Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#73
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
aha. :). Am inteles. O sa am grija cand desfac sacul sa nu ranesc plantutele.

#74
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMirelaLucia, on 10th March 2010, 12:14, said:

si eu daca nu le mai scot de aici si le cresc pe terasa, are ceva? :) acum devin conforma cu recomandarea lui trestie?

Nu erau recomandari, erau idei de a cultiva diverse balarii pe balcon sau terasa.
Metoda la sac se foloseste in sere pentru a scapa de bolile criptogamice, dar e foarte buna si pe langa casa.
Sacul se foloseste doar pentru plantare, nu se seamana sau se repica la sac. Nu ca nu ar fi posibil, ci ca e incomod si risipa de timp si material.

Tu ai pamant si poti planta in gradina, nu-i obligatoriu, dar e mai comod.

#75
ginutza69

ginutza69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2010

View Posthoria66, on 5th March 2010, 21:30, said:

Draga Ginutza, aici este un fel de ferma... cu fermieri transpirati, cu o bere in ma^na sta^nga si cu ma^na dreapta pe tastatura...

Vezi tu ca este o arie numita "gradina mea... de apartament", cu o moderatoare deosebit de draguta si de priceputa - "Diorama". Si acolo se discuta in special despre flori... Toate bune iti uram.
nu ma sperii de munca...
da locuiesc la tara, am job, o curte de 4000 mdin care vreo 1000 m cu vita-de-vie, un solar, vreo 50 familii de albine, catei, pisici si lista poate continua...

View Posttrestie-de-balta, on 5th March 2010, 22:31, said:

Nu va luati de fata ca are dreptate cu chiparoasele.
E greu sa faci bulbii floriferi, asta depinzand de mai multi factori,  si cum infloresc dupa un anumit numar de ani sau daca au atins un anumit diametru, e mai complicat si implica costuri mari.

O sa fac un topic la gradini cu tuberozele, dar daca te grabesti, da un semn.
da inca ma intereseaza, va multumesc

#76
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postginutza69, on 12th March 2010, 17:17, said:

da inca ma intereseaza, va multumesc


Da, l-am facut
http://forum.softped...howtopic=647313
Ete de citeste.

#77
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai cultivi tuberozele in gradina de apartament ? de ce n-ai facut topicul AICI ?

#78
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 12th March 2010, 17:28, said:

pai cultivi tuberozele in gradina de apartament ? de ce n-ai facut topicul AICI ?


E complicat cu producerea lor, iar marea majoritate cultiva cateva zeci de bulbi maxim.
Cultura inseamna sa ai minim 2000 bulbi floriferi plus lotul de crestere care trebuie sa fie de minim 2500 bucati.

O galeata de 10-12 litri e suficienta pentru 3 bulbi si miroase a chiparoasa  pe o raza de 25-50 m.

Edited by trestie-de-balta, 12 March 2010 - 17:38.


#79
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 12th March 2010, 17:28, said:

pai cultivi tuberozele in gradina de apartament ? de ce n-ai facut topicul AICI ?
Pai nu eram noi aia transpirati!

#80
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
am si eu o nelamurire mai veche.

Nu se poate face arie si pentru cei care nu se incadreaza in gradina de apartament caci stau la casa , dar nici nu fac culturi sau agricultura propriu-zisa?

#81
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai aici e locul,nu te lua dupa @trestie .  insa daca a vrut sa deschida topicul despre tuberoze dincolo ce poti sa-i faci ?  :)
ii e mai drag de ei decat de noi; pe acolo se vorbeste mai mult de floricele,pasarele ... sunt mai multe fete ... decat sa se injure cu noi aici ...  ;)

#82
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ce faci dduras, ti-am dus dorul, unde ai fost? Ai stropit?

#83
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
mi-s bine,merci.
n-am stropit,dar cred ca saptamana asta va trebui sa o fac - pomii mari de la oras; cei de la tara sunt  mici , n-am avut probleme anul trecut, cred ca-i sar.

#84
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
DDuras, paduchele de San Jose nu alege care pomi sunt mari, care mici, care de la oras sau de la tara... ii ia la rand!

#85
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
exista pe aici un topic deschis despre compost? cum se face compostul, amenajare, ce se pune in el etc..... As vrea sa amenajez in curte un colt pentru compost.

#86
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu e . deschide tu unul.

#87
cdanard

cdanard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2008
Bun gasit ! pentru ca e prima oara cand seman ca sa obtin rasaduri (experienta de pana acum se reduce la plantarea rasadurilor cumparate ) am sa va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi!
Ieri, am pus in "sere pentru pervaz" si in niste pahare  seminte de rosii, ardei gras, kapia si gogosar, varza si telina.
Nu sunt sigur in ceea ce priveste frecventa si cantitatea cu care se uda. (ieri le-am udat cu un pulverizator de spalat geamuri)

#88
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
"trestie", am nevoie de un sfat. Am pus in paharute de unica folosinta seminte traditionale de ardei si gogosar. Paharytele sunt pe balcon la o temperatura de 18-20 grade. Plantele au inceput sa rasara. OK, dar ce sa fac mai departe? Vreau sa le pun in gradina, mai este timp pana atunci, dar ce sa fac sa nu se lugeasca rasadul prea mult si sa cada? Sa-l mut undeva unde este mai racoare sau sa incerc sa le ofer mai multa lumina?
Cum sa procedam in continuare sa ajungem cu bine in jurul datei de 1 mai?
Multam anticipat.

#89
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttincu68, on 18th March 2010, 21:49, said:

"trestie", am nevoie de un sfat. Am pus in paharute de unica folosinta seminte traditionale de ardei si gogosar. Paharytele sunt pe balcon la o temperatura de 18-20 grade. Plantele au inceput sa rasara. OK, dar ce sa fac mai departe? Vreau sa le pun in gradina, mai este timp pana atunci, dar ce sa fac sa nu se lugeasca rasadul prea mult si sa cada? Sa-l mut undeva unde este mai racoare sau sa incerc sa le ofer mai multa lumina?
Cum sa procedam in continuare sa ajungem cu bine in jurul datei de 1 mai?
Multam anticipat.


lumina si iar lumina, iar ziua sa deschizi balconul sa se aeriseasca, asta daca nu tii usa de la camera deschisa.

#90
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Nu mai am usa intre balcon si camera iar aerisirea se face zilnic, deci o sa le mut pe pe pervaz chier langa fereastra de la balcon. Mersi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate