Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#901
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

 1orgu, on 10 februarie 2013 - 21:10, said:

Buna ziua. Desi sunt mai nou (aproape nou nascut) in domeniu, va citesc de cateva luni bune, chiar daca nu am postat decat foarte rar (pe alte subiecte, dar tot agricole). Anul acesta vreau sa fac ceva productier agricola, dezgustat fiind de chimicalele pe care le inghitim zilnic. Vreau sa cultiv alaturi de merii pe care i-am plantat in toamna, o serie de legume, astfel ca devin foarte interesat de acel www de unde se pot procura seminte mai rare. Deasemeni sunt interesat de unde as putea sa achizitionez cativa puieti de parmen auriu.
Va multumesc pentru ajutor.

PS Coane Iorgule esti ca o raza de soare pe aici.

Edited by andidani, 11 February 2013 - 11:51.


#902
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

 andidani, on 11 februarie 2013 - 11:47, said:

devin foarte interesat de acel www de unde se pot procura seminte mai rare. D

daca te referi la Banca de gene Suceava, AICI  e pagina de pe care se pot cere seminte.

Edited by ionutz_t, 11 February 2013 - 11:55.


#903
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@andidani
Bine ai venit, in acest topic, unde gasesti toate informatiile dorite, referitoare la titlul subiectului.
Toti colegii nostri, sunt ,,raze de soare'', Impreuna formam acel astru luminos care mentine viata.
Vrem cu toti ca ,,semanatul si repicatul'', sa devina ,,fruntea'' in aria legumicultura. Aici incepe viata viitoarelor plantute. Si cum dorim cu totii sa fie viguroase si rezistente pe parcursul vietii, cautam sa fim parinti cat mai atenti, cu progeniturile noastre.
Pentru puietii de parmen auriu, intra in sectiunea pomicultura. Gasesti, acolo tot ce te intereseaza.

#904
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Dar tu esti cea mai raza. Fara tine parca nu ar mai fi nici sare nici piper...schimbi starea de spirit a cititorilor

#905
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008

 ionutz_t, on 11 februarie 2013 - 11:55, said:

daca te referi la Banca de gene Suceava, AICI  e pagina de pe care se pot cere seminte.

O intrebare: specii ca specii, am inteles, cate 25 seminte maxim din fiecare specie pe care o doresti. Dar nu vad nicaieri ce soiuri au din fiecare specie?

#906
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

 macaz2006, on 11 februarie 2013 - 15:40, said:

O intrebare: specii ca specii, am inteles, cate 25 seminte maxim din fiecare specie pe care o doresti. Dar nu vad nicaieri ce soiuri au din fiecare specie?

Uite ce mi-au raspuns mie intr-un mail, cand i-am intrebat daca au cumva rosii Export II.

"Este posibil sa va furnizam doar cantitati mici de seminte (maximum 25), fara vreun fel de implicatii financiare din partea dumneavoastra. Pentru aceasta, va rugam sa completati formularul standard postat pe site-ul nostru, expedierea semintelor urmand a se face pana in data de 10 martie 2013, in functie de pozitia ocupata de dumneavoastra in lista utilizatorilor de material genetic din Banca de Gene. Va precizam ca nu oferim seminte din soiuri omologate, ci doar varietati traditionale romanesti, care n-au parcurs un proces de ameliorare stiintifica."

#907
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Sunt curios ce imi trimit caci nu am specificat soiul.

Edited by macaz2006, 11 February 2013 - 16:24.


#908
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008

 ionutz_t, on 11 februarie 2013 - 15:45, said:


Uite ce mi-au raspuns mie intr-un mail, cand i-am intrebat daca au cumva rosii Export II.

"Este posibil sa va furnizam doar cantitati mici de seminte (maximum 25), fara vreun fel de implicatii financiare din partea dumneavoastra. Pentru aceasta, va rugam sa completati formularul standard postat pe site-ul nostru, expedierea semintelor urmand a se face pana in data de 10 martie 2013, in functie de pozitia ocupata de dumneavoastra in lista utilizatorilor de material genetic din Banca de Gene. Va precizam ca nu oferim seminte din soiuri omologate, ci doar varietati traditionale romanesti, care n-au parcurs un proces de ameliorare stiintifica."
Asta mi-au zis si mie, fara ultima parte, cea despre soiuri. Oricum ar fi sunt dispus sa incerc. Locuind in Giurgiu sunt plin de soiuri bulgaresti si as vrea sa incerc si ceva "traditional' :-D.
Si ca sa fiu pe topic precizez si ca vreau sa imi fac si eu primul solar, 12mx8m, sunt in intarziere astept sa se mai usuce pamantul. Am 22 de ani, sunt student dar ma pasioneaza si agricultura. Parintii mei cultiva ceapa ce ceva ani, plus cereale de si mai multi ani, dar nu au mai avut timp sa faca solarii de cand eram eu mic.
Stie cineva un loc in zona de unde pot cumpara tavite alveolare?

#909
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Ai putea sa mergi in Bulgaria, esti aproape, sa ne spui si noua ce preturi sint.

#910
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009

 ionut_mystic, on 11 februarie 2013 - 18:19, said:

Asta mi-au zis si mie, fara ultima parte, cea despre soiuri. Oricum ar fi sunt dispus sa incerc. Locuind in Giurgiu sunt plin de soiuri bulgaresti si as vrea sa incerc si ceva "traditional' :-D.
Si ca sa fiu pe topic precizez si ca vreau sa imi fac si eu primul solar, 12mx8m, sunt in intarziere astept sa se mai usuce pamantul. Am 22 de ani, sunt student dar ma pasioneaza si agricultura. Parintii mei cultiva ceapa ce ceva ani, plus cereale de si mai multi ani, dar nu au mai avut timp sa faca solarii de cand eram eu mic.
Stie cineva un loc in zona de unde pot cumpara tavite alveolare?


salut. tavite se gasesc in spatele pietii centrale din Giurgiu. pe str. Pompieri (intre sifonarie si floraria cu coroane ptr. morti). ca sa mergi in Bulgaria doar pentru seminte si tavite nu e rentabil. sunt taxe de pod si rovinieta de plata. cauta seminte de soiuri romanesti pe la cunostintele de la tara. au ei puse deoparte de ani de zile. sunt unii care de 10 ani folosesc acelasi soi si in fiecare an recupereaza tot mai multe seminte

#911
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am luat o plasa de zile mari. Dupa ce am tait scanduri si le-am facut crestaturi, aproximativ 250 de taieturi ca sa stea "matul" albastru rectiliniu uniform si paralel, insirat cei 100 m de rezistenta in 4,5 mp si am carat 5 roabe de nisip (fara paine), montat termostatul si bagat in priza. In momentul ala am avut o surpriza tare neplacuta si sentimentul muncii in zadar, ghiciti ce sa intamplat. Dau cadou 10 rasaduri de Tolin celui care ghiceste.

Cadoul se dă aici

#912
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
S-ar putea sa ma duc. Va anunt in caz afirmativ.

#913
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

 pufarin, on 11 februarie 2013 - 20:16, said:

Am luat o plasa de zile mari. Dupa ce am tait scanduri si le-am facut crestaturi, aproximativ 250 de taieturi ca sa stea "matul" albastru rectiliniu uniform si paralel, insirat cei 100 m de rezistenta in 4,5 mp si am carat 5 roabe de nisip (fara paine), montat termostatul si bagat in priza. In momentul ala am avut o surpriza tare neplacuta si sentimentul muncii in zadar, ghiciti ce sa intamplat. Dau cadou 10 rasaduri de Tolin celui care ghiceste.

Cadoul se dă aici


Bre..e Off da tot nu ma abtin. Ori s-a luat curentul ori dracia nu a functionat defel ca e intrerupta pe undeva. Ori a sarit siguranta..semna ca e ceva mai nasol in neregula
Ma lipsesc de rasaduri - da numa semintele daca am ghicit Posted Image

Edited by Iulian2828, 11 February 2013 - 21:44.


#914
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Citeste aici http://forum.softped...8#entry12692743

#915
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008

 crystyan_76, on 11 februarie 2013 - 20:06, said:




salut. tavite se gasesc in spatele pietii centrale din Giurgiu. pe str. Pompieri (intre sifonarie si floraria cu coroane ptr. morti). ca sa mergi in Bulgaria doar pentru seminte si tavite nu e rentabil. sunt taxe de pod si rovinieta de plata. cauta seminte de soiuri romanesti pe la cunostintele de la tara. au ei puse deoparte de ani de zile. sunt unii care de 10 ani folosesc acelasi soi si in fiecare an recupereaza tot mai multe seminte
Salut! La tara sunt si eu dar in zona mea din judet lumea nu prea practica gradinaritul ca in alte parti. Majoritatea prefera sa cumpere:-( cu semintele am cam rezolvat-o cu ajutorul ebay si bricostore/dedeman, am gasit cateva soiuri interesante.
Tocmai pretul unei curse Giurgiu-Bulgaria nu prea ma incanta. Poate cand o sa vreau sa cumpar niste banda pentru irigat...
Cam ce preturi au la magazinul din Giurgiu? daca ai idee... (e cumva vorba de fitofarmacia aia? Farmacia plantelor parca ii zicea)

#916
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
@pufarin

S-a topit cumva imbracamintea la rezistenta?

#917
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu cred, am bagat-o direct in priza care masoara consumul si m-a socat rezultatul. Practic prima alimetare dupa instalare am facut-o prin intermediul prizei, nu cred ca a vut timp sa se topeasca ceva asa repede.

#918
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Am si eu o intrebare Posted Image   ,  vreau sa plantez rasadurile in alveole , intrebarea mea este , rasadurile au nevoie de lumina pana incoltesc , adica pana ies un pic din pamant ?
Vreau sa fac in felu urmator , mi am facut un mini solar ,de 3 latime pe 4 lungime ,  unde am pus balegar de cal cu fan , am stropit cu apa calduta si  l am acoperit , il las 2 ,3 zile pana se incalzeste ,
dupa ce am ajuns la temperatura dorita , vreau sa pun alveolele pe patul de balegar si fan, si peste alveole ziar sau hartie si o mica acoperire de fan ,

Nu am inteles deloc , ele pana nu rasar din pamant au nevoie de lumina ? sau ele trebuie sa aiba lumina chiar de cand am plantat saminta in alveola ?

Deci cum sa fac ? pot sa pun ziar sau hartie si fan peste alveole si cand au iesit din pamant sa le descopar ?

Va multumesc. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate