Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#6013
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Deci 10 ml la m2  .....ma gandeam eu ca e putin 1 ml/m2 .  Mersi.

#6014
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu, nu, nu...cum ai socotit din prima, 1ml la 10mp...
1l=1000ml
1ha=10000mp

Edited by subway_guru, 21 January 2015 - 18:21.


#6015
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
0,1 ml la mp matematic vorbind

0,1 ml la mp matematic vorbind

#6016
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Of, matematica asta   :)   Oricum va fi greu de testat cum intentionez eu, intr-o ladita de 50 pe 30....


Am pus mranita intr-o ladita si am udat-o.
Cred ca voi pune 1 ml in vermorelul de 2 litri de apa, dau asa usor pe deasupra , las pana maine semintele la inmuiat, maine seaman si......va tin la curent ce iese .

In primavara am vorbit cu cineva care mi-a spus ca a folosit dualgold inainte de semanat si nu a mai avut probleme cu buruienile.

Eu era sa fac discopatie lombara tot aplecat printre rasaduri, am trecut de 2 ori prin ele , o groaza de buruienute de alea din mranita.

Asa ca acum sunt in cercetari....

#6017
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Respecta strict concentratia, altfel le omori pe 'fetite'!
Nu umbla cu concentrate, nu dai doze de adulti la bebelusi!!!

#6018
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pfff.......conform calculelor mele ladita are 0,15 m 2....habar nu am asa cum sa prepar doza.  Ar trebui cateva picaturi in 2 l apa....

Momentan nu pot testa pe o suprafata mai mare .  O sa vad daca gasesc o modalitate de a calcula cumva .

#6019
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Cu o seringa hipodermica masori la fix

#6020
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Asa procedez si eu!
Dar le spun farmacistelor ca nu-mi bag in vena!
:)

Ca ele ma stiu de 'om serios', nu drogoman...

#6021
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Am inceput sa construiesc cele 2 REP-uri, au cate 13 m2 unul, nu stiu cum sa fac sa le acopar, poate imi da cineva o idee.

Attached Files



#6022
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Am facut si eu niste poze pentru voi astazi. Cam asta e stadiul rasadurilor pana in prezent.

In prima poza, ridichile, cred ca luni am facut poza. A se observa ca sunt mai bine rasarite unde a fost mai umed si mai umed a fost pe locul randurilor de kapia.

In urmatoarele doua poze, am aratat cum am semanat varza extratimpurie. Tot aici se poate observa si compostul care l-am facut. 8 lopeti pamant, 4 mranita si 3 de turba, mixate in betoniera.

In urmatoarele poze, unde rasadul este cel mai mic, e varza semanata sambata. Intr-o mare masura e rasarita mai toata. Ziua o tin descoperita de tot iar noaptea trag foliile care se vad prin poze, dar, cum am 30-40 grade in sol, depinde de loc, o las cu aer la capete ca sa nu se alungeasca.

In poza 134256, e tot varza, dar seamanta in pat germinativ mai consistent(mai gros), fara alveole. E semanata dupa Boboteaza, prin 8 9 ianuarie cred..sau 10.

In poza in care se vad infipte niste plicuri intre alveole, e conopida acolo, semanata in tavite de 42.

Se mai pot observa si guliile impreuna cu salata(rasadurile cele mai mari). Astea sunt semanate in 7 decembrie cred.

Am facut si poze in detaliu, dar si in amsamblu. Bonus, ultima poza, bancul e lucru pentru compost:).

Bun. Din fotografii se poate observa si centrala termica "bio". Peste tot e un strat de gunoi cam de 45 de cm. Pana acuma m-a costat aprox 600ron caldura lor, si anume, motorina pentru transportul gunoiului adus de la 15km. Mai imi incap inca 4 lazi de 8x1.5m. Vor mai trebui cam 4 remorci de gunoi. Scandurile cele noi pentru lazi sunt cumparate de ani buni de zile...Dar, cand sa le schimbe, tata a zis ca mai trage de astea. Cred ca au trecut cel putin 8 ani de cand cele noi stau degeaba...In fiecare an a zis:  Lasa, ca astea le tin pe cele noi:). In fine. Cu siguranta asta va fi ultimul lor an de utilizare si a intregii "infrastructuri" de pe gunoi. Sper, ca de la toamna, sa pot sa cumpar un cazan pe combustibil solid, de vreo 50kw, si sa fac o instalatie de incalzire care sa nu necesite atatea manevre si efort pana la urma. Solarul a fost indoit bine de zapada din 2012...Cu chiu cu vai s-a dus la starea actuala. Ce ar mai fi de vazut in poze, sunt zonele in care s-a mai uscat turba cu care am acoperit semintele dupa ce am semanat....Ca se evapora. Asa trebuie sa arate in momentul in care cer apa. Aviz celor ca ati mai intrebat.

Bun. Ca si cifre, avem de a face pana in momentul in care solarul va fi plin cu rasaduri pentru cultura de primavara, cu 9-10 remorci de gunoi cald, 2 remorci de pamant si 2 de mranita, vreo 15 baloti de turba si multe seminte,. Pamantul tot il cern printr-o sita cu gauri cam de 5mm.(pentru cei interesati de un astfel de substrat, se poate cerne si printr-o lada de plastic, din aia mai mica, ladite din alea ca si cum se aduce painea, doar ca eu am folosit din aia cu marginile cele mai joase) La fel si mranita. Ce are peste 4 5 mm, pun sub alveole, peste gunoi si il intind sa fie cat de cat uniform, dupa care il tasez. Cu siguranta nu o sa-mi ajunga spatiul disponibil pentru rasaduri, asa ca voi  mai face un solar mai mic langa asta dedicat pentru asa ceva. Asta are 16x8m iar celalalt va fi 6x6m. Nu stiu exact ce voi semana in celalalt mai mic, dar ideea e ca trebuie facut. Voi lua 2 panouri  de la solariile mobile, care nu le voi mai instala anu` asta din cauza ca e prea mult de lucru cu ele si folie cred ca am 1km patrat, pe cum tot am inlocuit. In fine... Daca aveti intrebari, sunt prin zona momentan:). Ideea e ca la stadiul actual al infrastructurii antice de care dspun, eu controlez rasadurile doar din aerisire si apa. In rest...Domnu`cu ele.

 Achimitom04, on 21 ianuarie 2015 - 17:57, said:

Ma ajuta cineva cu un sfat ?   Mai exact o conversie.

Vreau sa incerc un ierbicid preemergent pentru a scapa de buruieni cand seaman rasadurile . Mai exact este vorba despre dualgold.

Doza de 1 litru/ha ....cum o convertesc sa aflu cat dau pe un metru patrat ?


Sa fie 1 ml la 10 m 2 ?


Acuma am citit postul tau. Aoleu! Sa nu cumva sa folosesti Dual Gold sau Stomp pentru semanat rasaduri! Este un ierbicid pelicular. Daca nu ies buruienile, atunci nici semintele tale nu vor rasari. Sau vor rasari si dupa se vor usca. Mare atentie. Dual Gold si Stomp se pot folosi doar pentru chestii cu bulb, gen ceapa sau usturoi. Nu stiu pentru ce. Oricum, ideea e simpla. Starpeste buruienile dupa ce rasar.... Dual gold si stomp se folosesc inainte de a planta cand vorbim de legume. Stropesti toata suprafata la doza recomandata, si ca sa aibe un efect si mai bun, uzi asa superficial, ca sa se imbibe mai bine ierbicidul in sol. Nici sa nu te gandesti sa folosesti la rasaduri! Aviz celor cu ganduri asemanatoare. Odata ce folosesti doar turba, foloseste-o in continuare, nu te mai complica cu mranita sau mai stiu eu ce alte dracii. Eu as folosi doar turba, dar m-ar costa prea mult ...Nu-mi permit momentan sa lucrez doar cu turba. Sper ca intr-un oarecare viitor sa pot ... :) Bafta.

Attached Files



#6023
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Multumim de poze si informatii, felicitari pentru realizarile de pana acum, si, asteptam desigur continuarile.

#6024
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Multzam seriffu', tu chiar dai totul 'din casa'!!!

#6025
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Mie imi place sa fac posturi pe cat se poate de cuprinzatoare, sa mai includ si unele chestiuni pe care le-am vazut pe-aici, ba cu udatul, ba cu aerisitul sau cu lumina. Eu n-o folosesc decat pe cea naturala, avand solar. Poate ca n-ar fi rau sa am si eu lumina artificiala, dar in anii ce urmeaza. Momentan, pe langa rasaduri, maine voi pregati 920mp pentru gulii, respectiv marcat si facut cuiburi, gauri, cum vreti sa le ziceti. Mai am pe rol inca un plan, cel de a-mi contrui o masina de intins folia pentru camp. Mi-ar placea una gata facuta, dar ....

#6026
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
o masina de intins folia vreau si eu sa fac, cam astea le am in vedere pentru a alege una:
Attached File  Untitled.png   869.52K   136 downloadsAttached File  making the beds 05.jpg   135K   134 downloadsAttached File  maxresdefault.jpg   93.61K   130 downloadsAttached File  multch-1.jpg   22.15K   127 downloadsAttached File  bed maker (1).jpg   148.33K   121 downloads

Edited by vladislav25, 21 January 2015 - 21:09.


#6027
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Mi-ar placea sa si biloneze, dar nu e asa de usor de facut, asa ca renunt la idee.. Eu am gasit un model pe care o sa-l abordez saptamanile viitoare, sper sa am timp. Cu scuzele de rigoare, voi posta si eu o poza cu ce am gasit si consider ca e mai usor de facut. Are avantajele ca poate fi reglata dupa dimensiunile foliei.

Attached Files

  • Attached File  9f.jpg   697.35K   112 downloads


#6028
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Serrifu tare multumim de informatii, are omul ce invata de la tine. N-ai vrea sa faci un jurnal ca vladislav25 intr-un topic separat. Ar fi de citit si invatat o gramada. Apropo in ce zona cultivi?

#6029
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Multumesc si eu pentru aprecieri. Hmm...Nu stiu daca voi incepe un topic al meu. Vedem pe parcurs:), In judetul Arad cultiv.

#6030
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Judetul nu are atata importanta cat...meseria!
Si e ultra-suficient ca pui cat pui, lasa-i pe astia cu muieti-is posmagii, macar atata sa 'transpire' si ei...citind...si 'rumegand'!!!
:)
Numai si numai de bine si recolte bogate!

Edited by subway_guru, 22 January 2015 - 01:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate