata si nu numai in acest domeniu. Si lucrul asta sa se faca pe criterii corecte de pregatire profesionala.

Sa-mi spuna unul dintre acesti vehementi contestatari ai parerilor mele, ca exista loc pe aceasta piata pentru toti inginirii mecanici... Vreti sau nu sa intelegeti, nu este de lucru pentru toata lumea. La un moment dat trebuie sa se stabileasca niste limite, indiferent cat de pregatiti sunt aplicantii. Chiar daca erau 100.000 de absolventi de facultati de constructii, tot ar fi trebuit facuta o delimitare pentru ca lasand piata libera in acest caz, nu aduce decat lucruri negative.

Sa va spun eu cum se intampla cand exista mii de variante, de unde lumea poate sa aleaga.
O mica parte vor face afaceri legale, cu oameni angajati, chirie pe spatii, intretinere, publicitate, masini in leasing, TVA, impozite, cu soft performant dedicat (1000e/statie de lucru), alte cateva mii pe licente de win, Office, antivir, etc. Ceilalti vor fi persoane fizice autorizate, care-si cumpara un soft si il vor pune pe un calculator invizibil, de care nimeni nu stiu unde, ce sa mai spunem de controale... in rest, alte cheltuieli nu prea vad, nici macar de masina nu au nevoie...

Sa-mi spuneti voi cine va avea un cost mai mic pentru un raport de evaluare. Cand oferta se va dilua si acesti independenti nu vor mai avea din ce trai, va merge cu 0.50e/mp. Cine castiga din chestia asta, consumatorul? Pai se va pierde la calitate, acest avantaj de pret este doar o iluzie. Pentru ca cei care vor fi instare sa ofere un serviciu performant, vor fi aruncati din piata.

1000 de euro este o gluma. Sper ca nu crezi asta...

Edited by yggyy, 26 February 2010 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate