Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#3709
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
1orgule,
Si eu sper ca ai gandit la fel la remarca mea...poate sunt uneori prea aspru...dar niciodata rau-voitor...si totdeauna absolut sincer!
Toate bune tuturor!
P.S.
Mi-au placut imaginile tale la nou-achizitionatul microscop!
Felicitari!
Ce-i al Cezarului, e al Cezarului!

Edited by subway_guru, 28 January 2014 - 21:20.


#3710
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Post1orgu, on 28 ianuarie 2014 - 21:11, said:

almadan
Cred ca i-am zapacit pe prietenii nostri cu parerile mele. Bine cel putin ca stiu ce am cumparat. Problema este ca nu stiu cum sa folosesc perlitul.
Il amestec in turba?
Turba uscata sau pregatita pentru punerea in alveole. Adica in momentul cand o umezesc. Nu se dizolva daca amestec prea mult?
In ce proportii?


eu am pus la toate florile cumva 30% perlit in amestec. sa ai grija sa cerni perlitul. la rasaduri merge sa pui ceva mai putin (cam la 20%) in ideea ca oricum vei avea grija sa uzi la timp (perlitul in principal inmagazineaza apa si o cedeaza lent in substrat) si sa nu vaduvesti rasadurile de subst.nutritive.

LE: perlitul are proprietatea si de a afana substratul (aka ce facea nisipul amestecat cu ani in urma in substratul de flori)

#3711
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

View Postsubway_guru, on 28 ianuarie 2014 - 19:03, said:

Alles klar, dames nicht!
Posted Image
Sa inteleg ca nu s-a petrecut polenizarea in seara aia....
Pacat! Polenul nu trebuie irosit ca nu infloresti toata viata.
Dar sa revenim la vermiculit zic ca de acolo pana la doamne e cale lunga..............

Edited by Bybanul, 28 January 2014 - 21:42.


#3712
seba1987

seba1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2013
Buna vreau si eu sa cumpãr o folie pentru solar si niște clipsuri de prindere im puteți recomanda un saitul si o firma buna pentru folie va multumesc.

#3713
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Oho - fungus gnat - asta e o superbitate de insecta, dpdv al studiului, zic: femela traieste 7 - 10 zile (si depune cam 200 de oua).

Management-ul implica masuri de genul: lasati pamantul sa se usuce pe o adancime de 3-5 cm (intr-o tavita alveolara, asta inseamna sa se usuce si plantuta cu totul), repicarea mai deasa, insecticide (piretroide sau imidacloprid - ultimul, proaspat retras de pe piata).

Apropo de durata de viata: va mai amintiti de reclama cu Mayfly (muzica K-OS - The Love Song), o insecta al carui ciclu de viata variaza, in functie de specie, de la cateva minute la cateva zile.



Daca presupunem ca pamantul s-a format acum 24 de ore, de cat timp a aparut omul asa cum il stim noi, omul modern ?

Rezolvare: Daca pamantul s-a format acum 4.5 miliarde de ani = 24 ore → 1 sec = 52,000 ani. Cum ultima glaciatiune s-a incheiat acum 13,000 de ani, inseamna ca noi am aparut in ultimul sfert de secunda.

Stiti cat inseamna asta ? Petreceti 24 de ore cu ochii deschisi, si in ultima dintre cele 86,400 de secunde ale acestei zile, clipiti o data din ochi.

Ati clipit ? Felicitari, exact atat a trait omul modern pe acest pamant !

Edited by jumborom, 28 January 2014 - 21:51.


#3714
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Pai noi am fi vermiculit, dar dupa bugent nu prea ne permiteam FeMeI...
:)
Fungus gnat:
Deci pana la urma sa ma bazez tot pe metode bio?...ca am si o colectie de paianjeni adusi de la mosie care tot tzes si tzes si tzes...si nu mai scap de ei...
P.S.
La treaba cu specia umana...esti in greseala, ai incadrat eronat in masina timpului...poate clipesti de doua trei ori, cel putin...si in alta ordine de idei...
Voi tot o dezbateti aici despre GMO la legume...dar v-ati gandit ce inseamna GMO la Homo Sapiens???
Si va garantez eu ca nu apucati sa clipiti...si se va petrece...e inevitabil!...ca bogatilor lumii li se cam rupe de 'opiinile' sarantocilor bagatori de seama...ca noi...

Edited by subway_guru, 28 January 2014 - 22:11.


#3715
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013

View Postjumborom, on 28 ianuarie 2014 - 20:36, said:

Daca presaram un strat de 5 mm = 0.5 cm de vermiculit deasupra tavitelor, iar 1 mp = 6 tavite alveolare (de 28, 45, 70, 104 alveole, nu conteaza, au cam aceeasi dimensiune), rezulta ca pe 1 mp cu strat de 0.5 cm = 100 cm X 100 cm X 0.5 cm = 5,000 cmc = 5 dmc = intra 5 litri vermiculit.

Asadar la 6 tavi acoperite cu un strat de 0.5 cm de vermiculit intra 5 litri de material X 1.16 lei / litru --> 5.8 lei / tavita.
Un pret care nu e chiar mic.

Ca sa scadem costul, trebuie sa reducem grosimea stratului, insa e necesara o mana suficient de buna astfel incat sa nu lasam zone neacoperite.

In principiu, pe langa uscarea stratului superficial, stratul de vermiculit impiedica si dezvoltarea muschiului verde + inmultirea insectei denumita fungus gnat (musculita neagra; nu i se dezvolta ouale pe vermiculit), daunatoare atunci cand depaseste un anumit prag.

Am facut presararea superficiala a tavitelor si cu perlit (granule, nu macinat fin), insa, atunci cand se imbiba cu apa, tot se dezvolta muschiul verde (mai greu, e drept) la o intensitate luminoasa mai mare.

In cele din urma, am renuntat la presarare si ma bazez pe repicare, care rupe oarecum dezvoltarea muschiului, iar musculitele o mai iau in freza si cu ceva insecticid (de care "beneficiaza" si musca miniera, ca nici ea nu sta degeaba).


5.8 lei/mp de unde rezulta ~ 1 leu/ tavita. Eu cred ca nu este mult.

#3716
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Corect, Adrian, multumesc !

Da, 1 leu / tavita nu e mult.

Edited by jumborom, 28 January 2014 - 22:01.


#3717
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

View Post1orgu, on 28 ianuarie 2014 - 21:11, said:

almadan
Cred ca i-am zapacit pe prietenii nostri cu parerile mele. Bine cel putin ca stiu ce am cumparat. Problema este ca nu stiu cum sa folosesc perlitul.
Il amestec in turba?
Turba uscata sau pregatita pentru punerea in alveole. Adica in momentul cand o umezesc. Nu se dizolva daca amestec prea mult?
In ce proportii?

Eu il pun la suprafata. Pe net am vazut ca unii il amesteca in turba dar nu stiu proportiile.
Uite aici cum se pune la masina, minutul 3,10.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jBA6bQGh7-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by almadan, 28 January 2014 - 22:14.


#3718
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
jumbo ce zici ne mai faci si noua o instruire cap-coada pana la repicare? cum plantam, cand dam cu previcur, cu cat previcur, cu ce altceva, osmocote, vermiculit, temp etc. Nu e urgenta, cand ai timp, dar ar fi frumos, ca intotdeauna ne explici asa frumos ca ar intelege si un copil. Cred ca ne-ar fi de ajutor cel putin celor care se apuca pt prima oara, dar si pentru cei care au mai facut dar poate au uitat ceva. Ce zici? Cer prea mult?

#3719
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
azi am semanat si eu cate ceva. niste rosii (stupice si prekosul de la Iorgu), niste vinete (d'alea mov iau din piata cu 1 leu kilu, nu vad de ce m-as agita sa le produc eu...da' albe, roz, verzi e alta treaba Posted Image ), plus ardei pt.boia dulce (de la rege si szeged). cel mai nemultumit a fost motanul care credea ca am facut loc pe pervaz ca sa se poata lungi el mai bine deasupra caloriferului Posted Image

LE: sa vaz cum misculez florile de la geam ca as pune si niste ardei usturati.

Edited by anknic, 28 January 2014 - 22:11.


#3720
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Tdada ,au rasarit frumuselele,nu m-a rabdat inima sa nu ma laud cu primele rasaduri ce au rasarit sunt ALYSSUM TAPETO DI NEVE floricele tare faine semanate in 25 ian.Incredibil ce grabite si inca nu am rezolvat lumina,vai mie

Attached Files



#3721
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postanknic, on 28 ianuarie 2014 - 22:10, said:

azi am semanat si eu cate ceva.

Pfoai, iar ai mancarici de ianuarie :))))  Eu nici nu ma gandesc inca la semanat zarzaverze, inainte de 1 martie nu misc nimic pe frontul legumelor. Poate-poate ma arunc la ceva decorative, ceva Passiflora incarnata si mai am ceva seminte de Chionanthus virginicus pe care nu m-am invrednicit sa le seman anul trecut, sa vad daca mai rasare ceva din ele

#3722
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la inceput de martie fac rasadnita la tara (sa vaz daca se duce zapada...ca e multa rau!). de 2-3 ani pun ceva rosii (pt.rosii timpurii), ardei si vinete in ian, doar stii...zii merci ca nu m-a apucat mancariciul la inceput de ian :)

(aka m-am abtinut, ca mancarici as fi avut, da' ma gandesc cu groaza ce fac cu ele mai departe, anul trecut mi-a fost invatatura de minte ca n-am putut sa le scot pe balcon decat la sf.de martie si e greu sa le tot permuti la geam)

#3723
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Azi am semanat seminte de magnolie,tare is curios ce o sa iasa
@aknic daca ai semanat deja ardei de boia o sa ai niste tufeee,tare le place devreme ,daca ziceai iti trimiteam si ardei iuti ca azi am semanat o tava de aoa mici in ghiveci,iei foc de la unu si sunt tare decorativi

Attached Files


Edited by regeleflorilor, 28 January 2014 - 22:51.


#3724
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
offf. mai iuti decat cei mai iuti din lume? (aka trinidad scorpion)

eu am o pb.mare cu ardeii iuti, cred ca am strans vreo 30 de soiuri. treaba e ca anul trecut am reusit sa fac atat de mult tabasco fff iute incat ai mei (sotul si fratele) au zis ca le ajunge vreo 3 ani...tabasco ala e ceva de genul: pui o picatura la 1 ceasca de sos de rosii si tot e iute de deabia mananci! frate-miu voia sa faca glume cu colegi de serviciu (d'aia carora nimic nu li se pare iute), da' i-am zis sa se potoleasca...ca faca aia atac de cord totusi...

si cu toate ca ai mei au zis ca nu ne mai trebe...parca totusi as mai pune ceva ardei iuti :)

mai am 2-3 seminte de chestii strong si parca le-as semana ca sa nu le pierd soiul...anul trecut pb.mare era ca nu am si eu in gradina un ardei de mancat cu ciorba...adica din ala mai normal...ca din ai mei luai o muscatura mica si mancai toata oala cu ciorba cu lacrimi in ochi :)

#3725
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Bine! Si mie mi-au rasarit petuniile Easy Wave si Tidal Wave semanate pe 22 Ianuarie si tinute la 16-18* si tocmai am terminat primul raft cu neoane.

#3726
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
super! eu flori o sa seman cand se incalzeste pe balcon (probabil ca dupa jumatatea lui martie)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate