Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11675 replies to this topic

#19
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
cel putin pt. rasaduri las pe cei mai in tema sa raspunda.

eu personal si la rasaduri, si mai ales la semanatul in camp, ma iau dupa situatia din teren, dupa timp, dupa pamant; in zilele noaste nu stiu cat de viabile mai sunt datele standard, dupa calendar.

#20
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postanknic, on 1st February 2010, 10:42, said:

bun. vreau sa fac rasaduri de ardei iuti. m-a dus pe mine capul ca daca fac rasaduri voi avea o productie mai timpurie si mai mare. cand plantez semintele in capacele in casa si cand le transplantez in gradina? nu pun mai mult de 1 intr-un capacel (deoarece am putine seminte si nu vreau sa ma risc cu raritul)


Ardeiul se cultiva numai prin rasad, nu prin semanat direct datorita faptului ca suma gradelor nu-i permite la clima temperata.
Suma gradelor e necesarul de temperatura medie zilnica cumulat de la rasarire la fructificare. La noi nu are 3000 de grade afara.

Poti semana de acum pana la sfarsitul lui martie, iar de repicat il repici cand are 2-4 frunze adevarate.
Asta iute, cel tip kapia si gogosarul produce mai mult daca plantezi cate 2 in tufa.

#21
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Multumesc!

am sa pun cate 2 seminte intr-un capacel! (am mai repicat eu cu penseta rodieri...da' nu cred ca-s experta!)

si rosiile? am gasit rosii cherry. e mai bine sa fac rasaduri sau le plantez direct in gradina? Multumesc ica o data de raspunsuri (tu stii @trestie ca ma bazez pe raspunsurile tale!)

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 4th February 2010, 15:58, said:

Ardeiul se cultiva numai prin rasad, nu prin semanat direct datorita faptului ca suma gradelor nu-i permite la clima temperata.

te referi doar la usturat, sau la ardei in general ?

#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
plantat vineri ardei si niste rosii (ardei de 5 feluri, rosii de 3 feluri). am pus cate 3-4-5 seminte intr-o cutiuta, ca nu prea am curaj la repicat si nici loc foarte mult. azi au scos capul afara: ardeiul iute galben, cel mov si rosiile cherry. semintele de rosii le-am tinut o noapte in congelator...etc, asa cum ne-a invatat trestie. nu le-am pus folie pe cutii si nici alte chestii complicate, le-am udat profund vineri (dupa plantare) si azi. mai astept cateva zile sa vad ce nu iese ca sa completez cu seminte.

#24
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
adica ai semanat  :)

#25
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
anknic\; de unde ai luat rosii cherry ca eu le caut de 2 saptamani si nu gasesc. nu am gasit decat rosii Roma.

Am pus si eu rasaduri cica ieri :). Sunt o fata crescuta la bloc cu bunici la bloc si n-am rasadit niciodata nimic in viata mea. Acestea fiind zise, nu ma astept la mari rezultate mai ales ca nu cred sa fi respectat toate cerintele spuse de voi.

Nu am solar, nu stau toata ziua sa masor temperatura la ele, din pacate mai trebuie sa ma duc si la munca, mai am de stropit si pomii, etc.

deci rugamintea mea este sa dati sfaturi care se pot urma pentru noi astia neagricultori din mama in fiu si cu timpul mai limitat.

Eu am pus mai multe seminte intr-o cutiuta. Un plic/leguma  are peste 80seminte/leguma. pai daca pun si castraveti si rosii si salata si ridichi si ceapa verde si ardei, ce facem? de unde atatea cutiute si atata spatiu de rasad.  daca trebuie selectate 20 seminte din alea 80 cum selectam? pentru mine toate arata uscat, mici si imi par complet neproductive :).

Credeti ca in conditiile in care am pus un plic de 80seminte in 10 cutiute or sa iasa toate? Hai sa fim seriosi. ma uit la plicuri din comert. Pe unele scrie ca sunt ambalate in 2007 !!!!! si ca expira anul asta. In conditiile astea procentajul de reusita este mic.


va anunt cand o sa imi asa din ele si altceva decat pir ( cum spune sotul meu :) )

Edited by MirelaLucia, 01 March 2010 - 12:52.


#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
Am pus si eu ieri intr-o cutie de plastic niste seminte se rosii, gogosari si vinete... Sa vedem ce va iesi.
A... am cumparat o punga de pamant de 20 de litri din Cora. Sper sa fie bun. Anul trecut am folosit mranita

#27
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
@mirela: din real (singurul loc unde am gasit rosii cherry, am cautat si anul trecut si anul asta prin cam toate magazinele de seminte)

Edited by anknic, 01 March 2010 - 13:02.


#28
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
am fost si eu in real :( si n-am gasit nimic sa scrie rosii cherry.

#29
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daca ajung si gasesc iti trimit eu (eu le-am luat acum vreo luna parca).

update: au rasarit si ardeii iuti mov si cei trandafir, plus rosiile buzau si roma. mai astept doar ardeii ciresica (vad ca-s mai lenesi...or fi decedate semintele? ca le am de anul trecut...anul trecut am avut ceva productie de balcon din ele)

#30
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
tu esti sigur ca ai plantat ardei? :) ce ardei naturali sunt aia mov??? sau trandafirii? :)

#31
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sunt sigura. i-am avut pe balcon anul trecut (semintele-s din productie proprie ca sa zic asa...cu exceptia ardeilor ciresica).

am poze cu plantele pe la gradina mea de apartament. aia mov is usturati rau.

mov, chilli si galben. am gasit si poze cu ardeiul trandafir.

ala mov se face rosu daca e lasat sa se coaca de tot.

Attached Files


Edited by anknic, 01 March 2010 - 13:25.


#32
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ups , am crezut ca esti baiat :). de unde ai avut seminte de colorati din astia? :)

#33
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
i-am luat din piata asta vara.

#34
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
mai fetelor, ar trebui sa deschideti un topic separat pentru extravagante din astea !   :D   noi ne pricepem la d-astea, mai normale.  stim noi ce cerinte au ardeii mov ?  :P



View PostMirelaLucia, on 1st March 2010, 12:43, said:

Am pus si eu rasaduri cica ieri :). Sunt o fata crescuta la bloc cu bunici la bloc si n-am rasadit niciodata nimic in viata mea.
da,dar genetic,undeva in strafunduri, tot tarani suntem; ramane doar sa ne redescoperim :)


View PostMirelaLucia, on 1st March 2010, 12:43, said:

Eu am pus mai multe seminte intr-o cutiuta. Un plic/leguma  are peste 80seminte/leguma. pai daca pun si castraveti si rosii si salata si ridichi si ceapa verde si ardei, ce facem? de unde atatea cutiute si atata spatiu de rasad.  daca trebuie selectate 20 seminte din alea 80 cum selectam? pentru mine toate arata uscat, mici si imi par complet neproductive :).

Credeti ca in conditiile in care am pus un plic de 80seminte in 10 cutiute or sa iasa toate? Hai sa fim seriosi. ma uit la plicuri din comert. Pe unele scrie ca sunt ambalate in 2007 !!!!! si ca expira anul asta. In conditiile astea procentajul de reusita este mic.

4-5 seminte eu zic ca sunt mai mult decat suficiente. dupa ce rasar plantele si cresc putin, o lasi pe cea mai dezvoltata. eu las si doua,ceva mai departate intre ele. depinde acum si in ce fel de cutii le-ai pus. eu folosesc din cele de branza cu smantana si iaurt,mai mari(sunt strangator:))

iar pentru salata,ridichii,ceapa nu faci rasaduri ! le pui direct in curte. salata si ceapa poti deja sa le pui acum; pentru ridichii mai asteapta.

nu inseamna ca daca sunt din 2007 neparat n-or sa iasa.  de ex. este recomandat ca semintele de castraveti,pepeni,dovleci,dovlecei sa fie semanate dupa 2-3 ani de la recoltare; in felul asta vor produce mai multe flori femele, si deci vor produce mai mult !

spor la gradinarit :)

#35
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Dduras: pai tot paharute din alea de iaurt folosesc si eu plus din alea de unica folosinta la tub de 100 buc. Le crestez fundul ca sa se scurga apa.
le-am pus pamant de musuroi. Am culez o roaba si cred ca sunt musuroaie pe camp pentru inca 4-5 roabe. Eu am pus rasaduri si de ridichi si de salata. Stiu ca merg drect in gradina dar acolo unde vreau sa le pun mai am pamant de completat si de ridicat nivelul si nu pot sa le fac acum caci pamantul este foarte moale. sa inteleg ca paharelele alea sunt compromise sau cum?

Oricum n-am pus toate semintele din plic ( mi s-au parut inferna de multe)

Eu nu stiu cum reusiti voi sa puneti 4-5 seminte maxim intr-un pahar. Mie mi-ar trebui o lupa mare si penseta de sprancene ca sa fac asta.

ceapa, am pus din aceea de frunza. cealalta stiu ca se pune din arpagic. Si-a luat vecinul asa ceva, poate il rog sa arunce si cateva boabe la mine in curte :)

Cred ca or sa fie cele mai fotografiate rasaduri ( asta daca o iesi ceva din ele ).

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
din salata s-ar putea sa iasa ceva.  pentru replantat se pune la sfarsitul verii si se replanteaza toamna (vor forma capatani in primavara); sau se seamana direct primavara.  la ridichii insa va fi o premiera daca le pui prin rasaduri !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate